Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Po spotkaniach w Wisłoujściu i w siedzibie Forstera
Autor Wiadomość
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Nie Paź 19, 2008 2:57 pm   

Uuuu w tym terminie ja odpadam, niestety.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Paź 19, 2008 6:34 pm   

Jak wymyślicie rozsądny termin zwiedzania to ja mogę trochę oprowadzić, tym bardziej że mieszkam 10 min spacerkiem od Anielinek.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
guidesailing 
guidesailing


Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 41
Wysłany: Nie Paź 19, 2008 6:47 pm   

A co powiecie bracia i siostry w umiłowaniu miasta naszego na termin 8 zali wżdy 9 listopada AD 2008 ?? :hmm:

A w sąsiedztwie insze atrakcje, także najstarsza nekropolia żydowska w Gdańsku oraz XVIII wieczna lodownia w Parku Oruńskim i rzut beretem XIX wieczny potężny, świetnie zachowany zbiornik retencyjny dla miasta naszego...
 
Piotr A. 


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 113
Wysłany: Nie Paź 19, 2008 7:35 pm   

guidesailing napisał/a:
w sąsiedztwie insze atrakcje, także najstarsza nekropolia żydowska w Gdańsku


Zgadzam się w pełni z przedmówcą. Cmentarz robi wrażenie, zwłaszcza że jak gdzieś czytałem, nie został zniszczony przez Niemców (umowa z gminą żydowską). Jednak największe wrażenie robi cmentarz żydowski na zapleczu dawnego krematorium we Wrzeszczu. Znalazłem tam nawet nazwisko Mrongovius ....
Co zaś się tyczy terminu spotkania, to sprawa jest myślę, otwarta. Proponuję aby ustalić datę, która umozliwi udział wszystkich zainteresowanych.
Dla zachęty kilka fotek z gdańskiego cmentarza żydowskiego.

2008_0120(155).jpg
Plik ściągnięto 14405 raz(y) 39,42 KB

2008_0120(140).jpg
Plik ściągnięto 14405 raz(y) 76,93 KB

2008_0120(130).jpg
Plik ściągnięto 14405 raz(y) 75,7 KB

2008_0120(065).jpg
Plik ściągnięto 14405 raz(y) 78,19 KB

2008_0120(022).jpg
Plik ściągnięto 14405 raz(y) 72,65 KB

 
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Nie Paź 19, 2008 8:04 pm   

Kazdy inny poza weekendem 24-26 października mi pasuje. Stawiam się z latarami i tym razem z kartą w aparacie :wink:
 
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Nie Paź 19, 2008 8:56 pm   

Piotr A. napisał/a:
Jednak największe wrażenie robi cmentarz żydowski na zapleczu dawnego krematorium we Wrzeszczu.


Chyba coś Ci się pomyliło :???: Najbliższy cmentarz żydowski jest (był) 1 km w linii prostej od dawnego krematorium. :alenumer:
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Nie Paź 19, 2008 9:19 pm   

Zgłaszam chęć i gotowość do odbycia wycieczki w każdy weekend października. Listopad, z mojej strony, odpada 8-9 (Berlin) i 15-16 (wesele).
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Piotr A. 


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 113
Wysłany: Nie Paź 19, 2008 9:19 pm   

Oczywiście, masz rację, przepraszam. W niedzielnym ferworze pomieszałem cmentarz na Górze Szubieniczników, z Cmentarzem Żydowskim, do którego wchodzi się od strony ul Do Studzienki. W ciągu kilku miesięcy sfociłem większość starych gdańskich nekropolii. Trochę mi się to pomieszało. Na przeprosiny kilka zdjęć tego pierwszego.
Pozdrawiam

Góra Szubieniczników 45.jpg
Plik ściągnięto 14375 raz(y) 72,05 KB

Góra Szubieniczników 42.jpg
Plik ściągnięto 14375 raz(y) 70,54 KB

Góra Szubieniczników 35.jpg
Plik ściągnięto 14375 raz(y) 53,09 KB

 
 
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Nie Paź 19, 2008 9:26 pm   

Nie ma co za 8))
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Paź 19, 2008 9:32 pm   

Hanna Kielbratowski

jest o tyle ciekawa, że na Starym Chełmie znalazłem obalony nagrobek Matyldy Kielbratowski


A co do Anielinek, to podtrzymuję swoją propozycję - myślę, że znam obiekt całkiem nieźle, z tym, że uprzedzam - nie wszędzie da się wleźć. Pasuje mi praktycznie każdy termin weekendowy, jestem gotów dostosować się do was.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Piotr A. 


Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 113
Wysłany: Pon Paź 20, 2008 8:43 pm   

pumeks napisał/a:
Jak wymyślicie rozsądny termin zwiedzania to ja mogę trochę oprowadzić


Uwzględniając to co napisała Furya i Pepo, w grę wchodzą jedynie dwa terminy listopadowe - 22 / 23 oraz 29 / 30. Nikt inny nie zgłaszał uwag. Proponuję zatem żebyś wybrał bardziej Ci pasujący. Ty "robisz za przewodnika" więc i ustalasz terminy. To zdrowa zasada. :D
 
 
guidesailing 
guidesailing


Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 41
Wysłany: Pon Paź 20, 2008 9:31 pm   

Jeśli uda się ustalić wypad "anielinkowy" na 29 lub 30 listopada, to także będę mógł chętnie się z Wami ponownie spotkać... :) ...i dorzucić może trochę do informacji przekazanych przez "Pumeksa" o obiekcie i okolicy :^^

Ten zaniedbany i opuszczony przed kilku laty unikalny obiekt forteczny przez ostatniego gospodarza (Miejski Inspektorat Obrony Cywilnej w Gdańsku) czeka jeszcze na nowego gospodarza i pomysł na zagospodarowanie w stylu "Fortu VIII" w Toruniu lub "Fortu Anioła" w Świnoujściu...

A widoki z niego na Żuławy... 8O .... 8O 8O
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Paź 21, 2008 7:48 am   

To chyba mówisz o jakimś innym obiekcie, bo na Szańcu Jezuickim, odkąd pamiętam jest jakaś hurtownia która dzierżawi nieruchomość od Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. W związku z tym majdan fortu jest niedostępny, ogrodzony i strzeżony, m. in. przez psy.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
guidesailing 
guidesailing


Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 41
Wysłany: Wto Paź 21, 2008 10:25 am   

Nic z tych rzeczy... :D

Hurtownia mieści się tam od początku lat 80-tych XX wieku, zajmując majdan i jedną kaponierę (prawą - północną). Wcześniej był tam warsztat naprawczy taboru samochodowego.Fosy suche wraz z galeriami strzeleckimi przeciwskarpy, kaponierą (lewą) oraz dwoma hangarami (po których pozostały jedynie betonowe fundamenty w fosie) były już od lat 60-tych XX wieku, użytkowane jako magazyny MIOC-u oraz punkt rezerwowy gdańskiej radiostacji OC (maszt na wale fortu). Dokładna dokumentacja techniczna obiektu w posiadaniu komórki OC UM Gdańsk. Nieco materiałów o zabytku także w ODZ na św. Trójcy. Formalnie to obiekt jest jeszcze w strukturach operacyjnych OC... :hihi:

Sporo planów i szkiców w zasobach APG (teczka V-38 - 1121.1126). Sporo zapewne można znaleźć dzięki R. Hirschowi i K. Biskupowi w zbiorach PG...


W poternach łączących przeciwskarpę z kaponierami - w okresie zimowym istnieje hibernaculum nietoperzy (nockowate) :D Tak orientacyjnie z 60-70 osobników (inwentaryzacja z 2005r.).

Zgodę na wejście (także na majdan i do kaponier) można uzyskać bez większych problemów u zarządcy obiektu. Trzeba tylko określić w piśmie przewodnim odpowiedzialnego za bezpieczeństwo grupy na obiekcie. Ale tym zapewne zajmie się Pumeks jako "autochton" :D
:zgooda:

A jeszcze ciekawostka: Nazwa "Szaniec Jezuicki" jest już raczej obecnie nie stosowana odniesieniu do tego obiektu, gdyż nawet trudno po przebudowie w XIX wieku tej fortalicji ziemnej o innym założeniu na obecny kształt pruskiego murowanego, "dzieła odsadzonego" o innym narysie, znaleźć relikty tegoż "szańca" pierwszego... :???:

Nie mniej nazwa ta występowała także czasem w dokumentach pruskiego urzędu fortecznego.

Ten unikalny obiekt forteczny ma jeszcze wiele białych plam i jest wspaniałym poligonem dla badaczy przedmiotu. :hmm:
 
guidesailing 
guidesailing


Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 41
Wysłany: Wto Paź 21, 2008 10:26 am   

Sorki! Hurtownia działa od początku oczywiście lat 90-tych XX wieku...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk