Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wały Piastowskie, Wały Jagiellońskie
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Paź 07, 2006 1:59 pm   Wały Piastowskie, Wały Jagiellońskie

Wały Piastowskie, Wały Jagiellońskie - jakie znajdujecie uzasadnienie (oprócz wiadomo-ideologicznego) dla tych nazw?
Szczególnie ciekawią mnie Wały Piastowskie - zajrzałem gdzie trzeba, ale nie znalazłem tam niczego konkretnego o wałach które miałyby istnieć w miejscu dzisiejszej ulicy.
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sob Paź 07, 2006 2:19 pm   

Spory artykuł o fortyfikacjach gdańskich jest w '30 dniach' nr 2 (52) z 2004 roku.
_________________
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sob Paź 07, 2006 3:10 pm   

Sądzę, że Wały Piastowskie wzięły się po prostu przez analogię do Wałów Jagiellońskich. Nie sądzę, żeby jakiś decycdent zastanawiał się, czy w tym miejscu istniały fortyfikacje, czy nie.
_________________
da, da, da...
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Paź 07, 2006 3:10 pm   

Dzięki za przypomnienie (publikacja zbiegała się z cyklem wykładów na ten temat w ramach BFN), zajrzałem od razu, ale oczywiście o żadnych "wałach piastowskich" nie ma tam mowy.
Poniżej fortyfikacje w XIII w.

waly_piastowskie.jpg
Plik ściągnięto 13595 raz(y) 77,99 KB

 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sob Paź 07, 2006 3:18 pm   

danziger napisał/a:
Nie sądzę, żeby jakiś decycdent zastanawiał się, czy w tym miejscu istniały fortyfikacje, czy nie.

Znaczy to że Piastowie sypali raczej płaskie i bardzo niskie wały? :wink:
_________________
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Paź 07, 2006 3:29 pm   

Cytat:
Wały Piastowskie wzięły się po prostu przez analogię do Wałów Jagiellońskich. Nie sądzę, żeby jakiś decycdent zastanawiał się, czy w tym miejscu istniały fortyfikacje, czy nie.

Tak też podejrzewam.
Jak przyjrzeć się dziesiątkom nazw z obszaru "historycznego śródmieścia", niemieckim ale i bardzo często polskim, to można dzięki nim "czytać miasto", dowiedzieć się o nim wiele nie sięgając do opracowań historycznych, przewodników. Wystarczy chodzić, rozglądac się, czytać nazwy ulic. Własnie w kontekście tego szczególnie irytują mnie takie "wały piastowskie", place "zimowe" czy ulice "rybołowców".
 
doldar 

Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 132
Wysłany: Sob Lut 21, 2009 11:13 am   

Zwracam się z prośbą o skierowanie mnie pod jakiś adres, pod którym mógłbym znaleźć informacje np. zdjęcia, plany na temat wyburzenia wałów miejskich w 1895 roku np. w okolicach Bramy Wyżynnej. Z góry dziękuję
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Sob Lut 21, 2009 12:33 pm   

doldar napisał/a:
Zwracam się z prośbą o skierowanie mnie pod jakiś adres, pod którym mógłbym znaleźć informacje np. zdjęcia, plany na temat wyburzenia wałów miejskich w 1895 roku np. w okolicach Bramy Wyżynnej. Z góry dziękuję


Istotnie, jest to wysoce interesujące, bowiem ostatnio :oops: usłyszałem, że Brama Wyżynna posiada piwnice, czy nawet podziemia, które połączone są z m.in. Katownią. W ogóle ciekawi mnie fakt zasypywania fosy przed Bramą Wyżynną, gdzie współcześnie mamy Podwale Jagiellońskie i którym od lat wielu jeżdżą masy samochodów i nic się nie zapada... Któż by uwierzył, że jeszcze 100 lat temu w tym miejscu była kilkanaście metrów poniżej fosa z wodą a ludzie zimą sobie jeździli na łyżwach.. :mrgreen:
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Sob Lut 21, 2009 2:16 pm   

doldar napisał/a:
Zwracam się z prośbą o skierowanie mnie pod jakiś adres, pod którym mógłbym znaleźć informacje np. zdjęcia, plany na temat wyburzenia wałów miejskich w 1895 roku np. w okolicach Bramy Wyżynnej. Z góry dziękuję


Może te adresy coś niecoś Tobie pomogą?

http://www.akademiarzygaczy.net/

http://www.danzig-online.pl/
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Lut 21, 2009 5:24 pm   

doldar napisał/a:
skierowanie mnie pod jakiś adres, pod którym mógłbym znaleźć informacje np. zdjęcia, plany na temat wyburzenia wałów miejskich w 1895 roku np. w okolicach Bramy Wyżynnej.

to będzie adres biblioteki albo antykwariatu:
- J. Stankiewicz, B. Szermer: Gdańsk - rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia
- zbiorowe Gdańsk jego dzieje i kultura
tylko nie pytaj jak poprzednio
doldar napisał/a:
co w niej jest dla mnie interesującego?


Ponury2 napisał/a:
Może te adresy coś niecoś Tobie pomogą?
http://www.akademiarzygaczy.net/
http://www.danzig-online.pl/

dobre :hihi:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk