Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pozytywna działalność Zakonu N.M.P. na Żuławach
Autor Wiadomość
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Sro Cze 09, 2010 12:21 pm   

Nieeeeeee no oczywiście..nie mi równać się z Tobą..oczywista chrześcijaństwo rozkwitło już z w epoce megalitów....moje przekonania zaś są zapewne g... warte bo cóż taki groszek może wiedzieć..
Ale ten wątek nie jest poświęcony sprawom wiary i przekonań więc proszę byś zaprzestał drążenia tematu.
Polecam lekturę Zygmunta Krzaka.."Od Matriarchatu do Patriarchatu".
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7684
Wysłany: Sro Cze 09, 2010 1:18 pm   

Kiedy powstało chrześcijaństwo, to wie praktycznie każdy i nie zamierzam o tym dyskutować, natomiast mało kto ma jakieś informacje na temat religii w epoce megalitów (tak, wiem, profesor Krzak coś tam wie... ), może poza tym, że na pewno nie istniały wtedy jeszcze takie plemiona jak Prusowie czy Sasi.
Moim zdaniem jest dość wątpliwe, by ówcześni ludzie, którzy - o ile wiem - nie pozostawili po sobie świętych ksiąg ani żadnych innych tekstów, mogli przekazać treść swoich wierzeń ludziom żyjącym wiele wieków po nich (np. Prusom, z którymi zetknął się św. Wojciech) i całkowicie odmiennych pod względem etnicznym i kulturowym.
O religii plemion pruskich wiadomo głównie to, co chcieli na ten temat przekazać autorzy chrześcijańscy w czasach późnośredniowiecznych i nowożytnych, a to NAPRAWDĘ za mało, by twierdzić radośnie, że religia ta miała za sobą jakieś tysiąclecia tradycji (skrajny pozytywista mógłby się uprzeć, że skoro pierwsza jednoznaczna wzmianka o Prusach pochodzi od tzw. Geografa Bawarskiego, wszystkie odniesienia do czasów wcześniejszych niż początek IX wieku są już domeną spekulacji i ezoteryki).
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
mikado 
Langfuhrterka

Dołączyła: 29 Gru 2009
Posty: 78
Wysłany: Sro Cze 09, 2010 1:28 pm   

może lekko się wtrącam, ale.. myślę, że zarówno Groszek i Pumeks mają rację. Pumeks mówiąc, że chrześcijaństwo było starsze wiekiem niż wierzenia plemienne Prusów, a Groszek twierdząc że stara wiara była wcześniej. Bo przecież była wcześniej na terenach Prusów. :wink:
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Sro Cze 09, 2010 6:32 pm   

Może się lekko wtrącam... ale założyłam sobie temacik...i szczęśliwa byłam jak ludzie brali udział w dyskusji..i zastanawiam się czemu kol.Pumeks posiadacz tak wielkiej wiedzy wszedł na mój skromny temacik coby tylko czepnąć się słówek..Stara Wiara...Żeby coś udowodnić... :hmm: Jestem szczęśliwa że mi powiedział że plemiona Prusów, Jaćwingów czy też Żmudzi..Sasów..itd..nie żyli w epoce megalitów..noo bo skąd wykształciuch groszek ..boży prostaczek wiedziałby tak skomplikowane sprawy...i o świętych księgach..jejku a co to takiego..... :???:
Takie tam ..O.T. w moim malutkim temaciku...taka tam bajka...
Kolega Pumeks powinien dokładnie czytać moją wypowiedź...nie plątałam przecież religji Prusów z epoką megalitów..ale poco ?musiał ...bo ..inaczej zapewne by....
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
mikado 
Langfuhrterka

Dołączyła: 29 Gru 2009
Posty: 78
Wysłany: Sro Cze 09, 2010 7:05 pm   

ekhm.. może rozładujemy atmosferę i powrócimy do pozytywnych Krzyżaków? :wink:

Cytat:
Ziemia, którą usunięto przy kopaniu fundamentów pod Zamek Wysoki ma objętość 3700 m3. Same fundamenty zajmują ponad 4500 m3. Na wypalenie prawie czterech milionów cegieł potrzeba było mnóstwo czasu – zajęło by to nieprzerwanie 20 lat. Mury Zamku Wysokiego zbudowane były na planie czworoboku o wymiarach 52 x 61 metrów. Na jego dziedzińcu zbudowano studnię o głębokości 12 metrów, a opasany był fosą sięgającą dnem trzynastu metrów. Zamkowe spichlerze mogły pomieścić jednocześnie 300 ton zboża. Dodatkową ciekawostką jest 40- kilometrowy kanał z Jeziora Dzierzgoń, który zapewniał Malborkowi wodę pitną i napełniał fosy wokół zamku.

www.gda.blox.pl
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7684
Wysłany: Sro Cze 09, 2010 8:29 pm   

Sorry ale forum służy do pisania, a nigdzie nie było informacji, że to twój prywatny wątek i że obowiązują tu zasady wzorowane na sławnym regulaminie WFG :P
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Pią Cze 11, 2010 7:21 am   

Co starsze, co młodsze........
Co dla jednych było starsze dla innych stanowiło nowinkę :wink:

Ale świat bez unifikacji , różnorodny w swych zwyczajach i wierze był znacznie ciekawszy.

Fakty historyczne należy prostować, jak najbardziej , nie gniewaj się Groszku :zgooda:
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Pią Cze 11, 2010 6:13 pm   

do kasacji ,nie gniewam się jest mi to obojętne.
Uprzejmie proszę moderatora o kasację moich postów jak nie prawdziwych i mało merytorycznych....wiem nie trzeba rzucać mną o ścianę że mylę się w tym czy owym jednak że każdy ma prawo wyrazić zdanie..(no chyba że regulamin tego zabrania) nie narażając się na kpiny innych userów.
Sama nie mogę skasować postów.
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
Ostatnio zmieniony przez groszek Pią Cze 11, 2010 7:47 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Pią Cze 11, 2010 7:35 pm   

Grochem o ścianę. :wink:
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Cze 12, 2010 12:06 am   

Prośba rozpatrzona negatywnie. :wink: Wrócimy do sprawy, kiedy emocje opadną. :zgooda: Fundamentalną zasadą Drogi, jest odnajdywanie w każdej sytuacji dobrej strony. Spróbuj. :wink:
_________________
Poldergeist
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Nie Cze 13, 2010 3:49 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Prośba rozpatrzona negatywnie. :wink: Wrócimy do sprawy, kiedy emocje opadną. :zgooda: Fundamentalną zasadą Drogi, jest odnajdywanie w każdej sytuacji dobrej strony. Spróbuj. :wink:

Po terapeutycznej sesji z D.W...(choć nie jestem wyznawczynią filozofii Buddy nie jest mi ona obca).przełamałam traumę i postanowiłam zadać pytanie z nadzieją że ktoś będzie umiał i chciał na nie odpowiedzieć merytorycznie ..rzecz jasna....
Zanim zadam pytanie trochę historii....
W 1312 r Klemens V zawiesił Zakon Świątyni...przed tym wydarzeniem nastąpiły liczne aresztowania...zwłaszcza we Francji..tortury i stosy...Jednakże nie wszyscy Bracia dali się aresztować..nie wszyscy pozwolili na to by zarzucono im herezję tudzież inne zbrodnie...Niemieccy Templariusze na rozprawę przybyli w pełnym uzbrojeniu ,ustawieni w szyku bojowym...rzecz jasna wszelkie zarzuty zostały oddalone..sąd wydał wyrok uniewinniający....ponieważ jednakże Zakon przestał istnieć rycerze wstąpili w szeregi Braci Najświętszej Marii Panny... :hmm: i tu jest zagadka...jaki wpływ miał przybycie rycerzy Templum na nasz Zakon...zbiegło to się ze wzrostem znaczenia Zakonu i jego ekspansją na tereny?..czy wiedza i ew.fundusze Świątyni wzbogaciły N.M.P.?
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Sro Cze 16, 2010 12:56 am   

Administracyjnie dobra polskich templariuszy należały do prowincji niemieckiej, ale stanowiły w jej ramach oddzielny preceptorat na czele z preceptorem rezydującym na przemian w Oleśnicy Małej (Śląsk), Chwarszczanach, Leśnicy i Rurce. Na interesujących nas terenach było prawdopodobnie w różnym czasie dziewięć komandorii z siedzibami w: Chwarszczanach, Oleśnicy Małej, Rurce, Leśnicy, Wielowsi, Wałczu, Myśliborzu i Czaplinku - czego dowody znajdują się bezpośrednio w źródłach - oraz prawdopodobnie w Sulęcinie, a raczej w pobliskim Ostrowie - na co wskazują podobieństwa architektoniczne kaplic w Ostrowie i w Chwarszczanach oraz położenie samej miejscowości. Po kasacji Zakonu dobra przeszły pod zarząd Joanitów....ale Bracia zwłaszcza niemieccy :hmm:
Taki O.T od historii Zakonu N.M.P. ale bliżej było Braciom Świątyni do N.M.P.niż do Joanitów.

250px-Chwarszczany_1.jpg
Kaplica Templum...
Plik ściągnięto 14774 raz(y) 14,25 KB

_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Feterniak 


Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 140
Wysłany: Czw Cze 17, 2010 5:53 pm   

A w temacie tego co z krzyżackim dziedzictwem dzisiaj się dzieje, krótki reportaż z telenoweli pt. krzyżacki zamek w Tczewie. :D

A w nim parę ciekawych rzeczy:

http://www.tcz.pl/index.p...zewskim-zamkiem
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Czw Cze 17, 2010 9:43 pm   

Czyżby chciano w Tczewie tak jak w Gdańsku utworzyć hmmm skansen w miejscu gdzie stał
zamek Zakonu...(niezbyt mi się otwierał ten film).
W Orłowie które należało do Zakonu ..znajdowało się prężnie działające gospodarstwo,co upamiętnia tablica postawiona przy przystani rybackiej( :hmm: chyba własność Zakonu obejmowała również Kack).
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Nie Cze 20, 2010 12:18 am   

Początki dziejów Lęborka nieodłącznie wiążą się z Braćmi Zakonu N.M.P.. Nie wdając się w zawiłości historii, trzeba przyznać, że dzięki gospodarności i sprawnemu zarządzaniu Zakon władał Lęborkiem do 1454 r. Przywilej lokacyjny dla miasta wystawił wielki mistrz Dietrich von Altenburg w 1341 r. Dość szybko przystąpiono do budowy zamku. Powstał on na planie czworokąta. Przez środek założenia zamkowego przepływała rzeka. Siedziba krzyżackiego wójta była wielokrotnie burzona i odbudowywana. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 1935 r. Do dziś zachowało się skrzydło mieszkalne zamku, w którym mieszczą się sąd i prokuratura. Klimatu średniowiecznej budowli nie zdołały zniszczyć wielokrotne przebudowy. Istnieją jeszcze fragmenty gotyckich ścian, strzelnic w miejscu niegdysiejszego ganku obronnego oraz wspaniałych sklepionych piwnic pod wschodnią częścią budowli. Masywne mury przeglądające się w nurtach Łeby robią imponujące wrażenie.

lebork-r1.jpg
Plik ściągnięto 14670 raz(y) 65,22 KB

32114.jpg
Plik ściągnięto 14670 raz(y) 14,18 KB

_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk