Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
elbląski neo neogotyk :) i neomodernizm :)
Autor Wiadomość
method man 
Gdańsk


Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 59
Wysłany: Sro Kwi 05, 2006 7:09 pm   elbląski neo neogotyk :) i neomodernizm :)

Jak wam się to podoba ? wyluzowane wariacje i zabawa neomodernizmem :)







 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Kwi 05, 2006 8:58 pm   

Elbląską "starówkę (300 km>>)" znam tylko ze zdjęć - nie jest ona taka znowu zła. Zresztą słyszałem, iż większość architektów wiesza na niej psy - a zatem ona zła byc nie może :hihi:
_________________
da, da, da...
 
 
Zag 
Pommern


Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 23
Wysłany: Sro Kwi 05, 2006 9:15 pm   

nie ma to jak dawna STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)

Widok na Targ Rybny.jpg
widok od strony rzeki Elbląg
Plik ściągnięto 25074 raz(y) 70,63 KB

_________________
..."polskie drogi...o rrrannyyyy"...
 
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Wto Kwi 11, 2006 1:07 pm   

Elblaska starowka to przyklad dlaczego nie ma sensu sztuczna budowa calych polaci terenu, ktore maja/mialy? stanowic Stare Miasto. Oby w Gdansku nie dopuszczono do czegos podobnego...
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Kwi 11, 2006 1:10 pm   

przecież już dopuszczono :wink:
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Kwi 11, 2006 1:45 pm   

Chris napisał/a:
Elblaska starowka to przyklad dlaczego nie ma sensu sztuczna budowa calych polaci terenu, ktore maja/mialy? stanowic Stare Miasto.

No właśnie - dlaczego Twoim zdaniem nie ma sensu?
_________________
da, da, da...
 
 
method man 
Gdańsk


Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 59
Wysłany: Wto Kwi 11, 2006 4:09 pm   

ja powiem tyle - zgodnie z zasadami konserwatorskimi nie są wskazane rekonstrukcje bądź nawiązywanie do stylistyki poprzednich epok (nie pamiętam już nazwisk i postanowień ,ale uczyłem się o tym na studiach np.karta ateńska ) jednakże w Elblągu nastąpiła całkowita utrata tkanki zabytkowej,więc są dopuszczone rekonstrukcje najcenniejszych obiektów jak i swobodne operowanie stylami w celu wywołania ducha i dawnego klimatu Starego Miasta.
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Wto Kwi 11, 2006 5:32 pm   

Elbląska "nowówka" mi się nie podobała bardzo, kiedy powstawała, ale ci, którzy widzieli ją niedawno, twierdzą, że nie jest zła. Może to kwestia odpowiedniego zużycia i przykurzenia :wink: , bo niedawno widziałam szczecińską "nowówkę" (oni niestety też stracili swoją prawdziwą...), którą właśnie sobie stawiają i była paskudna.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Kwi 11, 2006 6:27 pm   

method man napisał/a:
ja powiem tyle - zgodnie z zasadami konserwatorskimi nie są wskazane rekonstrukcje

8O Jesteś pewien, że chodzi o zasady wymyślone przez konserwatorów, a nie architektów?
Architektura nie jest tylko sztuką dla sztuki - ma służyć ludziom.
Z tego co wiem tą funkcję elbląska "STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)" spełnia doskonale. Jakoś tam, choć zdaje się nie najlepiej, wpisuje się też w tradycję tego miejsca...
_________________
da, da, da...
 
 
gargoyle dfl 
Mottlauspucker


Dołączyła: 11 Kwi 2005
Posty: 926
Wysłany: Wto Kwi 11, 2006 9:10 pm   

Nie,to co widze na wyzej zamieszczonych zdjeciach osobiscie podoba mi sie bardziej niz niektore projekty pokazywane niedawno.
_________________
"...robala co mnie zzera wciaz zalewam sam..."
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Wto Kwi 11, 2006 9:38 pm   

Pokażę przykład szczeciński. Nie wiem co to ma być, ale taki zlepek rekonstrukcji od frontu a nie wiadomo czego z boku mi się nie podoba wcale :%

200_0060.jpg
Plik ściągnięto 24995 raz(y) 55,8 KB

 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Sro Kwi 12, 2006 12:17 pm   

danziger napisał/a:
Chris napisał/a:
Elblaska starowka to przyklad dlaczego nie ma sensu sztuczna budowa calych polaci terenu, ktore maja/mialy? stanowic Stare Miasto.

No właśnie - dlaczego Twoim zdaniem nie ma sensu?


Nie uwazam by mialo sens stawianie czegos co niby nawiazuje do starych czasow, ale i tak na pierwszy rzut oka widac, ze to ma z kilkanascie tylko lat i do tego w ni zab nie pasuje do dalszych zabudowan. Gdyby to bylo kilka plomb, to rozumiem, ale tam sa cale hektary takich budynkow.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Kwi 12, 2006 1:31 pm   

Chris napisał/a:
Nie uwazam by mialo sens stawianie czegos co niby nawiazuje do starych czasow, ale i tak na pierwszy rzut oka widac, ze to ma z kilkanascie tylko lat i do tego w ni zab nie pasuje do dalszych zabudowan. Gdyby to bylo kilka plomb, to rozumiem, ale tam sa cale hektary takich budynkow.

No to co byś zaproponował w zamian? Szklano betonowe klocki? Wielką płytę? Serio pytam - nie wiem jakie tam są "dalsze zabudowania".
_________________
da, da, da...
 
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Sro Kwi 12, 2006 1:37 pm   

danziger napisał/a:
Chris napisał/a:
Nie uwazam by mialo sens stawianie czegos co niby nawiazuje do starych czasow, ale i tak na pierwszy rzut oka widac, ze to ma z kilkanascie tylko lat i do tego w ni zab nie pasuje do dalszych zabudowan. Gdyby to bylo kilka plomb, to rozumiem, ale tam sa cale hektary takich budynkow.

No to co byś zaproponował w zamian? Szklano betonowe klocki? Wielką płytę? Serio pytam - nie wiem jakie tam są "dalsze zabudowania".

odnosze wrazenie, ze co bym nie zaproponowal to i tak bedziesz na nie, bo zbyt nowoczesne :| ale skoro pytasz... ja bym zbudowal budynki o sredniej kubaturze i wysokosci 4-5 pieter ze sklepami na dole. Budynki bylyby raczej nowoczesne, chociaz ze sporym udzialem czerwonej cegly. Nad sama woda powinno byc duzo szkla, tak by sie odbilaja tafla wody. Ponadto wszystko byloby skupione wokol placu/malym parku [z fajna fontanna i innymi wodnymi atrakcjami] zaraz przy rzecze.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Kwi 12, 2006 1:58 pm   

Hmm.
Dyskusję na temat elbląskiej "nowówki" chyba już sobie podaruję, przynajmniej do czsu gdy odwiedzę to miasto i zobaczę na własne oczy jak to wygląda.
A co do samej architektury - nie jestem przeciwko architekturze nowoczesnej. Niech sobie powstaje na zdrowie, byle w miejscach do tego odpowiednich..
Opierając się na przykładzie Gdańska widzę, że w zniszczonych dzielnicach historycznych rekonstrukcja lub pseudorekonstrukcja, ale stylizowana na stare budownictwo (czyli to zrobiono na Głównym Mieście, albo na Stągiewnej) jest dużo lepsza od budownictwa nowoczesnego, czy pseudonowoczesnego zachowującego jedynie historyczną skalę budynków (czyli mniej więcej tego co zrobiono na Starym Mieście). Nie znam nikogo, czy to gdańszczanina, czy "turysty" komu bardziej podobało się to drugie.
_________________
da, da, da...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk