Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Dostojny Wieśniak
Pią Kwi 16, 2010 2:06 am
Prezydent Lech Kaczyński nie żyje
Autor Wiadomość
Duqq 

Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 101
Wysłany: Wto Kwi 13, 2010 11:15 pm   

racibo napisał/a:
Właśnie w radio usłyszałem przedwojenną historię jak chciano przenieść szczątki króla Stanisława Poniatowskiego na Wawel (1938 rok). Ówczesny marszałek Rydz-Śmigły przeciwstawiał się temu stanowczo, uważając że był to król który doprowadził do upadku Polski. Podobno na pytanie co miał król robić w tak beznadziejnej sytuacji powiedział tak:
Cytat:
Mógł stanąć na czele wojska i zginąć!

Swieta racja! Jeden z najgorszych krolow Polski, gdyby nie Konstytucja Majowa to pewnie bylby znany nie jako bohater, a jako czlowiek ktory doprowadzil I RP do ostatecznego upadku. Mimo to byl krolem Polski i chociazby z tego wzgledu nalezy mu sie szacunek.

Cytat:
Niestety dalsze działania Rydza-Śmigłego nie przysporzyły mu chwały. Rok później we wrześniu stojąc na czele wojska 'uciekł' do Rumuni.

Nie tylko on, ale i wielu dowodcow Kampani Wrzesniowej wykazywala sie przed wojna jak i w czasie walk niekompetencja. To sa fakty, nie tu miejsce aby o nich dyskutowac, ale i tak temu czlowiekowi nalezy sie szacunek ze wzgledu na jego stanowisko. To samo dotyczy ostatniego prezydenta, wraz z rzadem, ktorzy pozostawili Narod i ucekli z kraju.
Moze glupio mysle, ale sadze, ze prawdziwy dowodca, zostaje ze swoimi podwladnymi (zolnierzami, obywatelami) do samego konca.
Ale to i tak nie zwalnia mnie od tego, aby tych ludzi szanowac, ze wzgledu na to kim byli i jakie stanowiska zajmowali.

Mysle, ze na calym swiecie, a szczegolnie w Polsce nie ma jednoznacznych bohaterow. Kazdy mial cos skora, bo taka jest cena wladzy. Jak to mowi madre przyslowie "jeszcze sie taki nie narodzil, ktory by wszystkim dogodzil".

A mimo to dzis z zaduma wspominamy osoby, ktore za swojego zycia byly postaciami kontrowersyjnymi i wzbudzaly skrajne emocje. Nadajemy ich imionami nazwy ulic, szkol, instytucji. Czy to zle? Oczywiscie, ze nie, bo to historia naszego panstwa, a w ten sposob utrwalamy ja w naszej swiadomosci i swiadomosci przyszlych pokolen.

Sadze, ze Lech Kaczynski pewnego czasu takze doczeka sie ulic swego imienia, tak samo jak Walesa, Kwasniewski i kolejni, bo to byli nasi prezydenci. Prezydenci WOLNEJ Polski, wybrani przez Narod.
Zobaczcie na USA, tam historia prezydentury to nie tylko Waszyngton, Jefferson, czy Lincoln, ale takze dzisiatki przecietnych lub slabych prezydentur, ktore jednak i tak budza szacunek wsrod mieszkancow Stanow Zjednoczonych. Prezydent jest symbolem, symbolem, ktory trzeba szanowac, niezaleznie czy go lubimy, czy nie.

Ponury2 napisał/a:
Także nie popieram, ale bez przesady. Są tam pochowani także inni królowie, którzy byli podobnie miernymi przywódcami jak Kaczyński. A niech tam leży, a co.

Co do tego to sie calkowicie zgadzam. Co to za roznica gdzie zostanie pochowany prezydent Kaczynski? Nie wiem, mozecie sie ze mna nie zgadzac, ale osoby protestujace przed pogrzebem w tym miejscu, ktore przedwczoraj, wczoraj, prawie plakaly sa dla mnie szczytem hipokryzji. Jeszcze brakuje pod Wawelem prostestujacych z transparentami w dzien pogrzebu. Ni ewyobrazam sobie takiej sytuacji, ale troche zyjac w tym kraju wiem, ze mozna sie wielu rzeczy spodziewac.

Ale ta sytuacja pokazuje moim zdaniem jedno. To, ze bedzie jak dawniej. Wczesniej czy pozniej, ale wszystko wroci do "normy", do tego politycznego bagna jakie bylo przed katastrofa. Co do tego nie mam zludzen.

Co do pojednania polsko-rosyjskiego, takze w to nie wierze. Bo mamy z Rosja zbyt wiele sprzecznych interesow, ktorych ta katastrofa nie przekresli, ani nie anuluje. One nie znikna jak za pociagnieciem czarodziejskiej rozdzki. Zreszta prawda jest taka, ze im slabsza Rosja tym lepiej dla Polski i nigdy nie bede zyczyl temu panstwu dobrze. Ludziom - Rosjanom jak najbardziej, wspolczuje im, ze musza zyc w takim kraju w jakim zyja, ale Rosja jako panstwo najlepiej dla nas jakby sie rozpadla i zadna katastrofa tego nie zmieni.
 
Fasola_Gdańsk 

Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 111
Wysłany: Wto Kwi 13, 2010 11:18 pm   

Ponury2 napisał/a:
Także nie popieram, ale bez przesady. Są tam pochowani także inni królowie, którzy byli podobnie miernymi przywódcami jak Kaczyński. A niech tam leży, a co.


Tak wlasnie, krolowie. W pewnym momencie zaczelo tam brakowac miejsca na pochowki, wiec postanowiono chowac tam wybitnych Polakow. Lecha Kaczynskiego za wybitnego nie uwazam, znalazloby sie ze 100 jego rowiesnikow z wiekszymi zaslugami. Malo tego, mial 3ech poprzednikow, i kazdy z nich wywarl wg mnie wiekszy wplyw na ten kraj niz On. Niech spoczywa w pokoju, zal mi ze zginal w takich okolicznosciach, zal mi ze zginela jego zona, zal mi ze zginela cala masa innych mniej lub bardziej waznych ludzi - patriotow, niewazne po ktorej stronie sejmowej izby zasiadali. Tygodniowa zalobe po tej katastrofie rozumiem, popieram i respektuje, ale bez przesady.
 
 
Duqq 

Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 101
Wysłany: Wto Kwi 13, 2010 11:29 pm   

Ty nie uwazasz, inni uwazaja, naprawde nie masz wiekszych problemow? Bedzie cie klulo w sercu jak tam beda wraz z malzonka spoczywal? Mi sie wydaje, ze to kolejny pretekst do atakow nawet po smierci, bo normalnemu czlowiekowi, katolikowi, to jest bez roznicy. Katolicy milosierni, czy obludnicy? Tak sie nad tym zastanawiam. A jezeli ktos nie jest katolikiem to tym bardziej nie powinien miec z tym problemu, bo ciala beda spoczywac w Katedrze na Wawelu, nie na swieckim Zamku.

Ale juz abtrahujac od tego to ja osobiscie uwazam, ze najwlasciwszym rozwiazaniem byloby stworzenie miejsca w ktorym byliby chowani wszyscy prezydenci Polski. Cos na wzor kaplicy/mauzoleum, tak jak ma to miejsce z papiezamiw Watykanie. Byloby to moim zdaniem najlepsze rozwiazanie, ale sadze, ze nie do zrealizowania, a szkoda.
 
Fasola_Gdańsk 

Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 111
Wysłany: Wto Kwi 13, 2010 11:32 pm   

Duqq napisał/a:
Ale juz abtrahujac od tego to ja osobiscie uwazam, ze najwlasciwszym rozwiazaniem byloby stworzenie miejsca w ktorym byliby chowani wszyscy prezydenci Polski. Cos na wzor kaplicy/mauzoleum, tak jak ma to miejsce z papiezamiw Watykanie. Byloby to moim zdaniem najlepsze rozwiazanie, ale sadze, ze nie do zrealizowania, a szkoda.


http://pl.wikipedia.org/w...żej_w_Warszawie

Duqq napisał/a:
Ty nie uwazasz, inni uwazaja, naprawde nie masz wiekszych problemow? Bedzie cie klulo w sercu jak tam beda wraz z malzonka spoczywal? Mi sie wydaje, ze to kolejny pretekst do atakow nawet po smierci, bo normalnemu czlowiekowi, katolikowi, to jest bez roznicy. Katolicy milosierni, czy obludnicy? Tak sie nad tym zastanawiam. A jezeli ktos nie jest katolikiem to tym bardziej nie powinien miec z tym problemu, bo ciala beda spoczywac w Katedrze na Wawelu, nie na swieckim Zamku.
swieckim Zamku.[/quote]

nie tylko ja tak uwazam
 
 
Duqq 

Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 101
Wysłany: Wto Kwi 13, 2010 11:44 pm   

Swiatynia Opatrznosci Bozej jest miejscem katolickim, a co jezeli za jakis czas bedziemy miec prezydenta ateiste, prawoslawnego, czy zyda?

Ja mialem na mysli miejsce areligijne, albo takie w ktorym byloby miejsce na wszystkie religie.

Poza tym, ze sa inni, ktorzy mysla tak jak ty, ale coz tego? Tak samo sa inni, ktorzy sa przychylni tej decyzji z kard. Dziwiszem na czele. Lech Kaczynski byl bez watpienia osoba gleboko wierzaca, patriota, wiec skoro gospodarz Katedry Krolewskiej na Wawelu sam zaproponowal te miejsce na jego spoczynek moim zdaniem po prostu nie wypada protestowac i nalezy uszanowac ta decyzje. Kazde inne zachowanie jest moim zdaniem obludne, lub niestosowne zaleznie od tego kto prostestuje, wierzacy, czy niewierzacy.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Kwi 13, 2010 11:45 pm   

Może niepotrzebnie rozpocząłem dyskusję o pochówku Prezydenta na Wawelu, ale widzę, że zmierza ona w złym kierunku - ordynarnej pyskówki.
Dlatego ostrzegam, że jej kontynuowanie będzie karane "czerwonymi kreseczkami", a posty poruszające tę kwestię (podobnie jak dyskusje na temat postawy Rydza- Śmigłego, czy inne, nie dotyczące tematu) - usuwane.
_________________
da, da, da...
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Wto Kwi 13, 2010 11:46 pm   

Duqq napisał/a:
a co jezeli za jakis czas bedziemy miec prezydenta ateiste, prawoslawnego, czy zyda?


Oj, jeszcze dużo wody będzie musiało upłynąć, nim taki scenariusz się spełni... :II
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
Fasola_Gdańsk 

Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 111
Wysłany: Wto Kwi 13, 2010 11:59 pm   

danziger napisał/a:
Może niepotrzebnie rozpocząłem dyskusję o pochówku Prezydenta na Wawelu, ale widzę, że zmierza ona w złym kierunku - ordynarnej pyskówki.
Dlatego ostrzegam, że jej kontynuowanie będzie karane "czerwonymi kreseczkami", a posty poruszające tę kwestię (podobnie jak dyskusje na temat postawy Rydza- Śmigłego, czy inne, nie dotyczące tematu) - usuwane.


Zaryzykuje czerwonej kreseczki. Nie widze tu powodu do jakiejkowliek pyskowki, chce tylko odpowiedziec.

Wydaje mi sie, ze decyzja o pochowku kogokolwiek na Wawelu musi byc poparta w miare jednomyslnym glosem narodu, a ta decyzja mocno dzieli wszystkich. Naprawde czyatjac inne fora smiem nawet stwierdzic ze wiekszosc jest przeciwna temu pomyslowi.

Kard. Dziwisz poprostu nie moze odmowic w sytuacji narodowej zaloby i ogolnego placzu mediow pochowku na Wawelu - czysta polityka i zasady dobrego zachowania mu tego zabraniaja.

Brat Jaroslaw - jak donosza media "wacha sie z decyzja". Tez widzi jak na to reaguje spoleczenstwo i wie co robi.

Na Powazkach jest grob rodzinny Kaczynskich - no dla rodowitego Warszawiaka ciezko o bardziej reprezentatywne miejsce pochowku jak Powazki - na dodatek z rodzicami!


Moze faktycznie Danziger ma racje, ze ta dyskusja jest bez sensu, ale chcialem tylko odpowiedziec. Z mojej strony absolutny koniec dyskusji, nie mam innych argumentow. Pozdrawiam.
 
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sro Kwi 14, 2010 12:21 am   

Nie bylem jeszcze w Krakowie, a mam tam kolezanke z 7. klasy, ktora mnie zaprosila. Dazylem do tego; no zeby ten Wawel zobaczyc; te groby tych krolow!
Teraz juz mam malo checi. No bo jak tam tez malzenstwo Kaczynskich pochowaja...
Co on takiego zrobil? Moze mnie ktos uswiadomi...
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Sro Kwi 14, 2010 1:38 am   

Kiedy patrzyłem na kolejne setki chłopaków odsyłanych na amerykańskie awantury, warczałem słowami poety – „Wy co mówicie nam jak pięknie jest umierać, umierać idźcie dziś, miejsc ustąpimy Wam...” No i załapali się.

Mój czy nasz stosunek do Pana Kaczyńskiego nie ma tu nic do rzeczy. Zginął wypełniając obowiązki Prezydenta RP i jako Prezydent winien być godnie pochowany. A gdzie i w jakim towarzystwie to już całkiem inna rzecz. Zgadzam się z Danzigerem - to nie jest forum polityczne i choć od polityki do końca uciec się nie da, również apeluję o wstrzemięźliwość w tych kwestiach. Jest dość miejsc gdzie można dać upust emocjom jakie mamy lub jakie nam wmawiają.

Jeżeli o mnie chodzi, bardziej brakowało mi będzie Płażyńskiego Macieja. Dużo dobrego i bardzo nieformalnego, zrobił dla Żuław, bo Mu się chciało. Bez punktów politycznych, bo kto tam o tym wie? Tu mi się pustka zrobiła. To tak z żabiej perspektywy, na boku wielkiej polityki.

Dieter napisał/a:
Co on takiego zrobił? Może mnie ktoś uświadomi...

Można założyć wątek poświęcony ocenie minionych prezydentur, kolejnych premierów itd. Zdań będzie tyle, ilu forumowiczów. Efekt uboczny zaś będzie taki, że to co połączyła problematyka Dawnego Gdańska, rozwalą emocje jakie zawsze łączą się z naszymi pogaduchami politycznymi. Dlatego jestem przeciw. Z całą pewnością znajdziesz gdzieś takich co cenią i takich co nie koniecznie kochają p.p. Kaczyńskich. Dlatego proszę - szukaj odpowiedzi w tej ważnej kwestii, ale nie tutaj. :zgooda:
_________________
Poldergeist
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Sro Kwi 14, 2010 8:07 am   

Uspokoiliście mnie tymi wypowiedziami, bo wydawało mi się, że tylko ja zauważyłem to ogólne zakłamanie i zmianę frontu :wink:
Siła mediów jest po prostu niesamowita. A jeszcze bardziej niesamowita jest podatność ludzi na manipulowanie sobą i swoimi poglądami :% Tak sobie to odnoszę do naszej historii i przestają mnie dziwić tłumy popierające PZPR, czy odnosząc do Gdańska - wiwatujące na przyjazd Hitlera we wrześniu 1939. Za pomocą inteligentnego PR ludziom da się wmówić absolutnie wszystko, także to, że mają kogoś nienawidzieć lub zabijać tylko dlatego, że "tak trzeba". Czekam jakie jeszcze tytuły i zaszczyty spotkają naszego byłego, pożal się Boże, prezydenta :hmm:
Przytoczę jeszcze cytat z pewnego forum gdzie dyskutowano na temat wawelskiego pochówku: "Na Wawelu chowa się ludzi za to kim byli za życia, a nie za to jak umarli". Celniej wg mnie nie można tego opisać.
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
Henryk 
Heniek

Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 2
Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: Sro Kwi 14, 2010 6:25 pm   

Podobno to forum dla miłośników historii nie tylko Gdańska, ale i Polski. Ten jad pomiędzy wierszami niektórych forumowiczów wygląda na kosmopolityczne i "globalistyczne" poglądy "internautów będących elektoratem pewnej partii", a nie inteligentnych miłośników historii Gdańska i okolic.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Kwi 14, 2010 8:21 pm   

Marcin Wolski napisał/a:
Na śmierć Prezydenta Kaczyńskiego

Prawdę mając na ustach, a kłamstwo w kieszeni,
Będąc zgodni ze stadem, z rozumem w konflikcie,
Dzisiaj lekko pobledli i trochę strapieni,
Jeśli chcecie coś zrobić, to przynajmniej milczcie !

Nie potrzeba łez waszych, komplementów spóźnionych.
Waszej czerni, powagi, szkoda słów, nie ma co,
Dzisiaj chcemy zapomnieć wszystkie wasze androny,
Wasze żarty i kpiny wylewane przez szkło.

Bo pamięta poeta, zapamięta też naród
Wasze jady sączone bez ustanku, dzień w dzień.
Bez szacunku dla funkcji, dla symbolu, sztandaru...
Karlejecie pętaki, rośnie zaś Jego cień !

Od Okęcia przez centrum, tętnicami Warszawy.
Alejami, Miodową i Krakowskim Przedmieściem
Jedzie kondukt żałobny, taki skromny, choć krwawy.
A kraj czuje - Prezydent znowu jest w swoim mieście.

Jego wielkość doceni lud w mądrości zbiorowej.
Nie potrzeba milczenia mącić fałszu mdłą nutą.
Na kolana, łajdaki, sypać popiół na głowę !
Dziś możecie Go uczcić tylko wstydu minutą !
_________________
da, da, da...
 
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sro Kwi 14, 2010 8:45 pm   

rispetto napisał/a:
Uspokoiliście mnie tymi wypowiedziami, bo wydawało mi się, że tylko ja zauważyłem to ogólne zakłamanie i zmianę frontu :wink:
Siła mediów jest po prostu niesamowita

No właśnie, znowu "wszyscy" myślą tak samo, a ty jeden człowieku taki dziwny, inny....
ale nie jesteś jedyny.
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Kwi 14, 2010 8:52 pm   

Danzigerek napisał/a:
Wszystkiego sie mozna spodziewać po PALIKOCIE
Cześc pamięci KACZYŃSKIEGO [`] [`]

A co ma wspólnego Palikot ze śmiercią Kaczyńskiego, że o nim piszesz? Taki tekst, w takim miejscu zupełnie nie pasuje, jest polityczna prowokacją szkodzącą pamięci prezydenta. W obliczu śmierci tak znanej osoby jak prezydent RP wspominamy tą tragedię niezależnie od poglądów politycznych, zostawiamy je z boku. Ja osobiście (i pewnie wiele innych osób) nie podzielało poglądów politycznych Lecha Kaczyńskiego, w wielu kwestiach się z nim nie zgadzało (o ile nie we wszystkich) ale powstrzymuje się od krytyki i nie cieszą się z jego odejścia w ten sposób (chociaz bardzo cieszyłbym się gdyby żyjąc nadal przegrał kolejne wybory).
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk