Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
"Miasto historyczne w dialogu ze współczesnością"
Autor Wiadomość
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Nie Paź 10, 2004 4:33 pm   

Tak a propos dialogu miasta historycznego ze współczesnością :)

169-6950_IMG.jpg
Plik ściągnięto 14227 raz(y) 77,78 KB

169-6946_IMG.jpg
Plik ściągnięto 14227 raz(y) 74,01 KB

169-6947_IMG.jpg
Plik ściągnięto 14227 raz(y) 67,63 KB

 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Nie Paź 10, 2004 4:35 pm   

Piewszy mi się podoba a ta baszta to żadna współczesność tylko powojenna prowizorka. Nie widzę tam żadnej architektury współczesnej tylko zwykłe budownictwo.
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Nie Paź 10, 2004 5:04 pm   

Pierwsze Ci się podoba? No to gratuluję. O gustach się nie dyskutuje, ale to to akurat z gustem nic wspólnego nie ma. To klasyczne architektoniczne bezguście jest. Ale tak budowano w pewnym okresie, który był zły i wstrętny. A teraz jest wolność, a architekci dalej projektują bzdety. (nie wszyscy i nie zawsze, ale wyjątki wiosny nie czynią)
 
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Nie Paź 10, 2004 5:32 pm   

Oj no wiem że tamto to tylko prowizorka ( zresztą trwała dosyć ;) ) To tylko taki żarcik z mojej strony :) A tak poważnie to oczywiście lepiej by ten dialog oddawałoby zdjęcie budynku tuż obok Centromoru o ile dobrze pamiętam .
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Nie Paź 10, 2004 5:36 pm   

Cytat:
To klasyczne architektoniczne bezguście jest. Ale tak budowano w pewnym okresie, który był zły i wstrętny


Tak z pewnością mówiono zawsze na przełomie epok o tej przemijającej ;-)

Ale fakt, brzydkie to nowsze wyjątkowo.
_________________
Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Paź 10, 2004 7:48 pm   

:haha:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Nie Paź 10, 2004 9:41 pm   

Gdanszczanin napisał/a:
Oj no wiem że tamto to tylko prowizorka ( zresztą trwała dosyć ;) ) To tylko taki żarcik z mojej strony :) A tak poważnie to oczywiście lepiej by ten dialog oddawałoby zdjęcie budynku tuż obok Centromoru o ile dobrze pamiętam .


Co do centromoru zgodzić się z tobą nie trudno. Budynek ten zarówno przed przebudową jak i po niej wygląda równie okrutnie. Nie byłby taki straszny gdyby nie wsiuńskie materiały zktórych została wykonana elewacja, ale i jego forma pozostawia wiele do rzyczenia. Nie ma się jednak co cieszyć na zapas. Już za parę lat okolica może sotać jeszcze bardziej spaskudzona przez teatr szekspirowski. Już sobie wyobrażam jak pogodzą drewnianą budowlę z wymogami straży porzarnej. szykuje się kicz dekady.
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Paź 11, 2004 9:12 am   

parker napisał/a:
Tak z pewnością mówiono zawsze na przełomie epok o tej przemijającej ;-)

Chyba nie zawsze... zapoczątkowali to włoscy mądrale od renesansu, nazywając pogardliwie architekturę wcześniejszą "gotykiem". Ale potem, z tego co wiem, barok renesansu nie negował, ino starał się go "twórczo rozwinąć". Jak było później, tego w szczegółach nie wiem. Ale np. w literaturze z lat dwudziestych widoczny jest totalny atak na architekturę secesyjną.
 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Pon Paź 11, 2004 12:04 pm   

Akurat w Gdańsku na szczęscie nie widać specjalnie tej walki pomiędzy Renesansem a Gotykiem. Chociażby wspaniały manierystyczny ratusz Głównego miasta czy też zancznie późniejsza unikatowa elewacja Dworu Artusa udowodniła, że myśl Gotycką można łączyć z renesansem i późniejszymi stylami. To jest to co odróżnia Gdańsk od innych miast Polski gdzie renesans starał się zacierać nienowoczesny wczesniejszy styl Gotycki.
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Paź 12, 2004 8:55 am   

Dziki REX napisał/a:
Co do centromoru zgodzić się z tobą nie trudno. Budynek ten zarówno przed przebudową jak i po niej wygląda równie okrutnie. Nie byłby taki straszny gdyby nie wsiuńskie materiały zktórych została wykonana elewacja, ale i jego forma pozostawia wiele do życzenia.

Już po raz kolejny z ust profesjonalisty słyszę argument, że coś nie jest takie złe, ale zostało wykonane z tandetnych materiałów. Czy mógłbyś mnie profana Reksie oświecić, jak klasyfikuje się materiały jako "wsiuńskie" bądź "szlachetne"? I czy np. budyneczek między schodami City Forum (m. in. Lezzetli) wykonany jest z materiałów szlachetnych? (bo moim nieprofesjonalnym okiem odbieram to jako blachę falistą i inne badziewia).
 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Wto Paź 12, 2004 3:15 pm   

Z miłą chęcią ci wyjaśnie. A więc są to moje subiektywne odczucia, które wyrażam nieskrępowanie przy pomocy znanego mi systemu zapisu informacji zwanego językiem. Do wsiuńskich materiałów zaliczam przedewszystkim kolorowe szkło w aluminowej stolarce z szerokimi listwami. Niezwykle trudno z czegoś tak siermiężnego w swym wyglądzie zrobić orginalną architekturę. Właściwym zastosowaniem dla tego materiału są wejścia do Biedronek i Mediamarketów a nie elewacje budynków w takich miejscach jak sąsiedztwo zabytków. Jak ktoś chce zobaczyć dobrze rozwiązane elewacje ze szkła to polecam się przejść do Manhattnu i przyjrzeć się ja zrobiono szklaną ścianę od strony Jaśkowej Doliny.
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Wto Paź 12, 2004 3:16 pm   

Mówisz o tym akwarium gdzie piwo leją i można zęby sobie wybić na kręconych schodach?
:hihi:
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
Dziki REX 


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 257
Wysłany: Wto Paź 12, 2004 3:22 pm   

Pomylio ci się z madisonem chyba. :OO 8))
_________________
Jestem gupi i wszyscy bardzo mnie rzałują!
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Wto Paź 12, 2004 6:01 pm   

Cytat:
zrobiono szklaną ścianę od strony Jaśkowej Doliny.


Nieźle to wygląda... tylko ktoś nie pomyślał, że szkło w takim miejscu bardzo się brudzi. I czekam niecierpliwie na moment, kiedy zaczną tę szklaną ścianę czyścić - człowiek między szybę a "żaluzje" się nie zmieści, więc pewnie będzie oryginalnie :hihi:
_________________
Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone. (Ayn Rand "Źródło")
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Wto Paź 12, 2004 6:52 pm   

Może zatrudnią brygadę kotów - kot się wszędzie zmieści :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk