Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Motława
Autor Wiadomość
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Sro Wrz 08, 2010 5:02 pm   

Zdjęcie z początków ubiegłego stulecia.
Ujście Raduni do Moławy po prwej karczma Kramskrug.


Miro

027.JPG
Plik ściągnięto 19004 raz(y) 64,56 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Wrz 13, 2010 8:40 am   

Z niepokojem myślę o budowie południowej obwodnicy Gdańska. Podobno już wkrótce nad Krępcem zostanie przerzucony wiszący most, ciekawe, jaki będzie efekt wizualny. No ale cóż... I tak to cud, że miejsce położone parę kroków od miasta zachowało swój sielski charakter aż do 2010 r.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Pon Wrz 13, 2010 6:07 pm   

W jakiej książce można znaleźć takie zdjęcie Krępca?
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 12:16 am   

W przywołanej wcześniej, w innym miejscu, przez Ciebie. :wink:

trochę inne.JPG
Plik ściągnięto 18871 raz(y) 74,86 KB

_________________
Poldergeist
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 8:27 pm   

Wielkie dzięki. To zdjęcie jest dla mnie ważne. Niestety dysponuję tylko stroną tytułową i stronami 62-80 z wilkierzami.
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Wrz 15, 2010 7:17 pm   

pumeks napisał/a:
Podobno już wkrótce nad Krępcem zostanie przerzucony wiszący most, ciekawe, jaki będzie efekt wizualny.

Nie musi być zły. Most budują jakieś 100 m od Krępca w stronę Gdańska. Obwodnica od samego Krępca jest i mam nadzieję, że dalej będzie oddzielona pasem wysokiej zieleni. Rozbierane są natomiast zabudowania po przeciwległej stronie czwórrozejścia wód. Pudełkowa willa, stary dom mieszkalny (ale bez większych walorów) i zabudowania gospodarcze usytuowane w miejscu dawnego Nonnenhof. Może lepiej, że znikają
Całkiem ładnie wyremontowano oba mosty. Zwłaszcza ten nad Czarną Łachą.

Nonnenhof 1811.jpg
na czerwon narysowana trasa obwodnicy
Plik ściągnięto 18797 raz(y) 67,44 KB

DSCF1499.r.jpg
widok od strony Krępca na Nonnenhof - na drugim planie budowa przyczółków mostu
Plik ściągnięto 18797 raz(y) 79,45 KB

DSCF1500.r.jpg
widok na Krępiec
Plik ściągnięto 18797 raz(y) 79,93 KB

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Wrz 15, 2010 9:22 pm   

dandola napisał/a:
W jakiej książce można znaleźć takie zdjęcie Krępca?

Dostojny Wieśniak napisał/a:
W przywołanej wcześniej, w innym miejscu, przez Ciebie. :wink:

To samo zdjęcie, aczkolwiek pomniejszone, jest również w kultowej publikacji "Danzig und seine Bauten" s. 297, Abb. 327
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Czw Wrz 16, 2010 8:13 pm   

Dzięki, już dotarłem.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Paź 31, 2010 10:32 pm   

Krzysztof napisał/a:
Ale tyle liter to za dużo na inicjały gospodarza :II
Co to może znaczyć :???:

Zdjęcie pana Henryka (skądinąd bardzo sympatyczna postać, związany z Pruszczem Gd. ale nie tylko):

pokazuje napis w sposób idealny. Litery są moim zdaniem zgodne z tym, co zaproponował Feyg, z tym, że między pierwszą a drugą oraz drugą a trzecią są kropki: P.W.W V H
Krzysztof pisze, że na inicjały to za wiele. To może w takim razie chodzi o trzech braci (?) - imiona byłyby odpowiednio na litery P, W i W, a nazwisko von/van H...... ?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Paź 31, 2010 11:30 pm   

Wydaje mi się, że kropki są 3. :hmm:
P.W.W.VH

DSCF1078mk.jpg
Plik ściągnięto 18506 raz(y) 77,67 KB

 
 
kamyk 

Dołączyła: 15 Lis 2010
Posty: 1
Wysłany: Pon Lis 15, 2010 1:36 pm   ZAPYTANIE O MOTŁAWĘ.

Witajcie!
Szukam informacji na temat rzeki Motławy w Gdańsku. Tego jaką pełniła funkcję na przestrzeni lat i jak się ta funkcja zmieniała? Jak była przebudowywana i która jej część jest naturalnym korytem rzeki. Pozdrawiam serdecznie i uprzejmie dziękuje za odpowiedzi i wskazówki.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Lis 15, 2010 2:17 pm   

Po pierwsze - zapraszamy do przedstawienia się w wątku powitalnym.
Po drugie - to nie jest sprawa techniczna. Przenoszę post do odpowiedniego tematu.
_________________
da, da, da...
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lis 15, 2010 9:06 pm   

kamyk napisał/a:
Jak była przebudowywana i która jej część jest naturalnym korytem rzeki

Która część jest naturalna (wcześniejsza), a która późniejsza można się domyślić choćby po nazwach, skoro mamy Starą i Nową Motławę. Żeby zobaczyć zmiany najlepiej przestudiować mapy z kolejnych lat no i poczytać:
- zbiorowe Gdańsk jego dzieje i kultura, choćby str. 135
"Bagnisty rów pozostały po wielkim jeziorze i jego kanale odpływowym, otaczający od wschodu tereny spichrzowo-składowe, w latach 1517-1519 został ostatecznie powiększony do rozmiarów normalnej fosy, zasilanej wodami Motławy. W ten sposób powstałą Wyspa Spichrzów. W 1576 r. przekopano na południe od Wyspy Spichrzów, przez łąki, nowe koryto Motławy (skrót), a także zamieniono teren nowej Smolarni na jeszcze jedną małą wyspę. Wreszcie w 1953 r. poszerzono fosę wzdłuż wschodniego brzegu Wyspy Spichrzów tak, że stała się ona żeglowna."
- J. Stankiewicz, B. Szermer: Gdańsk - rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia
- na pewno sporo w wielotomowej Historii Gdańska
- trochę w Morskich zabytkach Gdańska i okolic i Morskim dziedzictwie Gdańska Jerzego Litwina

I na koniec taka ciekawostka - Gregor Schmer: Gdańsk (Danzig) 1615, Military Archives (Krigsarkivet), Stockholm
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Wto Lis 16, 2010 9:05 am   

Krzysztof napisał/a:
Jakiś czas temu tu: http://forum.dawnygdansk....p=115972#115972 pokusiłem się o odpowiedź na pytanie dandoli
Cytat:
"1336 Juli 6. Danzig. — Hochmeister Dietrich von Altenburg bestätigt die Schenkung der halben Insel Nassenhuben (Kreis Danziger Niederung) durch Nikolaus von Horden an des Heilig-Geist-Hospital in Danzig, czyli: 6 lipca 1336 roku wielki mistrz Dietrich von Altenburg zatwierdził darowiznę połowy wyspy Nassenhuben w powiecie Gdańska Nizina przez Mikołaja von Hordena dla szpitala Ducha Świętego z Gdańska". O jakiej połowie wyspy jest tu mowa?

Z przyjemnością informuję, że moje przypuszczenia mogły być strzałem w dziesiątkę :huuurra:
Na stronie Sołectwa Krępiec - Historia ( http://www.krepiec.pl/index.php?go=historia ) jest napisane:
Cytat:
Część obszaru należała do jednego z największych w okresie średniowiecza szpitali, gdańskiego głównomiejskiego szpitala św. Ducha, który w 1449 roku nabył majątek Krępiec. Należał doń aż do roku 1546, kiedy na skutek połączenia szpitali gdańskich (św. Ducha ze szpitalem św. Elżbiety na Starym Mieście) przechodzi praktycznie w zarząd miasta Gdańska. Później w XVII w. wieś należy praktycznie do szpitala św. Elżbiety w Gdańsku.

Daty są mocno rozbieżne, ale nie jest wykluczone, że mamy tu dwa dokumenty: pierwotny z 1336 r. i potwierdzający (modyfikujący) akt własności z 1449 r.
Pasują do siebie właściciel i terytorium :wink:
Północna część tej wyspy to terytorium Krępca.


Krzysztof mam ogromną prośbę dotyczącąś dokonania ponownej hipotetycznej rekonstrukcji położenia terenu zwanego Mutterstentz. Z nowym materiałów, które otrzymałem wynika, że teren ten znajdował się po obu stronach Motławy ("In alter Zeit wurden beide Orte (Nassenhuben i Hochzeit) auch Mutterstrentz genannt, und der Orden soll hier ein Gestüt gehalten haben, welches durch den Namen Mutterstrentz bezeichnet werden soll").
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Lis 16, 2010 11:03 am   

dandola napisał/a:
("In alter Zeit wurden beide Orte (Nassenhuben i Hochzeit) auch Mutterstrentz genannt, und der Orden soll hier ein Gestüt gehalten haben, welches durch den Namen Mutterstrentz bezeichnet werden soll").

Pomogłoby mi tłumaczenie - W niemieckim jestem cieniutki:szept:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk