Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
gdańskie inspiracje
Autor Wiadomość
annasz 
ad rem

Dołączyła: 18 Lis 2011
Posty: 29
Wysłany: Czw Lis 24, 2011 9:58 pm   

bijouM napisał/a:
idzie ta (......) zima, więc dostaje inspiracji , a pudełka Ingi, podsunęły mnie pewne pomysły na decoupage, więc może niedługo czymś się pochwale
a może znajdą się jakieś dziewczyny co podekupażują razem ze mną ?? :hihi:


Też mi podobne pomysły chodzą po głowie, w szczególności jesli chodzi o oryginalne prezenty na gwiazdkę. Tyle że w dekupażu to moje kroki pierwsze, więc nie wiem, czy efekty zasłużą na publikację.
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pią Lis 25, 2011 11:06 am   

Ja chetnie ale nie umiem, mam ochote klimaty w stylu Dziadka do orzechow E.T. Hoffmanna. Nie jestem pewna ale chyba nawet zagladal Hoffmann do Gdanska.
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Pią Lis 25, 2011 2:42 pm   

wbrew pozorom to bardzo proste, wystarczy mieć pomysł. zapał i dużo dokładności.

jakiś przedmiot, papier ścierny, obrazek papierowy, klej wikol, lakier i już... można tworzyć.
 
annasz 
ad rem

Dołączyła: 18 Lis 2011
Posty: 29
Wysłany: Pią Lis 25, 2011 8:53 pm   

No ja właśnie zaczynam stawiać pierwsze kroki. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Takie będą prezenty gwiazdkowe bo i kasy nie i pracy nie ma i ogólnie chude lata nadeszły. A prezenty za to będą oryginalne.
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Sob Lis 26, 2011 9:49 pm   

chętnie pomogę, w miarę możliwości.jakby co piszcie na pw, ja na razie komponuję nową, niby starą pocztówkę z dawnego Gdańska, która ozdobi wieko skrzyneczki. 8))
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Sob Gru 03, 2011 4:02 pm   

Polecam wszytskim smakoszom kolejna ksiazke J. Dumanowskiego Moda bardzo dobra smazenia roznych konfektow... . Sam autor był na konferencji w Domu Uphagena Historia naturalna jedzenia. O konferencji powiem tylko tyle ze najlepiej wypadl wlasnie autor tej ksiazki, widac w tym pasje i zainteresowanie. Brakowalo mi za to wykladu o kulinariach gdanskich.

http://e-sklep.wilanow-palac.pl/
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Czw Gru 29, 2011 4:16 pm   

Tak. A ja mam pytanie, czy ktoś ma ilustracje choinki w Gdańsku ale najstarsze. Znam przypuszczenia A. Januszajtisa, ze u nas pojawiła się najwcześniej. Jakie przybierała formy?
Zastanawia mnie bo na ilustracjach Chodowieckiego to jest zupelnie cos innego. Ta choinka jest chyba wykonana z jakis drągów i na niej wisi jakby lalka?

Pierwsze, niestety nie pamietam źródła, nie wiem nawet czy jest to Chodowiecki, intuicja mowi że tak. Drugie i trzecie są z bildindexu.

Są jakieś źródła opisujące te zwyczaje?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7682
Wysłany: Czw Gru 29, 2011 7:56 pm   

tjaaa, ale:
1. Nic nie wskazuje, by wklejone przez ciebie ilustracje Chodowieckiego były związane z Gdańskiem. Zasadniczo, z jego przeogromnej spuścizny, tylko ryciny z 1773 r. pokazują Gdańsk.
2. O ile pamiętam, Andrzej Januszajtis uważa, że gdańskie choinki były wcześniej niż w innych regionach Polski, bo już pod koniec XVII wieku - ale przybyły z Niemiec i tam oczywiście były wcześniej.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Czw Sty 09, 2014 9:33 am   

pumeks napisał/a:
ilustracje Chodowieckiego ..... Zasadniczo, z jego przeogromnej spuścizny, tylko ryciny z 1773 r. pokazują Gdańsk.

No prawda ale jest też tak zwany "Król gdański" Stanisław Leszczyński. :)
Z 6-ciu Arkuszy Rycin o historii Polski wykonanch (wreszcie) do kalendarza przez Daniela Chodowickego w 1796 roku
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pią Sty 31, 2014 12:51 pm   

Pozwolę się nie zgodzić z teza, że rysunki Chodowieckiego dotyczą tylko jego podrózy do Gdańska, pewnie tak dla tych ortodoksów którzy chca dokonywac architektonicznych rekonstrukcji ale jesli chodzi o ubiory to jednak Chodowiecki jest rewelacyjny zwłaszcza jeśli chodzi o ubiory noszone w Gdansku przy takich brakach kostiumologicznych jakie ma to miasto.
I jakos "od Sasa do Lasa" nijak sie ma do jego twórczości.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pon Lis 17, 2014 9:45 am   

Nasz Żuraw z drewna i kamienia stał się symbolem polskiego portu w Gdańsku i zarazem uwieczniony w Puzzle "Stary Gdańsk" 1000 sztuk o rozmiarach: 68cm x 47cm
Producent: Castorland
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Wto Lis 18, 2014 1:16 am   

Adamdownunder napisał/a:
Nasz Żuraw z drewna i kamienia
Z błota, jak mawiali sąsiadujący krzyżowcy. :wink:
_________________
Poldergeist
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Cze 05, 2015 3:28 am   

princessita napisał/a:
Są jakieś źródła opisujące te zwyczaje?

pumeks napisał/a:
2. O ile pamiętam, Andrzej Januszajtis uważa, że gdańskie choinki były wcześniej niż w innych regionach Polski, bo już pod koniec XVII wieku - ale przybyły z Niemiec i tam oczywiście były wcześniej.

Tradycja choinki została najprawdopodobniej zapoczątkowana przez Św. Bonifacego. Jest on patronem Kościoła Chrześcijańskiego w Niemczech.

Święty Bonifacy był mnichem benedyktyńskim, który za zgoda papieża w 723 odwiedził Fritzlar w Niemczech i powiedział im o swojej wierze. Nikt w to jednak nie wierzył więc on sam postanowił powalić ich święte drzewo oraz wezwał ich bogów, aby go w tym powstrzymali.

Ludzie go wyśmiali bo dębowe drzewo było ogromne, a Bonifacy miał tylko małą siekierke. Niemniej jednak Bonifacy zaczął ścinanie tego drzewa, gdy nagle wielki gwałtowny wiatr powalił starożytny dąb. Obywatele narodu niemieckiego byli zdumieni i przeszli na katolicyzm. Bonifacy z tego powalonego drzewa wybudował kaplice jaka została potem czcionem katolickiej katedry.

Św. Bonifacy nie wierzył jednak że drzewa były "złe" lub "zła" starożytna kultura niemiecka i wymyślił tradycje świątecznej choinki aby powiązać stare tradycje Niemców z Katolicyzmem.
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pon Lis 21, 2016 11:03 pm   

Dom Gdański z 1721 w Nieświeżu, cud, że sie zachował. Kilka lat temu robiono tam ponoc "architektoniczną czystkę".
Zdjęcie ze strony: http://www.radzima.org/pl/_photos/nieswiez.html
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Lut 23, 2018 6:53 am   

Inga napisał/a:
A dzisiaj... Dzisiaj - moje, jak do tej pory, ulubione "dzieło"... I chociaż wszystkie inne trzymam w teczce, to ten jeden obrazek wisi u mnie nad łóżkiem :)

Wcześniej nie było okazji o tym pisać ale jak czasami podglądasz to ten zaprezentowany przez Ciebie obrazek (moim skromnym okiem) jest podsumowując jednym wyrazem "Fantastyczny"

Jakieś nowości od tamtego odległego czasu? :heej:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk