Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Park i Kurhaus nad Heidsee na Stogach
Autor Wiadomość
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Wrz 04, 2009 8:23 pm   Park i Kurhaus nad Heidsee na Stogach

Zdjęć i pocztówek z parku zdrojowego na Stogach jest sporo. Początkowo miejscem spacerów i wypoczynku niedzielnego był właśnie park nad Pustym Stawem, który nazywał się wtedy Heidsee. Dopiero później wybudowano halę plażową z restauracją i kawiarnią na plaży. Nad jeziorem wybudowano miniaturowy zamek z dykty dla dzieci i miniatury żaglowców. Można też było wypożyczyć tam łódkę i popływać po jeziorze.

Poniżej kilka pocztówek z parku.

1051.jpg
Plik ściągnięto 37112 raz(y) 63,43 KB

1052.jpg
Plik ściągnięto 37112 raz(y) 76,92 KB

1053.jpg
Plik ściągnięto 37112 raz(y) 55,95 KB

1055.jpg
Plik ściągnięto 37112 raz(y) 66,37 KB

1054.jpg
Plik ściągnięto 37112 raz(y) 67,3 KB

1056.jpg
Plik ściągnięto 37112 raz(y) 79,72 KB

1057.jpg
Plik ściągnięto 37112 raz(y) 58,65 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Wrz 04, 2009 8:28 pm   

I jeszcze dwie z podobnym, najczęściej powtarzającym się motywem na pocztówkach. Wrzucam też jedyne ujęcie kościoła na Stogach, niestety tylko w takiej marnej jakości.

1058.jpg
Plik ściągnięto 37111 raz(y) 64,63 KB

1059.jpg
Plik ściągnięto 37111 raz(y) 43,6 KB

1060.jpg
Plik ściągnięto 37111 raz(y) 33,8 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Wrz 04, 2009 8:32 pm   

I dwa zdjęcia, na pierwszym widać restaurację przed domem zdrojowym nad jeziorem. Na drugim drogę do parku.

1061.jpg
Plik ściągnięto 37110 raz(y) 71,99 KB

1062.jpg
Plik ściągnięto 37110 raz(y) 72,06 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 12:34 am   

I co ja moge napisac? Tylko same ochy i achy :wink: i żal że już tak nie wygląda .Te dwie ostatnie fotki są niesamowicie dobrej jakosci , gratulacje Saab :== .
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 7:31 am   

Sabaoth napisał/a:
jedyne ujęcie kościoła na Stogach,
Czemu jedyne? Czy tylko nie był ulubionym obiektem fotografów, czy coś niedobrego z nim się stało?
 
 
villemo 

Dołączyła: 10 Sie 2009
Posty: 99
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 8:43 am   

Szkoda, że nie ma aktualnie tych budynków. Fajnie wyglądały. Teraz pewnie tworzyłyby fajny klimacik :)
_________________
LBD65
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 8:55 am   

Krzysztof napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
jedyne ujęcie kościoła na Stogach,
Czemu jedyne? Czy tylko nie był ulubionym obiektem fotografów, czy coś niedobrego z nim się stało?

Widziałem dziesiątki tysięcy przedwojennych zdjęć z Gdańska i okolic ale kościół na Stogach widziałem tylko na tym jednym. Po prostu są to rzadkie ujęcia i nie udało mi się innych znaleźć.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 12:37 pm   

Sabaoth napisał/a:

Widziałem dziesiątki tysięcy przedwojennych zdjęć z Gdańska i okolic ale kościół na Stogach widziałem tylko na tym jednym. Po prostu są to rzadkie ujęcia i nie udało mi się innych znaleźć.

Inne, chociaż dosyć podobne, ujęcie tego kościoła jest w książce pana Nocnego "Stogi, zapomniana wyspa". Ponadto, widok kościoła (a właściwie: tylko kościelnej wieży) od strony ulicy jest też na poniższym fragmencie widokówki wieloobrazkowej.

Heubude.jpg
Plik ściągnięto 37005 raz(y) 38,28 KB

_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 2:35 pm   

A fakt, widziałem tą pocztówkę ale w bardzo słabej rozdzielczości. Czy mógłbym prosić o skan tej pocztówki na maila?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 8:55 pm   

Co to za "zameczek" na wodzie? :???:
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 10:06 pm   

Ponury2 napisał/a:
Co to za "zameczek" na wodzie? :???:

Czytaj ze zrozumieniem! W pierwszym poście napisałem: "Nad jeziorem wybudowano miniaturowy zamek z dykty dla dzieci...".
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 10:46 pm   

Sabaoth napisał/a:
Czytaj ze zrozumieniem!
Oj Saab, Ponury po prostu nie ma jeszcze dzieci :wink: :hihi: . Stogi dzisiejsze to dla mnie "ziemia nieznana" wczorajsze tym bardziej , ten koscioł to już zapewne istnieje juz tylko na tych fotografiach?
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Małgosia 

Dołączyła: 13 Sty 2008
Posty: 22
Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 1:31 pm   

groszek napisał/a:
Stogi dzisiejsze to dla mnie "ziemia nieznana" wczorajsze tym bardziej


Tego lata wybrałam się tam po 35-letniej przerwie w bywaniu. Za czasów mojego dzieciństwa, w latach 60. i wczesnych 70. Stogi uchodziły za najpiękniejszą plaże Gdańska. Dzisiejsze wrażenia takie sobie, niestety. Głównie z powodu potwornej ilości śmieci w laskach i jakiegoś takiego - nie wiem jak to ująć, żeby nie zabrzmiało społeczno-protekcjonalnie - no, to powiem: szemranego klimatu, bylejakości.
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Sro Wrz 09, 2009 1:10 am   

Małgosia napisał/a:
Stogi uchodziły za najpiękniejszą plaże Gdańska. Dzisiejsze wrażenia takie sobie, niestety. Głównie z powodu potwornej ilości śmieci w laskach i [...] szemranego klimatu, bylejakości.


Nawet dziś znajdzie się niejeden, który uważa że plaża na Stogach jest najładniejszą z gdańskich plaż.
Co do starych Stogów to chyba nie trzeba nawet cofać się wstecz do lat 1960/70-tych. Pamiętam, że nawet w latach 80-tych był na Stogach bardziej symapatyczny klimacik, gdy było znacznie więcej dawnej zabudowy. Dzisiaj nie ma już nic z przedwojennej zabudowy ul. Pawiej - którą jeszcze pamiętam; systematycznie ubywa też starych, drewnianych domków z ul. Tamka...

Co do parku i terenu Kurhausu nad Heidsee - chciałbym zauważyć, że wszystkie prezentowane tu dawne widokówki pochodzą sprzed 1918 r. Do tego czasu rejon wokół płd-zachodniej części Heidsee stanowił swoiste zagłębie hotelowo-gastronomiczne. Niestety, po I WŚ nastąpiła jakaś zapaść i zaczęto unikać tej okolicy jako miejsca wypoczynku. Zwłaszcza, że w drugiej połowie lat 20tych uruchomiono linię tramwajową na plażę i znacznie rozbudowano zaplecze tamtejszego kąpieliska. W porónaniu z morzem, plażą i nadmorską Strandhalle atrakcyjność Pustego Stawu mocno zbladła...
Przypuszczalnie plac zabaw nad Heidsee, czyli dryfujący po wodzie drewniany zameczek i jak dwa małe statki, został zlikwidowany w tym samym okresie. Na "cytowanej" przeze mnie widokówce wieloobrazkowej ze Stogów z lat 1930tych jest też ujęcie z Heidsee (vide poniżej), ale nie widać na nim niczego nadzwyczajnego. W ogóle nie trafiłem nigdzie indziej na jakiekolwiek inne zdjęcia Heidsee z okresu międzywojennego...

Zastanawiają mnie te betonowe płyty, jakie znaleźć można na brzegu Stawu - tuż obok tego miejsca przed stu laty był zakotwiczony zamek, statki a na wodzie stał coś jakby domek dla łabędzi (?). Czy te płyty pochodzą sprzed 1945, czy może z lat 1970tych gdy podjęto nieudaną próbę przywrócenia okolicy charakteru miejsca rekreacji? Na zdjęciu, w chaszczach po lewej stronie są ślady podmurówki dla jakiegoś obiektu o podstawie ok. 1x2 metry. Co tam było?
BTW: jaka jest największa głębokość Pustego Stawu? Nigdzie tego nie znalazłem...

Heidsee.jpg
Plik ściągnięto 36861 raz(y) 58,88 KB

Pusty Staw.JPG
Plik ściągnięto 36861 raz(y) 55,01 KB

_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sro Wrz 09, 2009 6:42 pm   

W "Roczniku Gdańskim" Tom LIX zeszyt 1 z 1999 roku ukazał się artykuł Jolanty Potylickiej p.t. "Stogi - rozwój założeń kuracyjnych w latach 1795 - 1939".
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk