Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zielona Brama
Autor Wiadomość
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Nie Sty 31, 2010 10:37 pm   

Inga napisał/a:
Brama bez szczytów a z czterema przejazdami stała w takim razie trzy lata - od 1883 do 1886, teoretycznie takie zdjęcie mogłoby gdzieś być... Ja takiego niestety nie widziałam, a też by mi się przydało :hihi:


To już zależy od stosunku ówczesnych do fotografii.. Mało kto wówczas posiadać mógł osobistą 'kamerę obskurę' - to chyba zależało od wydarzeń w mieście i zainteresowania fotografów, tudzież fotografików :wink: Lecz może się mylę i takie zdjęcie ktoś gdzieś na świecie ma?
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Pią Lut 05, 2010 6:22 pm   

I jeszcze dwa ujęcia
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Lut 06, 2010 11:25 am   

dandola napisał/a:

brama zielona 1780.jpg

Nie - żebym się czepiał, ale to lepiej oglądać tak:
:skolowany:
 
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Nie Lut 07, 2010 1:57 pm   

Potrzebny jest tu znawca tematu, a mianowicie Pumeks, który już zabierał głos w tej kwestii. Niemniej od siebie powiem, ze przedstawiona rycina jest jedną z cyklu czterech odwróconych wedut miejskich (odbicie lustrzane) wykonanych na podstawie serii M. Deischa wg rysunków F. Lohrmanna przez B. F. Leizela z Augsburga. Przechowywane są one w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
 
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Pon Lut 08, 2010 12:28 pm   

dandola napisał/a:
Potrzebny jest tu znawca tematu,...


znawca to nie... wystarczy przyjrzeć się skanom ( zamieszczonym przez Ciebie)Zielonej Bramy, aby widzieć lustrzane odbicie na drugim skanie....
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Lut 08, 2010 1:08 pm   

bijouM napisał/a:
aby widzieć lustrzane odbicie na drugim skanie....

Bo to ja odwróciłem :hihi:
Na tym odwróconym pasuje: widoczna ulica Przędzalnicza - odchodząca w lewo od Długiego Targu, przesunięcie trzech przejazdów przez Bramę Zieloną w prawo (na południe) od osi obiektu, no i napis nad obrazkiem :wink:
Poza tym jest to ten sam rysunek, co na początku tego wątku: "Ikonografia Zielonej Bramy Deisch 1765.JPG", tylko pokolorowany i z innymi podpisami.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Lut 13, 2010 2:40 pm   

Inga napisał/a:
Brama bez szczytów a z czterema przejazdami stała w takim razie trzy lata - od 1883 do 1886, teoretycznie takie zdjęcie mogłoby gdzieś być... Ja takiego niestety nie widziałam, a też by mi się przydało :hihi:

To jeszcze jedno zdjęcie, dość znane, sprzed wybicia czwartego przejazdu (i oczywiście bez szczytów)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Nie Paź 24, 2010 9:09 pm   

Nie było (1928 r.)
 
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Sro Kwi 17, 2013 9:35 am   

dandola napisał/a:
Ciekawostka: odbywały się tu wystawy sztuki organizowane przez lokalne Kunst - Vereins, którego zarząd w połowie XIX wieku tworzyli - A. v. Duisburg, J. S. Stoddart i C. G. Panzer.


Rozszyfrowany portret gdańszczanina z wyboru J. S. Stoddart
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lis 25, 2013 10:24 pm   

Jeszcze jeden widok Zielonej Bramy w wersji zminimalizowanej. Rycina, podobno z gazety, przedstawiająca wizytę cesarza Wilhelma I z małżonką w Gdańsku.
(źródło: aukcja 3668687979)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Czw Lis 28, 2013 5:11 pm   

Kto mi powie, dlaczego kiedyś [choć znowu nie aż tak dawno temu] obchodzono się z obiektami [które dziś nazywamy zabytkami] nadzwyczaj swobodnie. Czy np. 150 lat temu nie było pojęcia zabytek i taka budowla była po prostu stara? Do Katowni doklejono jakieś dziwne budyneczki w XVIII lub XIX wieku, których po wojnie już nie odbudowano. I tu jest przykład właśnie Zielonej Bramy. Raz jej ujęto dach, potem dodano. Trzy przejścia były z jakiś powodów niewystarczające, to przebito czwarte.. Dzisiaj byłoby to nie do pomyślenia. I to przecież nie chodzi o powojennych komunistów, którym być może na rękę byłoby "kasowanie" budynków o niemieckim, bądź pruskim rodowodzie. Tylko proszę mi nie mówić, że nie było wówczas posady konserwatora zabytków 8))
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lis 28, 2013 8:06 pm   

Ale tak właśnie było. Pojęcie ochrony zabytków dopiero się rodziło. Trochę na ten temat można znaleźć w książkach, np. u Wolfganga Deurera "Gdańsk i jego kościoły" (chociaż polecam czytać raczej oryginał niż dość nieporadne polskie tłumaczenie).
Było zupełnie naturalne że kiedy stara budowla się waliła to po prostu usuwano jej szczątki. Kiedy kościół św. Jakuba stracił zwieńczenie wieży (po wybuchu prochowni) to nie próbowano jej odtwarzać.
Kiedy pożar niszczył hełm wieży Twierdzy Wisłoujście, to albo wznoszono nowy hełm (chyba w XVIII wieku) albo rezygnowano z niego i dawano stożkowaty dach (w XIX wieku).
Dopiero odtworzenie górnych kondygnacji Zielonej Bramy (zresztą niezbyt wierne), hełmu-latarni Dworu św. Jerzego i (już na pocz. XX wieku) rekonstrukcja spalonego hełmu kościoła św. Katarzyny to najwcześniejsze przykłady rekonstrukcji zabytków w Gdańsku.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Pią Lis 29, 2013 10:00 pm   

Dziękuję
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lip 16, 2015 11:24 am   

Coraz więcej można znaleźć w internetach... ten obrazek był w albumach z serii "Był sobie Gdańsk", ale na naszym forum chyba dotąd nie gościł
Źródło: facebook (NADUŚ)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
Ostatnio zmieniony przez pumeks Czw Lip 16, 2015 2:44 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lip 16, 2015 2:37 pm   

A tego wcześniej nie widziałem :==
Źródło: Fotopolska, zbiory KC (zapewne dawniej Zoppot.com), tutaj zmniejszone i przycięte (NADUŚ)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk