Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Czołgi - pomniki, zwłaszcza ten nieistniejący przy Hucisku
Autor Wiadomość
Anker 

Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 274
Wysłany: Sro Gru 16, 2009 5:05 pm   

Jeszcze coś na temat:
http://www.trojmiasto.pl/...iem-n33633.html
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Sro Gru 16, 2009 8:38 pm   

crolick napisał/a:
MDWS i MWST to dwie oddzielne instytucje - http://www.muzeum-westerplatte.pl/


Dziękuję, zakręciłem się :???:
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
kezard 
kezard

Dołączył: 16 Gru 2009
Posty: 5
Wysłany: Sro Gru 16, 2009 11:50 pm   

Witajcie
Czy wiecie może co się stało z tym czołgiem, który stał na Hucisku?
Na złom? :II
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Czw Gru 17, 2009 12:02 am   

Duqq napisał/a:
Mozę i związek żaden, ale czołg był. Zawsze to o jedna atrakcje więcej na nudnym i pustym Westerplatte. Bo nic poza miniaturowym muzeum, kopcem z pomnikiem i ruinami nie ma. A taki czołg zawsze chętniej przyciągnie parę osób do odwiedzin, niż jego brak. Ale teraz to i tak już bez znaczenia.


Chyba żartujesz!
A niby, co to za atrakcja była?? Miejsce do focenia?? i niby kogo przyciągało??
Bardzo mnie to cieszy,, że to coś, wreście zniknęło z Westerplatte
 
Duqq 

Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 101
Wysłany: Czw Gru 17, 2009 1:01 am   

bijouM napisał/a:
Chyba żartujesz!


Nie, nie zartuje.

Cytat:
A niby, co to za atrakcja była??


Atrakcja militarno-historyczna

Cytat:
Miejsce do focenia??


To takze. Teraz o jedno mniej.

Cytat:
i niby kogo przyciągało??


Sam czolg do odwiedzenia Westerplatte nikogo pewnie nie przyciagal. No, ale jak juz ktos tam sie pojawil to zawsze mial o jedno miejsce do obejrzenia wiecej. Prawie kazdy turysta, ktory przyjezdzal na Westerplatte, zahaczal o czolg.

A teraz pewnie wielu osobom przydarza sie to co mi sie pewnego dnia przytrafilo. Powracaja na Westerplatte i przy okazji zabieraja ze soba innych, ktorzy jeszcze tam nie byli. Nieswiadomi tego, ze juz czolg zniknal, mowia ooo chodzcie pokaze wam czolg - uuuu czolgu juz nie ma :???: :)
Na tym pustym, nudnym i zapomnianym skrawku ziemi nawet taki czolg byl czyms.
Nie dla kazdego wieksza gorka z pomnikiem, betonowe ruiny i mala budka z kilkoma eksponatami sa tym na co liczyli odwiedzajac te miejsce. Nie twierdze takze, ze czolg jakiekolwiek odczucia po odwiedzinach diametralnie zmienial, ale zawsze byl tym "czyms wiecej".
No, ale na tym koniec,, bo mysle, ze to wszystko dobrze rozumiesz w koncu chyba dorosla jestes, nie bede przeciez tlumaczyl Tobie rzeczy oczywistych.

Cytat:
Bardzo mnie to cieszy,, że to coś, wreście zniknęło z Westerplatte


Sa ludzie, ktorych bardziej cieszy pusty szary betonowy podest, sa i inni, kazdy jest inny, kazdy ma prawo do wlasnego zdania.


PS. Dodam na koniec, ze wcale nie twierdze, ze w ramach ozywienia Westerplatte powinno sie od razu postawic tam wesole miasteczko i wtedy by bylo atrakcji pod dostatkiem.
Chodzi mi o to i bede tej tezy bronil, ze tam obecnie nawet czolg byl czyms. I dopoki w jego miejsce nie pojawiloby sie nic innego (czy te planowane muzeum, czy cos jeszcze innego) to mogl tam sobie spokojnie stac i nikomu nie wadzil. No chociaz zawsze znajda sie osoby, ktore maja inne zdanie.
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Czw Gru 17, 2009 1:22 am   

Duqq napisał/a:
Sa ludzie, ktorych bardziej cieszy pusty szary betonowy podest, sa i inni, kazdy jest inny, kazdy ma prawo do wlasnego zdania.
Dla jednych czołg jest/był:
Duqq napisał/a:
mowia ooo chodzcie pokaze wam czolg - uuuu czolgu juz nie ma
Duqq napisał/a:
Atrakcja militarno-historyczna
Dla innych był symbolem Armii która spacyfikowała Miasto.....
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Czw Gru 17, 2009 10:09 am   

groszek napisał/a:
Duqq napisał/a:
Sa ludzie, ktorych bardziej cieszy pusty szary betonowy podest, sa i inni, kazdy jest inny, kazdy ma prawo do wlasnego zdania.
Dla jednych czołg jest/był:
Duqq napisał/a:
mowia ooo chodzcie pokaze wam czolg - uuuu czolgu juz nie ma
Duqq napisał/a:
Atrakcja militarno-historyczna
Dla innych był symbolem Armii która spacyfikowała Miasto.....


Nie zapominajmy, że oprócz zburzenia, spalenia, okradzenia oraz zgwałcenia Miasta przez Armię Czerwoną poniekąd doprowadziła ona do m.in. zamknięcia np. obozu koncentracyjnego w Sztutowie... Złym uproszczeniem sprawy jest uważanie, że Czerwonoarmiści sami się wystrzelali po pijaku, bo po hitlerowcach śladu w mieście i okolicy już dawno nie było. Danzig dostał nad wyraz mocno za m.in. ochocze [jak to jest na wielu zdjęciach pokazane] podnoszenie łapki do góry na widok złamanych krzyży, które go - bądź, co bądź - na siłę wcieliły do hitlerowskich Niemiec. I nie wmawiajmy sobie, że okrucieństwo odwetu i zemsty były dotąd tutaj nieznane i przyszły do nas nagle w 1945 r. ze Wschodu, bo wg mnie zakrawa to na zwykłą stronniczość. To była naturalna kolej rzeczy.. choć żałuję zniszczeń wówczas dokonanych, bo Danzig pięknym miastem był.

:wink:
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Czw Gru 17, 2009 11:17 am   

Duqq napisał/a:
(...) to mógł tam sobie spokojnie stać i nikomu nie wadził. No chociaż zawsze znajda sie osoby, które maja inne zdanie.


O usunięcie czołgu,od lat prosili żyjący Obrońcy Westerplatte, i tylko to zostaje mnie powiedzieć.
 
Duqq 

Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 101
Wysłany: Czw Gru 17, 2009 12:35 pm   

bijouM napisał/a:
Duqq napisał/a:
(...) to mógł tam sobie spokojnie stać i nikomu nie wadził. No chociaż zawsze znajda sie osoby, które maja inne zdanie.


O usunięcie czołgu,od lat prosili żyjący Obrońcy Westerplatte, i tylko to zostaje mnie powiedzieć.


I powiedz, naprawde wierzysz, ze o to chodzilo? Ze wladze ulegly prosbom kilku "dziadkow" i dlatego przeniosly czolg?
Tu chodzilo o utrzymanie i pieniadze, co wiadomo kosztuje. Zbedny klopot, a tak wlasnie w naszym kraju sie je rozwiazuje. Uzasadniajac rozne decyzje, takimi wlasnie podobnmi argumentami. Nie ma czolgu, nie ma problemu. To, ze na jego miejscu nic nie ma to juz nie wazne, nasze wladze i tak powoli skazuja te miejsce na zapomnienie. Gdyby nie grupki fascynatow, to w ogole nic by tam pewnie nie bylo.
Jeszcze do kompletu niech rozbiora pomnik, bo w koncu to nie pomnik obroncow Westerplatte, tylko Wybrzeza i z jakiej racji ma tam stac? To juz w ogole ludzie przestana tam jezdzic, bo nie beda zupelnie mieli po co. Wtedy zupelnie nie bedzie trzeba tam inwestowac, bo przeiez bedzie sie mialo w reku argument, ze tam i tak nikt nie jezdzi, maly ruch i sie nie oplaca.
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Czw Gru 17, 2009 12:43 pm   

Postawic karuzelę! :mrgreen: i mnóstwo budek z hot-dogami i myszkę miki i kaczora,przepraszam,Donalda :haha:
Wtedy masssa turystów przyjedzie!!!
Ale chyba nie o to chodzi?
Duqq wyluzuj...
Pokój na świecie :zgooda:
_________________

 
 
Duqq 

Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 101
Wysłany: Czw Gru 17, 2009 12:56 pm   

tobocian napisał/a:
Postawic karuzelę! :mrgreen: i mnóstwo budek z hot-dogami i myszkę miki i kaczora,przepraszam,Donalda :haha:
Wtedy masssa turystów przyjedzie!!!
Ale chyba nie o to chodzi?
Duqq wyluzuj...
Pokój na świecie :zgooda:


Ale ja jestem wyluzowany :) Nie wiem skad w ogole mysl, ze jest inaczej :)

Nie czytales co napisalem w poscie powyzej: "PS. Dodam na koniec, ze wcale nie twierdze, ze w ramach ozywienia Westerplatte powinno sie od razu postawic tam wesole miasteczko i wtedy by bylo atrakcji pod dostatkiem."


Ja jedynie twierdze, ze czolg tam nikomu nie wadzil i mogl sobie spokojnie stac. W pewien sposob pasowal do tego miejsca, choc moze nie byl z nim scisle zwiazany.
Zawsze komus cos sie moze skojarzyc z ZSRR, dl ajednych bedzie to czolg, dla innych PKiN, dla jeszcze innych cos zupelnie innego.

Do tego wszystkiego wydaje mi sie, ze czolg byl tam najwieksza atrakcja glownie dla dzieci tych mniejszych i wiekszych. Przecietny Polak w ogole nie utozsamial go z radzieckim jazmem, tylko z miejscem przy ktorym mozna sobie zrobic zdjecie z rodzinka. Do tego jakby go odmalowac (nawet niehistorycznie) w jakies polskie malowanie to w ogole po jakims czasie nikt by nie wiedzial czyj to byl naprawde czolg.

Problemy mozna rozwiazywac na rozne sposoby, a moim zdaniem w tym przypadku (jak to najczesniej ma u nas miejsce) wybrano metode pojscia na latwizne. Pozbyto sie klopotliwego przedmiotu i problem sie rozwiazal. Wszystko za parawanem glebszych idei, wiec, ze niby powinnismy sie cieszyc? Ja tam sie nie ciesze, a i wydaje mi sie, ze wiekszosc ludzi zwyklych mieszkancow, turystow z glebi Polski, czy nawet okolic mysli podobnie.

:)
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Czw Gru 17, 2009 1:06 pm   

Dokładnie ujmując to zatraciłaby się pamięć o miejscu...
Piszesz o atrakcji dla dzieci,pstrykaniu fotek,a nic o pamięci,jak napisałeś-"paru dziadków"...
Za 30 lat jak spytają o Westerplatte to taki dzieciak powie-wiem gdzie,tam gdzie ten czołg!
:hihi:
Pozdrawiam :zgooda:
_________________

 
 
Duqq 

Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 101
Wysłany: Czw Gru 17, 2009 1:52 pm   

Sprowadzajac sprawe do takich absurdow, ja powiem inaczej :) Przy obecnej sytuacji za 30 lat dzieci powiedza - Westerplatte? No, cos chyba bylo w telewizji, ale nie wiem gdzie to jest. :)
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Gru 17, 2009 6:36 pm   

Anker napisał/a:
Ponury2 napisał/a:
Armata została pozyskana w Finlandii, oryginalna

Oryginalna armata z Westerplatte stoi do dzisiaj /trofeum wojenne?/ na dziedzińcu dawnej szkoły Kriegsmarine we Flensburgu/RFN/.

Bo ta z Finlandii jest oryginalna w tym sensie, ze to oryginał z epoki, a nie replika - taki sam model (carski jeszcze) jak ta z W-tte, choć oczywiście egzemplarz inny.

groszek napisał/a:
Dla innych był symbolem Armii która spacyfikowała Miasto.....

:roll:
Cóż, różnym ludziom różne rzeczy kojarzą się w rozmaity sposób.
Niestety różni czasem dochodzą do głosu i gardłują - to za usunięciem czołgu, to PKiN, a innym razem naszego Hauptbahnhofu - bo im się z czymś tam kojarzy (dawniej głównie z Hitlerem/Niemcami, obecnie również z komunizmem/"Ruskimi").
Na szczęście dzięki ludziom rozsądnym udaje się zwykle, a w każdym razie dość często, zapobiec zniszczeniu zabytku.
Niestety w przypadku czołgu z Westerplatte to się nie udało - jedyna pociecha, że nadal istnieje, szkoda że już nie w Gdańsku.
Można się spierać, czy akurat Wetserplatte było dla niego najlepszym miejscem, ale wypuszczanie go z Gdańska było błędem, którego już się nie naprawi. Straciliśmy kolejny zbytek, choć wcale nie musieliśmy...
_________________
da, da, da...
 
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Czw Gru 17, 2009 7:19 pm   

"ale wypuszczanie go z Gdańska było błędem", zgadzam się :== zawsze była to jakaś atrakcja no niekoniecznie umiejscowiona na Westerplatte,myślę że miejsce by się znalazło a tak "baba z wozu komuś lżej";) a tak na marginesie to odjechała mam dyskusja od głównego tematu hi!
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk