Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kolonia Abegga na Dolnym Mieście
Autor Wiadomość
hajsssss 

Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 6
Wysłany: Wto Lis 24, 2009 12:39 am   

Szukam informacji na temat bodajże pierwszej kolonii Abegga w Gdańsku na Dolnym Mieście. Czy jest ktoś w posiadaniu ciekawych materiałów czy informacji na ten temat? W internecie nie znalazłem prawie nic, a chciałbym jakoś posiąść trochę wiedzy jeszcze przed pójściem do archiwum. A co powiecie na założenie osobnego tematu o tej Kolonii? Hm?
 
hajsssss 

Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 6
Wysłany: Wto Lis 24, 2009 1:54 am   Kolonia Abegga na Dolnym Mieście

Poszukuję wszelkich informacji o Kolonii Abegga przy dzisiejszej ul. Dobrej. Mile widziane również materiały dotyczące innych osiedli robotniczych w Gdańsku.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lis 24, 2009 2:18 am   

Cześć, to po kolei:
- wypadałoby się najpierw przedstawić :arrow: najlepiej tutaj
- wystarczy jak zapytasz o tę samą rzecz w jednym miejscu
- u Stankiewicza i Szermera znalazłem na str. 199 informację, że około 1880 r. na terenie Dolnego Miasta przy ul. Dobrej (czyli Abegg-Gasse) powstała kolonia bliźniaczych domków robotniczych fundacji radcy dr Abegga, a w latach 1908-1909 powstało nowe osiedle mieszkaniowe przy ul. Dziewanowskiego.
Przeszukaj zbiory Architekturmuseum - Technische Universität Berlin, jest sporo różnych planów nazwanych Bauplan für eine Siedlung der Abegg-Stiftung (mit einem Normal-Wohnhaus) in Danzig. Monatskonkurrenz Juni 1877 (1877)

Nie mam już teraz czasu sprawdzać wszystkich, ale :arrow: ten i ten na pewno przedstawiają miejsce o jakie pytasz.
 
hajsssss 

Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 6
Wysłany: Wto Lis 24, 2009 3:51 am   

Do linków ze zbiorów Architekturmuseum - Technische Universität Berlin doszedłem jeszcze przed napisaniem tego posta, ale obejrzałem je dosyć pobieżnie, bo stwierdziłem że to konkurs na osiedle koło Politechniki Gdańskiej. Po głębszym przeanalizowaniu uświadomiłem sobie że to materiał którego szukam;)
http://architekturmuseum....79&Daten=133248
Ten plan pokazuje dobrze sąsiedztwo. Ja do tej pory miałem pojęcie jedynie o 10 bliźniakach widocznych na górze rysunku, z czego jeden istnieje do dziś. Kiedy one powstały? Piszesz że w 1880, ale z tego co wynika z tego rysunku są to obiekty już istniejące, a te rysunki pochodzą z 1877. Czy osiedle zaznaczone na kolorowo w ogóle powstało? Porównałem plan miasta z 1910 z rysunkami konkursowymi, ale żaden z nich nie pasuje do planu. W skrócie : Szukam informacji o zespole 10 budynków przy Abegg-Gasse, a właśnie dowiedziałem się o konkursie na większe osiedle obok. Co z tego wszystkiego wyszło?
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Czw Lis 26, 2009 5:02 pm   

Jako mieszkaniec innej Kolonii Abegga (Strzyża Dolna) mam prośbę abyś podzielił się znaleziskami dotyczacymi innych Kolonii Abegga, gdybyś na nie natrafił w trakcie swoich poszukiwań. Z góry dziękuję.
 
 
Jehuda 

Dołączyła: 24 Maj 2009
Posty: 9
Wysłany: Czw Maj 12, 2011 12:20 am   

Osiedle 10 domków (a właściwie 9!) przy Feldweg (od 1878 r. Abegg-Gasse, ob. ul. Dobrej) powstało w latach 1874-1876, natomiast 4 domy przy Gruener Weg (istniejące do dziś między ulicą Fundacyjną a Zieloną) powstały dopiero po ukończeniu berlińskiego konkursu architektonicznego, zorganizowanego w roku 1877. Więcej informacji można znaleźć w sprawozdaniu fundacji z 1897 roku (dostępnym w Bibliotece PANu - „Die Abegg'sche Stiftung zu Danzig“).
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2103
Wysłany: Wto Cze 14, 2011 12:01 pm   

Podpis pod tym zdjęciem.. "Teilansicht Graben und Abbeggasse ",
a więc częściowy widok ulicy Przyokopowej i Dobrej.

Miro

teilansicht graben und abbeggasse.JPG
Plik ściągnięto 16616 raz(y) 46,39 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Wto Cze 14, 2011 6:54 pm   

Miro napisał/a:
Podpis pod tym zdjęciem.. "Teilansicht Graben und Abbeggasse ",
a więc częściowy widok ulicy Przyokopowej i Dobrej.

Miro
:szczena: :== nie widziałem nigdy tego zdjęcia , jest to podwórko pomiędzy ul.Przyokopową a Dobrą zrobione od strony ul.Dobrej . Podwórko mego dzieciństwa ,po fabryce zachowały się jeszcze piwnice , dziś jest w tym miejscu klombik przed domem Przyokopowa 6.
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Sob Cze 18, 2011 5:20 pm   

Ostatni dom koloni Abega , ludzie się wyprowadzili , płot ukradli złomiarze , jeszcze widać starą zardzewiałą tabliczkę ''dom przeznaczony do rozbiórki'' .Dobra 8 a b .

Dobra8ab.jpg
Plik ściągnięto 16532 raz(y) 87,97 KB

Abbeggasse.jpg
Plik ściągnięto 16532 raz(y) 103,9 KB

_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
roko 


Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 132
Wysłany: Pią Lip 01, 2011 7:54 am   

slowik45 napisał/a:
Ostatni dom koloni Abega , ludzie się wyprowadzili , płot ukradli złomiarze ...


Masz na myśli ten płot !!!
21 kwietnia jeszcze stał

plot.jpg
Plik ściągnięto 16422 raz(y) 67,11 KB

 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Pią Lip 01, 2011 4:56 pm   

roko napisał/a:
Masz na myśli ten płot !!!
dokładnie ten , już pewnie w flaszkę się zamienił :II
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Wto Lip 24, 2012 6:57 pm   

Według najnowszych planów "rewitalizacji Dolnego Miasta" powyższy dom ma być ocalony.
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk