Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Nieprawda w książkach
Autor Wiadomość
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Wto Lis 03, 2009 9:35 pm   

andrjusza napisał/a:
a zwłaszcza dla przewodnika.

No to tym bardziej muszę kupić i uważnie przeczytać :wink: :co_jest:
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Sro Lis 04, 2009 10:49 am   

Nieśmiało, pozwolę się wtrącić... i bronić z uporem maniaka "Okrętu w Herbie" Fenikowskiego. To była jedna z moich pierwszych książek, ile mogłam mieć wtedy lat 8-10, pewnie jakoś tak.
Dziś nie miałabym odwagi jej przeczytać na nowo.. Cóż ... pewnie urok by prysł jak bańka mydlana.

Są to tylko bajki i w bajki ją należy włożyć. Chociaż okres w którym powstała też wiele tłumaczy.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Lis 04, 2009 10:56 am   

http://www.rzygacz.webd.p...d=87,16,0,0,1,0
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Sro Lis 04, 2009 11:22 am   

pumeks napisał/a:
http://www.rzygacz.webd.pl/index.php?id=87,16,0,0,1,0



wiem wiem... Już mnie ktoś tym artykułem na ziemię chciał sprowadzić :hihi:
 
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Pią Gru 25, 2009 6:50 pm   

Hm..... zamierzam bronić książeczki Fenikowskiego jak niepodległości.... :hiihihi:

Wiem, wiem.... Pan Franciszek "przegiął" w wielu momentach, ale jego książeczka ma jedną wartość, która (przynajmniej dla mnie) była bezcenna. Nauczyła mnie "gdańskości". Nie uwierzycie, ale naprawdę jako szczeniak pobiegłem zobaczyć czy zaiste na kamieniczcze Ferberów jest herb z trzema świńskimi głowami, bo o ile pamiętam była w zbiorze taka legenda.
Nie znęcajmy się zatem nad ksiązeczką, bo wśród tych do których była ona adresowana (mimo wszystko) budziła pozytywne skojarzenia, uczyła Gdanska i sympatii do niego...
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Sob Gru 26, 2009 1:01 am   

Do Fenikowskiego też mam szczególny sentyment. W latach 70-tych Fenikowski miał swój felieton o Gdańsku zamieszczany na ostatniej stronie sobotniego wydania GW (a może jednak był to DB? - to było tak dawno, wybaczcie). Cykl nosił tytuł "Pigułki ze starej apteki" i to było to, co wprowadziło mnie w "gdańskość". Innym takim wprowadzającym był Januszajtis ze swoim "Z uśmiechem przez Gdańsk" (wyd. 1968), ale że miałem niewiele lat to moją uwagę bardziej przykuwały rysunki Jujki niż treść książki.
Obecnie co do Januszajtisa nie podzielam entuzjazmu Pumeksa. Kilka dni temu sięgnąłem po jego ostatnie dziełko "Opowieści Starego Gdańska". Szukałem tam informacji o rejonie Alei Zwycięstwa i wyłowiłem takie błędy:
*na str. 99 Januszajtis podaje, że ul. Śniadeckich kiedyś była ulicą Opitza, zaś ul. Orzeszkowej to niegdysiejsza ul. Ceglana. W rzeczywistości było akurat odwrotnie.
*również na str. 99 autor podaje, że "pod nr 43A przetrwała dawna kawiarenka "Cztery Pory Roku", mieszcząca różne firmy m.in. sklepik". Faktycznie była to kawiarenka "Halbe Allee", po wojnie stołówka AMG. Lokal "Vier Jahreszeiten" stał pod drugiej stronie ulicy i nie zachował się, na jego miejscu stoi czołg. Ten sam błąd jest powtórzony na stronie 110, gdzie Januszajtis donosi: "w połowie Alei zachował się budynek dawnego lokalu Cztery Pory Roku".
To są wpadki na poziomie Sampa i nie mam ochoty dalej zagłębiać się w wywody pana Januszajtisa. Zdecydowanie bardziej wolę oryginalne źródła niemieckojęzyczne. :khmm:
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Sob Gru 26, 2009 10:36 am   

BillyBoy napisał/a:
*na str. 99 Januszajtis podaje, że ul. Śniadeckich kiedyś była ulicą Opitza, zaś ul. Orzeszkowej to niegdysiejsza ul. Ceglana. W rzeczywistości było akurat odwrotnie.
*również na str. 99 autor podaje, że "pod nr 43A przetrwała dawna kawiarenka "Cztery Pory Roku", mieszcząca różne firmy m.in. sklepik". Faktycznie była to kawiarenka "Halbe Allee", po wojnie stołówka AMG. Lokal "Vier Jahreszeiten" stał pod drugiej stronie ulicy i nie zachował się, na jego miejscu stoi czołg. Ten sam błąd jest powtórzony na stronie 110, gdzie Januszajtis donosi: "w połowie Alei zachował się budynek dawnego lokalu Cztery Pory Roku".

Dziękuję za uświadomienie :) Ale Januszajtisa i tak lubię, pomimo tegoż błędu :wink: Choć to akurat nie on nauczył mnie "gdańskości" - tego zaczął mnie uczyć nieznany mi niestety z nazwiska :II przedwodnik na szkolnej wycieczce :) A źródeł niemieckojęzycznych z racji nieznajomości języka wykorzystywać niestety nie mogę :roll: - ale to już tylko tak w ramach wyżalenia się :wink:
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sob Gru 26, 2009 12:11 pm   

Zdzislaw napisał/a:
na kamieniczcze Ferberów jest herb z trzema świńskimi głowami, bo o ile pamiętam była w zbiorze taka legenda.

Na kamieniczce Ferberów akurat tego herbu nie ma, jest za to na plebanii kościoła Mariackiego. A sama legenda o trzech głowach jest oczywiście znacznie starsza niż Fenikowski.
BillyBoy napisał/a:
W latach 70-tych Fenikowski miał swój felieton o Gdańsku zamieszczany na ostatniej stronie sobotniego wydania GW (a może jednak był to DB? - to było tak dawno, wybaczcie). Cykl nosił tytuł "Pigułki ze starej apteki" i to było to, co wprowadziło mnie w "gdańskość".

Myślę, że raczej nie Głos Wybrzeża. Może to było w "Wieczorze Wybrzeża"?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Sob Gru 26, 2009 3:47 pm   

pumeks napisał/a:

Myślę, że raczej nie Głos Wybrzeża. Może to było w "Wieczorze Wybrzeża"?


Z całą pewnością nie WW, rodzice nigdy go nie kupowali.
Na sobotę był zawsze GW i DB. Kojarzyłem te gazety tak: DB to dzienniczek Jujki, GW to rysunki Pacewicza, wycinanka i, wydaje mi się, że obok, na ostatniej stronie felietony Fenikowskiego również, ale po tylu latach głowy sobie za to nie dam uciąć...
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Sob Gru 26, 2009 7:52 pm   

BillyBoy napisał/a:
pumeks napisał/a:

Myślę, że raczej nie Głos Wybrzeża. Może to było w "Wieczorze Wybrzeża"?


Z całą pewnością nie WW, rodzice nigdy go nie kupowali.
Na sobotę był zawsze GW i DB. Kojarzyłem te gazety tak: DB to dzienniczek Jujki, GW to rysunki Pacewicza, wycinanka i, wydaje mi się, że obok, na ostatniej stronie felietony Fenikowskiego również, ale po tylu latach głowy sobie za to nie dam uciąć...


no chyba jednak Głos Wybrzeża ... tak jestem pewna na 99,99%... a "Okrętu w herbie" będę bronić do upadłego :hihi:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sob Gru 26, 2009 8:54 pm   

BillyBoy napisał/a:
GW to rysunki Pacewicza, wycinanka i, wydaje mi się, że obok, na ostatniej stronie felietony Fenikowskiego również, ale po tylu latach głowy sobie za to nie dam uciąć...

No, jeśli rzeczywiście FF publikował w organie komitetu wojewódzkiego PZPR, to moim zdaniem byłaby okoliczność obciążająca go jeszcze bardziej niż te wszystkie przekłamania "Okrętu w herbie". :devil:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Sob Gru 26, 2009 11:43 pm   

pumeks napisał/a:

No, jeśli rzeczywiście FF publikował w organie komitetu wojewódzkiego PZPR, to moim zdaniem byłaby okoliczność obciążająca go jeszcze bardziej niż te wszystkie przekłamania "Okrętu w herbie". :devil:




wiesz co.. Pumeks.. myślałam,że jesteś mądrzejszy! kiedy w końcu skończymy z szufladkowaniem ludzi!

czasy były jakie były,
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Nie Gru 27, 2009 12:08 am   

bijouM napisał/a:
wiesz co.. Pumeks.. myślałam,że jesteś mądrzejszy!

Czasy były jakie były, szufladkowanie szufladkowaniem a za wycieczki tego typu, bez względu na adresata, można dostać ostrzeżenie. :%
_________________
Poldergeist
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Nie Gru 27, 2009 12:47 am   

Dostojny Wieśniak napisał/a:

(...)można dostać ostrzeżenie. :%


ok.. dziękować 8O
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Nie Gru 27, 2009 4:59 pm   

bijouM napisał/a:
wiesz co.. Pumeks.. myślałam,że jesteś mądrzejszy! kiedy w końcu skończymy z szufladkowaniem ludzi!

"Wy" możecie kończyć, ja ze swojej strony jeśli chodzi o czerwonych, brunatnych, zielonych i inne tego typu totalitarne wynalazki, nie zamierzam wyrzekać się swojego zdania.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk