Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pałacyk w Małkowie
Autor Wiadomość
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Sro Sty 16, 2008 10:41 pm   Pałacyk w Małkowie

Wiosną zeszłego roku, byłem w odwiedzinach w Małkowie. To wieś w gminie Żukowo. Jadąc od Chwaszczyna do Żukowa tak dwa kilometry przed Żukowem jest skręt w drogę obsadzoną drzewami, ul. Pałacowa. Prowadzi do wsi wśród nowo wybudowanych domów, niektóre to prawie rezydencje. We wsi stoi pałac, założenie dworsko - pałacowe? Duży budynek z widocznymi pracami remontowymi i opuszczony bo można wejść co widać na zdjęciach. Trochę zrujnowane zabudowania gospodarcze, też "hulaj dusza". Niedaleko, może 100 metrów, niewielki malowniczy staw. Wokoło powstaje ekskluzywne osiedle, to wyczytałem ze strony internetowej tutaj
Na zdjęciu satelitarnym ( link jest na stronie internetowej budowanego osiedla) widać rozległe założenie parkowe. Może to ostatnie już zdjęcia tego pałacu i może ktoś się podzieli wiedzą na temat tej budowli.

Image1p.jpg
Widok pałacu
Plik ściągnięto 32998 raz(y) 60,77 KB

Image2p.jpg
Widok pałacu
Plik ściągnięto 32998 raz(y) 59,05 KB

Image3p.jpg
Otwarte okno i gruz. Wybite szyby.
Plik ściągnięto 32998 raz(y) 56,04 KB

Image4p.jpg
Obora
Plik ściągnięto 32998 raz(y) 69,5 KB

Image5p.jpg
Budynek gospodarczy
Plik ściągnięto 32998 raz(y) 75,24 KB

Image6p.jpg
Brama wjazdowa
Plik ściągnięto 32998 raz(y) 75,28 KB

 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Czw Sty 17, 2008 8:32 pm   

Znalazłem trochę danych statystycznych z 1912 roku, dotyczących majątku Mahlkau:

mahlkau.jpg
Plik ściągnięto 32927 raz(y) 41,22 KB

 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Czw Sty 17, 2008 10:03 pm   

Nic nie ma w Internecie. Dzięki za pierwszy post. Pewnie trzeba poszperać w archiwum. Taki rozległy majątek i tak niewiele informacji w przewodnikach turystycznych. U Mamuszki tylko informacja o gródku w Małkowie w XIII wieku. A więc miejscowość z historią.
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Pią Sty 18, 2008 11:52 pm   

Na mapie widocznej na ilustracji niestety nie datowanej ( po wydawnictwie istniejacym do roku 1915 i chyba tak można ~~datować) jest jeszcze inna nazwa Małkowa - Małkau - Malkau? Po 1919 miejscowość w "polskim korytarzu" z nazwą Małkowo. Znalazłem jeszcze we wspomnieniach Eugeniusza Gołąbka tutaj taką informację
Cytat:
Po I rozbiorze Polski król pruski dążył do osłabienia katolicyzmu i polskości na przywłaszczonych sobie ziemiach. Odebrał klasztorom ich majątki ziemskie oraz jeziora, powierzając je w wieczystą dzierżawę osobom prywatnym - zazwyczaj byli to zasłużeni oficerowie pruscy. Takim był v. Boelcke (zwany z kaszubska: Bylka), dzierżawca a później właściciel Barniewic. W następnych pokoleniach "Bylkowie" stali się posiadaczami także innych majątków w okolicy: Małkowa, Dobrzewina i Witomina.

i to by pasowało do nazwiska Maxa Boelcke z danych statystycznych.

mapa1.jpg
Fragment mapy
Plik ściągnięto 32871 raz(y) 73,65 KB

mapa.jpg
Okładka mapy
Plik ściągnięto 32871 raz(y) 74,97 KB

 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Sob Sty 19, 2008 5:38 pm   

Ze strony http://www.mapy.eksplorac....php?page_id=27 fragment topograficznej mapy Żukowa ze szkicowym rysunkiem zabudowań wokół Pałacu w Małkowie i kominem fabrycznym ( zaznaczyłem strzałką, na niebiesko Pałac ). Napis Gorz. to gorzelnia. Zabudowań było więcej.
W tym temacie to sam sobie jestem sterem i okrętem. :D

mapa4.jpg
Fragment mapy z 1935 r. z zaznaczonym Pałacem i kominem.
Plik ściągnięto 32822 raz(y) 72,16 KB

 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sob Sty 19, 2008 6:46 pm   

Ale czytamy co tu dopisujesz :biedactwo:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Sob Sty 19, 2008 6:47 pm   

Ja nawet bardzo czytam, ale nie mam nic do powiedzenia, wiec staram sie nie wysylac pustoslowia:-)
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sob Sty 19, 2008 7:01 pm   

Niestety, w urzędowych spisach zabytków z lat 60-tych i 70-tych pałac w Małkowie nie figuruje.
W drugiej połowie lat pięćdziesiątych Okręgowa Komisja Opieki nad Zabytkami Przy Zarządzie Okręgowym PTTK w Gdańsku wydała zbiór zeszytów - wykazów zabytków poszczególnych powiatów województwa gdańskiego. Wykazy te były opracowane przez pp. Ciemnołońskiego, Mamuszkę i Stankiewicza na podstawie lustracji w terenie i obejmowały więcej obiektów, niż oficjalny wykaz. Być może właśnie tam uda się znaleźć coś na temat Małkowa? Zeszyty te są dostępne na pewno w BG PAN i chyba w Wojewódzkiej. Poza tym może istnieje jakieś opracowanie tematu w archiwum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków?
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Sob Sty 19, 2008 9:15 pm   

Ten Pałac mnie zainteresował podczas wieczornego spaceru w trakcie wizyty w Małkowie u mojej córy, która zamieszkała z mężem w domu kupionym przy ul. Pałacowej. Domek nie jest rezydencją i rat do spłacenia wiele, ale okolica warta poznania i tak tajemnicza, że byłem zdziwiony brakiem informacji na ten temat. Dziękuję za zainteresowanie. Będę musiał sprawdzić czy jeszcze moje znajomości w Urzędzie Konserwatorskim działają i w Ośrodku Dokumentacji Zabytków. Będę w Małkowie częściej, gdy będzie cieplej i postaram się zgłębić tajemnicę tego majątku, może z relacji jeszcze żyjących mieszkańców co raczej enigmatyczne, lub ich potomków.
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Nie Sty 20, 2008 5:32 pm   

Cytat:
Ja nawet bardzo czytam, ale nie mam nic do powiedzenia, wiec staram sie nie wysylac pustoslowia:-)


Ja też. :==
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pon Sty 21, 2008 3:26 am   

Podstawowe informacje można znaleźć w Wydziale Katastralnym Starostwa Powiatowego. Pasjonatów można znaleźć właśnie w samorządach. Funkcjonują tam osoby zajmujące sie promocją regionu, bywa że to kopalnie wiedzy o regionie. A tak przy okazji to jak się tam wchodzi? To co widać nie robi wrażenia założenia pałacowego. Na wnętrza pewnie nie można liczyć ale coś więcej mógłbyś pokazać. Może odkryłeś coś o czym nie wie nikt? Nie zniechęcaj się.
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Pon Sty 21, 2008 4:33 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Pasjonatów można znaleźć właśnie w samorządach. Funkcjonują tam osoby zajmujące sie promocją regionu, bywa że to kopalnie wiedzy o regionie. A tak przy okazji to jak się tam wchodzi? To co widać nie robi wrażenia założenia pałacowego. Na wnętrza pewnie nie można liczyć ale coś więcej mógłbyś pokazać. Może odkryłeś coś o czym nie wie nikt? Nie zniechęcaj się.

"Azymut" już ustalony więc będę dalej poszukiwał. Te zdjęcia Pałacu na ul. Pałacowej to taka robocza nazwa od nazwy ulicy. Większego i wyższego budynku i to z wieżyczką jak to w pałacach bywa nie ma we wsi chociaż prywatnie buduje się wzdłuż długiej Pałacowej bardzo "rozległe" hacjendy. Spróbuję sfotografować więcej szczegółów całości przy okazji. Pałac jest podobno oferowany do sprzedaży? Zdjęcia które wkleiłem to pierwszy spacerek po okolicy i to wieczorową porą po zachodzie więc zbyt dużo zdjęć nie mogłem zrobić. Widać rozmaite przebudowy i wejście najlepsze po pryzmie gruzu przy oknie z tyłu budynku :) (Image3p.jpg, Otwarte okno i gruz. Wybite szyby). Jakieś małe wejście jest na zdjęciu które teraz zamieszczam ze strzałką i widok na staw. Teraźniejszy widok Pałacu to resztki dawnej świetności. :II

ma.jpg
Widok Pałacu od fasady południowej z zaznaczonym wejściem
Plik ściągnięto 32677 raz(y) 72,49 KB

ma1.jpg
Staw przy pałacyku w Małkowie
Plik ściągnięto 32677 raz(y) 72,6 KB

 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Pon Sty 21, 2008 4:59 pm   

Rychu, ja też o samym Małkowie nic ciekawego nie mam do powiedzenia, więc nie blablam. Tylko jeżeli szyby są powybijane, to ja już dawno bym była w środku. Chociaż szczerze wątpię, żeby cokolwiek ciekawego się zachowało. Ale z tym to różnie bywa. A pokażesz całą bramę? Wydaje mi się bardzo urodziwa na tych zmierzchowych fotkach.
No i generalnie za wątek i foty :love:
_________________

 
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Pon Sty 21, 2008 5:32 pm   

fritzek napisał/a:
Tylko jeżeli szyby są powybijane, to ja już dawno bym była w środku. Chociaż szczerze wątpię, żeby cokolwiek ciekawego się zachowało. Ale z tym to różnie bywa. A pokażesz całą bramę? Wydaje mi się bardzo urodziwa na tych zmierzchowych fotkach.
No i generalnie za wątek i foty :love:

Byłem tam tylko jeden raz. I trochę niepewnie poruszałem się po nieznanym terenie. Duży obiekt, widać przeprowadzony jakiś remont i żywego ducha. Trochę brak czasu na wnikliwszy ogląd i niepewność czy nie czai się jakiś dozorca. Wnętrza są zawsze niebezpieczne zwłaszcza tak rozległe. Ktoś wyskoczy z mroku, jakaś Biała Dama lub ochroniarz z pałką. :) Znalazłem jeszcze na stronie tutaj
wizualizację nowego osiedla z wkomponowanym Pałacem i budynkami gospodarczymi. I niestety niezbyt wyraźne zdjęcia bramy. Nic się nie da już wycisnąć.

wizja1.jpg
Wizualizacja osiedla w Małkowie wokół zachowanego Pałacu i budynków gospodarczych
Plik ściągnięto 32668 raz(y) 22,11 KB

br1.jpg
Brama wjazdowa do Pałacu w Małkowie
Plik ściągnięto 32668 raz(y) 75,45 KB

br.jpg
Brama, drugie skrzydło
Plik ściągnięto 32668 raz(y) 76,49 KB

 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Pon Sty 21, 2008 5:45 pm   

Ta brama to najładniejsza z tego wszystkiego. Ciekawe, że nikt jej nie "sprywatyzował" jeszcze...
Ja się duchów nie boję, w myśl że poganina diabli nie biorą :uuaaa: A różne ochraniacze, pany na włościach tyż da się oswoić zazwyczaj. Ale o tym już kiedyś pisałam :wink:
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk