Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pałacyk w Małkowie
Autor Wiadomość
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Pon Sty 21, 2008 6:04 pm   

fritzek napisał/a:
Ta brama to najładniejsza z tego wszystkiego.

Brama jest jak nowa. Po konserwacji. Może to współczesny wyrób. No nie przyjrzałem się. Mam takie wrażenie że aktualnym właścicielom zabrakło funduszy i przerwali prace budowlane. Duchy też nie robią na mnie wrażenia ale ochroniarz w dyskusji może być umolny. Jak teraz mam wiedzę że to teren budowy to może trudniej będzie fotografować. :II
 
feyg 


Dołączył: 23 Kwi 2007
Posty: 1166
Wysłany: Pon Sty 21, 2008 7:10 pm   

rychu40 napisał/a:
fritzek napisał/a:
Ta brama to najładniejsza z tego wszystkiego.

Brama jest jak nowa. Po konserwacji. Może to współczesny wyrób. No nie przyjrzałem się. Mam takie wrażenie że aktualnym właścicielom zabrakło funduszy i przerwali prace budowlane. Duchy też nie robią na mnie wrażenia ale ochroniarz w dyskusji może być umolny. Jak teraz mam wiedzę że to teren budowy to może trudniej będzie fotografować. :II

Obecnym właścicielem dawnego majątku jest "król pierza" a prywatnie mąż senator Doroty Arciszewskiej Mielewczyk, notabene właściciel położonego nieco dalej Borcza. Ciekawe czy i w Małkowie powstanie hotel ?
P.S. Pałac w Borczu jest na sprzedaż
_________________
Pozdrowienia z Małego Kacka
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Pon Sty 21, 2008 7:31 pm   

feyg napisał/a:
Obecnym właścicielem dawnego majątku jest "król pierza"

Ten nie dozorowany w zeszłym roku obiekt w Małkowie trochę potwierdza moje przypuszczenia o przerwanym remoncie. Borcz na sprzedaż wg feyga, Małkowo również ( dzięki za info o właścicielu), król cienko przędzie? :wink: Ale losy przedwojenne tego pałacyku jeszcze przed nami. Współczesne perspektywy wokół możemy obserwować. Osiedle willowe w założeniu. Gdy tam byłem nic nie zapowiadało jakiejś budowy.
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pon Sty 21, 2008 7:32 pm   

To znaczy, że może kupić go nawet Niemiec? :hihi:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Pon Sty 21, 2008 7:49 pm   

villaoliva napisał/a:
To znaczy, że może kupić go nawet Niemiec? :hihi:

Do wsi i pałacu prowadzi wąska, obsadzona drzewami i rozjeżdżona droga (ok.2 km). Jeżeli Borcz na sprzedaż to znaczy że biznes taki sobie. Wzdłuż drogi na początku Pałacowej wybudowali jakąś fabrykę, potężny magazyn kostki brukowej, jest farma ekologiczna. Poszerzyć tą drogę będzie trudno. Nie wiem jakie są plany budowy drogi dojazdowej do nowego osiedla. Ta która jest to się sypie. Pewnie ktoś z dużym kapitałem w Małkowie (dlaczego nie Niemiec), coś by z tym zrobił. Ale teraz z osiedlem w sąsiedztwie, cały kompleks pałacowy może się zdać psu na buty i padnie. Będzie miejsce na nowe domki.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Wto Sty 22, 2008 2:43 am   

Cytat:
To znaczy, że może kupić go nawet Niemiec?


Żuławy też w napięciu czekały na Niemców. Ceny nieruchomości wariowały a ludność czekała na Unię. Niemcy są przereklamowani. Zawiedli. Nie zwalili z worami kasy i wszystko opadło z hukiem. W co tu teraz wierzyć?
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Wto Sty 22, 2008 1:23 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Żuławy też w napięciu czekały na Niemców. Ceny nieruchomości wariowały a ludność czekała na Unię. Niemcy są przereklamowani. Zawiedli. Nie zwalili z worami kasy i wszystko opadło z hukiem. W co tu teraz wierzyć?

W cud jak by powiedział znany prześmiewca Zenon Laskowik z kabaretu Tey. :hihi:
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Wto Sty 22, 2008 9:53 pm   

Znalazłem właścicieli Małkowa sprzed pierwszej wojny. I zdjęcia małżeństwa, Maximilian Friedrich George Boelcke, żona Margaretha Elisabeth Willers, córka urodzona w Małkowie, Thekla Katharina Boelcke. Ślub jej z Kurtem Günther Hoenke odbył się 03. marca 1927 w Małkowie. Drzewo genealogiczne do wglądu. Maximilian zmarł w Sopocie w 1939 r. Teraz by się przydały zdjęcia rodzinne na tle Pałacu i te ze ślubu ich córki w Małkowie. :D
Widziałem zdjęcie ze ślubu córki właściciela Będomina, Modesty Dahlweid w 1940 roku, w pamiętnikach wydanych w zeszłym roku "Podaruję wam Będomin". Jest na co popatrzeć.
str. 80.

familiaBoelcke.jpg
Po lewej żona Maximiliana. Po prawej córka
Plik ściągnięto 14596 raz(y) 51,93 KB

gesamtgrafik-boelcke650.gif
Plik ściągnięto 14596 raz(y) 38,01 KB

 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Pon Sty 28, 2008 1:58 pm   

I co dalej się dzieje. Z informacji od zaprzyjaźnionego forumowicza Oliwiaka 1 który nawiązał kontakt mailowy z Panią Renate Giercke, autorką widocznych poniżej genealogii rodzin, mam informację o żyjącej jeszcze córce Thekli Boelcke - Hildegardzie Hoenke. Urodziła się w Królewcu w 1927 roku ale bardzo często przebywała w Małkowie u swoich dziadków. Ma teraz około 80 lat i możliwe że otrzymam relację a może zdjęcia z albumu. Dla Pani Renate Giercke jest teściową, ponieważ wyszła za mąż za syna Hildegardy. Wklejam dalszy ciąg drzewa genealogicznego z zaznaczonymi osobami związanymi z Małkowem i Panią Renatą ,której zdjęcie z czasów dziecięcych publikuję. Nazywa siebie webmasterem i stworzyła stronę tutaj z tymi powiązaniami rodzinnymi.

hil_ren.jpg
Drzewo genealogiczne rodzin Giercke, Hoenke i Boelcke.
Plik ściągnięto 14502 raz(y) 60,21 KB

familia2.jpg
Hildegarda Hoenke (nazwisko panieńskie) z mężem i Pani Renata
Plik ściągnięto 14502 raz(y) 44,71 KB

 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 3:31 am   

Gdybyś chciał Rychu zawalczyć, to w Bibliotece PANu może znalazł by się herbarz stosowny do miejsca. Sfocić strony nie pozwolą, ale od czego kalka techniczna i zapał odkrywcy?
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 1:47 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
(...) znalazł by się herbarz stosowny do miejsca. Sfocić strony nie pozwolą, ale od czego kalka techniczna i zapał odkrywcy?

Czekam na materiały rodzinne z Niemiec i później może rozszerzę temat o inne szczegóły. Człek jestem raczej już zasiedziały ale w Małkowie i okolicy jeszcze powalczę. :)
Głównie interesuje mnie ikonografia samego obiektu i tego co się zachowało. I jak przebiegała historia powojenna. Też w obrazkach. Ale wszystko bez przesady. Po bibliotece PAN już się w życiu nabiegałem. Dwa piętra poniżej, w bloku mam znajomego pracownika merytorycznego biblioteki PAN i wszystko da się zrobić. :D
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Sro Sty 30, 2008 12:37 am   

A nie mieszka przypadkiem, w Twoim bloku ktoś kto rozdziela dotacje na remonty zabytków? Znasz tylu ludzi, jak minister jaki! :wink:

Przydało by się trochę kasy. :D
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Sro Sty 30, 2008 1:01 am   

To krąg pracowników kultury. Mieszkających w blokowiskach. Gdyby jakiś minister w bloku, chociaż kto wie. Wiem że na tą chałupę na Żuławach forsa by się przydała ale trudno to porównywać do problemu zrobienia zdjęcia w bibliotece. Sami za kilka groszy zeskanują :hihi:
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Czw Sty 31, 2008 3:21 am   

Wbrew pozorom jest to ten sam problem - problem chciejstwa i zdechłych wizji. Ciężko musi być ludziom zawodowo kulturalnym w takich czasach jakie mamy. A forsa? Rzecz nabyta, raz jest innym razem, nie ma. Właśnie słyszę reklamę - Żeby wygrać trzeba grać. Nic dodać nic ująć. Nie żeby od razu płacić podatek od marzeń. Ale bez marzeń, to czym, żyć?
A! I przestań być zasiedziały, bo zardzewiejesz. Młode pokolenie samo nie wydoli.
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pią Lut 01, 2008 2:49 pm   

Witam wszystkich,

Ja chciałabym sie odnieść do jednej rzeczy, faktem jest że ciężko dziś jest działać w sferze kulturalnej, mowie tutaj o prawdziwej kulturze a nie komercji typu " Taniec na lodzie czy na trawce ". Chciałam tylko napisać ze zdarza sie tak ze stary dwór, może być odrestaurowany, i przeznaczony dla celów edukacyjnych czy tez kulturalnych i nie mowie tutaj o centrum konferencyjnym i takim fiku- miku, bo to w sumie jest wszędzie i dość nudne. Unikam osobiście jeśli zwiedzam, takie obiekty które są właśnie przekształcane w hotele za 100 euro za noc, restauracje czy centrum. Mam możliwość przebywania w zupełnie chyba bajkowym tworze.....a mianowicie w Poniatowej jest cudowny dwór, jak wiadomo nie oszczędzono go także podczas wojny a po wojnie, był w ruinie i mieszkańcy okolic rozebrali to co zostało prawie do fundamentów na opal i..... Dziś to miejsce tętni życiem, jest odnowiony, przystosowany dla celów edukacyjnych i to jakich, zajęcia tam maja dzieci z muzyki dawnej, jest możliwość prowadzenia mini koncertów, są miejsca noclegowe a nawet stołówka dla dzieci....zespół który tam ćwiczy jest znany z tego ze koncertuje po całym świecie. Myślę ze jak na polskie warunki to jest to zjawiskowe bo wszystko tutaj przekłada sie na nie komercyjność, a jednak...........jakoś istnieje i zarabiają na siebie i zdobywają uznanie za granica. Dzieci są zapraszane za wyjazdy i do Pałacyku tez są zapraszani goście....... chyba to sie opłaca skoro działalność tego zespołu jest już naprawdę długa. Osobiście miałam szczęście poznać właścicieli, którzy są muzykologami i prowadzą te zespoły dziecięce i jestem pod olbrzymim wrażeniem ich działalności.
Czytając o tych zaniedbanych domach żuławskich które wręcz "płaczą" aby o nie zadbać żaluję ze coraz mniej jest takich ludzi którzy maja nie tylko pasje a tez i odwagę do podejmowania rzeczy trudnych. Dziś jest możliwość ubiegania sie o dotacje, szukanie sponsorów, są fundacje..... kiedy ten dwór w Poniatowej był odrestaurowywany nie było takich możliwości jakie są dziś.
Pozdrawiam serdecznie


A tak dziś wygląda ten pałacyk

http://www.szczygielki.poniatowa.pl/
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk