Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Jaśkowa 39 - DARZ BÓR
Autor Wiadomość
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pią Maj 30, 2008 1:48 am   Jaśkowa 39 - DARZ BÓR

Furya mi przypadkowo rozwikłała zagwozdkę (co za Arzbor?) :)

napis trochę inny - chyba dość współczesny - czy może ktoś wie od kiedy on tam?

DSC03871m400.jpg
Plik ściągnięto 9262 raz(y) 48,83 KB

DSC03878m500.jpg
Plik ściągnięto 9262 raz(y) 72,79 KB

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Maj 31, 2008 1:04 pm   

To "mój domek" :wink: Mieszkałem w nim od 48 do 59 roku, a Ojciec był "Kierownikiem Zarządu Lasów Komunalnych Miasta Gdańska". Mieszkanie było służbowe. Na parterze były 3 pokoje, kuchnia i łazienka. Z łazienki (dużej) prowadziły schody :rwie_wlosy: do pokoju mansardowego na piętrze i dwóch stryszków po bokach. Na parterze pokój środkowy był największy i z werandą. Na tej werandzie, początkowo mieściło się biuro oddzielone od salonu szafami. Wejście do biura było od strony ogrodu dla pracowników i interesantów, oraz pomiędzy szafami dla Ojca. Nie było to najlepsze rozwiązanie bo weranda ta była jedynym źródłem światła dla salonu i później wybito otwór drzwiowy (też od strony ogrodu) do jednego z bocznych pokoi i tam przeniesiono biuro. Po zmianie na stanowisku kierownika musieliśmy przenieść się die indziej, a mieszkanie przeją następca Ojca. Już po 59 r. dla potrzeb biura wybudowano pawilon na podwórzu pod lasem i podczas remontu dachu utworzono ten napis z dachówek.
Dom był częściowo podpiwniczony (w 1/3). Piwnica składała się z trzech pomieszczeń w amfiladzie. Trzecia część to mała piwniczka na węgiel. Druga to prawie wyłącznie korytarzyk do tej trzeciej, ale tu było prawdopodobnie miejsce straceń. Na drzwiach pomiędzy pierwszą i drugą piwnicą starannie wyrysowana była czaszka nad skrzyżowanymi piszczelami, a drugi taki symbol narysowany był na tynku ściany kończącej środkową piwniczkę. Tam też na tynku, na wysokości głowy było kilka dziur po kulach (?).
Ostatnio zmieniony przez Mikołaj Sob Maj 31, 2008 5:57 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sob Maj 31, 2008 2:07 pm   

:wow: No to się nazywa odpowiedź, dziękuję! :)

A przy okazji - czy wiesz może w którym roku zmieniono numerację na Jaśkowej? I jaki numer wcześniej miał ten domek - 18? 18 z literą?

(Chyba w PANie mają jakąś mapę z taką numeracją, ale ciągle jakoś czasu za mało żeby się wybrać :II może w wakacje)
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 4:38 pm   

grzechuu napisał/a:
w którym roku zmieniono numerację na Jaśkowej

Dobre kilka (kilkanaście) po moim opuszczeniu go.
grzechuu napisał/a:
jaki numer wcześniej miał ten domek

18a
Tabliczka z tym numerem jeszcze wisi na domu. Jest na ścianie werandy w prawo i w górę od okien :P
 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 6:17 pm   

i to jest piękne na Jaśkowej :) będę musiał się przypatrzeć (inne 4 domy z nową i starą numeracją wypatrzyłem)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk