Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
poszukuję materiałów o kościele Zbawiciela na Zaroślaku
Autor Wiadomość
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Sro Paź 01, 2008 4:17 pm   

jak obiecałem zamieszczam fragmenty map na których zaznaczyłem położenie cmentarza a kościoła. Starszy cmentarz znajduje się po prawej stronie, w okolicy dzisiejszej szkoły podstawowej, a nowy Salwator istnieje nadal. Nie wiem tylko czemu oba należały do tej jednej parafii...

usytuowanie_cmentarza.jpg
Plik ściągnięto 18054 raz(y) 39,68 KB

Pharus.jpg
Plik ściągnięto 18056 raz(y) 70,62 KB

 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Paź 01, 2008 7:49 pm   

chyba się nie zrozumieliśmy :wink: gdzieś widziałam plan, na którym zaznaczono cmentarz tuż przy kościele. oczywiście jak znajdę, to wrzucę.
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Czw Paź 02, 2008 4:51 pm   

no właśnie ja też skądś coś takiego kojarzę, ale bardziej, że to gdzieś przeczytałem, ale oczywiście nie pamiętam gdzie...aż jestem ciekaw tej mapy :)
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Paź 04, 2008 12:42 am   

No wreszcie odnalazłem coś, co może się nada do tego wątku.

04 Zaroslak kościół zbawiciela.jpg
Plik ściągnięto 18001 raz(y) 76,41 KB

_________________
Poldergeist
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Sob Paź 04, 2008 3:13 pm   

hmmm, czyżby to był Deurer, który mnie ostatnio prześladuje? :hmm: ale to niestety nie Zbawiciel, tylko Gertruda...ale dzięki za pamięć!

deurer.jpg
Plik ściągnięto 17972 raz(y) 79,41 KB

 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Sob Paź 04, 2008 4:15 pm   

korci mnie żeby spytać, skąd masz tą rycinę :)
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Paź 04, 2008 9:32 pm   

Szkoda, ze nie trafiłem. :II
_________________
Poldergeist
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Nie Paź 05, 2008 12:17 pm   

ale ucieszyłem się ze ktoś czyta chociaż te moje posty :hiihihi: a skąd masz tą rycinę? z jakiejś książki czy oryginał? ;)
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Paź 05, 2008 3:31 pm   

stolzenberger napisał/a:
skąd masz tą rycinę? z jakiejś książki czy oryginał? ;)

Wymieniamy się z pewnym znanym nowodworskim fotografem materiałami co jakiś czas. Taka samopomoc chłopska. :wink: Przy okazji dopytam jeżeli to ważne.
_________________
Poldergeist
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Pon Paź 06, 2008 4:42 pm   

hmm, jeśli ocenisz że licencjat to ważny powód...;) jak będziesz miał przy okazji chwile czasu, i skontaktujesz się z zacnym Panem Posiadaczem Map to będę wdzięczny i w zamian obiecuję podzielić się ukończoną pracą i swoimi powolnymi badaniami w trakcie pisania :)
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Pon Paź 06, 2008 7:58 pm   

stolzenberger napisał/a:
skąd masz tą rycinę?


A nie jest to przypadkiem rycina z Reinholda Curicke Der Stadt Danzig Historische Beschreibung, oryginalnie wydanym w 1687 r., a którego reprint z 1979 r. jest ogólnodostępny w nowym gmachu BG PAN (syg. III 268965)? Grafiki były często reprodukowane w późniejszych opracowaniach, ale pierwotnie to pochodzą one z pracy R.Curicke.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Konzerthaus 

Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 1
Wysłany: Czw Lut 12, 2009 9:53 pm   

Witam serdecznie, piszę na Waszym forum pierwszy raz, jestem spoza Gdańska, ale fascynuje mnie genius loci tego miasta, a zwłaszcza muzyka dawna, która rozbrzmiewała w jego kościołach.

Jeśli chodzi o kościół Zbawiciela na Zaroślaku, to interesuje mnie zwłaszcza, kiedy on powstał (a także, kto był architektem, jesli to wiadomo). Informacje są sprzeczne. Na stronie:


http://www.imp.gda.pl/Sci...aloryzacja.html

znajdujemy informację, że budowniczym Kaplicy [Królewskiej przy kośc. mariackim w Gdańsku] był Barthel (Bartłomiej) Ranisch, ur. w 1648 r. Gdańsku, którego dziełem był też kościół Zbawiciela na Zaroślaku (1695-97) .

Natomiast na niniejszym forum pod ryciną przedstawiającą tenże kościół jest napis:
Kościół Zbawiciela, R.Curicke/ P.Willer (1687)

Jeśli nawet to nazwiska autorów ryciny, a nie architektów, to rycina nie mogła powstać wcześniej niż budynek.

A żeby sytuacja była jeszcze bardziej skomplikowana, to w Wikipedii (niemieckiej, a za nią polskiej) pod hasłem Crato Bütner jest informacja, że ten gdański kompozytor był organistą w Salvatorkirche Petershagen od 1650 roku.

http://de.wikipedia.org/wiki/Crato_B%C3%BCtner

http://pl.wikipedia.org/wiki/Crato_B%C3%BCtner


Czy ktoś ma informacje, jak było naprawdę i kiedy powstał ten kościół? A może przed kościołem barokowym był tam jakiś starszy, który został spalony albo rozebrany?

Pozdrawiam.
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Pią Lut 13, 2009 6:15 pm   

Curicke był grafikiem, jego autorstwa jest ta rycina, a sam kościół jest hand made by Ranisch :) tak jak i np. kościół Bożego Ciała

Pierwotnie kościół Zbawiciela znajdował się poza murami miasta, bardziej w kierunku Oruni, po prawej stronie Raduni. Obecna pozostałość to fragment drugiego kościoła Zbawiciela, który został zbudowany później, po zniszczeniu czy przeniesieniu pierwotnego Zbawiciela (już nie pamiętam dokładnie).
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Lut 15, 2009 10:49 pm   

O! to masz ciekawe informacje, a możesz podać źródła, z których wywnioskowałeś, że Curicke był grafikiem? 8O Bo czytałem parę książek, ale w żadnej dotąd na taką informację nie trafiłem :???:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 9:04 pm   

łooo, ale mi się coś pomieszało, racja! :II
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk