Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Niebieskie berety przygoda mimo woli.
Autor Wiadomość
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Mar 09, 2016 8:22 pm   

Filip68 napisał/a:
No po prostu nie wieżę, że żaden z forumowiczów nie pamięta na którym ramieniu munduru polowego i w jakim kolorze nosił kotwicę! :???:
Przepraszam, że się wtrącam. Przecież kilka postów wyżej masz zdjęcia rozwiązujące Twój problem. :roll:
_________________
Poldergeist
 
Filip68 

Dołączył: 03 Lut 2016
Posty: 19
Wysłany: Sro Mar 09, 2016 11:28 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Przepraszam, że się wtrącam. Przecież kilka postów wyżej masz zdjęcia rozwiązujące Twój problem. :roll:

Z całym szacunkiem, nie mam żadnego problemu gdyż wiem jak powinno być. Nie wiem natomiast jak było w rzeczy samej. Żołnierze 23kłącz powinni nosić pomarańczowe kotwice na mundurze polowym, a nosili chabrowe...?!?...
Nie wiem, które posty Kolega ma na myśli...?... :???:
Mam nadzieję, że nie moje... 8O
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Mar 11, 2016 12:37 am   

Filip68 napisał/a:
Żołnierze 23kłącz powinni nosić pomarańczowe kotwice na mundurze polowym, a nosili chabrowe...?!?...

Ponoć jak my przyszliśmy do wojska to zaczeli zmieniać wszystkie emblematy na jednolite (czyli niebieskie)....co tyczy się też pojazdów (emblematów na pojazdach)

Nasz rocznik Jesień 1986 – Jesień 1988 w 23kłącz nosił już od poczatku poboru na moro prawego ramiena emblematy (100% niebieskie). No i tak też na koniec do rezerwy zostało namalowane niebieske tło emblemau na mojej chuście do rezerwy :D


No i zdjecie w nowym desantowym moro jakie dostaliśmy chyba na drugim roku. Miało dodatkowe kieszenie do tego pierwotnego stosowanego w dywizji :brake: no i ten niebieski emblemat :)

Starszy szeregowy Adamdownunder.jpg
Plik ściągnięto 16070 raz(y) 83,57 KB

 
JMjr 


Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 110
Wysłany: Pon Mar 14, 2016 3:22 pm   

Filip68 napisał/a:
Żołnierze 23kłącz powinni nosić pomarańczowe kotwice na mundurze polowym, a nosili chabrowe...?!?...


Czy aby w II połowie lat 80 powinni? Wg mojej wiedzy - i chyba potwierdzonej na tym forum - gdzieś na przełomie lat 70 i 80 kolorowe kotwice zniknęły z mundurów polowych. Pozostały tylko na sprzęcie i różnych ozdóbkach. Z drugiej strony ciekawy jest moment czasowy gdy pojawiły się nowe kotwice a za chwilę zniknęły kolorowe.
Ważna jest też wypowiedź Adama... , że tuż przed jego przyjściem zaczęto przemalowywać sprzęt. Gdyby to okazało się prawdą, zagadka byłaby wyjaśniona. Trzeba przepytać kadrę z tamtego okresu.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Mar 18, 2016 6:34 am   

JMjr napisał/a:
Trzeba przepytać kadrę z tamtego okresu.
:okulary:
Cytat:
Witam!
Zmiany koloru kotwic były przejściowe związane głównie z problemami finansowymi i organizacyjnymi w wojsku. Jako najdokładniejszą datę tych zmian można przyjąć reorganizację 7ŁDD na 7 BOW Było to w połowie 1986r. W związku z brakiem kolorowych kotwic zaczęto stosować niebieskie. Jednocześnie po powstaniu nowych struktur Brygady zaczeły ponownie pojawiać się nowe kolory kotwic.

:zgooda:
 
JMjr 


Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 110
Wysłany: Pią Mar 18, 2016 6:27 pm   

Adamdownunder napisał/a:
Cytat:
Witam!
Zmiany koloru kotwic były przejściowe związane głównie z problemami finansowymi i organizacyjnymi w wojsku. Jako najdokładniejszą datę tych zmian można przyjąć reorganizację 7ŁDD na 7 BOW Było to w połowie 1986r. W związku z brakiem kolorowych kotwic zaczęto stosować niebieskie. Jednocześnie po powstaniu nowych struktur Brygady zaczeły ponownie pojawiać się nowe kolory kotwic.

1) kogo cytujesz? jeśli nie możesz podać nazwiska, przybliż proszę skąd ta wiedza u w/w;
2) czego dotyczy: sprzętu? kotwic na mundurach?

PS. dostałem dziś informację od zawodowego: p-lotka brygadowa lata 89-94 = kotwice na sprzęcie na czerwonym (nie mylić z bordowym!), na wszystkich mundurach na niebieskim
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sob Mar 19, 2016 6:19 am   

JMjr napisał/a:
1) kogo cytujesz? jeśli nie możesz podać nazwiska, przybliż proszę skąd ta wiedza u w/w;
Legnica » Centralny Ośrodek Szkolenia Wojsk Łączności » Klasa 1977 – 1980
Gdańsk » 23 Samodzielna Kompania Łączności. JW.3529 » Klasa 1980 – 1982
Lębork » JW.3596 - IV P. D. » Klasa 1988 – 1990
Lębork » JW.3596 - IV P. D. » Klasa R 1988 - 1990
Lębork » 18 batalion saperów » Klasa 2000 - 2001
JMjr napisał/a:
2) czego dotyczy: sprzętu? kotwic na mundurach?
kotwic na mundurach
Cytat:
Obecnie wszyscy noszą niebieskie. Do 1994r. Niebieskie kotwice miały tylko podstawowe jednostki desantowe ( 4pd z Lęborka, 24 pd z Słupska i 35 pd z Gdańska). Nawet po roku 1988 kiedy to z pułków desantowych utwożono bataliony obrony wybrzeża o takich samych numerach.
Pozostałe jednostki miały kolory 23 kł pomarańczowy, 52 krozp czerwony , koirr. bordo- taki kolor miał też sztab dywizji i potem brygady.
Często zdażało się jednak , z powodu braku kotwic w kolorach pododdziałów noszono niebieskie był to okres przejściowy związany z zmianami w kaju i kłopotami finansowymi wojska ( wietrzono magazyny z nadwyżek a tam były tylko niebieskie).
Po reorganizacji i powstaniu 7BOW kompania łączności weszła w skład batalionu dowodzenia razem z kompanią rozpoznania z Lęborka ,kompanią zaopatrzenia z Gdanska ikompanią ochrony i regulacji ruchu z Gdańska. To właśnie na bazie kompani ochrony powstał batalion i przestały obowiączywać dotychczasowy kolor pomaranczowy zaczoł obowiązywać odcień bordo.
Generalnie często zdażało się , że producenci kotwic każdą partię szyli w trochę innym odcieniu.

Wygląda na to że (JW-3529) czyli moja 23 Samodzielna Kompania Łączności już w latach 86-88 otrzymała nadwyżki niebieskich naszywek z magazynów i później po naszym odejściu została całkowicie zlikwidowana i wcielona do batalionu dowodzenia.

Mogę stanowczo stwierdzić że nasze emblematy na mundurach w 23 kł były niebieskie już od Jesieni w 1986 roku.
 
Jozek77 
Jozin z ZG


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 37
Wysłany: Sob Mar 19, 2016 2:24 pm   

Uprzejmie donoszę :hihi: ,że w latach 1976-1978 nosiłem na ramieniu niebieską kotwicę.Moja jednostka 41DA JW 3632..i szczerze powiem nie pamiętam innych kolorów..pzdr!
_________________
..Nie każdy śmiech się zbudzić da! Nie każda łza się da powtórzyć!
 
JMjr 


Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 110
Wysłany: Nie Mar 20, 2016 8:55 pm   

Jozek77 napisał/a:
Uprzejmie donoszę :hihi: ,że w latach 1976-1978 nosiłem na ramieniu niebieską kotwicę.Moja jednostka 41DA JW 3632..i szczerze powiem nie pamiętam innych kolorów..pzdr!


wyście byli dziwni (tajni: przed przeczytaniem spalić). Wg jednego z oficerów prawie do samego końca nie mieliście kotwic na sprzęcie a na pewno nie na wyrzutniach. :???: W tym czasie u sąsiadów w 20 DARze (JW 2344) kotwice niebieskie były tylko na mundurach wyjściowych.

Adamdownunder napisał/a:

Wygląda na to że (JW-3529) czyli moja 23 Samodzielna Kompania Łączności już w latach 86-88 otrzymała nadwyżki niebieskich naszywek z magazynów ...


Powtarzam, odejście od kolorów na mundurach polowych miało miejsce wcześniej. Już któś obiecał poszukać odpowiedniego rozkazu - zapewne jest w archiwum w Toruniu. Te wcześniejsze, wprowadzające kotwice i kolory są znane.
 
Romek52 

Dołączył: 01 Sty 2012
Posty: 196
Wysłany: Pon Mar 21, 2016 7:49 pm   

Zgadza się . Służyłem w latach 1974-1976 w 20 DAR -JW 2344 jako radiotelefonista w Plutonie Łączności i na mundurach polowych mieliśmy kotwice zielone , a na wyjściowych niebieskie.
 
djjack 
OH z DM


Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 235
Wysłany: Nie Mar 27, 2016 7:47 am   



Z profilu na FB Ludowego Wojska Polskiego

https://www.facebook.com/LudoweWojskoPolskie/
_________________
https://www.facebook.com/opowiadaczehistorii
 
JMjr 


Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 110
Wysłany: Sro Mar 30, 2016 12:05 pm   

djjack napisał/a:
Z profilu na FB Ludowego Wojska Polskiego


Mam wrażenie, że tę tabelkę widzę nie pierwszy raz w życiu.
Szczególnie, że pomylono w niej kolory 20dar i 41da oraz 23kłącz i 7kchem
Zastanawia niekonsekwencja w kolumnie JW
 
yama37 

Dołączył: 16 Mar 2014
Posty: 26
Wysłany: Wto Kwi 05, 2016 12:16 pm   A to moja pamiątka

Ostatnio wpadła mi moja pamiątka z wyjścia z MON-u. Takie cudeńka robiliśmy.

DSC_5441.JPG
Plik ściągnięto 15411 raz(y) 46,5 KB

DSC_5440.JPG
Plik ściągnięto 15411 raz(y) 46 KB

DSC_5439.JPG
Plik ściągnięto 15411 raz(y) 38,2 KB

DSC_5438.JPG
Plik ściągnięto 15411 raz(y) 43,71 KB

DSC_5437.JPG
Plik ściągnięto 15411 raz(y) 46,9 KB

 
Koondel 


Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 24
Wysłany: Wto Kwi 05, 2016 4:24 pm   

kilka kartek z książki poniżej...


































Tutaj czerwonym ołówkiem opisane kolory naszywek, przypisane do pododdziałów:
 
tadter 
Pochodzę stąd


Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 174
Wysłany: Pią Kwi 08, 2016 10:49 pm   

Filip68 napisał/a:
No po prostu nie wieżę, że żaden z forumowiczów nie pamięta na którym ramieniu munduru polowego i w jakim kolorze nosił kotwicę! :???:


Wyobraz sobie Filip, ze naprawde nie pamietam na ktorym ramieniu mialem przyszyta kotwice?!?!?!? Obstawiam na lewe ramie (mundur polowy), ale co do koloru to jestem na 100% i wiecej pewny, ze nosilem NIEBIESKIE kotwice!!!
_________________
Danzig (Gdańsk), it's where my story begins... W Gdańsku się wszystko rozpoczęło...

"Tak, jeśli mam żyć szczęśliwie
to musi to być tylko w Gdańsku"
(czy aby na pewno??)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk