Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Czołgi - pomniki, zwłaszcza ten nieistniejący przy Hucisku
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7684
Wysłany: Pią Mar 09, 2012 8:12 pm   

danziger napisał/a:
1 marca - dzień Żołnierzy Wyklętych

Potwierdzam
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Orka 

Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 178
Wysłany: Pią Mar 09, 2012 8:18 pm   

kurczę no nie pamiętam dokładnie, ale ja jestem w okolicach Głównego Miasta tylko jak mnie do Szkoły Wojennej wzywają :) a ostatnio to było 16.02. :hmm:
_________________
Pozdrawiam, Ola
http://komodaorki.blogspot.com/
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7684
Wysłany: Czw Mar 15, 2012 9:48 pm   

Orka napisał/a:
kurczę no nie pamiętam dokładnie, ale ja jestem w okolicach Głównego Miasta tylko jak mnie do Szkoły Wojennej wzywają :) a ostatnio to było 16.02. :hmm:

No i masz rację, Orko - 16 lutego 2012 r. obchodzono w tym miejscu 70. rocznicę powstania Armii Krajowej.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
roko 


Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 132
Wysłany: Pon Mar 19, 2012 3:10 pm   

Na portalu fotopolska.eu, jest zdjęcie czołgu T-34/85 z Targu Rakowego.

czolg.jpg
Plik ściągnięto 23738 raz(y) 75,43 KB

 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Nie Paź 13, 2013 6:59 pm   

Róbmy zdjęcia na czołg nadciąga czas.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Paź 15, 2013 6:39 pm   

discus napisał/a:
Róbmy zdjęcia na czołg nadciąga czas.

Po pierwsze to nie ten czołg.
A po drugie nic mu jak na razie nie zagraża, w każdym razie w żaden sposób nie wynika to z linkowanego artykułu.
_________________
da, da, da...
 
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Wto Paź 15, 2013 8:03 pm   

Po pierwsze - zgadza się - to nie jest ten sam gąsienicowy wóz bojowy.

Po drugie - nie zgadzam się - każdy może interpretować artykuł według swoich poglądów.

Po trzecie - dyskusję może należy rozdzielić gdyż powyżej nie raz jest napisane i pokazane o czołgu z artykułu.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Paź 15, 2013 9:15 pm   

discus napisał/a:
Po drugie - nie zgadzam się - każdy może interpretować artykuł według swoich poglądów.


Poglądów? A co one mają do tego? 8O
Sprawa jest prosta - albo czołgowi coś grozi (czytaj: los taki jak tego T-34 z Westerplatte lub nie daj Boże jak tego sprzed UM), albo nie. Na razie nie ma żadnej informacji, że grozi. Bo nie można za takową uznać faktu, ze czołg się jakiemuś tam panu artyście (z całym należnym szacunkiem) nie podoba.
Zresztą nawet dla niego czołg jest czymś drugorzędnym w tej akcji, skoro pierwotnie swoją rzeźbę chciał postawić pod Bramą Brandenburską w Berlinie.

discus napisał/a:
Po trzecie - dyskusję może należy rozdzielić gdyż powyżej nie raz jest napisane i pokazane o czołgu z artykułu.

A jeszcze więcej o czołgu z W-tte. Prościej będzie zmienić tytuł wątku, co też zrobimy :)

Przy okazji- skopiuję artykuł, by było wiadomo o co biega, jakby z Trójmiasto.pl zniknął:

Michał Stąporek napisał/a:
Rzeźba żołnierza gwałcącego kobietę tylko przez kilka nocnych godzin stała przy al. Zwycięstwa w Gdańsku. Ustawił ją student gdańskiej ASP. Policja i miejskie służby zareagowały natychmiast - w niedzielę rano rzeźbę usunięto.



fot. archiwum autora rzeźby

Biała rzeźba umiejscowiona na obleczonej czerwonym suknem konstrukcji mogła przywodzić na myśl polską flagę.


fot. archiwum autora rzeźby

W niedzielę nad ranem rzeźba została zabrana przez samochód firmy PRSP, która na co dzień wywozi śmieci z Gdańska.
Naturalnych rozmiarów mężczyzna. Żołnierz, bo jest ubrany w mundur, a na głowie ma hełm, na którym widnieje gwiazda. Nie jest sam. Pół-leży, pół-klęczy między rozpostartymi nogami kobiety. Jedną ręką chwyta ją za włosy. W drugiej trzyma pistolet, który włożył jej do ust. Zmusza ją do posłuszeństwa. Gdy już nad nią zapanuje - zgwałci.

To nie scena z filmu, w naturalistyczny sposób pokazującego rzeczywistość wojennej przemocy, do jakiej dochodzi na frontach całego świata. To betonowa, wykonana w socrealistycznej estetyce rzeźba. Tytuł: "Komm Frau", czyli "Chodź kobieto". Jej autorem jest student piątego roku gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Jerzy Bohdan Szumczyk. W sobotę wieczorem, po godz. 20, z pomocą przyjaciół, ustawił ją na prowizorycznym drewnianym postumencie przy al. Zwycięstwa w Gdańsku .

Miejsca nie wybrał przypadkowo. Tuż obok stoi czołg T-34, będący na wyposażeniu Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej. Te jednostki dotarły zimą 1945 roku do Gdańska i walczyły na jego ulicach z armią niemiecką. Pojazd postawiono tu dla upamiętnienia tamtych wydarzeń i uhonorowania żołnierzy, którzy zginęli w walkach o zdobycie miasta.

Pomnik czołgu, ustawiony tu jeszcze w czasach PRL, od zawsze budził kontrowersje. Wielokrotnie był przemalowywany, umieszczano na nim antykomunistyczne hasła. Zajmowali się nim także artyści. Ale taka akcja, jak ustawienie przy nim kontr-rzeźby, wydarzyła się po raz pierwszy.

Jak oceniasz zachowanie policji i służb, które usunęły rzeźbę?
chciał(a)bym, żeby równie szybko łapały złodziei i sprzątały ulice
to dowód na istnienie cenzury wobec sztuki w Polsce
pozytywnie, w mieście nie może być anarchii

zobacz wyniki »
- Wyrzeźbiłem to, co dla mnie ważne. Zarówno rzeźba, jak i cała akcja są poświęcone prawdzie historycznej oraz losowi kobiet podczas wojny - tłumaczy autor rzeźby Jerzy Bohdan Szumczyk.

Zapewnia, że nie jest rusofobem i nie interesuje się polityką, lecz sztuką. - Chciałem pokazać tą pracą, że wciąż są ludzie, którzy znają i pamiętają historię. Wiem, że praca jest wulgarna i może być źle odebrana, ale taka jest właśnie historia.

Rzeźba powstała na wydziale rzeźby ASP w pracowni Sławoja Ostrowskiego, a w jej wykonaniu autorowi pomagał Krzysztof Surmacz. Koszt materiałów poniósł twórca rzeźby.

Co ciekawe, Szumczyk planował ją umieścić gdzie indziej. - Początkowo myślałem o postawieniu jej koło Bramy Brandenburskiej w Berlinie, ale nie miałem środków, by ją tam przetransportować. Tam też miałaby stanąć bez pozwolenia ze strony władz, bo nie łudziłem się, że ktokolwiek by się zgodził na jej ekspozycję - przyznaje rzeźbiarz.

Akcja studenta ASP wzbudziła natychmiastową reakcję służb. Policja na miejscu pojawiła się jeszcze w nocy. Według Aleksandry Siewert z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, funkcjonariusze dowiedzieli się o nowym pomniku ze zgłoszenia pochodzącego od mieszkanki Gdańska.

- Ok. godz. 2 w nocy z soboty na niedzielę, oficer dyżurny odebrał telefon od zbulwersowanej kobiety. Była ona oburzona charakterem pomnika, który stanął przy al. Zwycięstwa. Policjanci od razu pojechali na miejsce. Nad ranem pojawił się tam też 26-letni mężczyzna, który przyznał, że jest autorem rzeźby. Został przesłuchany na komisariacie. Teraz prokurator zadecyduje czy doszło do złamania prawa, czy zostało popełnione wykroczenie lub przestępstwo.

O jakie przestępstwo lub wykroczenie może chodzić w przypadku ustawienia w przestrzeni miejskiej rzeźby? Pierwsze skojarzenie: nielegalne zajęcie pasa drogowego. Szkopuł w tym, że rzeźba stanęła na tym samym podwyższeniu, na którym stoi czołg, czyli już poza chodnikiem i drogą rowerową. Doskonale widać to na zdjęciach.

Rzeźba została zabrana wraz z postumentem w niedzielę rano. Przyjechał po nią samochód z dźwigiem należący do firmy PRSP.

Aktualizacja, godz. 20:15 Z redakcją skontaktował się przedsiębiorca z Krakowa, który zadeklarował, że jest zainteresowany kupnem rzeźby. Skontaktowaliśmy go już z autorem pracy. Jerzy Bohdan Szumczyk uznał jednak, że rzeźba nie jest na sprzedaż.
_________________
da, da, da...
 
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Wto Paź 15, 2013 9:37 pm   

Zmiana nazwy to lepsze rozwiązanie niż te, które zaproponowałem :)

Natomiast pogląd to szerokie pojęcie i jest kształtowane przez różne bodźce.

Pogląd:
- wyobrażenie na jakiś temat; sąd o czymś; opinia
lub
-jest rodzajem idei, wyobrażenia na dany temat. Jest to także pewien sąd o czymś lub punkt widzenia na coś. Każdy pogląd może ulegać zmianie w zależności od prawdziwości podstaw, na których się opiera.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Paź 15, 2013 10:57 pm   

No właśnie.
Pogląd (taki czy inny) możesz mieć na temat tego, czy czołg powinien stać, ale to, czy on będzie stał czy nie - to jest fakt. Na razie nikt nie zapowiedział zmiany istniejącego stanu faktycznego, więc Twój alarmistyczny tekst, by się spieszyć ze zdjęciami nie miał związku z rzeczywistością. :wink:
_________________
da, da, da...
 
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Sro Paź 16, 2013 5:46 am   

:wink:
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Czw Paź 17, 2013 3:51 pm   

danziger napisał/a:

Po pierwsze to nie ten czołg.


Ten jest na pewno z Targu Rakowego.

Miro

pomnik czolg_final.JPG
Plik ściągnięto 21714 raz(y) 57,8 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
discus 

Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 309
Wysłany: Sro Paź 30, 2013 8:32 am   

Te poglądy.
 
Anker 

Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 274
Wysłany: Sro Paź 30, 2013 8:57 am   

Cyt. Miejsce to jest szczególnie dogodne, gdyż w tle dostrzec można stoczniowe dżwigi... Już niedługo mili państwo.... Już niedługo. Zgłupieć można w tym Gdańsku. Czołg przy Al. Zwycięstwa jest passe, ale czołgu stojącego na jednej z oliwskich ulic mieszkańcy tej szacownej dzielnicy są gotowi bronić tak jak pewien generał socjalizmu.
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Wto Kwi 29, 2014 8:25 am   Targ Rakowy

Czołg z Targu Rakowego.

Miro

targ rakowy.JPG
Plik ściągnięto 20266 raz(y) 52,3 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk