Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wiśniówka i okolice
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Mar 27, 2012 10:17 pm   

Krzysztof napisał/a:
O obróbce bursztynu na tym terenie ważna wiadomość, ale brak najważniejszej informacji, że zaczęła się ona 4800 lat temu!!!

Czemu akurat 4800? osobiście podejrzewam, że wcześniej :P
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Mar 28, 2012 7:48 am   

pumeks napisał/a:
Czemu akurat 4800?

Jeśli dobrze pamiętam, taki czas podał, w wywiadzie radiowym, pan archeolog.
 
 
TomashWG 


Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 20
Wysłany: Sro Mar 28, 2012 8:58 am   

P. Krzysztofie, komentarze można już dodawać :)

Dziękuję za mapkę, szukałem czegoś takiego. Odpowiadając na pytanie - obecna Wiśniówka, moim okiem, zajmuje obszar wyłącznie zaznaczony kolorem żółtym.
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Mar 28, 2012 9:59 pm   

Po nałożeniu dawnych granic na współczesną mapę Google wygląda na to, że Wiśniówka została wydzielona z części terenu Brunau i części Küchenwerder. Bo ten zakład na żółtym terenie to właśnie dawne siedlisko Küchenwerder. Zachodnia część dawnego Brunau to obecne Broniewo i Bronowo. Ostro ktoś poszalał z parcelacją. :szabelka:
Przy okazji zniknęło całe Jankendorf. :<>

Wiśniówka.wsp..jpg
Plik ściągnięto 10195 raz(y) 83,09 KB

 
 
TomashWG 


Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 20
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 7:03 am   

Fakt. Ogólnie rzecz biorąc Bronowo i Broniewo to jedna i ta sama miejscowość. Przynajmniej w dokumentacjach gminnych, pocztowych itp. Z tego co też mi wiadomo, osada, z której po wieeeelu latach wytworzyła się obecna Wiśniówka była miejscem typowo rolnym, z którego plony przekazywano zdecydowanie większemu Bronowu.

Jako ciekawostkę dodam, iż mieszkam przy drodze prowadzącej do rzeki, czyli dokładnie na "granicy" dawnego Brunau a Kuchenwerder. Drugą ciekawostką jest iż idealnie w połowie drogi pomiędzy Wiśniówką a Bronowem stoi domek zamieszkiwany przez 3 rodziny i są oni zaliczani do mieszkańców Wiśniówki :)
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Mar 29, 2012 9:53 pm   

TomashWG napisał/a:
Ogólnie rzecz biorąc Bronowo i Broniewo to jedna i ta sama miejscowość. Przynajmniej w dokumentacjach gminnych,

Ciekawe czemu aż tak podzielono dawne Brunau? Żuławy Gdańskie uniknęły tak głębokiej reorganizacji.
Przeanalizowałem co stało się z przedwojennymi, sąsiednimi siedliskami. Te które utworzyły Wiśniówkę oznaczyłem czerwonym W (jedno nowe siedlisko). Sporo wolno stojących gospodarstw zniknęło (fioletowe X). Najbardziej mi szkoda karczmy o pięknej nazwie "Kuckuckskrug" (Kukułcza? - Kukułka?), oraz drugiej "Krug Altes Schloß" - domniemanej lokalizacji zamku Wielkiego Rybickiego. http://forum.dawnygdansk....light=szkarpawa
Część zabudowy Brunau zasiliła obecną Szkarpawę (zielone Sz).

Wiśniówka.0z.m.jpg
Plik ściągnięto 10143 raz(y) 114,81 KB

 
 
TomashWG 


Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 20
Wysłany: Pią Mar 30, 2012 8:02 am   

Po większości gospodarstw oznaczonych przez Pana fioletowymi X-ami pozostały tzw. spalonki. Z opowiadań rodziny wiem np. że w miejscu oznaczonym przy "skrzyżowaniu" znajdującym się pomiędzy Wiśniówką a Bronowem (obecnie odchodzą tam polne drogi) znajdował się dom państwa Lodów.

Tam gdzie znajduje się X przy rzece - te najbliżej Wiśniówki - do niedawna były jeszcze ruiny. Dziwi mnie, że nie ma śladu po gospodarstwie znajdującym się przy rzece na wysokości obecnego zakładu bowiem mieszkała tam rodzina Przywłodzkich. W dzieciństwie często tam chodziłem bowiem znajduje się tam sad :)

A z informacji, które do mnie dotarły, zamek Wielkiego Rybickiego znajdował się w obecnej Szkarpawie.
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 5:10 pm   

TomashWG napisał/a:
szukałem czegoś takiego.

Właściciele Terytorium Szkarpawy dbali o dokumentację kartograficzną swoich dóbr. I chwała im za to.
Na mapie z 1600 r. jest zaznaczona zabudowa i sieś drogowa Iankendorff i Brunnau, oraz wał zabezpieczający te wsie od wylewów wtedy głównego nurtu - "DIE GROSE WIISEL". Kępa "BAUSEN KUCHWERDER" nie ma zaznaczonej żadnej zabudowy (ciekawe co może oznaczać to słoneczko nad napisem), jest częściowo porośnięta lasem i nie jest obwałowana, czyli zalewana wodami wiślanymi przy wysokich stanach. W miejscu obecnej Wiśniówki na i przy wale są zaznaczone jakieś zabudowania.
Na mapie z 1650 r. lasu już nie ma, a pojawiają się zabudowania Kuchewerder. Kępa dalej nie jest obwałowana. Opisana jest karczma Kuckuckskrug i Schlos w południowym narożniku (obecna Szkarpawa). Zaznaczone są dwa rozlewiska po przerwaniu wału - jedno świeże, z 1651 r.
Na mapie z 1772 r. Jest już nowy wał wiślany obejmujący również Kuchenwerder, a dotychczasowy jest opisany jako "stary wał wiślany". Pojawiło się również, trochę wolno stojących zabudowań w Brunau.
No i sporo więcej śladów po przerwaniu wału :II

Wiśniówka.1600.jpg
Plik ściągnięto 10075 raz(y) 56,2 KB

Wiśniówka.1650.jpg
Plik ściągnięto 10075 raz(y) 117,43 KB

Wiśniówka.1772.jpg
Plik ściągnięto 10075 raz(y) 97,52 KB

 
 
platenhof 

Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 22
Wysłany: Czw Lip 26, 2012 6:57 pm   

pumeks napisał/a:
Krzysztof napisał/a:
O obróbce bursztynu na tym terenie ważna wiadomość, ale brak najważniejszej informacji, że zaczęła się ona 4800 lat temu!!!

Czemu akurat 4800? osobiście podejrzewam, że wcześniej :P


Jeśli chodzi o obróbkę bursztynu w okolicy Wiśniówki to polecam artykuł:

http://www.newsweek.pl/po...,41751,1,1.html
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Czw Lip 26, 2012 10:54 pm   

[quote="platenhof"]
pumeks napisał/a:
Krzysztof napisał/a:
O obróbce bursztynu na tym terenie ważna wiadomość, ale brak najważniejszej informacji, że zaczęła się ona 4800 lat temu!!!

Czemu akurat 4800? osobiście podejrzewam, że wcześniej :P



Pozwolę sobie powiedzieć dowcip a'propos.
Dwaj miłośnicy trunku owocowego dobrego,bo taniego ucztują na dużym kamieniu.Jeden mówi:
-Ty wiesz,że ten kamień ma 9000003 lata?
Partner się zerwał.Obiegł kamień(szukał metryki?)
-Skąd ty to wiesz?
-Widzisz.Trzeba było chodzić do szkoły.Był tu taki doktor archolog i mówił,ze ten kamień ma 9 milionów lat. A to było 3 lata temu.


Koniec.
_________________
Telimeny
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk