Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
40 - sta rocznica rozruchów w Gdańsku
Autor Wiadomość
tadter 
Pochodzę stąd


Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 174
Wysłany: Wto Gru 28, 2010 9:06 pm   

Wracajac jeszcze raz do mojego kolegi W.B. musze Wam powiedziec, ze uratowal mnie takze "w tamtych czasach" przed aresztowaniem.
Wracalismy pewnego bardzo poznego sobotniego wieczora z Olszynki na Przerobke, z "kawalerskiego" naszego kolegi Mirka K. Bylo nas kila osob. Nie pamietam tylko, czy byla juz "godzina milicyjna", czy krotko przed. Kolegi ZOMOwca nie bylo wsrod nas. Nie musze chyba wspominac, ze wszyscy - no moze oprocz dziewczyny - bylismy dobrze naprocentowani alkoholem. Zaraz po przejsciu mostu na Przerobke, zobaczylem patrol ZOMO. Chodzili wtedy we czworke, czy nawet w piatke. I ja glupek zaczalem spiewac na cale gardlo: "ani ixi, ani omo - nie wypierze tak jak zomo"!!! Podbiegli do nas - kumple wystraszeni, mowia, ze juz po nas - i wolaja: "Dokumenty"! Zebrali nasze dowody osobiste i mowia: "no to kto chce jako pierwszy do pralki?"
Ja (pijany w trzy du__y) mowie do nich: "A znacie wy W...... B....... z Gdanska?"
Cisza, konsternacja. W koncu jeden mowi: "Cygana"?!? Koles W.B. rzeczywiscie wygladal jak cygan, ale nim nie byl. Zaswitalo mi w mojej zaparowanej czaszcze, ze to pewnie jego pseudonim w wojsku! Wsrod nas mial inny pseudonim. Odpowiedzialem: "Cygana wlasnie, to nasz kumpel".
Jezeli ktos z nas przed spotkaniem z patrolem ZOMO nie wytrzezwial - to stalo sie to w tej chwili. Oddali nam nasze dowody!!! i kazali "Cicho spier___lac do domow"!!!
Ja im na to, ze prosze o odprowadzenie, bo za rogiem trafimy pewnie na nastepny patrol i od prania sie nie wywiniemy. A za fatyge pokaze im gdzie mieszka Cygan i dostana po piwie. Mialem kilka butelek piwa zakupione na niedziele w celu zwalczania kaca, no ale trudno - wyzsza potrzeba.
Chlopcy w niebieskim moro weszli wszyscy do mojej MALEJ kuchni, wypili po piwie i NAWET PODZIEKOWALI. Modlilem sie w duchu, zeby tylko moja mama sie nie obudzila i tu nie weszla. Na taki widok to zawal serca murowany!!! Ale udalo sie.
W niedziele, po przebudzeniu rozmyslalem intensywnie czy to byla jawa czy sen???
Ale to dzialo sie naprawde! Swiadkowie i towarzysze nocnego spaceru zyja do tej pory w Gdansku!
W taki to oto sposob - choc nie bezposrednio, ale jednak - kolega W.B uratowal mi zycie.....
PS.:
IXI i OMO to taki proszek do prania recznego, albo w pralce :==
_________________
Danzig (Gdańsk), it's where my story begins... W Gdańsku się wszystko rozpoczęło...

"Tak, jeśli mam żyć szczęśliwie
to musi to być tylko w Gdańsku"
(czy aby na pewno??)
 
Sbigneus 
wiarus


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 249
Wysłany: Sro Gru 29, 2010 1:46 pm   

Powinieneś postawić "Cyganowi" :impr:
_________________
Pości i pości.Nawet jak nie ma postu.
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Sro Gru 29, 2010 7:49 pm   

A może tak powspominają ci co pałowali :karate: :hihi:
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
Sbigneus 
wiarus


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 249
Wysłany: Sro Gru 29, 2010 8:38 pm   

W 1970 r służyłem w wojsku. Na Święta Bożego Narodzenia nie wypuścili na przepustkę nikogo z Gdańska / było nas ok. 20/. Dopiero pod koniec stycznia 71 roku zobaczyłem moje miasto. I wtedy było wesoło / ale z kumplami/. :szabelka:
_________________
Pości i pości.Nawet jak nie ma postu.
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Czw Gru 30, 2010 2:48 pm   

slowik45 napisał/a:
A może tak powspominają ci co pałowali :karate: :hihi:


Ci co pałowali to mogą sobie powspominać.. niestety nic pewnie nie napiszą... trzeba by umieć pisać.
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
Sbigneus 
wiarus


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 249
Wysłany: Czw Gru 30, 2010 3:29 pm   

Musi ich być dwóch. Jeden pisaty drugi czytaty :haha:
_________________
Pości i pości.Nawet jak nie ma postu.
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Czw Gru 30, 2010 5:38 pm   

Nie.,,, Oni chodzili czwórkami! alfabet w pisaniu i czytaniu do połowy znali
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
tadter 
Pochodzę stąd


Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 174
Wysłany: Czw Gru 30, 2010 8:14 pm   

Sbigneus napisał/a:
Powinieneś postawić "Cyganowi" :impr:

Spoko, spoko.
"Cygan" chodzil, czy raczej powinienem napisac: zataczal sie czesto za moje podziekowanie!!!
:zrowko: :zrowko: :zrowko: :zrowko:
_________________
Danzig (Gdańsk), it's where my story begins... W Gdańsku się wszystko rozpoczęło...

"Tak, jeśli mam żyć szczęśliwie
to musi to być tylko w Gdańsku"
(czy aby na pewno??)
 
tadter 
Pochodzę stąd


Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 174
Wysłany: Czw Gru 30, 2010 8:19 pm   

Obiecuje, ze w nowym roku zabiore sie za skanowanie zdjec "z tamtych wydarzen" i powklejam je tutaj albo gdzie indziej. Jezeli, oczywiscie bedzie TEN post jeszcze przegladany.
:aparat: :whaaat: :orbis_gd:
_________________
Danzig (Gdańsk), it's where my story begins... W Gdańsku się wszystko rozpoczęło...

"Tak, jeśli mam żyć szczęśliwie
to musi to być tylko w Gdańsku"
(czy aby na pewno??)
 
2xM 


Dołączył: 11 Wrz 2008
Posty: 229
Wysłany: Pią Gru 31, 2010 1:04 am   

Martino napisał/a:
Nie.,,, Oni chodzili czwórkami! alfabet w pisaniu i czytaniu do połowy znali
Młody jestem, ale czy to nie było czasem tak, że dwóch musiało pilnować "naukowców" :hihi: ?
A może to tylko w Sojuzie?
_________________

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Sty 26, 2011 1:36 pm   

W nawiązaniu do stanu wojennego... zdjęcie z 1 maja 1983, fot. B. Nieznalski
Źródło: http://www.fotohistoria.p...g2_itemId=62994
W lepszej rozdzielczości zdjęcie można obejrzeć (fragmentami) w portalu dziedzictwo.polska.pl

Nieznalski_082 copy.JPG
"Welcome to Poland"
Plik ściągnięto 17344 raz(y) 38,78 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Hamburger 

Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 112
Wysłany: Sro Sty 26, 2011 4:43 pm   

Dokładny opis wydarzeń z grudnia 1970, udokumentowany sporą ilością zdjęć, znaleźć można na stronie:
Grudzień '70 - Rewolta Grudniowa Zamieszki - Galeria -

Echa tamtych wydarzeń dotarły do wszystkich zakątków kraju, ale przyczyna wybuchu rozruchów była podawana w "nieco" zmienionej wersji. Będąc w 1974 r. w Bieszczadach usłyszałem od jednego mieszkańca tych terenów wersję, którą podawała tamtejsza prasa. Pisano wówczas, że rozruchy wywołali odwetowcy niemccy mieszkający w Gdańsku, którzy są niezadowoleni z podpisanej kilka dni wcześniej umowy W.Gomułki z W.Brandtem. Przypomnijmy, że w dniu 7.12.1970 w Warszawie rząd PRL podpisał umowę z NRF o nienaruszalności granicy na Odrze i Nysie. Tak więc gdańscy Niemcy mieli ponoć pretensje do W.Brandta, że tak łatwo odpuścił sobie Gdańsk i dawne tereny niemieckie, co wywołało falę ich protestów....
 
Hinek 

Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 50
Wysłany: Sro Lut 02, 2011 7:36 pm   

Pomijając odmienny nieco kontekst polityczny przygrywką do wydarzeń grudniowych był dla mnie marzec 68. Wydarzenia te były nader burzliwe w Gdańsku i zrobiły na mnie wówczas wielkie wrażenie. W pewnym sensie łuski mi z oczu spadły. Miałem okazję być w ich samym centrum - bo byłem wówczas uczniem Conradinum, a epicentrum wydarzeń to był obszar między Politechniką, TBO i skrzyżowaniem Miszewskiego - Grunwaldzka. Kto dziś pamięta, że wzburzony tłum zdobył studio Radia Gdańsk...Był i gaz łzawiący, i pałki, i gonitwy z milicją.
Pamiętam jak Chińczycy zawzięcie filmowali wszystko z terenu konsulatu :hihi: Muszą gdzieś być te filmy! W każdym razie czasy były ciekawe..
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sro Lut 02, 2011 11:02 pm   

Hinek napisał/a:
... byłem wówczas uczniem Conradinum,...

Jako absolwent 1956 roku (obok foto z ostatniej klasy kadlubowej) witam mlodego kolesia naszego Conradinum.
Ja to wszystko nie przezylem, bo dwa lata pozniej wyjechalem do Hamburga, ale pare lat temu pani Dyrektor Wasilewska podarowala mi ksiazke z plytka (bo zaoszczedzilem szkole duza sume pieniedzy) - wszystko o grudniu 1970 roku. :dziadek:
 
tadter 
Pochodzę stąd


Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 174
Wysłany: Pią Mar 04, 2011 9:58 pm   

KOCHANI, w koncu sie zmobilizowalem i zeskanowalem fotki, ktore WAM do tego tematu obiecalem!!!
Zeby nie meczyc sie wklejaniem wszystkich moich fotek tutaj - udostepniam WAM ten link: https://picasaweb.google.com/tadter/DawnyGdansk#
Komentarze mile widziane.......
_________________
Danzig (Gdańsk), it's where my story begins... W Gdańsku się wszystko rozpoczęło...

"Tak, jeśli mam żyć szczęśliwie
to musi to być tylko w Gdańsku"
(czy aby na pewno??)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk