Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Symbole z grobów mennonickich
Autor Wiadomość
tomaszek 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 31
Wysłany: Sro Kwi 02, 2008 12:38 am   Symbole z grobów mennonickich

Od jakiegoś czasu jeżdżę rowerem po Żuławach i zwiedziłem kilka pięknych cmentarzy m.in w Stawcu, Stogach, Wikrowie, Tropach Elbląskich, Między Pordenowem a Nową Cerkwią, NIedźwiedzicy, Złotnicy , Międzyłężu, malutki w Steblewie, w Żelichnowach, Borętach. Wszystkie są piękne. Jednak interesuje mnie znaczenie symboli znajdujących sie na stellach. Czy jest jakaś książka na ten temat?
Ponadto chcialem zapytac czy ma ktoś pełny spis cmentarz (obecnych i dawnych) mennonickich w okolicy do 150 km od Gdańska.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Kwi 02, 2008 1:21 am   

co do symboli to Langfuhrterek czyli Marcin miał materiały na ten temat
dwa lata temu odbywaliśmy podobna trasę m.in. śladem cemantarzy
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Sro Kwi 02, 2008 5:19 pm   

Cytat:
Ponadto chcialem zapytac czy ma ktoś pełny spis cmentarz (obecnych i dawnych) mennonickich w okolicy do 150 km od Gdańska.


cześć, jest praca pt.: "Wykaz zabytkowych cmentarzy - Studia i Materiały - województwo gdańskie". Wydane chyba w 1996 roku w Warszawie o ile mnie pamięć nie myli, przez Ośreodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu (?).

Podobna publikacja jest na temat cmentarzy województwa elbląskiego, jak i innych z resztą. Może tam znajdziesz, dość często można ją złapać na Allegro.
_________________
Peter von Danzig
 
 
tomaszek 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 31
Wysłany: Sro Kwi 02, 2008 5:30 pm   

dziękuje za pomoc. Jeśli ktoś by miał jakieś materiały na ten temat to bardzo o nie proszę.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Kwi 02, 2008 6:26 pm   

nie, tam nic nie ma, jest tylko sama lista z podstawowymi danymi
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Kwi 02, 2008 7:30 pm   

Wpadnij w wolnej chwili do Nowego Dworu, do fabryki snów znanego powszechnie Marka O. :wink:
Znajdziesz tam kilka wydawnictw na interesujące Cię tematy. Jeżeli się wcześniej umówisz, możesz też wdepnąć do Muzeum Nowodworskiego. Będzie z kim pogadać a i materiałów też trochę znaleźć można. Jest jeszcze Ośrodek Dokumentacji na ulicy Świętej Trójcy 3 w Gdańsku. Z definicji powinni mieć najwięcej danych. Nie wiem do czego potrzebujesz tych informacji. Jeżeli to zacięcie hobbystyczne, to to co wcześniej powinno Ci wystarczyć, jeżeli zaś sprawa jest poważniejsza, to trzeba łapać kontakt ze specjalistami.
_________________
Poldergeist
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sro Kwi 02, 2008 7:33 pm   

no i lapidarium w Cyganku !
 
 
tomaszek 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 31
Wysłany: Sro Kwi 02, 2008 11:32 pm   

"... Nie wiem do czego potrzebujesz tych informacji. Jeżeli to zacięcie hobbystyczne,...."
Informacji potrzebuję do zaspokojenia ciekawości - zwiedzanie okolic rowerem to moje hobby od kilku lat ale dopiero niedawno zainteresowalem sie mennonitami i zwiedzajac cmentarze oprócz atmosfery miejsca chcialem wiedzieć co oznaczają symbole. Myśle że one mogą mówić coś na temat osoby która została w danym grobie pochowana. Do muzeum Nowodworskiego wybieram sie od dłuższego czasu ale z tego co wiem to w soboty i niedziele jest nie czynne a w tygodniu po studiach i pracy niedalbym rady podjechać tam.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Kwi 03, 2008 12:58 am   

Muzeum w NDG wymyślili i prowadzą pasjonaci. To chodzące encyklopedie wiedzy o regionie. Ucieszą się z całą pewnością Twoim zainteresowaniem tematem. Muzeum nie ma etatowych pracowników, zatem otwiera się wtedy, kiedy ktoś faktycznie chce tam wejść. Coś jak Sezam. :wink:
W tygodniu zawsze można znaleźć kogoś przed południem, na soboty można się umówić. - dzwoń 55 247 24 01 w. 36 i proś panią Barbarę Chudzyńską. Przed południem, bo to telefon Urzędu Miasta w NDG. Namiar publicznie dostępny, więc nie popełniam żadnej zdrady danych.
Powodzenia. Wpuszczają każdego, nie tylko premierów. :hihi:
_________________
Poldergeist
 
tomaszek 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 31
Wysłany: Czw Kwi 03, 2008 6:43 pm   

Wielkie dzięki - to jest fantastyczna informacja. Prawie jakbym wygrał w totka.
Bardzo, bardzo dziekuje. Ale sie ciesze - to sobie w jedna z najbliższych sobót pojade.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Kwi 03, 2008 10:48 pm   

Różne cuda robiłem, ale totka nikomu jeszcze nie podrzucałem. A to ci dopiero. :D
Szerokich płaśkości w wyprawach zostało życzyć. Podziel się wrażeniami kiedy znajdziesz wolną chwilę pomiędzy sesjami. Powodzenia.
_________________
Poldergeist
 
sybiseck 

Dołączył: 04 Kwi 2008
Posty: 10
Wysłany: Pią Kwi 11, 2008 6:50 am   

:hurra: Ja również interesuje sie tą problematyką. Od paru lat podróżuje rowerem w okolicach Malborka i sporo się naoglądałem. Dopiero jednak za sprawą Tomasza i Krzysztofa, którzy zabrali mnie na wspólną wyprawę zwrociłem uwagę na symbole. Dzięki Panowie! :== Może oni wiedza coś więcej. Przesylam link do tej wyprawy:
http://www.chem.univ.gda....atowskiborwegry Pozdr.
 
tomaszek 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 31
Wysłany: Pią Kwi 11, 2008 11:26 pm   

Bardzo ciekawy opis - dzieki
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk