Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wiśniówka i okolice
Autor Wiadomość
TomashWG 


Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 20
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 7:15 pm   Wiśniówka i okolice

Witam. Mieszkam od 1995 roku (czyli odkąd miałem 4 latka) w Wiśniówce. Tu wychowała się moja mama. Choc jest to bardzo mała wioska (ok. 120 - 130 mieszkańców) bardzo lubię ten zakątek i dobrze się tutaj czuje. Podobnie w okolicach. Od zawsze szukam w netku jakichs zdjęć i informacji (zdjęć przede wszystkim!) o Wiśniówce. Jeśli ktoś by je potrafił znależć lub takowymi dysponuje to miałbym prośbę o ich wrzucenie. Oczywiscie interesują mnie stare i bardzo stare zdjęcia. Prosiłbym również w miarę możliwości o wrzuceniu zdjęć okolic (Bronowo, Szkarpawa), a także Kmiecina (2 km od NDG). Jeśli ktos jest w stanie mi pomóc to niech to zrobi ;-)
 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 9:40 pm   

Drogi Tomash'u a może byś napisał coś o tej Wiśniówce i okolicach bo ja :???: co zacz gdzie i ogólnie dla mnie czarna magia ta Wisniowka , i może wklep na forum jakieś fajne i klimatyczne fotki tej tam Wisniówki i okolic i jakieś ciekawostki napisz. :roll: .
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
TomashWG 


Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 20
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 10:22 pm   

No tak - w sumie powinienem :D
Wiśniówka Gdańska - bo tak brzmi pełna nazwa leży jak napisałem blisko Nowego Dworu Gd. i nalezy do powiatu nowodworskiego i gminy Stegna. Z tego co przeczytałem w jednej z ledwo co zachowanych książek w szkolnej bibilotece, jeszcze w podstawowce, Wisniowka jako osada rolnicza istnieje od XVII wieku. Mieszka tu wlasnie ok. 120 - 130 osob. Jedyne "atrakcje" w tej wiosce to przepływająca przezeń rzeka Szkarpawa, zakład produkujący parkiety drzewne, płoty itp. na terenach dawnych Zakladow rolniczych oraz nieduży dworek nieopodal tegoż zakładu (niestety nie dysponuje jego zdjęciami) - teraz zaniedbany ale z opowiadań mamy wiem iż kiedyś był on zdecydowaną atrakcją okolicy. Odbywały sie tam festyny, była świetlica i koło gospodyń. Co do fotek to więcej nie mam ;/ A mnie niesamowicie interesuje historia i wygląd Wiśniówki sprzed minimum kilkudziesięciu lat :) Dlatego tak mi zależy na znalezieniu czegokolwiek ale tyle juz przeszukałem że chyba nic nie znajde.

WISNIOWKA3.jpg
Deszczowo było no i robione telefonem ;)
Plik ściągnięto 24380 raz(y) 60,52 KB

a7b7027710.jpg
To ja :)
Plik ściągnięto 24380 raz(y) 31,04 KB

 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 10:33 pm   

:== i jeszcze proszę , może dworek pstrykniesz :hmm: rzeczkę ...Jak wreszcie D.Wiesniak z Rudą wreszcie, :% wreszcie pojawia sie na forumie to na pewno coś dla Ciebie miluśki :mrgreen: znajdą.
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Czw Wrz 10, 2009 7:28 pm   

groszek napisał/a:
:== i jeszcze proszę , może dworek pstrykniesz :hmm: rzeczkę ...Jak wreszcie D.Wiesniak z Rudą wreszcie, :% wreszcie pojawia sie na forumie to na pewno coś dla Ciebie miluśki :mrgreen: znajdą.

Czekam na łącze netowe !!! Pozdrawiam "ziomala" :lol:
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Czw Lut 04, 2010 1:35 am   

Zaganiani trochę jesteśmy, stąd tak późna odpowiedź ale i ona taka sobie będzie. Materiałów na temat Wiśniówki (Wiśniewki, bo różnie piszą, wcześniej też pisali Kuchwerder z umlautem albo bez) faktycznie niewiele. Trzeba by było trochę intensywniej pokopać. Może to być fajne wyzwanie dla Tomash'aWG. :wink:
Wieś powstać miała w 1710 roku. To co się zachowało to neogotycki dwór datowany na początek XX wieku, park dworski i upiorna, zdecydowanie zniechęcającą do wizyt, jednak mającą swoją wartość historyczną, brukowana nawierzchnia dróg dojazdowych.
Teraz nie ma co walczyć z zaspami, może wiosną dotrzemy. No chyba, że autor wątku sam zajmie się prezentacją miejscowości i dotrze w międzyczasie do materiałów. Może warto pogadać ze starszymi mieszkańcami. Ludzie dużo wiedzą, tubylcowi więcej powiedzą. :wink:
Bronowo, Szkarpawa i Kmiecin to już osobne tematy. Miejscowości znacznie większe, o innym charakterze i zabudowie.
_________________
Poldergeist
 
TomashWG 


Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 20
Wysłany: Pon Mar 08, 2010 3:44 pm   

Hmm... Szkarpawa jest mniejszą miejscowościa. I to zdecydowanie :) I nie ma tam żadnej charakterystycznej rzeczy, tak jak w Wiśniówce tego dworku. Rozumiem Bronowo - duże jest i wgl... ale skąd więcej info o Szkarpawie.? ;) No szkoda... Myslalem ze sie uda.
A tak na marginesie to w Kmiecinie bywam co tydzień ;) Bardzo fajna miejscowosc.
Aaaa... jako ze lubie takie ciekawostki... Dysponuje ktos zdjeciami i informacjami na temat początków (budowy itp.) na temat dworca PKS w Nowym Dworze Gd.? Albo wlasnie jakby ktos mial stare zdjecia Kmiecina to... z checia bym spojrzal :)
 
 
alkozi 


Dołączył: 04 Mar 2010
Posty: 55
Wysłany: Pon Mar 08, 2010 9:02 pm   tu masz Kmiecin

może nie takie stare ale zawsze

3_179.jpg
Plik ściągnięto 23905 raz(y) 17,5 KB

Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Pon Mar 08, 2010 11:43 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Czw Mar 25, 2010 12:25 am   

Trafiłeś na forum o przeszłości miasta i regionu. Na to co widać, patrzymy najczęściej przez pryzmat przeszłości. Skrzywienie takie i to się nie zmieni. Na marginesie, znalazłeś czas na pogaduchy z sąsiadami?
_________________
Poldergeist
 
TomashWG 


Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 20
Wysłany: Sro Mar 31, 2010 1:33 pm   

http://img199.imageshack.us/i/dsc00497kv.jpg/
http://img337.imageshack.us/i/dsc00498g.jpg/ - zakład
http://img199.imageshack.us/i/dsc00496lb.jpg/ - pierwszy budynek od strony NDG
http://img534.imageshack.us/i/dsc00495u.jpg/

Na razie tyle pstryknąłem :) A ludzie nie są chetni do rozmów tym bardziej, że coraz mniej żrodel - coraz więcej nowych mieszkańców a starzy "Wiśniówkowicze" odchodzą...
 
 
TomashWG 


Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 20
Wysłany: Sob Paź 01, 2011 6:41 pm   

Witam po długiej nieobecności. Ostatnio natchnęło mnie na spacerowanie po wiosce i psrykanie fot, więc pomyślałem, że podzielę się nimi tutaj :)

 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Nie Paź 02, 2011 12:42 am   

Świetny pomysł. Dziel się dalej. :== Z całą pewnością znasz miejsca i widoki, do jakich nie dotrze marzący o lepszej nawierzchni, zbłąkany turysta. :wink:
_________________
Poldergeist
 
TomashWG 


Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 20
Wysłany: Wto Mar 27, 2012 10:51 am   

Witam po dłuższej nieobecności :)

Wybitnie mi się nudziło więc założyłem bloga o mojej Wiśniówce. Przy jego prowadzeniu pomaga mi kolega. Chcę na nim nie tylko prezentować urokliwe (bądź mniej) fotografie z Wiśniówki i okolic ale także pisać okiem "szarego" mieszkańca takiej małej, Żuławskiej miejscowości o problemach, które bezpośrednio dotyczą mnie i innych zamieszkujących naszą wieś.

Zapraszam na bloga, którego znajdziecie pod adresem: www.wisniowkagdanska.blox.pl :)
 
 
AnWe 

Dołączyła: 24 Sie 2008
Posty: 218
Wysłany: Wto Mar 27, 2012 3:01 pm   

bardzo fajny blog! super sprawa - powodzenia w pisaniu :== z ciekawością będę tam zaglądać
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Wto Mar 27, 2012 10:42 pm   

TomashWG napisał/a:
Zapraszam na bloga

Próbowałem napisać tam komentarz, ale po dwóch niezaakceptowanych nazwach mojego konta skapitulowałem :II
Ale może to lepiej tu napisać.
1 uwaga - O obróbce bursztynu na tym terenie ważna wiadomość, ale brak najważniejszej informacji, że zaczęła się ona 4800 lat temu!!!
2 uwaga - Warto przypomnieć przedwojenną nazwę.
3 uwaga - Przydałby się jakiś planik.
Jak wyglądało terytorium gminy(?) w okresie przedwojennym naniosłem na mapkę z 1811 r.
I tu mam pytanie. Czy obecna Wiśniówka ma terytorium takie jak miały Gr. i Klein Brunau (zaznaczone kolorem czerwonym), czy również teren dawnego Küchenwerder (zaznaczone kolorem żółtym) to obecna Wiśniówka?

Wiśniówka1811.jpg
Plik ściągnięto 22078 raz(y) 94,52 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk