Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Krzyzackie symbole na Cmentarzu Garnizonowym w Gdansku?
Autor Wiadomość
guide42 

Dołączył: 09 Sie 2009
Posty: 7
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 2:11 pm   Krzyzackie symbole na Cmentarzu Garnizonowym w Gdansku?

Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdansku znajduje sie Kwatara Niepodleglosciowa,gdzie na kazdym nagrobku jest tarcza herbowa z krzyzem-gdy tarcza jest biala a krzyz czarny,wywoluje to skojarzenia z herbem Zakonu Krzyzackiego.
Mozna sadzic,ze tworca/cy projektu nagrobkow nie mieli takich skojarzen.
Czy ktos wie cos wiecej na ten temat?

Gdanskie zagadki 005.jpg
Fragment Kwatery Niepodleglosciowj na Cmentarzu Garnizonowym w Gdansku
Plik ściągnięto 16403 raz(y) 75,97 KB

 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 4:11 pm   

prawdę, mówiąc nie mam takich skojarzeń. Ot tarcza rycerska, na niej krzyż. Krzyż to symbol chrześcijan, tarcza to rycerskość, Po co doszukiwać się wszędzie podtekstów. W Ręce Boga- rodzimowierstwo, wpisane są swastyki... czy to ma c0ś wspólnego z nazizmem? Nie. Symbole bywają wspólne, choć inaczej odczytywane.
 
guide42 

Dołączył: 09 Sie 2009
Posty: 7
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 5:32 pm   

Sprawa ma swa historie od marca 2008,gdy duza grupe gdanskich przewodnikow oprowadzal po Starych Gdanskich Cmentarzach jeden z bardzo zasluzonyh dla historii Gdanska-kolegow.To on wspomnial o takich skojarzeniach.Udalo mi sie dotrzec do projektanta wspomnianej Kwatery Niepodleglosciowej,ale nie otrzymalem jasnej odpowiedzi dlaczego uzyl takich symboli,raczej odnioslem wrazenie,ze moje pytanie
wprowadzilo rozmowce w stan irytacji.
A propos skojarzen-one pojawiaja sie samoistnie i zaleza nie tylko od naszej wrazliwosci,takze od naszej wiedzy-prosze spojrzec na herb Bytowa.
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 5:55 pm   

Krzyż Niepodległości, też jest czarny, spójrz na Virtuti Militari, Czy to nie te Krzyże?. jak je pokazać inaczej?? na czarnym pomniku niż na białej tarczy.
Nie widzę tu odniesienia, do krzyżaków
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 6:25 pm   

bijouM napisał/a:
prawdę, mówiąc nie mam takich skojarzeń. Ot tarcza rycerska, na niej krzyż. Krzyż to symbol chrześcijan, tarcza to rycerskość, Po co doszukiwać się wszędzie podtekstów. W Ręce Boga- rodzimowierstwo, wpisane są swastyki... czy to ma c0ś wspólnego z nazizmem? Nie. Symbole bywają wspólne, choć inaczej odczytywane.


:== Ot i wszystko.Jasno i precyzyjnie. :==
_________________

 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 9:09 pm   

bijouM napisał/a:
Krzyż Niepodległości, też jest czarny, spójrz na Virtuti Militari, Czy to nie te Krzyże?. jak je pokazać inaczej?? na czarnym pomniku niż na białej tarczy.
Nie widzę tu odniesienia, do krzyżaków

Gdzie Rzym gdzie Krym?
To, że Krzyż Niepodległości,jak również I, II i III klasa VM są koloru czarnego to prawda, ale wyglądają zupełnie inaczej. Równie dobrze można by tam dać Krzyże Żelazne, albo swastyki i tłumaczyć ludziom, że się przecież niczym od VM nie różnią (bo też czarne). Trochę powagi :roll:

Te krzyże ewidentnie wyglądają jak tarcze herbowe Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - jest to ewidentne dla każdego kto nie jest ślepy i ma minimalną choćby wiedzę na temat historii i heraldyki.
Projektant zapewne nie zdawał sobie z tego sprawy, ale jego głupota, brak wiedzy, czy co tam innego, niestety go nie tłumaczy.
_________________
da, da, da...
 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 9:23 pm   

danziger napisał/a:
e krzyże ewidentnie wyglądają jak tarcze herbowe Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - jest to ewidentne dla każdego kto nie jest ślepy i ma minimalną choćby wiedzę na temat historii i heraldyki.
Projektant zapewne nie zdawał sobie z tego sprawy, ale jego głupota, brak wiedzy, czy co tam innego, niestety go nie tłumaczy
To fakt nie zaprzeczalny ale przypuszczam ze projektant myślał kategoriami estetyki(bo są to ładne nagrobki) i nie sadził ze ktoś będzie łączył te tarcze z Zakonem N.M.P.(choć kto go tam wie co on sobie myslał :wink: )
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 9:34 pm   

danziger napisał/a:
Projektant zapewne nie zdawał sobie z tego sprawy, ale jego głupota, brak wiedzy, czy co tam innego, niestety go nie tłumaczy.

Nie koniecznie. Na nagrobku nie określono precyzyjnie ojczyzny za jaką walczył ów człowiek. Jeżeli Ojczyzną Brunona Szredera była RP, to ta forma jest faktycznie nieporozumieniem.
_________________
Poldergeist
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 10:06 pm   

danziger napisał/a:
bijouM napisał/a:
Krzyż Niepodległości, też jest czarny, spójrz na Virtuti Militari, Czy to nie te Krzyże?. jak je pokazać inaczej?? na czarnym pomniku niż na białej tarczy.
Nie widzę tu odniesienia, do krzyżaków

Gdzie Rzym gdzie Krym?
To, że Krzyż Niepodległości,jak również I, II i III klasa VM są koloru czarnego to prawda, ale wyglądają zupełnie inaczej. Równie dobrze można by tam dać Krzyże Żelazne, albo swastyki i tłumaczyć ludziom, że się przecież niczym od VM nie różnią (bo też czarne). Trochę powagi :roll:

Te krzyże ewidentnie wyglądają jak tarcze herbowe Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - jest to ewidentne dla każdego kto nie jest ślepy i ma minimalną choćby wiedzę na temat historii i heraldyki.
Projektant zapewne nie zdawał sobie z tego sprawy, ale jego głupota, brak wiedzy, czy co tam innego, niestety go nie tłumaczy.


no więc
jestem poważna,
ale może ślepa i nieuczona. bo ja nie widzę, tu znaku krzyżackiego.ja widzę krzyż niepodległości, ale i krzyż waszego boga.. nic więcej. czy się mylę?

i przepraszam za małą czcionkę
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 10:52 pm   

Wpisz sobie w google Krzyż Niepodległości i herb Zakonu, potem porównaj do tego co widnieje na nagrobkach.
Jeśli nie pomoże, to faktycznie trzeba się będzie wybrać do okulisty. :wink:
_________________
da, da, da...
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pon Sie 31, 2009 1:08 am   

Cytat:
jestem poważna,

I taką pozostań. :) Nie znajdziesz na tym forum nazbyt wielu wrogów Zakonu. Staramy się widzieć przeszłość taką, jaką była. Natomiast chcesz czy nie, czarny krzyż na białej (a w zasadzie srebrnej) tarczy jest symbolem Zakonu, tego istniejącego współcześnie też. Z nim też jest kojarzony. Jeżeli zaś zamierzasz rozwijać temat Waszego/naszego Boga (Ty nie przepraszaj, Ty naucz się zasad pisowni języka polskiego), to pomyliłaś fora. Nie zajmujemy się religią, nie pytamy nikogo w co i jak wierzy. Generalnie - luzik w ramach rozsądku, mile widziany. :wink:
_________________
Poldergeist
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Pon Sie 31, 2009 9:51 am   

Przeprosiłam, bo nie mogłam wcisnąć capsa. I to wszystko.
 
guide42 

Dołączył: 09 Sie 2009
Posty: 7
Wysłany: Wto Wrz 01, 2009 9:21 am   Krzyzackie symbole na Cmentarzu Garnizonowym w Gdansku cz.2

Tutaj inny fragment Kwatery Niepodleglosciowej-po prawej stronie nagrobki "Inki"-Danuty Siedzikowny i "Zagonczyka"-Feliksa Selmanowicza, ze Zgrupowania AK majora Zygmunta Szendzielarza "Lupaszki",rozstrzelanych w wiezieniu przy ul.Kurkowej w Gdansku,w sierpniu 1946 roku.

Gdanskie zagadki 001.jpg
Inny fragmnet Kwatery Niepodleglosciowej
Plik ściągnięto 16221 raz(y) 79,81 KB

 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Wto Wrz 01, 2009 10:41 am   Re: Krzyzackie symbole na Cmentarzu Garnizonowym w Gdansku c

guide42 napisał/a:
Tutaj inny fragment Kwatery Niepodleglosciowej-po prawej stronie nagrobki "Inki"-Danuty Siedzikowny i "Zagonczyka"-Feliksa Selmanowicza, ze Zgrupowania AK majora Zygmunta Szendzielarza "Lupaszki",rozstrzelanych w wiezieniu przy ul.Kurkowej w Gdansku,w sierpniu 1946 roku.


Nie wiem do czego zmierzasz. Ja widzę krzyż, Wy symbol krzyżacki.

Jeżeli, Tobie to tak bardzo przeszkadza, to możesz powołać jakieś stowarzyszenie, mające na celu przysłonięcie tarcz, innym bardziej poprawnym znakiem. Sama krytyka nie ma najmniejszego sensu.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Wrz 01, 2009 12:34 pm   Re: Krzyzackie symbole na Cmentarzu Garnizonowym w Gdansku c

bijouM napisał/a:
Nie wiem do czego zmierzasz. Ja widzę krzyż, Wy symbol krzyżacki.

Jedno drugiego nie wyklucza. Symbolem krzyżackim jest właśnie krzyż. Krzyże w symbolice państw, narodów i organizacji są zresztą bardzo powszechnie używane (zwłaszcza w kręgu kultury chrześcijańskiej),jednakże te krzyże, które coś symbolizują cechują się pewnym określonym wyglądem.
Jeśli ktoś na nagrobku umieści odwrócony krzyż satanistów, swastykę, albo pomalowany w czerwono-białe pasy krzyż św. Andrzeja (znak ostrzegawczy przed przejazdami kolejowymi) to nikt nie będzie mógł zarzucić,że na nagrobku krzyża nie ma. Niemniej chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie uzna tych krzyży za stosowne w takim miejscu.
Na nagrobkach przyjęło się stawiać krzyże "neutralne" będące jedynie symbolami religijnymi (w kontekście cmentarzy chrześcijańskich rzecz jasna, bo na cmentarzu muzułmańskim czy żydowskim krzyż neutralny już nie będzie). Inne krzyże umieszcza się wyjątkowo,tylko wtedy gdy wpisują się w kontekst. I tak na kwaterze żołnierzy Wehrmachtu (czy ogólnie niemieckich żołnierzy z jakiegokolwiek okresu) stosownym będzie umieszczenie Krzyża Żelaznego, na kwaterze (względnie na grobie odznaczonego) żołnierza polskiego można umieścić Krzyż Walecznych, Virtuti Militari, czy wspominany przez Ciebie Krzyż Niepodległości. Jeśli to kwatera żołnierzy LWP, to pasować będzie jeszcze np. Krzyż Grunwaldu.
Gdyby te tarcze umieścić np. na grobie ekshumowanych skądś inąd rycerzy zakonnych, to wszystko byłoby ok.
Ale na grobach polskiego ruchu oporu rażą straszliwie. To kwestia wyczucia. Być może Ci go po prostu brakuje (no offence :wink: ), ale zrozum, że większość ludzi (przynajmniej w Polsce) patrzy na to inaczej.
Ajak razi Cię dyskutowanie na ten temat, to nie czytaj tego wątku i nie dyskutuj - Twój wybór, ale nie zabraniaj tego innym :)
_________________
da, da, da...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk