Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Budowa Orunii Górnej
Autor Wiadomość
Oski2510 
Siemka

Dołączył: 15 Gru 2009
Posty: 5
Wysłany: Pią Lip 02, 2010 12:22 am   Budowa Orunii Górnej

Jestem ciekaw jak to wyglądało jak budowano te osiedle. Niestety niemam żadnych zdjęć oraz historii tego osiedla. A więc chciałbym się zapytać czy ktoś posiada takie zdjęcia lub historie albo coś pamięta z głowy????
_____________________________________________________
http://orunia-gorna.mojeo...l.php?&m=3&g=72
Ostatnio zmieniony przez Oski2510 Pią Lip 02, 2010 2:29 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Pią Lip 02, 2010 11:15 am   

W sumie to nie ma o czym pisać. Pod koniec lat 80. były tam jeszcze same łąki. Chyba właśnie wtedy rozpoczęła się zabudowa, przy czym te dziesięciopiętrowce znajdujące się na skraju dzielnicy wybudowano dużo wcześniej (w zasadzie to już nie Orunia Górna). Szkołę wybudowano w 1996 r. Zdjęcia oczywiście mile widziane :D
 
stibur 

Dołączył: 02 Lip 2010
Posty: 1
Wysłany: Pią Lip 02, 2010 1:33 pm   

napiszę trochę wspomnień.
Mieszkałem na ul. Perłowej od 73 roku. Jako młody chłopak chodziło się na pola obecnej Oruni Górnej. Przy styku Platynowej i Rozrażewskiego było duże gospodarstwo rolne. Obecnie teren po tym gospodarstwie (małpi gaj z pijaczkami) jest już porządkowany i niedługo zostanie zabudowany. Wokół tego gospodarstwa otoczonego z czterech stron rzędami topól, były zwykłe pola uprawne.
Tereny na wschód od szkoły były wolne od działek. Przypominały połoniny. Na tych łąkach wypasał swoje krowy pewien pan, który przyprowadzał je jadąc na wozie jednoosiowym Piaskową i wjeżdżał po skarpie na wysokości bloku Piaskowa 10.
Przez górki chodziłem z rodzicami na działki które do tej pory są za parkiem oruńskim.
W miejscu obecnego osiedla Kampinowskiego było wysypisko śmieci zwane przez dzieciaki GOMYLE. Chodziło się tam z kolegami aby potłuc trochę butelek.
Niestety żadnych zdjęć nie mam z tego rejonu.
 
Oski2510 
Siemka

Dołączył: 15 Gru 2009
Posty: 5
Wysłany: Pią Lip 02, 2010 2:28 pm   

szkoda że zdjęć niema :II ale i tak wielu rzeczy niewiedziałem, które zostały wyżej wymienine i się cieszę że odpowiedzieliście na tym wątki. Dzięki :D
A czy ktoś wie w jaki sposób budowano osiedle, to znaczy od jakich ulic zaczęto itp.??? i coś o szkole na orunii górnej????? :) Wiem że wybudowano ją w 1996r., podobno napoczątku było tylko jedno skrzydło - co spowodowało lekcje na dwie zmiany, ale pużniej dobudowano slae gimnastyczną i drugie skrzydło. Wiem też że nie które klasy przenieśli z SP nr 56 na Orunii Dolnej.... :lol:
 
 
Hamer 


Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 62
Wysłany: Czw Lip 22, 2010 9:42 pm   

... a więc kilka moich wspomnień.
tam gdzie jest ulica Rzączyńskiego i Hoene rosła kapusta.... nie wiem po co zjadałem całe główki ale dobra była. :)
tam gzie jest szkoła rosło zboże, dzieciaki bawiły się w nim w chowanego i budowały bazy... raczej gospodarzowi to się nie podobało.

budowa szkoły była wstrzymana na kilka dobrych lat, oczywiście plac wstrzymanej budowy również był ulubionym miejscem zabaw.

zdjęcia z budowy pewnie ludzie jakieś mają, choć nie ma ich pewnie za dużo i są z wizerunkiem osób. niestety ale budowa osiedla rozpoczęła się na długo przed erą cyfrową gdzie wszyscy fotografują wszystko.

co do samego układu budowy osiedla to pierwsze bloki to była Uranowa 1 i 3 oraz Krzemowa 4 i 6. ogólnie budowa do pewnego momentu była dosyć chaotyczna, pewnie wiązało się to z prawami własnościowymi do gruntów. Uranowa 2, 4 , 6 były budowane dużo później. Za to szybko wybudowali całą Krzemową, Hoene, Dominika i Rzączyńskiego.

Zresztą co mniej więcej kiedy było budowane widać po technoligii budowy danego bloku. Pierwsze bloki to te z płyty, powstały one tak do około 94 r. (???) Pozostałe są jużnowsze.

dosyć długo pętla 154 (jedyny autobus) była na płytach koło Uranowej 1.
Na samym początku istnienia osiedla jedym dojściem były schody z Granitowej/Piaskowej na górę, a następnie szło się płytami po skosie w osiedle (czyli Krzemowa, Uranowa).
_________________

 
PTE 

Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 9
Wysłany: Czw Lut 17, 2011 3:14 pm   

Gdzieś w rodzinnym archiwum powinienem mieć zdjęcia z wyprawy w te rejony w 1989 r. (jak znajdę, to postaram się wrzucić skany). Wtedy powstawały pierwsze bloki. Pamiętam że w 1990 lub 1991 koledzy z klasy kilkakrotnie opowiadali o swych wyprawach na to osiedle, gdzie dokonywali "eksploracji" pustych jeszcze budynków (wchodzili przez okienka piwniczne)... Dodatkowych emocji wyprawom dostarczał fakt, iż aby dostać się do środka, najpierw trzeba było przechytrzyć mającego na wszystko oko stróża :wink:
 
Hamer 


Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 62
Wysłany: Pon Maj 12, 2014 4:47 pm   

Trochę odświeżę wątek następującym zapytaniem.
Proszę o pomoc w następującym nurtującym mnie problemie..
Do jakiej podgdańskiej wsi, a po 33 r. pewnie już jako dzielnica Gdańska należały tereny obejmujące obecną Orunię Górną, która z Orunią nie ma podobno nic wspólnego, ale czy na pewno.
No bo co zostaje obecne Łostowice - Schönfeld; Altdorf na dzisiejszym Chełmie???

Jakie w ogóle były w ogóle granice administracyjne tych wsi (obecne :Zakoniczyn, Łostowice, Ujeścisko, Chełm czyli Stolzenberg i Altdorf ? itd. bo część z nich dopiero na początku lat 70 stały się częścią Gdańska ?

Gdzie szukać źródła do uzyskania tych informacji ?
Kiedyś były to obsadzone pola z bodajże gospodarstwem, które mieściło się w dawnym sadzie tam gdzie ostatnio "Hanza" wybudowała kilka bloków ale było gdzieś przydzielone.
_________________

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Maj 17, 2014 9:37 pm   

Hamer napisał/a:
Jakie w ogóle były w ogóle granice administracyjne tych wsi (obecne :Zakoniczyn, Łostowice, Ujeścisko, Chełm czyli Stolzenberg i Altdorf ? itd. bo część z nich dopiero na początku lat 70 stały się częścią Gdańska ?
Gdzie szukać źródła do uzyskania tych informacji ?

Na Messtischblattach są zaznaczone granice wsi. http://www.mapy.eksploracja.pl/news.php
Pobawiłem się z mapą, z 1918 r.
Orunia Ohra (bez kloru) po obu stronach drogi do Kolbud wspinała się na wysoczyznę.
Stara Wieś Altdorf (zielony) miał niewielkie terytorium, z już wżynającym się Chełmem Stolzenberg.
Ujeścisko Wonneberg (żółty) był wielkie; na północy sięgało, aż za szosę kartuską (Zabornia Hölle i Christinenhof), a na południu za potok Oruński.
Zakoniczyn Zankenzin (czerwony) to tylko majątek Gut i kilka domków.
Zaskoczyły mnie Łostowice Schönfeld rozdzielone granicą na dwa podmioty. Z niewielkim i o dziwnym kształcie terytorium (niebieski), oraz sporym majątku (granatowy).
Maćkowy Maczkau (fioletowy) rozciągały się aż do Kanału Raduni. Jeśli dobrze widzę to Ernstthal i gospoda Trzy Świńskie Łby Dreischweinskopfe to trytorium Maćkowych.

Gdańsk-Południe1918.jpg
Plik ściągnięto 13721 raz(y) 119,01 KB

 
 
Hamer 


Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 62
Wysłany: Sro Maj 21, 2014 3:47 pm   

Wielkie dzięki.
Świetna robota.

Powyższa mapka burzy obiegową opinię, że Orunia Górna nie ma nic wspólnego z Orunią, bo z tego co widać powyżej ma jak najbardziej.
I to nie tylko nazwę zaczerpnięta ze spółdzielni mieszkaniowej, która budowała pierwsze bloki.
No i odnosząc się do dzisiejszego jakże dziwnego podziału administracyjnego Gdańska, gdzie "Orunia Górna leży na Chełmie, części osiedla tzw. "Południu" bliżej historycznie do Ujeściska.

Także po przedstawionej przez Ciebie mapie można zauważyć, że wskazane granice obecnych dzielnic Gdańska na przestrzeni XX w. mocno ewoluowały.
Bo już kilka lat później za czasów FSD zanim doszło do powiększenia miasta Gdańsk w bodaj 33 r. Stare Szkoty i Oruńskie przedmieście były w Gdańsku, a Orunia nie.
_________________

 
pieslaw 

Dołączył: 22 Wrz 2014
Posty: 19
Wysłany: Nie Wrz 28, 2014 8:30 am   

[quote="Hamer"]... a więc kilka moich wspomnień.
tam gdzie jest ulica Rzączyńskiego i Hoene rosła kapusta....
A oto i zdjęcie tej kapusty z lipca 1967 roku. Zdjęcie zrobione "Smieną" więc jest jakie jest. Ten chłopiec na zdjęciu to mój syn - dzisiaj już dziadek dwojga wnucząt, mieszka niedaleko tego miejsca - na Kurierów Armii Krajowej.

19670714.JPG
Plik ściągnięto 12971 raz(y) 103,22 KB

_________________
pieslaw
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk