Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wpis do rejestru zabytków
Autor Wiadomość
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Lut 02, 2014 1:36 am   

Bardzo ciekawa lektura. Żuławy załapały się na jakieś 2 500 000 PLN, jak na razie. Warunkiem podstawowym otrzymania dotacji w MKiDN jest wpisanie obiektu do rejestru zabytków. W kontekście tytułu wątku - warto wpisać. :wink:
_________________
Poldergeist
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Wto Lut 04, 2014 11:19 pm   

Czyźby Gdańsk daje przykład jak dbać o zabytki:

Tylko na jeden dzień właściciel - handlująca złomem spółka Proda-Metal z Wałbrzycha - wstrzymał bezprawne wyburzanie 170-letniej przędzalni w Mysłakowicach. Oszukał konserwatora i wczoraj po wyjeździe jego pracowników wypuścił koparki. Z budynku, który był zabytkiem klasy europejskiej, została jedna ściana.

- Ludzie, co wy robicie! - krzyczeli do rozwalających przędzalnię robotników mieszkańcy Mysłakowic. - Takie dostaliśmy polecenie, chcemy mieć pracę - odpowiadali.

Przypomnijmy: prace rozbiórkowe prowadzone były od początku ubiegłego tygodnia, właściciel dwukrotnie dostał nakaz przerwania robót od konserwatora (a wcześniej odmowę zgody na rozbiórkę ze starostwa).
źródło:

http://wroclaw.gazeta.pl/...na_z_prawa.html
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Lut 05, 2014 3:20 am   

Różnie myślimy o naszych wschodnich sąsiadach. O tym jak zorganizowali sobie życie i prawo. Ale wiecie co? Za taki numer o jakim mówi Princessita, w Rosji facet zapłaciłby kilka milionów (w przeliczeniu na złotówki oczywiście) mandatu. Przyjaciele Moskale potrafią, kiedy chcą, przywołać do porządku "inwestorów". O regulacjach prawnych mówię. O praktycznej stronie stosowania tego prawa niewiele wiem. Twierdzą, że kilka razy trafiło to kogoś.
_________________
Poldergeist
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Cze 28, 2014 12:37 am   

Takie cuda, proszę Szanownego Państwa, się dzieją. Komentował nie będę. :)
MKiDN napisał/a:
Ujednolicenie polityki konserwatorskiej - to jeden z celów Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2014 – 2017. Uchwałę w tej sprawie rząd przyjął 24 czerwca br. Dokument przedłożyła Radzie Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska.

W konsekwencji uchwalenia tego programu chcielibyśmy wszcząć procedury legislacyjne, które pozwolą na tzw. odzespolenie służb konserwatorskich. Obecny model podporządkowania tych służb administracji terenowej, funkcjonujący od 2003 r., się nie sprawdza. Zadania, które stoją przed nami przy rozdziale nowych środków unijnych oznaczają, że musimy mieć oparcie w kompetentnych służbach konserwatorskich. Zadbać o ich poziom i samodzielność działania można, tylko podporządkowując je Generalnemu Konserwatorowi Zabytków – podkreśla minister Małgorzata Omilanowska.

Zgodnie z delegacją ustawową, Krajowy Program Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2014-2017 został przygotowany przez Sekretarza Stanu w MKiDN i Generalnego Konserwatora Zabytków Piotra Żuchowskiego. Projekt uchwały w sprawie ustanowienia programu, 5 czerwca br. ówczesny szef resortu Bogdan Zdrojewski przekazał do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.
Istotnym rozwiązaniem, porządkującym zagadnienia przedstawione w dokumencie i uwzględnionym na każdym etapie prac, są tematy wiodące, których problematyka została poruszona w co najmniej dwóch obszarach diagnozy oraz dwóch celach szczegółowych.
Są to:
podniesienie sprawności i skuteczności działań organów ochrony zabytków, w tym jakości merytorycznej decyzji administracyjnych (szkolenia, standaryzacja działań, itp.),
porządkowanie rejestru zabytków oraz stworzenie wiarygodnej metodologicznie diagnozy stanu zachowania zabytków nieruchomych (księgi rejestru A i C),
zwiększenie uspołecznienia ochrony zabytków i opieki nad zabytkami; budowanie przez organy ochrony zabytków partnerskich relacji z obywatelami, jak i propagowanie postaw współodpowiedzialności społecznej za zachowanie zabytków (współpraca z mediami, wykorzystywanie mediów elektronicznych, konkursy, itp.),
wdrożenie procesów kształtowania postawy krajobrazowej wśród organów ochrony zabytków,
zwiększenie zaangażowania samorządów, ze szczególnym uwzględnieniem gmin, w ochronę i opiekę nad zabytkami oraz wzmocnienie zaangażowania społecznego na rzecz ochrony zabytków, w tym propagowanie parków kulturowych (ich stanowienie jest władczą kompetencją rad gmin) jako skutecznej formy ochrony zabytków.
Postulowane zmiany obecnie funkcjonującego systemu organizacyjnego ochrony zabytków w Polsce powinny zmierzać w pierwszym rzędzie do zapewnienia spójnego organizacyjno-finansowego i merytorycznego nadzoru na służbami konserwatorskimi, skupionymi w ręku Generalnego Konserwatora Zabytków działającego w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Krajowy Program Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami jest pierwszym tego rodzaju dokumentem strategicznym, w obszarze ochrony zabytków, przyjętym przez Radę Ministrów.
W ciągu czterech lat (2014-2017) na jego realizację trzeba będzie przeznaczyć ponad 26,5 mln zł.

:arrow: Żródło
_________________
Poldergeist
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sob Cze 28, 2014 9:51 am   

" ... wdrożenie procesów kształtowania postawy krajobrazowej wśród organów ochrony zabytków ..." - Które to podmiot w tym zdaniu? :dizzy:
Ale najbardziej podoba mi się "odzespolenie". To chyba nowe brzydkie słówko :)
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sob Cze 28, 2014 10:07 am   

Wiercipietek napisał/a:
- Które to podmiot w tym zdaniu?
Rzeczownik odsłowny "wdrożenie" jest podmiotem tej części zdania.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Cze 28, 2014 11:44 pm   

Zwróciłbym raczej uwagę na sedno sprawy - dzisiaj WKZ podlega dwóm szefom, czyli żadnemu. :wink:
We wsiach żuławskich służby konserwatorskie wypracowały sobie fatalną opinię. I co gorsza, w tym regionie, jest z roku na rok gorzej. :II
_________________
Poldergeist
 
martusinska 


Dołączyła: 07 Lut 2008
Posty: 86
Wysłany: Nie Cze 29, 2014 5:08 pm   

"porządkowanie rejestru zabytków oraz stworzenie wiarygodnej metodologicznie diagnozy stanu zachowania zabytków"

chciałabym TEGO w końcu dożyć.
choć jeśli chodzi o Żuławy to stan ten nieustannie się zmienia.
na niekorzyść, niestety...
nie wiem czy nadążą za zmianami
_________________
firma eden miała awarię
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Cze 29, 2014 11:57 pm   

martusinska napisał/a:
"porządkowanie rejestru zabytków oraz stworzenie wiarygodnej metodologicznie diagnozy stanu zachowania zabytków"

chciałabym TEGO w końcu dożyć.
Rejestr jest faktycznie zjawiskiem dynamicznym. Zajmuje się nim w gdańskim WUOZ jedna osoba. I co ona może zdziałać? Bądźmy poważni. :II
MKiDN napisał/a:
zwiększenie uspołecznienia ochrony zabytków i opieki nad zabytkami; budowanie przez organy ochrony zabytków partnerskich relacji z obywatelami, jak i propagowanie postaw współodpowiedzialności społecznej za zachowanie zabytków (współpraca z mediami, wykorzystywanie mediów elektronicznych, konkursy, itp.),
Z tym zdaniem dyskutować się nie da. Marzenie ściętej głowy.
Żaden program, żaden urząd nic nie zdziała, jeżeli sprawą nie zainteresuje się właścicieli i użytkowników obiektów zabytkowych. Jeżeli nie udzieli im się merytorycznego wsparcia w działaniach, zmierzających do zachowania tego co mają.
Nadęta, arogancka baba co to się rozsiadła w miastowym urzędzie, motywująca się własnym, wąsko pojętym interesem, tego tematu nie udźwignie. To nie jej bajka.
To nie Konserwator Wojewódzki buduje stosunek ludności do zabytków a jego terenowi ludzie.

Dlatego zapowiedź przejścia WUOZ-tów pod bezpośrednie zwierzchnictwo Konserwatora Generalnego, pozwala mieć nadzieję na zmiany. A to ze względu na przegląd kadr, a to ze względu na wymuszenie wprowadzenia standardów jakie obowiązują w MKiDN.

Z drugiej strony, gdyby udało się wprowadzić w życie wszystkie dobre i mądre pomysły, na ziemi panowałby raj od wielu, wielu lat. :II
_________________
Poldergeist
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Lip 01, 2014 10:43 pm   

Wiercipietek napisał/a:
Ale najbardziej podoba mi się "odzespolenie". To chyba nowe brzydkie słówko :)

A gdzie tam, stare :)
Wygooglaj sobie pojęcia "administracja zespolona" i "niezespolona" :wink:
_________________
da, da, da...
 
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sro Lip 02, 2014 9:10 am   

Ależ Dostojny, zwracamy uwagę na sedno sprawy.

Cytat:
Dlatego zapowiedź przejścia WUOZ-tów pod bezpośrednie zwierzchnictwo Konserwatora Generalnego, pozwala mieć nadzieję na zmiany. A to ze względu na przegląd kadr, a to ze względu na wymuszenie wprowadzenia standardów jakie obowiązują w MKiDN.


Ale się rozmarzyłeś! :) Nie wiem czy mącić ten nastrój przypomniniem, że pomysł wchodzi w fazę procedowania, na której robione są w ustawach wrzutki odwracające ich sens o 180 stopni. Okrutnym banałem będzie też stwierdzenie, że zainteresowanych tym znajdzie się wielu - z prawa, lewa, zielonych, różowych i w ciapki.
Dlatego wolę odświeżyć swoją wiedzę z gramatyki :P
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Lip 05, 2014 1:27 am   

No wiesz... Niby psu na budę to procedowanie, bo wszystko już wcześniej zapisane. Nowy kierownik gdańskiego WUOZ (bo kto inny tam?) kazał wywiesić na ścianie ten plakacik. Zdawać się może, że wszystko w porządku ale ciągle coś tu nie styka. Widać nie tylko moim zdaniem... :P
Plakacik wrzucam w intencji rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. To oni są dla nas. :ok:

skanowanie0001.jpg
Plik ściągnięto 11877 raz(y) 69,58 KB

skanowanie0002.jpg
Plik ściągnięto 11877 raz(y) 43,34 KB

_________________
Poldergeist
 
krzyś 

Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 42
Wysłany: Sob Cze 27, 2015 5:03 pm   

No to odgrzewam kotleta..... z miną raczej marną .
Okazało się - tak, dopiero teraz się okazało - że wtedy czyli w 2012 roku wpisano mnie, znaczy moje zabudowania , do gminnego rejestru zabytków. Oczywiście pani w urzędzie gminy twierdzi że oni nie muszą mnie informować że zostałem wpisany do rejestru (więc oficjalnie nic nie wiem) i że skoro jestem wpisany to na remont powinienem był złożyć papiery, projekty, plany itp .....

- Ale przecież pani mnie nie poinformowała że zostałem wpisany to skąd miałem to wiedzieć?
- No wie pan tego to ja nie wiem ale powinien był pan wiedzieć .....
- Jak kupowałem i przyszedłem do pani wypytać o nieruchomość to nic pani mi nie mówiła że są takie plany wpisania ....
- No bo nie było.
- Ale skoro nie macie obowiązku informować to ja mam latać to miesiąc do urzedu i pytać czy wyście niczego nie pozmieniali?
- No wie pan, ja nie wiam co pan powinien.


no kurna .... rozmowa konia z wiadrem....
Ręce mi opadły .
Brak słów. Brak sił nawet żeby szpadlem machnąć.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Cze 27, 2015 9:30 pm   

Bez przesady z tą rozpaczą. Wbrew pozorom niewiele to zmieniło w Twojej sytuacji. Przynajmniej przy takim składzie personalnym, jaki na dzień dzisiejszy funkcjonuje w WUOZ.
Remont musisz tak czy inaczej zgłosić do Starostwa. Do WUOZ robisz jeszcze jedno zgaszenie i to wszystko. Warto się pośpieszyć.
_________________
Poldergeist
 
krzyś 

Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 42
Wysłany: Nie Lip 05, 2015 2:57 pm   

Dostojny , dlaczego piszesz że warto się pośpieszyć ?

Co powinienem napisać w takim zgłoszeniu remontu?
Prawo budowlane mówi że żeby sobie zrobić remont wewnątrz budynku to nie muszę tego nigdzie zgłaszać .
Jak zgłaszałem w starostwie rozbiórkę przybudówki to pytałem czy remont muszę zgłaszać i usłyszałem że nie chyba że chcę np okleić budynek styropianem albo postawić od ulicy ogrodzenie no i musiałem napisać zgłoszenie na wymianę pokrycia dachu.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk