Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przebierancy
Autor Wiadomość
Hamburger 

Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 112
Wysłany: Sro Gru 03, 2008 10:56 pm   Przebierancy

Gdzie nie będę pytał, bo to każdy wie, ale kiedy wykonano to zdjęcie i przedstawicieli jakich "ugrupowań" przedstawia ?

111.jpg
Plik ściągnięto 14827 raz(y) 14,68 KB

 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Czw Gru 04, 2008 1:04 am   

Jeśli pytasz o "przebierańców", te same mundury (ale bez parowozu w tle) widziałem w 1986 gdy kręcono jeden z odcinków "Na kłopoty Bednarski". :hmm:
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Czw Gru 04, 2008 8:47 am   

W "Bednarskim" nie wystepowali raczej żołnierze Wehrmachtu (pierwszy z lewej), to wygląda na "Pogranicze w ogniu", kręcone mniej więcej w tym samym czasie. Do tego niemiecki kolejarz, SA-man z formacji Williego Neumanna (w tym filmie oczywiście) i policjant WMG.
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
Hamburger 

Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 112
Wysłany: Pią Gru 05, 2008 7:07 pm   

Ciepło, ciepło tyle ze to chyba kolejarz WMG czyli PKP.
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Pią Gru 05, 2008 8:39 pm   

Jeśli to miałby być tylko Gdańsk to oczywiście byłby to kolejarz PKP. Ale jeśli to fotka z okolic kręcenia "Pogranicza" to stawiam na kolejarza niemieckiego - w serialu częściej się pojawiali kolejarze niemieccy niż polscy (odcinki z akcją "Wózek" i z kolejarzem Mamelem). Drugi przyczynek - pozostali trzej są z formacji niemieckich. Niestety fotka mało wyraźna i szczegółów munduru nie widać. Ale na czapce to raczej nie jest polski orzełek.
Aha, a jeśli to kolejarz z wąskotorówki? :hihi:
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
Hamburger 

Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 112
Wysłany: Pią Gru 05, 2008 11:04 pm   

Nie, kolejarze z gdańskiej wąskotorówki mieli jeszcze ciut inne uniformy. Na czapce faktycznie jest "gapa" (choć przez moment wydawało mi się że to jakiś odblask). Jakość niestety "orwowska" (slajd) i cud że przetrzymała w niezmienionej formie prawie 25 lat.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Sob Gru 06, 2008 1:24 am   

Nie ja to sfociłem, a szkoda. Przypadkiem nie jest to załoga tego pojazdu? :haha:

army_trabbik.jpg
Plik ściągnięto 14736 raz(y) 55,04 KB

_________________
Poldergeist
 
Hamburger 

Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 112
Wysłany: Sob Gru 06, 2008 10:09 am   

Nie, to nie załoga tego pojazdu. Film z roboczym tytułem "Trójkąt błędów" był kręcony w dniu 5.05.1984 i udział w nim brało kilku znanych aktorów oraz pociąg retro. Już z rana w szybkim tempie dworzec gdański przybrano różnymi "ozdóbkami" i napisami w języku sąsiadów. Było też sporo zamieszania gdyż wszystkie pociągi dalekobiezne z kraju kierowano na sąsiedni peron (wówczas 2), a z Gdyni na drugą krawędż peronu nr 1. Pamiętam niesamowite zdziwienie wielu pasażerów tych pociągów gdy nagle zobaczyli kilkuset statystów w strojach z nieco odległych już czasów oraz piękny, pisany gotykiem szyld Danzig Hauptbahnhof.
 
Tomasz-nn 

Dołączył: 28 Paź 2007
Posty: 32
Wysłany: Nie Gru 07, 2008 9:12 am   

Witam, ten film zostal ukończony? Bo nie przypominam sobie, aby był emitowany w TVP
 
Hamburger 

Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 112
Wysłany: Czw Gru 11, 2008 6:34 pm   

Nie wiem czy film ten był emitowany. Rzecz działa się na terenie WM Gdańska gdzie pod wjeżdżający pociąg zepchnięty został jeden z głównych bohaterów. Scenę tą powtarzano kilkakrotnie i było przy tym sporo dość zabawnych momentów. Najbardziej ubawiłem się w przerwie planu, gdy wszyscy statyści dostali bony na posiłek i gremnialnie ruszyli do baru dworcowego. Wkrótce przy stołach, w zabytkowych uniformach, siedzieli obok siebie kolejarze, członkowie SA, policjanci gdańscy i... żołnierze "niebieskich beretów", gdyż cała ich jednostka brała udział w pracach porządkowych. Nie zapomnę wyrazu twarzy pewnej starszej pani, która konsumowała sobie jakiś posiłek i w momencie wkroczenia takiej ilości przebierańców - o mały włos nie wypadła jej łyżka z ręki. Póżniej w przerwach te wszystkie "formacje" siadały sobie na materacu gdzieś "za murkiem" i grały w "baśkę". Nagle pojawił się patrol WSW, który nie bacząc na zabawność sytuacji, chciał zarekwirować karty do gry i postanowił wszystkich wylegitymować. W tym momencie "gracze" zerwali się na nogi do oddania honorów i salutowali do swych nakryć głowy, mając na sobie różne mundury !

Ok1-359 ze skladem wagonow, Gdansk 5.05.1984.jpg
Plik ściągnięto 14633 raz(y) 39,68 KB

 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Czw Gru 11, 2008 10:25 pm   

Hamburger napisał/a:
Film z roboczym tytułem "Trójkąt błędów" był kręcony w dniu 5.05.1984 i udział w nim brało kilku znanych aktorów

Nie znalazłem żadnej informacji o filmie z takim tytułem. Pamiętasz kto ten film reżyserował, albo nazwiska tych znanych aktorów? Może w ten sposób uda się ustalić jaki to film.
Hamburger napisał/a:
Pamiętam niesamowite zdziwienie wielu pasażerów tych pociągów gdy nagle zobaczyli kilkuset statystów w strojach z nieco odległych już czasów oraz piękny, pisany gotykiem szyld Danzig Hauptbahnhof.

A propos, w tym samym okresie zaczął kursować intercity "Kaszub" z Warszawy do Gdańska. O dziwo, w pociągu był sprawny radiowęzeł i dźwięk docierał do każdego przedziału. Tylko nie wiedzieć czemu, pasażerom stale uprzyjemniano podróż tandetnymi niemieckimi piosenkami w stylu "Die goldene Hit Parade". Pamiętam że Dziennik Bałtycki zamieścił wtedy oburzony list jakiegoś emeryta, zbulwersowanego tym, że niemieckie przyśpiewki w pociągu witają wjeżdżających do Gdańska - przypominało mu to taki sam wjazd sprzed kilkudziesięciu laty gdy na dworcu powiewały flagi ze swastyką.
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Hamburger 

Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 112
Wysłany: Pią Gru 12, 2008 3:34 pm   

[quote="BillyBoy" napisał]

w tym samym okresie zaczął kursować intercity "Kaszub" z Warszawy do Gdańska.

No, wtedy jeszcze nikt nie marzył że kiedyś będą takie pociągi. Pierwsze IC na tej trasie pojawiły się w 1993 r.
Film reżyserowali Ewa i Czesław Petelscy a główne role grali Ewa Szykulska i Henryk Talar.

Trojkat bledow, Gdansk 5.05.1984 1.jpg
Plik ściągnięto 14595 raz(y) 66,29 KB

Trojkat bledow, Gdansk 5.05.1984 (2).jpg
Plik ściągnięto 14595 raz(y) 63,6 KB

 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Pią Gru 12, 2008 9:42 pm   

Hamburger napisał/a:

No, wtedy jeszcze nikt nie marzył że kiedyś będą takie pociągi. Pierwsze IC na tej trasie pojawiły się w 1993 r.

Może nie nazywano go wtedy IC, ale jakieś dwa lub trzy lata po stanie wojennym wprowadzono ekspres "Kaszub", który jak wyjechał z W-wy Wschodniej to zatrzymywał się dopiero w Gdańsku Głównym.

Hamburger napisał/a:
Film reżyserowali Ewa i Czesław Petelscy a główne role grali Ewa Szykulska i Henryk Talar.

Zatem jest to film "Kim jest ten czlowiek" - więcej o nim tu .
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 1:08 am   

BillyBoy napisał/a:
więcej o nim tu .

Świetny film i z momentami, i taki polski, i taki... . To można gdzieś obejrzeć?
_________________
Poldergeist
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Sob Gru 13, 2008 8:31 am   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
To można gdzieś obejrzeć?

Nie wiem czy wydano go na DVD. Największa szansa pojawienia się go jest na kanale Kino Polska, ewentualnie TVP Kultura (na obu puszczają stare PRLowskie ramoty :hiihihi: ).
Na allegro bez problemu nabędziesz powieść pod tym samym tytułem autorstwa M.M. Gromar, będącą pierwowzorem filmu.
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk