Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Flagi Wolnego Miasta - zamówienie
Autor Wiadomość
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Nie Maj 20, 2012 4:46 am   

Martino napisał/a:

Gdańsk kaszubski?

Jeśli już to nie w większym stopniu niż polski, niemiecki, żydowski, szkocki, flamandzki, angielski a nawet.... rosyjski.
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Nie Maj 20, 2012 7:04 pm   

TOMB napisał/a:
Martino napisał/a:

Gdańsk kaszubski?

Jeśli już to nie w większym stopniu niż polski, niemiecki, żydowski, szkocki, flamandzki, angielski a nawet.... rosyjski.


powiem tak... prowokujesz...
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
AWRAHAM_DA 

Dołączył: 20 Maj 2012
Posty: 3
Wysłany: Nie Maj 20, 2012 7:25 pm   

Dzień dobry, witam serdeczno ;D. Ogólnie to ja się zgadzam z Remusem, w końcu Gdańsk istniał zanim Pomorze zostało zajęte przez państwo polskie ;). Pozdrawiam.

P.S. Baro ciekawa strona ;). Gratuluję pomysłodawcy i forumowiczom :D . Był może ktoś z Państwa wczoraj na Nocy Muzeów w Hewelianum ?

:co_jest:
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Nie Maj 20, 2012 8:32 pm   

Martino napisał/a:
powiem tak... prowokujesz...

Prowokuję? Wszystkie te nacje miały większy lub mniejszy wpływ na charakter Gdańska a każda próba zanegowania tego i zrobienia z tego obowiązującej "rzeczywistości" kończyła się mniej lub bardziej tragicznie. Nie wiem czym więc prowokuję...
To wielokulturowość tworzy Gdańsk wyjątkowym. A to chyba nie podlega dyskusji.

Ale dosyć już na tym... bo odbiegamy od tematu.
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
naruciakk 


Dołączył: 28 Sie 2012
Posty: 9
Wysłany: Pią Gru 14, 2012 9:42 pm   

Czy będzie w najbliższym czasie możliwość zamówienia flag? W „Szafie” usłyszałem, że tak ;)
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pią Gru 14, 2012 11:25 pm   

naruciakk napisał/a:
Czy będzie w najbliższym czasie możliwość zamówienia flag? W „Szafie” usłyszałem, że tak ;)

Niestety, naszą szafę nam ukradli :II Widziałam przez okno takich dwóch, co ją na drągach nieśli :hmm:
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Gru 19, 2012 12:45 am   

naruciakk napisał/a:
Czy będzie w najbliższym czasie możliwość zamówienia flag? W „Szafie” usłyszałem, że tak ;)

Sam sobie odpowiedziałeś. Nie rozumiem tylko po co pytasz, jeśli wiesz?
Acha - zamówienia możesz oczywiście składać w Szafie. Zapisy na Forum zostały (jak z pewnością zauważyłeś) dawno zamknięte.
_________________
da, da, da...
 
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Pon Mar 18, 2013 5:10 pm   

EwkaW napisał/a:
iestety, naszą szafę nam ukradli :II Widziałam przez okno takich dwóch, co ją na drągach nieśli :hmm:


Dwóch ludzi z szafą.Też ich widziałem. Uczyli szafę pływać. :roll: To ruskie szabrowali do Kaliningradu ?
:khmm:

http://www.trojmiasto.pl/...agi-n67046.html

Mam dylemat. Dobrze by było, gdybyśmy ustalili świąteczne dni wywieszenia flagi Gdańska.
Gdzieś pumeks wspominał o dacie proklamacji WMG. Mogła by być to demonstracja wspólnoty FDG. W rodzaju nalepki DA. Zbyt romantycznie myślę? :hmm: Zmierzam do Ordnungu. :co_jest:
_________________
Telimeny
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pon Mar 18, 2013 8:28 pm   

Rysio napisał/a:
Gdzieś pumeks wspominał o dacie proklamacji WMG. Mogła by być to demonstracja wspólnoty FDG.
Historia Gdańska sięga dużo dalej niż WMG.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Mar 18, 2013 11:18 pm   

Rysio napisał/a:
Mam dylemat. Dobrze by było, gdybyśmy ustalili świąteczne dni wywieszenia flagi Gdańska.
Gdzieś pumeks wspominał o dacie proklamacji WMG. Mogła by być to demonstracja wspólnoty FDG. W rodzaju nalepki DA. Zbyt romantycznie myślę? :hmm: Zmierzam do Ordnungu. :co_jest:

Nie jestem pewien, czy akurat data związana z powstaniem WMG to akurat najszczęśliwszy pomysł. A zresztą trudno wybrać konkretną datę, bo mogłoby ich być kilka:

10 stycznia - uprawomocnienie się Traktatu Wersalskiego i odłączenie Gdańska od Rzeszy

28 czerwca - podpisanie Traktatu Wersalskiego na mocy którego powstało WMG

15 listopada - data ukonstytuowania się WMG i nabrania mocy obowiązującej przez Konwencję Paryską, na mocy której formalnie powstało WMG

18 listopada - data faktycznego podpisania Konwencji przez stronę polską (strona gdańska podpisała ją 9 listopada - jak widać umowa weszła w życie przed jej podpisaniem :hihi: Żeby było śmieszniej Konwencję zawarła Polska z WMG, które jeszcze wówczas nie istniało, bo powstało
dopiero na mocy tej konwencji :skolowany: )

14 czerwca - data obwieszczenia konstytucji WMG - choć jakby ktoś chciał wchodzić w szczegóły, to dat związanych z konstytucją WMG, też jest trochę:

11 sierpnia (1920)- uchwalenie (przegłosowanie przez konstytuantę)
17 listopada - nadanie konstytucji gwarancji przez LN (z równoczesnym poleceniem dokonania w niej poprawek)
9 grudnia - uchwalenie żądanych poprawek przez Volkstag i opublikowanie tekstu konstytucji w urzędowym publikatorze (Staatsanzeiger)
17 maja (1921) - przyjęcie przez Volstag kolejnych poprawek żądanych przez LN
18 czerwca - ich zatwierdzenie
11 maja (1922) - ostateczne zatwierdzenie tekstu przez Wysokiego Komisarza LN
13 maja - ostateczne zatwierdzenie tekstu przez Radę LN
14 czerwca - data obwieszczenia konstytucji
30 czerwca - faktyczne ogłoszenie tekstu konstytucji w dzienniku ustaw (Gesetzblatt) - obwieszczeniem z 14 czerwca naturalnie :hihi:

Można też odwołać się do I WMG - i dat 9 lipca (pokój w Tylży) lub 21 lipca (proklamacja WMG).

Ale ja bym się odwoływał chyba raczej do dat związanych z okresem złotego wieku Gdańska - np. otrzymania Wlk. Przywileju (25 maja), wcielenia do Polski (6 marca), II pokoju toruńskiego (19 października), czy jeszcze jakieś inne...
_________________
da, da, da...
 
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Wto Mar 19, 2013 11:10 pm   

danziger napisał/a:

15 listopada - data ukonstytuowania się WMG i nabrania mocy obowiązującej przez Konwencję Paryską, na mocy której formalnie powstało WMG

No to jasne, ze swietem WMG tylko moze byc 15. listopad. :huuurra:
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Sro Mar 20, 2013 8:03 pm   

danziger napisał/a:

Nie jestem pewien, czy akurat data związana z powstaniem WMG to akurat najszczęśliwszy pomysł. A zresztą trudno wybrać konkretną datę, bo mogłoby ich być kilka
15 listopada - data ukonstytuowania się WMG i nabrania mocy obowiązującej przez Konwencję Paryską, na mocy której formalnie powstało WMG
Można też odwołać się do I WMG - i dat 9 lipca (pokój w Tylży) lub 21 lipca (proklamacja WMG).
Ale ja bym się odwoływał chyba raczej do dat związanych z okresem złotego wieku Gdańska - np. otrzymania Wlk. Przywileju (25 maja), wcielenia do Polski (6 marca), II pokoju toruńskiego (19 października), czy jeszcze jakieś inne...

Pozwoliłem sobie zacytować wybiórczo...
Oczywiście miałem na myśli ostatnie daty.Choć jak widać żywe i naturalne są wspomnienia WMG. Wcześniejsze ważne okresy przed złotym wiekiem posiadają tylko datę roku? Narzuci szanowne forum kanony administracji miasta? Tu bym spojrzał w kierunku n.p. członka Akademii Rzygaczy ze Stolzenbergu :roll:
_________________
Telimeny
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Mar 20, 2013 8:24 pm   

Rysio napisał/a:
Wcześniejsze ważne okresy przed złotym wiekiem posiadają tylko datę roku? Narzuci szanowne forum kanony administracji miasta? Tu bym spojrzał w kierunku n.p. członka Akademii Rzygaczy ze Stolzenbergu :roll:

Nie zrozumiałem pytania :???:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Czw Mar 21, 2013 2:05 pm   

Pytanie dotyczy ważnych dat, także przed okresem rozkwitu Gdańska.Czy można przypisać im konkretny dzień i miesiąc chwalebnego wydarzenia? Dat jak widać( Danzigerek ) duzo. Pytanie wyraźnie zmierza do ustalenia zarysu kanonu chwały, świętowania. 8O .
_________________
Telimeny
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Czw Mar 21, 2013 2:19 pm   

Rysio napisał/a:
( Danzigerek )

Danziger :roll:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk