Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Łęgowo dawno temu...
Autor Wiadomość
Ann 
Ann

Dołączyła: 05 Sty 2010
Posty: 7
Wysłany: Wto Sty 05, 2010 11:22 pm   Łęgowo dawno temu...

Witam. Czy ktoś natknął się na zdjęcia lub pocztówki dawnego Łęgowa.
Pisząc "dawnego" mam na myśli Łęgowo do lat 60-ych ?
Jak wyglądały te tereny przed wojną? :hmm:
Pozdrawiam
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 9:31 am   

Proszę bardzo na początek - moje i moich kolegów artykuły na temat Łęgowa na stronie - www.starypruszcz.pl . I herb gminy wiejskiej Łęgowo (Landgemeinde Langenau) powstałej po reformie administracyjnej z 1887 roku. Twórcą herbu był znany grafik Otto Hupp - autor cennej pracy "Die Ortswappen Koenigsreichs Preussen", której polskim odpowiednikiem był m.in. "Herbarz Polski" Gumowskiego.

langenau.jpg
Plik ściągnięto 23083 raz(y) 41,41 KB

 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 2:49 pm   

Dandola, widzę że masz dużo obrazków ciekawych dla nas herbów - załóż może nowy wątek dla nich i umieszczaj tam wszystkie razem :)
_________________
da, da, da...
 
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 4:14 pm   

Już raz wystąpiłem z taką propozycją na tym forum, ale nie było zainteresowania. Część zamieściłem na WFG - temat "Herbarz gdańsko - żuławski". Jeśli jest taka potrzeba, to bardzo chętnie. Tylko, w którym miejscu zamieścić ten temat. Posiadam herby: znanych rodów gdańskich, herby kilku żuławskich miejscowości i Gdańska, Sopotu Oliwy, Oruni, gmerki większości gdańskich kościołów, sygnety i pieczęcie gdańskie począwszy od najstarszych.
 
 
Ann 
Ann

Dołączyła: 05 Sty 2010
Posty: 7
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 5:20 pm   

Super! Wielkie dzięki. W 2009 roku nastapiła "reaktywacja" herbu Łęgowa. Został on ponownie opracowany. Jeżdzą już auta i podkreślając przywiązanie do swojej miejscowości naklejają herby na tylne szyby. W 2010 mają powstać "witacze" przy wjeździe i wyjeździe do Łęgowa z tymże herbem.
Dzięki Dandola ! Wielka to dla mnie pomoc !
Nadal licze na wrzucanie starych fotek z Łęgowa. Super jeśli znacie źródła.
Pozdrawiam!
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 6:04 pm   

Źródeł jest bardzo niewiele i do tego są porozrzucane. Ja Łęgowem zajmuję się od lat i wszystkiego jeszcze nie mam. Zacząć poszukiwania należy od archiwum pocysterskiego w Oliwie. Bądź uprzejma i przedstaw współczesny herb Łęgowa.
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 7:02 pm   

dandola napisał/a:
Już raz wystąpiłem z taką propozycją na tym forum, ale nie było zainteresowania.

Wyrażam zatem zainteresowanie. :wink: Możesz materiał podzielić, możesz wrzucić w jednym wątku. Wiesz najlepiej co masz i jak to pogrupować. :)
_________________
Poldergeist
 
Ann 
Ann

Dołączyła: 05 Sty 2010
Posty: 7
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 7:09 pm   

Bardzo proszę-oto herb:

herb.jpg
opracowanie herbu: p. E.Mik
Plik ściągnięto 23031 raz(y) 31,04 KB

 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 7:20 pm   

Jak widać nic nowego. Nawiązanie do herbu Otto Huppa. Tylko, że tamten dotyczył gminy wiejskiej Łęgowo. Ale to detal. Chociaż władze mogły się pokusić o większą pomysłowość, a może i dobrze. Sięgnięcie do korzeni, co się dziś rzadko zdarza. Dzięki.
Na tej stronie masz najświeższe, jeszcze ciepłe moje materiały łęgowskie:
http://starypruszcz.pl/fo...php?p=7087#7087
 
 
Ann 
Ann

Dołączyła: 05 Sty 2010
Posty: 7
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 7:25 pm   

Dzięki. To zdecydowanie ułatwi mi moją prace.
Organizuje wystawę "Łęgowo w dawnej fotografii" i szukam gdzie się tylko da.
Troche materiałów już zebrałam ale to dopiero połowa drogi...!
Pozdrawiam!
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 7:27 pm   

dandola napisał/a:
Chociaż władze mogły się pokusić o większą pomysłowość, a może i dobrze.

A ja sądzę, że to dobrze. :wink: Po co wymyślać nowe herby, jeżeli te już istnieją?
_________________
Poldergeist
 
Ann 
Ann

Dołączyła: 05 Sty 2010
Posty: 7
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 7:30 pm   

Pewnie. Najważniejsza jest historia do której można sięgnąć !
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 7:33 pm   

Ja jestem też za tym, aby powracać do tradycji lub ją utrzymywać, gdzie się tylko da. Pomysł wystawy popieram, ale gdzie ma ona mieć miejsce i kiedy? Jak widać nie daję na tym forum materiałów, które są dostępne na najbardziej im odpowiadającym regionalnie forum pruszczańskim, aby ich nie dublować. Z tej przyczyny zainteresowanych Łęgowem odsyłam pod wskazany adres www.starypruszcz.pl
Stanowczo odradzam korzystanie z pracy "Pierwszy był Pruszcz". Pełno w niej błędów i nieścisłości. Praca napisana sobie, a muzom.
I mapa przedstawiająca sytuację kościelną miejscowości położonych w sąsiedztwie Łęgowa (daty oznaczają lata powstania gmin ewangelickich)

mapa.jpg
Plik ściągnięto 22979 raz(y) 68,8 KB

Ostatnio zmieniony przez dandola Sro Sty 06, 2010 7:54 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Ann 
Ann

Dołączyła: 05 Sty 2010
Posty: 7
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 7:42 pm   

Wystawe organizuje z racji zawodu, który wykonuje. Sentyment do miejscowości i ciekawość dotycząca historii tego miejsca do kolejne motory, które mnie napędzają. Jestem w trakcie zbierania materiałów a początek wystawy przewiduję na wiosnę.Miejsce-oczywiście Łęgowo ! Kto wie może i pokusze się o skorzystanie z Twoich informacji ;) /dandolo/

fajna mapka !
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 9:48 pm   

dandola napisał/a:
Już raz wystąpiłem z taką propozycją na tym forum, ale nie było zainteresowania.

Niestety nie pamiętam, natomiast wydawało mi się że już Cię do czegoś takiego zachęcałem. :wink:

dandola napisał/a:
Tylko, w którym miejscu zamieścić ten temat.

Proponuję Fora ogólne » Gdańsk - Sopot - Gdynia
w jakiej zrobisz to formie -obojętne. Jeśli zdublujesz "herbarz" z WFG - też dobrze - niektórzy (np. ja) nie mają tam dostępu.

Dostojny Wieśniak napisał/a:
A ja sądzę, że to dobrze. :wink: Po co wymyślać nowe herby, jeżeli te już istnieją?

To zależy.
Nie wiem jak dokładnie było w przypadku Łęgowa, ale jeśli gmina wiejska stała się miastem - to oczywiście jej herb powinien przejść na miasto.
Ale czasem "sięga się do tradycji" w sposób dość niefortunny - np. w Miastku porzucono tradycyjny herb, bo niektórym wydawało się, ze "prawdziwym herbem" jest - nota bene też zaprojektowany przez Huppa - dawny herb... powiatu miasteckiego.
To tak jakby herbem Gdańska ustanowić nagle orła Prus Królewskich.
_________________
da, da, da...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk