Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Banknoty markowe Wolnego Miasta Gdańska
Autor Wiadomość
kwidzin 
Notgeldmann

Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 422
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 6:36 am   

Akurat tematyka gdańskiego papierowego pieniądza zastępczego jest doskonale opracowana w literaturze numizmatycznej. Traktuje o nim tzw. katalog Picka (II tom World Paper Money wyd. Krause Publications), czy specjalizowany katalog Rosenberga Die Deutschen Banknoten ab 1871 - ilustracje w kolorze. Z polskojęzycznych - kultowy katalog Miłczaka czy też opracowania Fischera lub Parchimowicza. Pewne trudności może sprawiać identyfikacja falsyfikatów. Ale i w tej materii, podstawowa znajomość wzorów znaków wodnych czy odcisków suchych pieczęci czy odmian papierów opisanych w w/w katalogach, powinna zdecydowanie ułatwić wychwytywanie nowodruków czy falsów. Zdecydowanie gorzej sprawa przedstawia się w przypadku monet.
W kwestii innych notgeldów (Sopot, Nowy Dwór...) pozostaje tylko dość trudno dostępne, wielotomowe opracowanie Grabowskiego w języku niemieckim Deutsches Notgeld, którego nie miałem okazji zgłębić z wyjątkiem tomu 10 - Das Papiergeld der Deutschen Länder 1871-1948 - traktującego o banknotach landów, prowincji i okręgów.
 
Hagedorn 
Westpreussen


Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 271
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 8:16 am   

kwidzin napisał/a:
Z polskojęzycznych - kultowy katalog Miłczaka czy też opracowania Fischera lub Parchimowicza.

nie zapominaj o Andrzeju Podczaskim
_________________
 
kwidzin 
Notgeldmann

Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 422
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 8:48 am   

Do czwartego tomu jeszcze nie dotarłem. Zważywszy na fakt, że cena jednego tomu to około 300 złotych, udało mi się zdobyć tylko dwa pierwsze. :II
Ostatnio zmieniony przez kwidzin Wto Wrz 08, 2009 8:52 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
Hagedorn 
Westpreussen


Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 271
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 8:52 am   

kwidzin napisał/a:
Do czwartego tomu jeszcze nie dotarłem. Posiadam tylko dwa pierwsze. :II

a ja tylko ten jeden - reszta mnie nie interesuje :hiihihi:
_________________
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 9:10 am   

Sabaoth napisał/a:
Może ktoś jeszcze dorzuci jakieś inne gdańskie banknoty :mrgreen:


Mam na dysku sporo skanów zbieranych oczywiście z Allegro, ale do piero w październiku będę miał dostem do swojego komputera.
_________________
Peter von Danzig
 
 
Hagedorn 
Westpreussen


Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 271
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 11:40 am   

Sabaoth napisał/a:
Może ktoś jeszcze dorzuci jakieś inne gdańskie banknoty :mrgreen:


aktualnie na Allegro, ale cena z sufitu...

1 gldpf.jpeg
Plik ściągnięto 16892 raz(y) 69,86 KB

2 gldpf.jpeg
Plik ściągnięto 16892 raz(y) 72,79 KB

_________________
 
stary szkot 

Dołączył: 16 Paź 2004
Posty: 141
Wysłany: Sro Wrz 09, 2009 10:47 pm   

Sabaoth napisał/a:
1. Czy obie emisje, Senatu WMG i Magistratu Sopotu były jednocześnie prawnym środkiem płatniczym na terytorium Wolnego Miasta Gdańska?


Sopockie Notgeldy nie były prawnym środkiem płatniczym. Na każdym z nich pisze: „Scheck”. Czeki zaś tak wtedy jak i dziś każdy mógł akceptować ale nikt nie musiał.
Niemniej Notgeldy były tym chętniej przyjmowane, im niższy był ich nominał i im wyższe miały gabaryty. Paczka takich banknotów mogła bowiem mieć wyższą wartość kaloryczną niż węgiel który można było za nie kupić i ludzie doskonale o tym wiedzieli.

Goldpfennigi obiegały tylko bardzo krótko. Ich twórcę H. Sahm o włos nie posłał do więzienia za ten projekt, zaś obieg koniec końców wymusiły gdańskie gospodynie domowe. Ich historia została całkiem nieźle opisana w w latach 60 w „Unser Danzig”.
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Pon Maj 17, 2010 11:17 am   

Przy okazji tego tematu mam pytanie dotyczące marek gdańskich? Co to była za waluta? Czy składała się ona z groszy, którymi trzeba było zapłacić za przedstawione znaczki (31.6.07?), czy z fenigów?

briefmarken.jpg
Plik ściągnięto 16579 raz(y) 59,8 KB

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pon Maj 17, 2010 11:31 am   

dandola napisał/a:
Przy okazji tego tematu mam pytanie dotyczące marek gdańskich? Co to była za waluta? Czy składała się ona z groszy, którymi trzeba było zapłacić za przedstawione znaczki (31.6.07?), czy z fenigów?

1) Zrekonstruowana przez ciebie data wygląda na błędną - czerwiec ma zazwyczaj 30 dni.
2) Czemu sądzisz, że nominał na tych znaczkach mógłby mieć cokolwiek wspólnego z walutą gdańską?
3) "Groschen" jako jednostka monetarna występował w Prusach bodajże do zjednoczenia w 1871 r. i liczył wówczas 12 fenigów.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pon Maj 17, 2010 12:14 pm   

Powiedziałbym raczej, że przesyłkę nadano 3 stycznia, najprawdopodobniej pomiędzy 6 a 7 wieczorem. Rok pozostaje nieznany, ale na pewno stało się to po roku 1871. Tylko co to ma wspólnego z WMG :???:
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Pon Maj 17, 2010 12:15 pm   

Moje domniemanie wynika z tego, że na pieczątce występuje Postamt Praust. To jaka by to była prawidłowa data? A może tu chodzi o grosze z guldena pruskiego dzielącego się na 30 groszy, o którymnie mam bliższych informacji. Przypuszczałem, że znaczki te mogły być wydane w okresie początków WMG. Jak widać byłem w błędzie. Dzięki Pumeks i Feyg oraz Hagedorn :huuurra:
http://starypruszcz.pl/fo...php?p=8125#8125
Ostatnio zmieniony przez dandola Pon Maj 17, 2010 1:41 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Hagedorn 
Westpreussen


Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 271
Wysłany: Pon Maj 17, 2010 12:17 pm   

znaczki ewidentnie z lat 70-tych XIX wieku, waluta talarowo-groszowa (1 talar = 30 groszy)
http://www.deutsche-schut...kaiserreich.htm
_________________
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pon Maj 17, 2010 3:31 pm   

dandola napisał/a:
To jaka by to była prawidłowa data?

Na pewno rok pozostanie zagadką:
Cytat:
Dużą grupę stempli wprowadzonych w Prusach w latach czterdziestych XIX wieku stanowiły stemple ramkowe, przeważnie dwu wierszowe opisane w dwuwierszową ramkę. Pierwszy wiersz stempla zawierał nazwie miejscowości wypisaną dużymi literami, drugi wiersz datę dnia, miesiąca, ozdobnik w postaci gwiazdki dalej godzinę nadania listu. Niektóre stemple ponadto posiadały określenia pory nadania listu, oznaczone za pomocą liter M/Morgen-rano A/Abend-wieczór, to samo znaczenie miały skróty Vm/Vormittag-przed południem/ lub Nm/Nachtmittag-po południu/. Stemple tego typu są ostatnimi stemplami wprowadzonymi używanymi przez pocztę pruską w okresie przedznaczkowym

źródło
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Maj 17, 2010 4:06 pm   

dandola napisał/a:
Moje domniemanie wynika z tego, że na pieczątce występuje Postamt Praust.

Weź pod uwagę, że Praust (czyli dzisiejszy Pruszcz) istniał na długo przed powstaniem Wolnego Miasta Gdańska :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Piotrp 

Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 53
Wysłany: Pią Maj 28, 2010 5:45 pm   

pumeks napisał/a:
3) "Groschen" jako jednostka monetarna występował w Prusach bodajże do zjednoczenia w 1871 r. i liczył wówczas 12 fenigów.


Może jako ciekawostka... Do końca obiegu DM w Niemczech w mowie potocznej "Groschen" mówiło się na 10-cio fenigówkę. Często w sklepie, gdy sprzedawca nie miał jak wydać drobnych pytał "haben sie vielleicht einen Groschen für mich?" (czy ma pan może groszówkę dla mnie). Na 10 centów nikt jednak nie mówi "Groschen". Czasy się zmieniają...

Pozdrawiam Piotr
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk