Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Dostojny Wieśniak
Pon Paź 18, 2010 9:12 pm
Żuławskie bla bla
Autor Wiadomość
Sielanka 

Dołączył: 22 Wrz 2008
Posty: 107
Ostrzeżeń:
 6/4/6
Wysłany: Czw Sty 01, 2009 7:04 pm   Żuławskie bla bla

Temat wydzielony z wątku – Rekonstrukcja domu podcieniowego w Cyganku

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Działacze nowodworscy kują dla tego miejsca termin – skansen.

Ja to nawet słyszałem, że nie "skansen" ale nawet "żywy skansen"!
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Nie Sty 04, 2009 1:36 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
tomaszek 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 31
Wysłany: Czw Sty 01, 2009 7:08 pm   

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych pracami w Cyganku. Uważam że praca naprawde ładnie postępuje. A przy okazji życze dobrego Nowego Roku. Wielu udanych projektów i cudownych dni.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Sty 01, 2009 7:31 pm   

Sielanka napisał/a:
Ja to nawet słyszałem, że nie "skansen" ale nawet "żywy skansen"!

Mniej więcej rozumiem o co tu chodzi, ale tak dla jasności i klarowności pojęć – czym różni się zjawisko – „skansen” od „żywego skansenu”? I czy logicznie rzecz biorąc istnieją skanseny nieżywe? Bo jak dla mnie to blablanie jest. Dokładnie jak np. z pojęciami demokracja i demokracja ludowa czy też z prawdziwy patriotyzm. :wink:
_________________
Poldergeist
 
Sielanka 

Dołączył: 22 Wrz 2008
Posty: 107
Ostrzeżeń:
 6/4/6
Wysłany: Czw Sty 01, 2009 9:08 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
czym różni się zjawisko – „skansen” od „żywego skansenu”? I czy logicznie rzecz biorąc istnieją skanseny nieżywe? Bo jak dla mnie to blablanie jest. Dokładnie jak np. z pojęciami demokracja i demokracja ludowa czy też z prawdziwy patriotyzm

No wiesz co, Dostojny! Podpuszczasz PT. Forumowiczów z tą swoją udawaną niewiedzą nt. różnicy pomiędzy "skansenem" i "żywym skansenem"! :)
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Czw Sty 01, 2009 11:09 pm   

Na zdj.13 widac kawałek "czegoś gotyckiego" :hmm: to kościół ? Też remontowany ,chyba o nim pisałeś dostojny .w. :mrgreen:
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Sty 02, 2009 1:37 am   

Sielanka napisał/a:
Podpuszczasz PT. Forumowiczów z tą swoją udawaną niewiedzą nt. różnicy pomiędzy "skansenem" i "żywym skansenem"!

Jak Sielanka kota ogonem odwracał. – To się nawet na tytuł bajki, może nawet żuławskiej, nadaje. :wink:
A ten gotycki kawałek, to wschodnia fasada cygankowego Św. Mikołaja przecież.
_________________
Poldergeist
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Pią Sty 02, 2009 1:42 am   

Przecież wiem..teraz :oops: ... ' po czasie...że to Mikolaj"św.
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Sielanka 

Dołączył: 22 Wrz 2008
Posty: 107
Ostrzeżeń:
 6/4/6
Wysłany: Pią Sty 02, 2009 6:04 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
czym różni się zjawisko – „skansen” od „żywego skansenu”?

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Jak Sielanka kota ogonem odwracał

:) Tak całkiem poważnie... Dziś pojęcie skansenu jest znacznie szersze niż pierwotnie takie było. Tym bardziej – nie widzę w nim żadnych pejoratywnych konotacji.
Pierwszy raz z tym pojęciem zetknąłem się już dośc dawno w tekstach śp. Romana Klima – znanego miłośnika i znawcy Żuław. Rzecz tyczyła oczywiście Drewnicy i Żuławek.
Nie spotkałem się ze ścisłą definicją "żywego skansenu" – fakt. Ale takie zróżnicowanie wydaje mi się potrzebne. Dlaczego? Musi być jakies rozróżnienie między grupą zabytków w jednym miejscu, mających swoje funkcje, przeznaczenie, użytkowników – jednym słowem żyjących na co dzień – "żywym", a grupą zabytków zgromadzonych tylko i wyłącznie w celu ich zabezpieczenia i zakonserwowania – odżywających raz na jakiś czas, od święta. Znalezienie stałej funkcji dla zabytku, ożywienie go, to w zasadzie jedyny sposób na jego uratowanie.
Ja chcę żywych skansenów! a nie tylko skansenów! :)
Na marginesie... Różnica między "skansenem" i "żywym skansenem" jest inna, niż pomiędzy "demokracją" a "demokracją ludową". Ta ostatnia jest bardziej podobna do różnicy między "węglem kamiennym" i "kamieniem węgielnym" :)
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Sty 02, 2009 9:37 pm   

Sielanka napisał/a:
Tak całkiem poważnie...

Nie mniej poważnie... :)
Co do myśli przewodniej, zgadzam się w całej rozciągłości, czemu znacznie wcześniej dawałem wyraz. Jeżeli mam jakieś uwagi, to tylko do nadużywania terminów i w konsekwencji wypaczania sensu słów. W rzeczy samej problemem muzeów jest ich zamknięcie na świat zewnętrzny. Nazbyt często istnieją same dla siebie.
Skansen to rodzaj muzeum – muzeum na powietrzu. Muzeum zaś to placówka naukowa i badawcza a nie składnica staroci wystawiająca je okazjonalnie na widok publiczny. Jeżeli przyjąć powyższe a innej opcji nie ma, skansen w Cyganku może kiedyś będzie. Póki co jest to bezcenna inicjatywa ludzi zafascynowanych (i słusznie ) regionem, którą jak widać popularyzujemy w miarę skromnych możliwości.
Dla potrzeb marketingowych takie terminy jak skansen czy muzeum funkcjonują w obiegu ale faktycznie znaczą tyle co letnia, zimowa, jesienna i jaka tam kto chce stolica Polski. Tego forum nie odwiedzają ludzie, którym można by było medialną papkę serwować. Stąd tylko moje uwagi.
A demokracja to jest albo jej nie ma. Coś jak być w ciąży i w ciąży być tylko trochę. :wink:
_________________
Poldergeist
 
Sielanka 

Dołączył: 22 Wrz 2008
Posty: 107
Ostrzeżeń:
 6/4/6
Wysłany: Pią Sty 02, 2009 10:52 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Nie mniej poważnie...

Tak sobie mysle, że moze lepiej pozostańmy przy żartach... skoro:
Dostojny Wieśniak napisał/a:
Muzeum zaś to placówka naukowa i badawcza a nie składnica staroci wystawiająca je okazjonalnie na widok publiczny. Jeżeli przyjąć powyższe a innej opcji nie ma

Doprawdy? Nigdy bym nie wpadł na to, że Dostojny przygwoździ interlokutora taką definicją muzeum... Skansen, muzeum – wyłącznie placówką naukową i badawczą?? Pewnie jeszcze musi byc wpisane na listę MKiDN? I dostać koncesję? Wolne żarty. To jest dopiero papka.
Nie, nie zgadzam sie. Wybacz.
Skądinąd, muzeum to także budynek albo miejsce.
Chyba założę muzeum – wirtualne. Takie teraz są modne. Jeden eksponat juz mam. :haha:
Jak to jest z demokracją ... to nie to forum. :)
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Sty 03, 2009 12:08 am   

Sielanka napisał/a:
Dzięki odwiedzającym Muzeum udało się ustalić (jeżeli czytają FDG, tu podziękowania dla nich za pracę), że herb na tablicy należy do rodziny Schwartzwald (pięć żołędzi i głowa lwa).

Z grubsza rzecz biorąc, do tego mniej więcej sprowadza się różnica pomiędzy muzeum a sympatycznym działaniem społecznym. Ze swojej strony powodzenia życzę.
_________________
Poldergeist
 
Sielanka 

Dołączył: 22 Wrz 2008
Posty: 107
Ostrzeżeń:
 6/4/6
Wysłany: Nie Sty 04, 2009 2:24 am   

usunięcie postu
Ostatnio zmieniony przez Sielanka Nie Sty 04, 2009 2:02 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Sty 04, 2009 4:07 am   

Sielanka napisał/a:
Nie sądziłem Dostojny, że Muzeum Żuławskie jest dla Ciebie li tylko "sympatycznym działaniem społecznym".
Brzmi to jakby nieco deprecjonująco i lekceważąco.

Tak na marginesie, do czego mają doprowadzić te ćwiczenia erystyczne? Bo trzeba być politykiem albo urzędnikiem, by w aktywność ludzi odbierać deprecjonująco i lekceważąco.
Ja mówię o czystości pojęć, co Szanowny Przerabiasz na politykę i deprecjonowanie aktywności ludzi, którym coś więcej niż przed TV siedzieć się chce. :%
_________________
Poldergeist
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Nie Sty 04, 2009 12:52 pm   

Trochę od tematu odeszliście... :hmm: :głupi_ty: :hiihihi:
No kiedy przewidywane zakończenie?
Przez zimę to chyba nic się nie "podciągnie"?
:== dla inicjatora/ów!
_________________

 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Sty 04, 2009 1:28 pm   

tobocian napisał/a:
Trochę od tematu odeszliście...

Jakie tam trochę. Wywalam to do wątków zboczonych.
_________________
Poldergeist
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk