Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Modraki, czyli dawna SKM
Autor Wiadomość
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Nie Mar 08, 2009 11:15 pm   Modraki, czyli dawna SKM

Witam.
Pomyślałem, że wiele osób tu przebywających, niezaleznie od tego, czy mieszkało (nadal mieszka) na Żabiance - tak jak ja - czy gdziekolwiek indziej w Gdańsku lub nawet w całym Trójmiescie musi sentymentem darzyć dawną SKM-kę.

W tej chwili najnowocześniejszymi składami jeżdżacymi po torach SKMki są zmodernizowane stare EZT EN-57. Oprócz nich jeżdżą zwykłe EN-57 (trzywagonowe), zrobione z nich EN-71 (czterowagonowe) oraz EW-58 (te rozklekotane "kolory" czyli pomarańczowe lub czerwono - żółte straszydła, wbrew pozorom konstrukcyjnie znacznie młodsze od tych pierwszych)

Ale przecież nie od tego zaczęła się historia SKM-ki.

Najpierw jeździły tu poniemieckie EW-90 i po kilka EW-92 i EW-91.
Długo szukałem dobrej jakościowo fotki tamtych SKM-ek.
I znalazłem:


fot. Sigurd Hilkenbach, Gdańsk 23.08.1967r.
Ostatnio zmieniony przez Radek68 Pon Mar 09, 2009 1:29 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 9:27 am   

Przyszła EW 90 w Gdyni Orłowie:

565199665 EW 90 Orłowo.jpg
źródło: Allegro
Plik ściągnięto 28803 raz(y) 75,84 KB

_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 5:53 pm   

Gdzieś tu kiedyś na forum było:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 7:50 pm   

Aneks do poprzedniego postu: u siebie na dysku znalazłem to zdjęcie w lepszym rozmiarze:

EW90-01s.jpg
Plik ściągnięto 28762 raz(y) 68,87 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Pon Mar 09, 2009 11:50 pm   

Bardzo fajne zdjęcie. Dzięki pumeks! :== już jest i na moim dysku. :)

A propos mojego dysku - jest na nim moja fotka aktualnego stanu jedynego zachowanego w Koscierzynie EW90.

Po prostu... szkoda gadać. Jak znajdę to wkleję.
 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Wto Mar 10, 2009 12:23 am   

No i mam.
Jej stan jest beznadziejny. Wielka szkoda, bo przecież człowiek to takie sentymentalne zwierzę i chętnie wraca pamięcią (jak inaczej nie może) jak i ciałem (jak może) do dawnych miejsc i przeżytych chwil. ZKM odrestaurowało zabytkowy tramwaj BERGMAN i w sezonie letnim jeździ on jako atrakcja turystyczna. Zawsze są chętni...

Zdjęcia wstawiam z zewnętrznego serwera dla zachowania lepszej jakości. Obie są mojego autorstwa.
Limit 80 KB na naszym forum jest wielkością zbyt małą (a w wielu innych przypadkach - jak widzę - dalece za małą), aby zdjęcia były dobre.

Z przodu: <klik powięszy zdjęcie>



oraz z góry: <klik powięszy zdjęcie>






Przy okazji prośba do pumeksa: mógłbym otrzymać fotkę tego EW90 w maksymalnej jakości?
 
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Sob Mar 14, 2009 12:05 am   

feyg napisał/a:
Przyszła EW 90 w Gdyni Orłowie:

Kurcze, zdjęcie ciekawe, ale może ktoś objaśni lamerowi cóż może oznaczać, widoczny w całej okazałości na zaprezentowanym zdjęciu napis na ścianie czołowej "Pociąg z listem gwarancyjnym"???????
Zoppoter pewnie by wiedział bo on od tych komunikacyjnych informacji był super kumaty. Poza tym poproszę o potwierdzenie: EW/EN to jak kojarzę oznaczenie wagonów odpowiednio "Wysoki/Niski" czyli przystosowanie do odpowiednich peronów?
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sob Mar 14, 2009 11:53 pm   

Zdzislaw napisał/a:

Kurcze, zdjęcie ciekawe, ale może ktoś objaśni lamerowi cóż może oznaczać, widoczny w całej okazałości na zaprezentowanym zdjęciu napis na ścianie czołowej "Pociąg z listem gwarancyjnym"

To taki stalinowski pomysł, obejrzyj sobie :arrow: film a około 3:18 się wyjaśni :wink:

Zdzislaw napisał/a:

Poza tym poproszę o potwierdzenie: EW/EN to jak kojarzę oznaczenie wagonów odpowiednio "Wysoki/Niski" czyli przystosowanie do odpowiednich peronów?

Dokładnie! Aczkolwiek wysokość podłogi w EW 90 i EW to nie to samo...

List gwarancyjny.jpg
Plik ściągnięto 28642 raz(y) 21,72 KB

_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Voit 

Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 138
Wysłany: Nie Mar 15, 2009 4:09 am   

...To się nazywało etos pracy, albo jakoś tak...
Dziś pojęcie prawie już zapomniane.
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Nie Mar 15, 2009 12:11 pm   

Voit napisał/a:
...To się nazywało etos pracy, albo jakoś tak...
Dziś pojęcie prawie już zapomniane.


Według mnie tak się prezentował socrealizm i utopia marksistowsko-leninowska, a nie etos pracy. Porozmawiaj z kolejarzami którzy tam ciężko harowali za psie grosze plus deputat.
_________________
........
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Nie Mar 15, 2009 12:17 pm   

Radek68 napisał/a:
No i mam.
Jej stan jest beznadziejny. Wielka szkoda, bo przecież człowiek to takie sentymentalne zwierzę i chętnie wraca pamięcią (jak inaczej nie może) jak i ciałem (jak może) do dawnych miejsc i przeżytych chwil. ZKM odrestaurowało zabytkowy tramwaj BERGMAN i w sezonie letnim jeździ on jako atrakcja turystyczna. Zawsze są chętni...


Pewnie że szkoda, sam już bardzo rzadko korzystam z SKM ki ale na jazdę takim egzemplarzem chętnie wykupiłbym abonament, a sądzę że i parowóz na linii Gdańsk-Hel w sezonie miałby wzięcie podobnie duże i zarobiłby na siebie. Ale na PKP wolna amerykanka i jeszcze dzielą skórę na dawno padłym niedźwiedziu.
_________________
........
 
Voit 

Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 138
Wysłany: Nie Mar 15, 2009 7:51 pm   

lupi napisał/a:
Voit napisał/a:
...To się nazywało etos pracy, albo jakoś tak...
Dziś pojęcie prawie już zapomniane.


Według mnie tak się prezentował socrealizm i utopia marksistowsko-leninowska, a nie etos pracy. Porozmawiaj z kolejarzami którzy tam ciężko harowali za psie grosze plus deputat.


Wszystko się zgadza... Ciężka praca, marne grosze, deputat, utopia i propaganda...
Z podkreśleniem ciężkiej pracy i marnych groszy.
Większość ludzi przedstawionych w tym dokumencie to przedwojenni kolejarze, którzy pomimo ciężkiej pracy za punkt honoru stawiali sobie kolejarską solidność i punktualność.
A wtedy nie było socrealizmu i marksistowsko-leninowskiej utopii.
 
Radek68 
SONDA


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 48
Wysłany: Czw Kwi 30, 2009 8:12 pm   

Ten EZT (no nie ten sam rzecz jasna, ale taki sam) kursuje w berlinie jako atrakcja turystyczna.

Oto zdjęcie z 2001 roku:


 
Jurek Plieth 


Dołączył: 01 Maj 2007
Posty: 38
Wysłany: Sob Cze 13, 2009 6:59 pm   Re: Modraki, czyli dawna SKM

Radek68 napisał/a:
Witam.
Pomyślałem, że wiele osób tu przebywających, niezaleznie od tego, czy mieszkało (nadal mieszka) na Żabiance - tak jak ja - czy gdziekolwiek indziej w Gdańsku lub nawet w całym Trójmiescie musi sentymentem darzyć dawną SKM-kę...

Pewnie młodszym wiekiem forumowiczom trudno to sobie wyobrazić, ale te stare poniemieckie składy miały o niebo lepsze parametry trakcyjne od tych, które po nich nastąpiły 8O Nie dość, że posiadały gęściej umieszczone drzwi, co bardzo ułatwiało wsiadanie i wysiadanie, to na dodatek charakteryzowało je pioruńskie przyspieszenie - adekwatne porównanie to samochód F1 przy fiacie 126p. Były wówczas jeszcze żywym przykładem, że czasem "lepsze wrogiem dobrego".
_________________
http://plieth.com
 
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 215
Wysłany: Sob Cze 13, 2009 7:17 pm   

Jurek Plieth napisał/a:
te stare poniemieckie składy miały o niebo lepsze parametry

To święta prawda, w dodatku podłoga po otwarciu drzwi stykała się niemal z peronem zostawiając zaledwie kilkucentymetrową szparę. Można było swobodnie np. wjechać wózkiem inwalidzkim albo wprowadzić rower. Jak jest obecnie, wszyscy wiemy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk