Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Samolot na osiedlu młodych
Autor Wiadomość
ptapi 

Dołączył: 12 Lis 2008
Posty: 4
Wysłany: Sro Lis 12, 2008 11:29 am   Samolot na osiedlu młodych

Witam,
Czy zna ktoś losy samolotu z osiedla młodych. Co sie z nim stało? Interesuje mnie jaki to był dokładnie model/produkcja i jak się tam kiedyś znalazł. Oczywiście interesuje mnie też co się z nim stało i dlaczego go usunięto...?

Pozdr,
 
Panbary 
Radek


Dołączył: 07 Maj 2006
Posty: 70
Wysłany: Sro Lis 12, 2008 7:55 pm   

Może dysponuje ktoś zdjęciem tego samolotu?
 
 
żółtoskrzydły 

Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 42
Wysłany: Sro Lis 12, 2008 8:18 pm   

Zerknij na tą stronę

http://skucz.myjalbum.net....Jask%C3%B3lski

(wybierz FOTO HISTORIA OSIEDLA .....) w górnym rzędzie na drugim zdjęciu jest ten samolot.
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Sro Lis 12, 2008 9:20 pm   

Samolot swego czasu był już omawiany w wątku Lotnisko Gdańsk-Zaspa


Jerzy Stankiewicz Bohdan Szermer Gdańsk - krajobraz i architektura zespołu miejskiego wyd. 1971




ze zbiorów Piotra J.
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Czw Lis 13, 2008 8:19 pm   

Dzięki za link! Kapitalne zdjęcia :skolowany:
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
ptapi 

Dołączył: 12 Lis 2008
Posty: 4
Wysłany: Pią Lis 14, 2008 10:44 am   

Dzieki za duże zainteresowanie tematem! Tez mysle ze to byl Yak-11
Bardzo mnie jednak ciekawi los tego samolotu..tez kiedys po nim skakalem.. Chyba nawet w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie nie ma takiego. Byloby to niepowetowana strata gdyby samolot ten byl rozszabrowany na zlom. Mam nadzieje, ze znalazl on miejsce w jakims muzeum lub pasjonata lotnictwa, ktory go odrestauruje. Czekam na kolejne informacje w tej sprawie.. Pozdrawiam
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Pią Lis 14, 2008 1:47 pm   

Cytat:
...to byl Yak-11

Nie żebym się jakoś czepiał, ale trochę razi zangielszczanie nazwy, funkcjonującej w języku polskim od najmniej 65 lat. Pierwsze samoloty konstrukcji Jakowlewa (Jak-3) trafiły do 1 PLM "Warszawa" jesienią 1943 r. i już wtedy nazywane i opisywane były Jakami (a nie Yakami). I jako Jaki funkcjonują do dziś, w języku potocznym czy w polskiej literaturze, nie tylko historycznej...
I na marginesie - Jak-11 to bezpośrednia kontynuacja - powojenne rozwinięcie myśliwca Jak-3 w wersję szkolno-treningową.
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
Ostatnio zmieniony przez knovak Pią Lis 14, 2008 7:05 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ptapi 

Dołączył: 12 Lis 2008
Posty: 4
Wysłany: Pią Lis 14, 2008 2:29 pm   

No tak zgadza sie . Jak to Jak.. i niech tak zostanie. Ale jak na zlomie to nie Yak w powietrzu!
 
Fenix 


Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 161
Wysłany: Pią Lis 14, 2008 2:31 pm   

A on nie miał czasami polskiej nazwy "Bies'.
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Pią Lis 14, 2008 3:35 pm   

nie miał. To zupełnie inny samolot.
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
Voit 

Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 138
Wysłany: Pon Lis 17, 2008 6:47 pm   

Świetne zdjęcia!
Pamiętam że właziłem kiedyś na ten samolot...
Byłem mniej więcej w wieku chłopca na zdjęciu z albumu p. Piotra J.
 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Nie Gru 07, 2008 11:27 pm   

Ponury2 napisał/a:
Dzięki za link! Kapitalne zdjęcia :skolowany:

No może wypada dodać ze kolejne osiedle młodych było w rejonie Wejhera i tam równiez "zainstalowano" maszyny latające.
Na zdjeciu można znaleźć szybowiec, ale coś mi chodzi po głowie że był tam na krótko także samolot.
_________________
........
 
Sagapo8 

Dołączyła: 30 Sty 2011
Posty: 65
Wysłany: Nie Lip 17, 2011 5:53 pm   Samolot

Zdjęcia wygrzebane

samolot.JPG
Ciocia w 1960 roku pod samolotem na Osiedlu Młodych.
Plik ściągnięto 24868 raz(y) 58,41 KB

 
sajmoon 

Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 29
Wysłany: Sro Paź 02, 2013 8:24 pm   

Witam ponownie po bardzo długiej przerwie. Próbowałem dowiedzieć się więcej na temat Jaka-11 z Osiedla VII Dwór aca Osiedla Młodych. Wykonałem telefon do spółdzielni, próbowałem dokopać się do osiedlowych kronik, uzyskać informacje od p. Prezesa. Niestety wszystko na próżno. Nikt nie jest w stanie powiedzieć w jakich okolicznościach zniknął samolot ani połączyć tego z konkretną datą... Pojawia się najczęściej okres początku lat 90. Wiem również że niejako równolegle próbował informacje uzyskać P. Maciej Kosycarz zgłaszając się do P. Joanny Jakubowskiej -dyrektora Aeroklubu Gdańskiego. Wiem o tym ponieważ sam jestem związany z lotniczym światkiem i wpadłem na ten sam pomysł. Niestety w obszernej i rzetelnej kronice AG oraz wydanej w formie książkowej historii Aeroklubu informacji na temat samolotu nie ma. Jak dla mnie to samolot był wrzodem na tyłku spółdzielni, bo nie wiadomo było co z nim począć, więc sprawę załatwiono po cichu. Ni to zabytek, jakieś pewnie zagrożenie, bo coś się mogło oderwać, ktoś mógł spaść, więc pewnie do czyjejś kieszeni trafiły profity z cennej nierdzewnej blachy za przysługę uprzątnięcia "złomu". Zapewne spółdzielnia wie doskonale, ale oficjalnie nikt nie powie jak było naprawdę, wiec wszyscy nabierają wody w usta. W końcu to samolot, a nie puszka po whiskasie. Mam jeszcze jeden, ostatni pomysł. Gdańskie wydawnictwo Aviateam to grupa pasjonatów lotnictwa. Na ich stronie znalazłem artykuł http://aviateam.pl/historia/title;jakowlew-jak-11/ . Jak-11 ma korzenie wojskowe, więc być może od strony wojska udałoby się ustalić jakiś ślad. Spróbuje zainteresować tematem autora. Jeśli jednak i tak się nie uda, pozostanie zapytać mieszkańców których okna wychodziły na pagórek. To chyba ostatnia możliwość... Ktoś ma inny pomysł?
 
 
Fotomemoria 
Fotomemoria

Dołączył: 12 Wrz 2012
Posty: 433
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Pią Paź 04, 2013 8:43 am   

Dołączam zdjęcie z 1979 r.

JC 020974.jpg
Plik ściągnięto 21787 raz(y) 93,34 KB

_________________
Zdjęcia dostępne są na fotomemoria.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk