Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Nie Dawny Gdańsk
Autor Wiadomość
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 12:31 am   Nie Dawny Gdańsk

Dyskusje o falowcach, wieżowcach, Morenach, Żabiankach, Niedźwiednikach itp. jakoś mi nie przystają do idei FDG. Co innego rozmawiać o tym, co było w tych miejscach do "oswobodzenia", i co teraz jest na danych miejscach budowane/niszczone/restaurowane, a co innego zakładać wątki o powojennych osiedlach. Sama dałam się kilka razy wciągnąć w pułapkę takich dyskusji.
Czy nie można wydzielić poletka dla takich wątków? Skoro jest społeczne zapotrzebowanie, to chyba powinien powstać taki dział. A jeżeli nie, to należałoby posprzątać.
_________________

 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 12:59 am   

A czy te
Cytat:
Dyskusje o falowcach, wieżowcach, Morenach, Żabiankach, Niedźwiednikach

są w jakimś tematycznym dziale, czy też w ogólnym "Gdańsk - Sopot - Gdynia"?
bo jak w tematyczym i nie pasują, to rzeczywiście można przenieść, a jak są w GSG, no to tam ich miejsce, zgodnie z istniejącym od zarania forumowych dziejów podziałem, którego nie zamierzam zmieniać.
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 1:07 am   

Mam nawet nazwę na ew kanał :wink: PRL - życie po dawnym Gdańsku
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 1:29 am   

villaoliva napisał/a:
Mam nawet nazwę na ew kanał :wink: PRL - życie po dawnym Gdańsku

:== :^^
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 1:35 am   

Mikołaj napisał/a:
zgodnie z istniejącym od zarania forumowych dziejów podziałem, którego nie zamierzam zmieniać.

Miki, skoro został wydzielony nowotwór pt. "Się jadło", to dlaczego nie można wydzielić działu PRL? Kostyczna postawa nie robi nic dobrego. Z FDG robi się bajzel, na którym za chwilę ktoś założy wątek "Gdzie kupię dobrą gumę do gaci na osiedlu X?". To chyba nie służy ani dobremu imieniu forum, ani forumowiczom, ani gościom, którzy do nas zaglądają.
_________________

 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 1:42 am   

Cytat:
ktoś założy wątek "Gdzie kupię dobrą gumę do gaci na osiedlu X?".


Ale może dobra guma to stara guma, albo osiedle ma bogatą historię. Np. "historyczny" blok z antycznej fabryki mieszkan w Kokoszkach stoi na starym siedlisku krzyżackim.

Nie oceniaj pochopnie :hihi:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 2:23 am   

Cytat:
został wydzielony nowotwór pt. "Się jadło",

no został, ale istnieje raczej ku przestrodze, podobnie jakgrupa aukcyjna...
Cytat:
Mam nawet nazwę na ew kanał PRL - życie po dawnym Gdańsku

nazwa niezła :hihi:
tylko znów pojawia się problem ram czasowych - PRL?
i kto na ochotnika przejrzy pod tym kątem całe forum? :roll:

Cytat:
Z FDG robi się bajzel, na którym za chwilę ktoś założy wątek "Gdzie kupię dobrą gumę do gaci na osiedlu X?".

przychodzą mi do głowy jedynie jednostkowe przypadki, kiedy ktoś traktował FDG jak informator miejski, ostatnio chyba chodziło o jakąś hydrozagadkę - coś na temat klimatu, sieci hydrograficznej - odpowiedzi w stylu "a w którym wieku" załatwiły temat

poza tym dawny nie równa się przedwojenny...

czekam na opinie, jak zostanę zakrzyczany, to się pomyśli :wink:
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 2:28 am   

Cytat:
i kto na ochotnika przejrzy pod tym kątem całe forum?

Nie uchylam się. Problem był już wielokrotnie podnoszony więc chętnie. Temat Falowce i podstawówki jest sztandarowy.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 2:31 am   

Mikołaj napisał/a:
kto na ochotnika przejrzy pod tym kątem całe forum? :roll:

chętna już się w zasadzie zgłosiła :wink:

Miki chce opinii, więc wyrażam swoją: jestem przeciw. jest forum ogólne i tam piszemy o różnych sprawach - i są fora tematyczne, specjalistyczne, wysublimowane, czyli 100% Dawnego Gdańska. i niechże tak pozostanie :)
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 8:17 am   

Poza tym okres PRL dla wielu użytkowników tego forum jest już "Gdańskiem dawnym". Chyba że wprowadzi się ograniczenie dla dolnej granicy wieku użytkownika :hihi:

I na takie dyskusje, i na takie, co się w Gdańsku zmienia też powinno byc miejsce - w dziale ogólnym albo w "dzieje się".
Dopóki nie ma tu osiedlowej tablicy ogłoszeń (a do takiej sytuacji moderatorzy i ojciec założyciel jeszcze nigdy nie dopuścili), takie rozmowy są ok. Zresztą w tych "osiedlowych" rozmowach często pojawia się ktoś, kto ma w domowym albumie ciekawe stare zdjęcia albo interesujące wspomnienia dotyczące tych miejsc. Tak jak choćby w wątku żuławskim - odnalezieni wspólni warci zapamiętania sąsiedzi (wcale nie z czasów bardzo dawnych przedwojennych).
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 12:43 pm   

Cytat:
Poza tym okres PRL dla wielu użytkowników tego forum jest już "Gdańskiem dawnym"

No to niech się uczą, że tak nie jest.
Tak jak pojęcie "przed wojną" nie oznacza czasu przed misją w Iraku, wojną w Wietnamie czy walkami na Wzgórzach Golan.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 1:30 pm   

parker napisał/a:
Tak jak choćby w wątku żuławskim - odnalezieni wspólni warci zapamiętania sąsiedzi (wcale nie z czasów bardzo dawnych przedwojennych).

Zaręczam Ci, że osoba o której pisze Nad stawem i ja, była przedwojenna, podobnie jak jej dom i sad. Każda sroka swój ogon chwali, ale mam wrażenie, że "wątek żuławski" trzyma się tematu. Nie sądzę, żeby ktokolwiek ze stale pisujących w nim, wpadł nagle na pomysł wynurzeń o blokach PGR-ów, i uczynienia z tego meritum.
_________________

 
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 1:49 pm   

villaoliva napisał/a:

No to niech się uczą, że tak nie jest.

:glina: :glina:

Mówiąc poważnie: jeśli potraktować rok 1945 jako ścisłą granicę to oznaczałoby to, że o jakimś wydarzeniu z 1944 możemy na tym Forum dyskutować, a o tym co wydarzyło się w 1946 już nie, bo to już nie jest dawny Gdańsk. Ale czy o to chodzi?
Nie wyobrażam sobie jak technicznie rozdzielić już zamieszczone tematy na dawny Gdańsk i Gdańsk powojenny. Np. w wątku "My z Żabianki" poruszane są zarówno przedwojenne, jak i te całkiem współczesne dzieje osiedla. Przeniesienie części postów do innego działu spowoduje tylko niepotrzebny galimatias.
Proponuję zacząć oczyszczenie Forum od wykasowania (NIE przeniesienia do "Bla bla", tylko wykasowania właśnie) postów, które kompletnie nic nowego nie wnoszą do dziejów przedwojennego i powojennego Gdańska, np. posty złożone tylko z emptikonu/ów, zapytania typu "gdzie w Gdańsku można tanio zrobić ksero" (to cytat dosłowny wypowiedzi na tym Forum), itp.
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 2:02 pm   

Ale w przypadku Żabiabianki akurat nie ma tego problemu.
Datą graniczną jest czas gdy wjechały tam ekipy budowlane PRL.
I da się to rozdzielić. Na Poggenkrug i Żabiankę (rozumianą jako wielką płytę)

Po protu intencją by nie przyklejać łatki "Dawny Gdańsk" do falowców czy bloków leningradzkich.
I nie mylić Dawnego Gdańska z ostalgią
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Wto Gru 18, 2007 3:44 pm   

:hmmm: ...

Ongiś bywało, że na FDG dominował na Dawny Gdańsk. Oczywiście podczas rozmów pojawiały się również współczesne dygresje - bo czasami nie da się uniknąć także "współczesności" podczas rozmów na antyczne :wink: tematy, ale te nie przekraczały pewnej proporcji. Teraz mam wrażenie, że sytuacja odwróciła się i że czasami trza nieźle się namęczyć, aby w końcu znaleźć jakiś "dawny" wątek...
Można udawać, że wszystko jest OK i pozwolić, aby sytuacja obecna trwała nadal, bo przecież praktycznie do każdego wątku można dorobić jakąś teoryjkę o dawności.
Uważam, że jeżeli akceptujemy zapotrzebowanie społeczne na nostalgiczne wątki (jak to ujął Villa) - to nie powinniśmy również negować zapotrzebowania społecznego (którego ja też jestem zwolennikiem) na oddzielenie tego co dawne, od tego co "współczesne". Zdaję sobie sprawę, że w niektórych przypadkach może być trudne pozamiatanie wątków do odpowiednich działów, ale uważam, iż obecna sytuacja z czasem będzie powodowała jeszcze większy chaos...
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk