Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Mikołaj
Pią Lis 12, 2010 4:36 pm
Port gdański i okolice
Autor Wiadomość
totenkopf1956 
Jurek


Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 766
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Czw Mar 25, 2010 5:10 pm   Port gdański i okolice

Od kilku lat jestem biernym obserwatorem forum internetowych, dotyczących Wolnego Miasta Gdańska, okresu II Wojny Światowej w Gdańsku .

Z racji iż dzieciństwo, młodość spędziłem w bardzo ciekawym miejscu oraz, że teren ten był dla wielu gdańszczan niedostępny, chciałbym podzielić się moją skromną wiedzą na ten temat a być może skontaktować sięz osobą, która tak jak ja zainteresowana jest tą okolicą i może pomóc w uzupełnieniu wiedzy na ten temat.
Opis dotyczy obszaru portowego a konkretnie: budynku 3 oddziału Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk, który po wojnie należał do poczty, telekomunikacji w charakterze okręgowej składnicy Poczty i Telekomunikacji w Gdańsku a w którym pracowała moja mama; przeciwlotniczego bunkra Kriegsmarine T750 8 flotylli U-Bootów w cieniu którego odbywała się większość naszych zabaw; skład paliw płynnych który po wojnie, jako skład nr 3 należał do Centrali Produktów Naftowych oraz jednostki straży pożarnej tegoż przedsiębiorstwa, gdzie pracował mój ojciec w charakterze kierowcy, a która zajmowała budynki po niemieckiej załodze, która w wojnę chroniła i obsługiwała zbiorniki z paliwem.
Ja i moi rówieśnicy mieszkaliśmy tuż obok składu paliw, w trzech budynkach wybudowanych przed wojną dla pracowników tegoż oto składu, a po wojnie zajmowanych przez pracowników CPN. W bliskiej okolicy znajdował i znajduje się do tej pory ogromny zbożowiec zbudowany pod koniec lat '30.
Być może pomogę w rozwiązaniu pewnych zagadek, a może będę sam miał pytania.
Co do bunkra, niedługo opiszę i naszkicuję jak ten teren wyglądał w czasie wojny.
Na początek po przejżeniu starych wpisów, o ile nikt nie rozwiązał tych zagadek z przeszłości odpowiadam: zdjęcie zamieszczone przez użytkownika jayms na forum Wrzeszcz 1945r.-gdzie to mogło być? z dnia Sro Wrz 20, 2006 1:39 pm Raupenschlepper Ost (RSO) prawdopodobnie z jednostki przeciwpancernej 4. dywizji Panc..Gdańsk 1945r., fotografia ta została wykonana na wysokości stadionu MRKS od strony ul. marynarki polskiej wzdłuż ulicy załogowej z widokiem na zakłady tłuszczowe "Amada".


Mam pytanie: dlaczego przeciwlotniczy bunkier 8 flotylli U-Bootów usytuowano w takim miejscu. Teren w czasie wojny był dość odludny a bunkier spory ( prszę wejść na stronę Pomorskiego forum eksploracyjnego : http://www.forum.eksplora...hp?f=127&t=3039

untitled.bmp
Raupenschlepper Ost (RSO) prawdopodobnie z jednostki przeciwpancernej 4. dywizji Panc..Gdańsk 1945r.
Plik ściągnięto 48532 raz(y) 64,44 KB

_________________
Jurek
 
totenkopf1956 
Jurek


Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 766
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Pon Mar 29, 2010 6:31 pm   Zagadek ciąg dalszy . . .

Jakiś czas temu przeglądając internet natknąłem się na zdjęcia jednego z niemieckich pancerników kieszonkowych ( którego ?, niewiem ) zdjęcie to wpadło mi w oko, ponieważ miejsce w którym zostało wykonane wydało mi się dość znajome. Do tej pory nie miałem 100 % pewności i nadal jej nie mam, ale po obejżeniu zagadki z dnia Sob Mar 01, 2008 7:40 pm w temacie " Zagadki BillyBoya " dotyczącej nazwy przedstawionego okrętu, doszedłem do wniosku, że fotografie zostały wykonane w porcie gdańskim podczas pobytu owej jednostki, co, jak widać na przedstawionych fotkach miało miejsce. Pytanie moje brzmi: w którym miejscu Portu Gdańskiego cumował okręt gdy robiono owe zdjęcia ?
:szabelka:

04Deutschland.jpg
Zagadka
Plik ściągnięto 48472 raz(y) 70,02 KB

03Deutschland.jpg
Zagadka
Plik ściągnięto 48472 raz(y) 67,2 KB

02Deutschland.jpg
Zagadka
Plik ściągnięto 48472 raz(y) 64,13 KB

1800_148.jpg
zdjęcie naprowadzające
Plik ściągnięto 48472 raz(y) 18,61 KB

admiral sheer z westerplatte.JPG
zdjęcie naprowadzające
Plik ściągnięto 48472 raz(y) 31,25 KB

zagadka_578.jpg
co to za okręt?
Plik ściągnięto 48472 raz(y) 62,44 KB

_________________
Jurek
 
jacko 


Dołączył: 21 Maj 2006
Posty: 26
Wysłany: Pon Mar 29, 2010 7:32 pm   Re: Zagadek ciąg dalszy . . .

totenkopf1956 napisał/a:
Pytanie moje brzmi: w którym miejscu Portu Gdańskiego cumował okręt gdy robiono owe zdjęcia ?
Ja się nie znam, ale "po mojemu", to będzie, że okręt stał - mniej więcej - w miejscu, które oznaczyłem na CZERWONO a zdjęcie zrobiono - mniej więcej - z miejsca oznaczonego przeze mnie na ZIELONO:



Bazowałem na zdjęciu "zagadka_578.jpg".
_________________
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Mar 29, 2010 7:50 pm   

Przy "zdjęciach naprowadzających" stoi przy nabrzeżu w Nowym Porcie, ale te trzy pierwsze zatytułowane "zagadka" to inne nabrzeże. Może Gdańsk, a może inny port :???:
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Mar 29, 2010 8:59 pm   

Generalnie na tych trzech zdjęciach nie widać w zasadzie nic poza okrętem, jedynym odnośnikiem może być urządzenie na przeciwległym brzegu widoczne przed dziobem okrętu na 02Deutschland.jpg. Przypomina mi taki jakby "trójnóg" (dźwig?) znany z obrazków Stoczni Cesarskiej, czyli że okręt mógłby cumować przy nabrzeżu Holmu naprzeciwko dawnych hal Stoczni Cesarskiej.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pon Mar 29, 2010 9:35 pm   Re: Zagadek ciąg dalszy . . .

totenkopf1956 napisał/a:
Jakiś czas temu przeglądając internet natknąłem się na zdjęcia jednego z niemieckich pancerników kieszonkowych ( którego ?, niewiem ) zdjęcie to wpadło mi w oko, ponieważ miejsce w którym zostało wykonane wydało mi się dość znajome. Do tej pory nie miałem 100 % pewności i nadal jej nie mam, ale po obejrzeniu zagadki z dnia Sob Mar 01, 2008 7:40 pm w temacie " Zagadki BillyBoya " dotyczącej nazwy przedstawionego okrętu, doszedłem do wniosku, że fotografie zostały wykonane w porcie gdańskim podczas pobytu owej jednostki, co, jak widać na przedstawionych fotkach miało miejsce. Pytanie moje brzmi: w którym miejscu Portu Gdańskiego cumował okręt gdy robiono owe zdjęcia ?
:szabelka:

Pytanie jest nieprecyzyjne gdyż na zdjęciach mamy dwa okręty: "Deutschland" który pod banderą Reichsmarine nigdy w Gdańsku nie był (3 pierwsze zdjęcia) oraz "Admiral Scheer" który odwiedził Gdańsk z kurtuazyjną wizytą 20.VIII - 2 IX 1935 oraz co uwieczniono na 3 ostatnich zdjęciach latem 1940
P.S. Różnice pomiędzy tymi okrętami to już dawno wymienił pawel.45
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
totenkopf1956 
Jurek


Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 766
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Czw Kwi 01, 2010 4:36 pm   

Dziękuję kolego Feyg za definitywne wyjaśnienie histori, kolego Pumeks chylę czoła, co prawda moje skojarzenia okazały się błędne, ale obraz na fotografi pancernika przy drewnianym molo do złudzenia przypominał mi miejsce, gdzie spędzałem czas na łowieniu ryb, a skąd widok był łudząco podobny, mowa o nie istniejącym już nabrzeżu które nosiło nazwę "Vistula". Patrząc na przeciwną stronę kanału, tuż obok obrotnicy portowej znajduje się wejście do stoczni na wyspie Holm. W latach '60 po lewej stronie wejścia stał identyczny dźwig pływający. Dla osoby stojącej obok drewnianego pomostu "Vistuli" i patrzącego w stronę Holm-u, obraz był łudząco podobny. Załączam zdjęcie z wczesnych lat '50. Tak wyglądała "Vistula" (po prawej), po lewej stronie wyspa Holm (obecnie w tym miejscu stoją doki pływające Stoczni Remontowej ), fotografia została wykonana z pomostu CPN.

Następne pytanie: jaki to budynek ?
Zdjęcie zostało wykonane w Gdańsku w 1941 roku a przedstawia załogę U-408 który został zatopiony w 1942 roku koło Islandi.
:szabelka:

DSC01441.JPG
Zdjęcie z pomostu CPN
Plik ściągnięto 48384 raz(y) 43,84 KB

u-boot-103.jpg
Załoga U-408
Plik ściągnięto 48384 raz(y) 26,44 KB

_________________
Jurek
 
totenkopf1956 
Jurek


Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 766
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 5:04 pm   

Zdjęcia które załączam powinny pomóc w rozwiązaniu zagadki

DSC03543.JPG
Plik ściągnięto 48320 raz(y) 75,15 KB

U-402F1-22.jpg
zdjęcie przedstawia załogę innego u-boota zrobione w tym samym miejscu co poprzednie zdjęcie
Plik ściągnięto 48320 raz(y) 66,94 KB

_________________
Jurek
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Sob Kwi 10, 2010 11:20 am   

Wydaje mi się że jest to gmach przy ulicy Wiślnej w okolicy składu paliw Orlen, GTK i nabrzeża Wiślanego...
nie wiem co było przed wojną i w jej trakcie ale po wojnie Poczta Polska i Izba Celna,obecnie opuszczony... :II

Wiślna.jpg
vis a vis tego budynku znajduje się mieszkalny,przeznaczony do wiadomo czego...nawet drzewo oblazło z kory i uschło...
Plik ściągnięto 48288 raz(y) 76,13 KB

_________________

 
 
totenkopf1956 
Jurek


Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 766
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Nie Kwi 11, 2010 1:14 pm   

Kolego tobocian, zgadłeś, chodzi o dawną okręgową składnicę Poczty i Telekomunikacji. Co zaż do fotografi zamieszczonej przez Ciebie, jest to budynek w którym spędziłem dzieciństwo i 35 lat życia, niewiem czy jescze stoi, ponieważ pozostałe zostały kilka lat temu zburzone a ja już tam n ie mieszkam od 20 lat. Co do dzrewa była to potężna topola, jedna z tzrech w tej okolicy, posadzone przez niemców, a które zostały usunięte pod budowę torów kolejowych i drogi. Owa topola została czymś podlana a następnie poobcinana, ponieważ zacieniała budynek nowym lokatorom. Załączam zdjęcie z początku lat '50 ( to samo miejsce, cię drzewa na budynku ).
W ten oto sposób zatoczyliśmy koło i powróciliśmy do pierwszego pytania dotyczącego usytuowania bunkra Kriegsmarine. Ze zdjęć i opisu terenu wynika iż miejsce w którym stoi schron, zostało wybrane nie przypadkowo. Moje dzieciństwo minęło w cieniu owego obiektu. Dla nas dzieciaków stał on w tym miejscu od zawsze i nikt z nas nigdy nie dochodził dlaczego, po co i dla kogo ? Nikt znas też nigdy nie zastanawiał się do czego służył w wojnę były budynek pocztowy. Fotografie marynarzy uzmysłowiły mi iż był on wykorzystywany przez Kriegsmarine jako koszary i szkoła dla załóg U-Boot'ów, załączam 2 zdjęcia z wczesnych lat '50 owego budynku oraz dwa zdjęcia sprzed kilku lat wykonane z miejsca oznaczonego na planie czerwoną kropką. Zdjęcie niemieckich marynarzy zostało zrobione po prawej stronie wejścia głównego do gmachu. Jako ciekawostkę dodam iż ten był solidnie zbudowany, grubość ścian dochodziła do 1m. Ciekawostką jest również obudowanie zbiornków paliwowych w czasie wojny murem na składzie wg nomenklatury CPN nr 3 oraz nr 4 po drugiej stronie kanału portowego ( obok fosforów ) który przypominał mur obronny z blankami ( załączam zdjęcie ). W trakcie wojny spłonął tylko jeden zbiornik trafiony pociskiem artyleryjskim. Dodam jeszcze iż w 1962 r. bunkier przechodził gruntowny remont.

P1040782.JPG
Plan sytuacyjny terenu na rok 1945
Plik ściągnięto 48257 raz(y) 74,12 KB

DSC01461.JPG
budynek Wiślna 27 A ( lata '50 )
Plik ściągnięto 48257 raz(y) 58,12 KB

P1010889.JPG
lata '50 fragment składnicy pocztowej ( wejście główne )
Plik ściągnięto 48257 raz(y) 61,01 KB

P1010888.JPG
lata '50 fragment składnicy pocztowej ( wejście główne )
Plik ściągnięto 48257 raz(y) 70,2 KB

P1010707.JPG
widok na schron przeciwlotniczy
Plik ściągnięto 48257 raz(y) 78,81 KB

P1010704.JPG
widok na składnicę z osiedla CPN
Plik ściągnięto 48257 raz(y) 76,11 KB

pocz4jt.jpg
Zdjęcie przedwojenne składnicy pocztowej
Plik ściągnięto 48257 raz(y) 43,33 KB

zdjciaukasza911.jpg
Wygląd współczesny składnicy pocztowej
Plik ściągnięto 48257 raz(y) 64,58 KB

DSC03532.JPG
obudowany w wojnę zbiornik paliwowy
Plik ściągnięto 48257 raz(y) 63,44 KB

_________________
Jurek
 
totenkopf1956 
Jurek


Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 766
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Nie Kwi 11, 2010 1:18 pm   Czas na kolejne pytanie ...

W którym miejscu kanału portowego zostało wyknane to zdjęcie ?

Scannen0031.jpg
Zdjęcie
Plik ściągnięto 48256 raz(y) 27,98 KB

_________________
Jurek
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Kwi 11, 2010 1:56 pm   

Moim zdaniem to w ogóle nie jest Kanał Portowy, tylko Martwa Wisła koło dawnego Szańca Zachodniego (drewniane budynki po lewej), a na wprost i po prawej widać Zakręt 5 Gwizdków w okolicy Mewiego Szańca.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
totenkopf1956 
Jurek


Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 766
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Pon Kwi 19, 2010 8:38 pm   

Jak zwykle masz rację Pumeksie, fotografia została zrobiona pomiędzy twierdzą Wisłoujście a składem paliwowym w Nowym Porcie, który po wojnie przejął CPN jako skład nr 1 ( załączam kilka zdjęć ).

Co do "kanału portowego" to przyznaję się, użyłem nieprecyzyjnej nazwy, naturalnie jest to martwa wisła. W Gdańsku na miasto kanału zasługuje tylko kanał kaszubski, a ja użyłem nazwy potocznej, używanej przez pracowników portu i mieszkańców około portowych.

Następna zagadka...

Gdzie zostało zrobione to zdjęcie :szabelka:

34.JPG
Zdjęcie do Zagadki
Plik ściągnięto 48151 raz(y) 27,85 KB

PIC_37-203-5.jpg
Plik ściągnięto 48151 raz(y) 62,38 KB

dscn9976hq4_188.jpg
Plik ściągnięto 48151 raz(y) 28,68 KB

91.jpg
Plik ściągnięto 48151 raz(y) 49,28 KB

76_copy.jpg
Plik ściągnięto 48151 raz(y) 57,18 KB

1_1233_sR3MYchcqd.jpg
Plik ściągnięto 48151 raz(y) 34,58 KB

50047721.jpg
Plik ściągnięto 48151 raz(y) 38,07 KB

_________________
Jurek
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Kwi 19, 2010 9:02 pm   

Cytat:
Co do "kanału portowego" to przyznaję się, użyłem nieprecyzyjnej nazwy, naturalnie jest to martwa wisła. W Gdańsku na miasto kanału zasługuje tylko kanał kaszubski

Ależ skąd, Kanał Portowy (nazwa własna) jest od Zakrętu 5 Gwizdków aż do główek portu; poza tym mamy nie tylko Kanał Kaszubski, ale np. Kanał Na Stępce, Nową Motławę, bezimienny kanał wzdłuż ul. Toruńskiej, jeszcze Kanał Raduni... :mrgreen:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
totenkopf1956 
Jurek


Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 766
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Czw Maj 06, 2010 2:48 pm   

Ponieważ nikt nie odgadł zagadki dotyczącej zacumowanego U-Boota , sądzę iż, zdjęcie zostało wykonane z dawnego nabrzeża "Vistula". Obecnie w tym miejscu znajduje się nabrzeże kontenerowe. Na zdjęciu do zagadki w oddali widać skład paliwowy wg nomenklatury CPN nr 4, po prawej stronie stoi statek przycumowany do wyspy Holm. Obecnie w tym miejscu stoją doki pływające Gdańskiej Stoczni Remontowej. Załączam kilka zdjęć z podobnej perspektywy.

063.jpg
Komin widoczny w oddali został zdemontowany w latach '80
Plik ściągnięto 48058 raz(y) 38,84 KB

P1010717.JPG
Plik ściągnięto 48058 raz(y) 68,62 KB

IMGP6072.JPG
Plik ściągnięto 48058 raz(y) 76,14 KB

_________________
Jurek
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk