Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Poligon Kiełpinek w Gdańsku
Autor Wiadomość
Ciekawy 

Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 26
Wysłany: Czw Kwi 21, 2011 12:27 pm   

Szczerze mówiąc (czy tam pisząc) więcej się od ojca dowiedziałem za czasów dzieciństwa niż wy mi tutaj napisaliście:) . Szkoda, że nie ma tutaj jakiegoś żołnierza co siedział dłużej na tym poligonie.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Kwi 21, 2011 2:47 pm   

Ciekawy napisał/a:
Szczerze mówiąc (czy tam pisząc) więcej się od ojca dowiedziałem za czasów dzieciństwa niż wy mi tutaj napisaliście:) . Szkoda, że nie ma tutaj jakiegoś żołnierza co siedział dłużej na tym poligonie.
To dawaj wreszcie te opowieści taty. :roll:
Jak bardzo jesteś wymagającym chłopcem, już wiemy. Może się wreszcie przedstawisz? :arrow: klik
_________________
Poldergeist
 
Ciekawy 

Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 26
Wysłany: Czw Kwi 21, 2011 3:11 pm   

Po dzisiejszym spacerze po tym poligonie mogę śmiało stwierdzić, że nie ma już o czym tutaj gadać. Byli żołnierze mało co wspominają tamte czasy a poligonu już nie ma. Ciężarówki i spychacze doszczętnie wszystko zasypują i równają. Było i nie ma.
 
norveg 
Zankenzin

Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 292
Wysłany: Czw Kwi 21, 2011 4:52 pm   

Ciekawy napisał/a:
Po dzisiejszym spacerze po tym poligonie mogę śmiało stwierdzić, że nie ma już o czym tutaj gadać. Byli żołnierze mało co wspominają tamte czasy a poligonu już nie ma. Ciężarówki i spychacze doszczętnie wszystko zasypują i równają. Było i nie ma.


Tak jakby mieli obowiązek siedzieć tu na forum 24h i pisać ile wlezie byś został zaspokojony. Jak dotąd to Ty niczym się nie popisałeś w temacie:/ A szkoda...

No i chyba słabo ten poligon schodziłeś, skoro nic ciekawego nie zauważyłeś.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Kwi 21, 2011 4:58 pm   

Ciekawy napisał/a:
Trochę, że tak powiem macie "ubogie" te wspomnienia z czasów wojska.

Bo im pewnie w gardle zaschło. Postawisz coś mocniejszego do picia, to opowiedzą więcej. A jak dalej będzie mało, to postaw mi, a ja Ci wymyślę takie historie o tym poligonie, że opowieści Twojego taty zbledną. :hihi:

Do Jaymsa, Totenkopfa bądź innych byłych "Żabochłapów":
Mam naklejkę słusznych rozmiarów (nie mam teraz pod ręką, ale z tego co pamiętam to kwadrat o boku jakichś 30 cm). Na tle koloru szarawego (nie jest to khaki) biały, czy też może lekko szarawy emblemat wojsk desantowych. Domniemuję, że służyło to do oznakowywania pojazdów, ale nie wiem dokładnie jakich (wszystkich?) i w jakim mniej więcej okresie - jeszcze za czasów Dywizji, Brygady, czy też już w WP bez "L"?

A, tak przy okazji - jakbyście mieli przypadkiem jeszcze jakieś zbędne elementy umundurowania, wyposażenia bądź innych elementów związanych z niebieskimi beretami, to dajcie znać.
_________________
da, da, da...
 
 
norveg 
Zankenzin

Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 292
Wysłany: Czw Kwi 21, 2011 5:16 pm   

Niebieskie Berety podczas ćwiczeń desantowych w 1969 r. Źródło:
http://www.army.lv/?s=2054&id=3834

1969.jpg
Plik ściągnięto 23117 raz(y) 73,83 KB

 
norveg 
Zankenzin

Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 292
Wysłany: Czw Kwi 21, 2011 5:20 pm   

I jeszcze, to co już tu wspominałem. Ćwiczenia z radzieckimi „Польская морская пехота на фоне наших ПТ-76”. Źródło: http://belostokskaya.ru/cooperaton/brothers/

4_1.jpg
Plik ściągnięto 23116 raz(y) 59,46 KB

 
Ciekawy 

Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 26
Wysłany: Czw Kwi 21, 2011 8:46 pm   

norveg, Jak to nie pisałem nic w temacie? Zadałem wam parę pytań o których ja wiem a wy nie wiecie...więc o czym tutaj pisać...np:
-cisza na temat samolotu gnijącego w Gdańskim Jasieniu (poprzednie forum)
-cisza na temat tragedii na poligonie koło dawnego CPN
-cisza na temat innych czołgów oprócz słynnego na forum w dodatku spalonego Topasa
-i inne.

Ja co mam mówić? Pisałem, że znalazłem na poligonie małą bryłkę złota i kieł od kombajnu skalnego który powinien leżeć 500km dalej, bo takich używano jedynie na śląsku itp.

Co mam wam pisać jak i tak tego nie wiecie? Jedyne co pozostało po wojsku na tym biednym (już nie) poligonie to ukryty i dobrze zachowany (w małym lasku gdzie po drzewach chodzą kleszcze gęsiego ;D -już tam nigdy nie wejdę) maszt na flagi czy inne podobne rzeczy.

O konkretnych rzeczach to ja mogę pogadać z osobami co znają dobrze teren poligonu. Niektóre miejsca poligonu na 100% kryją wiele ciekawych rzeczy, a z kimś kto tylko ćwiczył na tym poligonie raczej ciężko rozmawiać o 150 Hektarach ziemi.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Kwi 21, 2011 9:00 pm   

Ciekawy napisał/a:
Zadałem wam parę pytań o których ja wiem a wy nie wiecie...

Wybacz, o wszechwiedzący, nam - maluczkim ignorantom.

Ciekawy napisał/a:
Co mam wam pisać jak i tak tego nie wiecie?

Skoro nie chcesz pisać o rzeczach, o których inni nie wiedzą, to nie rozumiem czemu masz pretensje do innych, że nie piszą o rzeczach, o których nie wiesz ty.

Ciekawy napisał/a:
O konkretnych rzeczach to ja mogę pogadać z osobami co znają dobrze teren poligonu. Niektóre miejsca poligonu na 100% kryją wiele ciekawych rzeczy, a z kimś kto tylko ćwiczył na tym poligonie raczej ciężko rozmawiać o 150 Hektarach ziemi.

Jeżeli nie podobają ci się rozmówcy na tym forum, to zawsze możesz spróbować porozmawiać gdzie indziej. Podpowiem tylko, że chamskie odzywki i wyjeżdżanie na dzień dobry z pretensjami do innych nigdzie nie będzie mile widziane. Mało tego - może skutecznie zniechęcić do odpowiadania na twoje pytania ludzi, których poziom wiedzy byłby przez ciebie akceptowalny.
_________________
da, da, da...
 
 
totenkopf1956 
Jurek


Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 766
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Czw Kwi 21, 2011 9:29 pm   

Pierwotnie ten post miał być zamieszczony w temacie "Poligon Kiełpinek w Gdańsku" ale aby nie trafić do poradni zdrowia psychicznego zamieszczam go u siebie na "Niebieskie berety przygoda mimo woli".
Jayms masz 100% rację i pozostaje mi tylko potwierdzić mi twoje relacje.


Zainteresowanych desantem morskim zapraszam na "Niebieskie berety przygoda mimo woli".

Dla Ciebie Danziger też coś tam będzie.


Pozdrowienia

P1050756c.JPG
Na osłodę zdjęcie Kiełpinek młody rocznik pobór 1978-1980.
Plik ściągnięto 23059 raz(y) 71,93 KB

_________________
Jurek
 
norveg 
Zankenzin

Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 292
Wysłany: Czw Kwi 21, 2011 9:43 pm   

Ciekawy napisał/a:
norveg, Jak to nie pisałem nic w temacie? Zadałem wam parę pytań o których ja wiem a wy nie wiecie...więc o czym tutaj pisać...np:
-cisza na temat samolotu gnijącego w Gdańskim Jasieniu (poprzednie forum)


Samolot jest w innym wątku i to jest teren poza poligonem. Z braku dokumentów i więcej informacji niż pytanie od Ciebie, temat zmarł.

Ciekawy napisał/a:
-cisza na temat tragedii na poligonie koło dawnego CPN


Nie wszyscy muszą o tym wiedzieć.

Ciekawy napisał/a:
-cisza na temat innych czołgów oprócz słynnego na forum w dodatku spalonego Topasa


TOPAS, to tylko transporter;) Stał, to został zapamiętany. Podobnie jak drugi stojący przy jeziorku i PTS i jeszcze ze dwa inne sprzęty. Plus jeszcze, to o czym jest w innych wątkach na forum.

Ciekawy napisał/a:
-i inne.


Każdy dzieli się tym, co akurat pamięta. I na tyle,na ile ma czasu. Są tacy, którzy w tym wątku, po Twoich pytaniach jeszcze nie pisali, a mają co wspominać ( http://forum.dawnygdansk....p=118649#118649 , http://forum.dawnygdansk....p=110590#110590 ). Odnoszę wrażenie, najpewniej mylne, że u Ciebie jednak było mniej konkretów, a więcej gdybania, próby upewnienia się.
To co dotąd napisali Totenkopf i Jayms, to wbrew pozorom sporo informacji. A musisz wziąć pod uwagę, że desantowcy z Wrzeszcza nie byli jedyną formacją ćwiczącą w Jasieniu. Wspominałem o WOP, a być może ćwiczyły tu też jednostki wcześniej stacjonujące we Wrzeszczu przed utworzeniem 7ŁDD. Tych jednostek było wiele i być może wtedy ćwiczenia były ostrzejsze gdy tereny te były ewidentnie poza obszarem administracyjnym Gdańska. Jasień i wiele innych dzielnic włączono do Gdańska w latach 70. XX w. i mogło mieć to wpływ na ograniczenie użycia środków bojowych podczas typowych ćwiczeń.

Ciekawy napisał/a:
Jedyne co pozostało po wojsku na tym biednym (już nie) poligonie to ukryty i dobrze zachowany (w małym lasku gdzie po drzewach chodzą kleszcze gęsiego ;D -już tam nigdy nie wejdę) maszt na flagi

Ciekawy napisał/a:
O konkretnych rzeczach to ja mogę pogadać z osobami co znają dobrze teren poligonu.


Skoro wg Ciebie tylko maszt, to mało konkretnych rzeczy od Ciebie. A ona (foto poniżej) wciąż tam leży. I nie tylko:P No ale zależy kto czego szuka;)

I przy okazji fotki wspominanego wcześniej słupska hektometrowego na dojeździe torów do CPN oraz kolejowej bramy do tegoż.

I w sumie EOT, bo lepiej skorzystać z rady Totenkopf1956.

slupek.jpg
Plik ściągnięto 23055 raz(y) 75,59 KB

brama.jpg
Plik ściągnięto 23055 raz(y) 49,65 KB

2009gasienica.jpg
Plik ściągnięto 23055 raz(y) 71,41 KB

Ostatnio zmieniony przez norveg Czw Kwi 21, 2011 9:52 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
norveg 
Zankenzin

Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 292
Wysłany: Czw Kwi 21, 2011 9:47 pm   

totenkopf1956 napisał/a:
Na osłodę zdjęcie Kiełpinek młody rocznik pobór 1978-1980.


Cudne :== . I w tle widać wiadukt linii Wrzeszcz – Stara Piła. Stoicie po tej jego stronie, gdzie teraz są Wiszące Ogrody. A niedaleko, przynajmniej na pocz. lat 90. XX w. stał wspominany już tu TOPAS.
 
Ciekawy 

Dołączył: 13 Kwi 2011
Posty: 26
Wysłany: Czw Kwi 21, 2011 10:00 pm   

Tylko mnie trochę dziwi, że nie w późniejszych rocznikach nie było o tym mowy przy początkach ćwiczeń na tym poligonie żeby uważać na tą skarpę itp. Bo o ile mi wiadomo to było minimum 5 ofiar. A zdjęcie z wiaduktem w tle...bezcenne. Jak możecie wrzucajcie co się tylko da.
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Pią Kwi 22, 2011 5:09 am   

danziger napisał/a:
,
Mam naklejkę słusznych rozmiarów (nie mam teraz pod ręką, ale z tego co pamiętam to kwadrat o boku jakichś 30 cm). Na tle koloru szarawego (nie jest to khaki) biały, czy też może lekko szarawy emblemat wojsk desantowych. Domniemuję, że służyło to do oznakowywania pojazdów, ale nie wiem dokładnie jakich (wszystkich?) i w jakim mniej więcej okresie - jeszcze za czasów Dywizji, Brygady, czy też już w WP bez "L"?


O ile dobrze pamiętam,to naklejki stosowane były tylko na samochodach ."Byki","Pszczółki" i łaziki miały je umieszczone na drzwiach. Topazy i czołgi miały raczej malowane z szablonu symbole kotwicy. Sam posiadałem kiedyś taką naklejkę,ale emblemat znajdował się na przeźroczystym tle.

danziger napisał/a:

jakbyście mieli przypadkiem jeszcze jakieś zbędne elementy umundurowania, wyposażenia bądź innych elementów związanych z niebieskimi beretami, to dajcie znać.


Ze zbędnych rzeczy to tylko 2-3 sztuki naszywek z kotwicą,stany średnie bo odpruwane z mundurów na "wybrakówce. A moja bluza mundurowa i beret są moimi przedmiotami kultu. :hihi:
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
justine2 


Dołączyła: 27 Lis 2011
Posty: 197
Wysłany: Pią Wrz 20, 2013 10:08 pm   

Dorzucam do wątku fotki sprzed 10 lat:

http://przystan.pomorskie...-justyny-2.html
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk