Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Samochody na terenie Wolnego Miasta Gdańska i na Pomorzu
Autor Wiadomość
Tiegenhof 
Tiegenhof


Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 54
Wysłany: Sro Sty 02, 2008 5:29 pm   Samochody na terenie Wolnego Miasta Gdańska i na Pomorzu

Czy ktoś orientuje się, jakie marki samochodów osobowych i ich typy jeździły po terenie Wolnego Miasta Gdańska w latach trzydziestych, a jakie marki nie były spotykane na tych terenach?
Czy ktoś ma jakiekolwiek dokumenty i szeroką wiedzę na ten temat?
Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że takie marki jak Mercedes-Benz, Opel czy Fiat napewno występowały często, ale mnie chodzi o jak najdokładniejsze dane, np. jakie występowały marki i typy samochodów amerykańskich....na terenie Wolnego Miasta.
Czy ktoś mógłby podzielić się taką wiedzą?









:co_jest:
_________________
Nowy Dwór Gdański stolicą Żuław jest....i basta!
Ostatnio zmieniony przez Mikołaj Sro Sty 16, 2013 1:30 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Sro Sty 02, 2008 8:16 pm   Re: Samochody na terenie Wolnego Miasta Gdańska w latach 30-

Tiegenhof napisał/a:
... jakie marki samochodów osobowych i ich typy jeździły po terenie Wolnego Miasta Gdańska w latach trzydziestych, a jakie marki nie były spotykane na tych terenach?...


Ten zielony model Mercedesa nie był na terenach WMG spotykany. :hihi: Pozdrawiam
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Sro Sty 02, 2008 8:38 pm   

Nie wiem jakie to marki tych taksówek z postoju pod Neptunem. I podobne, prawie jak w Londynie. :)

Image1 samochody.jpg
Parking na ul. Długiej. Lata 30 - te
Plik ściągnięto 38897 raz(y) 77,24 KB

 
Tiegenhof 
Tiegenhof


Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 54
Wysłany: Sro Sty 02, 2008 8:59 pm   

pawel.45 napisał/a:

Ten zielony model Mercedesa nie był na terenach WMG spotykany. :hihi: Pozdrawiam

Prosiłbym, by darowano sobie takie komentarze, nie wnoszącego nic znaczącego do tego tematu.
Zależy mi na konkretnych i treściwych informacjach.
Na fotkach przedstawiłem tylko przykłady pojazdów z tego konkretnego okresu...
Nie wiem czy można je wiązać z Gdańskiem.
Potrzebuję wiedzy o samochodach osobowych jeżdzących po terenie Wolnego Miasta Gdańska. Informacji o markach, które były sprzedawane w Gdańsku w tym okresie. Reklamy, fotki i inne materały wskazujące na konkretnych dystrybutorów samochodów w Gdańsku w latach 30-tych są mile widziane.
Dziękuję tu koledze za przedstawienie konkretnego modelu taksówek z Gdańska.
Jednak właśnie zależy mi na identyfikacji konkretnych marek tych pojazdów.
Kto wie, może kto inny będzie mógł powiedzieć coś więcej...

:co_jest:
_________________
Nowy Dwór Gdański stolicą Żuław jest....i basta!
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sro Sty 02, 2008 11:27 pm   

A o tym czytałeś? Danziger Karosseriefabrik
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Czw Sty 03, 2008 1:06 am   Re: Samochody na terenie Wolnego Miasta Gdańska w latach 30-

Na początku prośba : Tiegenhof - przeczytaj spokojnie do końca. Tu nie ma żadnej złośliwości ani podtekstów!

Tiegenhof napisał/a:
...jakie marki samochodów osobowych i ich typy jeździły po terenie Wolnego Miasta Gdańska w latach trzydziestych, a jakie marki nie były spotykane na tych terenach?...


Byc może niedokładnie odpowiedziałem na Twoje pytanie, bo samochody MB (jako marka) oczywiście jeżdziły po terenie WMG, lecz przedstawiony model (czy też typ) z całą pewnością nie.

W drugim poście prosisz by "darowac sobie takie komentarze...", a dalej piszesz, że to "tylko przykłady pojazdów z tego konkretnego okresu" - nietety tak nie jest - i o tym właśnie napisałem.

Odnosząc się do dalszej części Twego pierwszego wpisu - nie mam pewności, czy interesują Cię tylko marki i typy pojazdów amerykańskich, czy również inne.
Czy wyłączasz ze swego zainteresowania marki, które wymieniłeś? (MB, Opel, FIAT) - a co najważniejsze - czy masz na myśli tylko pojazdy zarejestrowane w WMG, czy również inne czasowo przebywające w WMG (i uwidocznione np. na fotografiach) a posiadające inne znaki rejestracyjne. Np.poj. niemieckie, albo instytucji innych państw, czy też turystów odwiedzających WMG.
Chętnie pomogę Ci w zbieraniu, lub porządkowaniu informacji na ten bardzo rozległy temat (bo leży on również w sferze moich zainteresowań), lecz obawiam się, że moglibyśmy prze-kroczyc ramy, których słusznie strzeże villaoliva, a nie mam pewności, czy to w szczegółach zainteresuje szersze grono odwiedzających nasze (również) forum.
Proponuję więc na PW roboczą wymianę informacji i poglądów (jeśli oczywiście jesteś tym zainteresowany i nie dotknęła Cię zbyt mocno moja odpowiedż na pytanie) - a mogące zainteresowac innych materiały, wnioski, lub ilustracje wpisywac na forum i prosic ich również o ciekawe materiały.
I jeszcze jedno - nie wiem czy zauważyłeś, że na fot. taksówek z Długiego Targu widac conajmniej trzy różne modele tych pojazdów?
Pozdrawiam serdecznie i noworocznie. :lol: Wyluzuj trochę!
 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Czw Sty 03, 2008 10:21 am   

Tiegenhof napisał/a:
Informacji o markach, które były sprzedawane w Gdańsku w tym okresie. Reklamy, fotki i inne materały wskazujące na konkretnych dystrybutorów samochodów w Gdańsku w latach 30-tych są mile widziane.


To można znaleźć w księgach adresowych w części branżowej.
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Sty 03, 2008 10:47 am   

Cytat:
obawiam się, że moglibyśmy prze-kroczyc ramy, których słusznie strzeże villaoliva, a nie mam pewności, czy to w szczegółach zainteresuje szersze grono odwiedzających nasze (również) forum

Nie mam obaw przekroczenia żadnych ram.
Samochody sprzedawane jak i poruszające się po terenie WMG to świetny temat dla FDG :co_jest:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Czw Sty 03, 2008 3:26 pm   Re: Samochody na terenie Wolnego Miasta Gdańska w latach 30-

pawel.45 napisał/a:
I jeszcze jedno - nie wiem czy zauważyłeś, że na fot. taksówek z Długiego Targu widac conajmniej trzy różne modele tych pojazdów?

Jak nie ma problemu z "przekraczaniem ram" to poprosimy o info jakie to modele, rocznik, kto produkował i inne. Bardzo bym był wdzięczny bo jestem całkowicie zielony w tym temacie. :D
W 1929 roku na świecie było ponad 35 milionów samochodów i przyrost w tym roku to 3 miliony. W Polsce przybyło ponad 3500 Chevroletów. Firma amerykańska z Detroit. Może to taki lub tylko inny model stoi na postoju taksówek na zdjęciu przy Neptunie.
http://pl.wikipedia.org/w...odele_Chevrolet

Charlotte_04.jpg
Z Wikipedii Chevrolet 1932
Plik ściągnięto 38732 raz(y) 17,04 KB

Ostatnio zmieniony przez rychu40 Czw Sty 03, 2008 5:58 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Działek Leśny 

Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 2
Wysłany: Czw Sty 03, 2008 5:42 pm   

Ten zielony nie jeździł w WMG, bo to model powojenny :wink:

Tak w ogóle to witam wszystkich. Trafiłem tu dzisiaj przypadkiem, szukając informacji o lotnisku na Zaspie. I tak od tematu do tematu (nudny dzisiaj dzień w pracy) dotarłem do tego wątku. No, a skoro już znalazłem temat samochodowy, to nie mogłem sobie odmówić wypowiedzenia się w temacie :) Więc sie wziąłem i zapisałem.

A więc ad rem: Na pewno większość samochodów w Gdańsku to były autka produkcji niemieckiej. Myślę, że występowanie marek i modeli nie różniło się zbytnio od tego, co można było spotkac w miastach niemieckich. Oprócz tego zapewne było tez trochę samochodów produkowanych w Polsce( a właściwie montowanych, bo produkcji wtedy dużej nie było). Nie wiem jak się układały stosunki handlowe między Polską, a WMG, ale pewnie prywatny import nie był specjalnie blokowany. Jeśli chodzi o marki amerykańskie, to najwięcej musiało być Buicków i Chevroletów, bo te marki były montowane w Polsce i okolicach (np. Szczecinie).

Jak wieczorkiem wrócę do domu, to postaram się przestudiować przedwojenne zdjecia Gdańska pod kątem motoryzacyjnym i wtedy podam jakieś konkretne marki i modele. Na zdjęciach w pierwszym poście widzimy: Wanderera (nie potrafię powiedzieć z głowy jaki model - jakiś z poczatku lat 30.), Mercedes-Benz 170 z czasów powojennych i... nie jestem pewien co... chyba jakiś Opel, ale musiałbym sprawdzić.
 
Tiegenhof 
Tiegenhof


Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 54
Wysłany: Czw Sty 03, 2008 7:02 pm   

pawel.45 napisał/a:
Na początku prośba : Tiegenhof - przeczytaj spokojnie do końca. Tu nie ma żadnej złośliwości ani podtekstów!

Byc może niedokładnie odpowiedziałem na Twoje pytanie, bo samochody MB (jako marka) oczywiście jeżdziły po terenie WMG, lecz przedstawiony model (czy też typ) z całą pewnością nie.

Paweł, poprostu źle ciebie zrozumiałem. Uznałem, że nie mówisz serio.
Nie wiedziałem, że ten zielony model Mercedesa jest wyprodukowany po wojnie.
I to jest właśnie powód, dlaczego pytam was. Chcę wiedzieć.
Chcę zasięgnąć opinii forumowiczów "Dawny Gdańsk", którzy mają na ten temat większe pojęcie niż ja.
Jeśli uważasz, że przedstawiłem sprawę niewyraźnie, to zaraz naprawię ten błąd.

Jakie marki i typy samochodów osobowych w latach 30-tych występowały na ulicach Wolnego Miasta Gdańska?
Jakie marki i typy były popularne w tym czasie i jakie pospolite modele występowały na terenie Wolnego Miasta Gdańska?
Jakie modele luksusowych pojazdów można było spotkać na terenie Wolnego Miasta Gdańska? Fotki?
Jakie marki były sprzedawane na terenie Wolnego Miasta Gdańska i jacy byli oficjalni dystybutorzy?

Możecie przedstawić fotki, reklamy z gazet i wszystko inne co dowodzi obecność konkretnych modeli na terenie WMG? A najbardziej tych właśnie zarejestrowanych w WMG?
I czy osoby siedzący głęboko w temacie mogą te samochody określić?
Podać markę i typ, rok produkcji, kraj, itd.?


Sądzę, że teraz będzie wszystko jasne.
Nie oczekuję, że zaraz przeczytam wszystko co chciałbym wiedzieć, ale z każdej ciekawej informacji będę zadowolony...
Bardzo spodobał mi się wątek na temat Danziger Karosseriefabrik.
Choć sama nazwa wskazuje, że produkowali tam karoserię do aut, a nie same auta.
A jak z dystrybutorami aut?
Ma ktoś o nich jakieś informacje?

Łukasz napisał/a:
To można znaleźć w księgach adresowych w części branżowej.


Łukaszu, niestety nie posiadam takowej księgi adresowej, ale jeśli taką księgą dysponujesz, mógłbyś conieco tu na forum przedstawić? Dziękuję..

:co_jest:
_________________
Nowy Dwór Gdański stolicą Żuław jest....i basta!
 
 
Działek Leśny 

Dołączył: 03 Sty 2008
Posty: 2
Wysłany: Czw Sty 03, 2008 7:19 pm   

Tiegenhof napisał/a:

Bardzo spodobał mi się wątek na temat Danziger Karosseriefabrik.
Choć sama nazwa wskazuje, że produkowali tam karoserię do aut, a nie same auta.


W okresie międzywojennym to rozróżnienie nie było tak oczywiste. Najtańsze modele były oczywiscie wyposażane w karoserie fabrycznie, ale już te droższe, oprócz karoserii standardowych, miały duży wybór karoserii pochodzących z niezależnych firm. A w przypadku samochodów luksusowych normą było, że fabryka produkowała jedynie jeżdżące podwozia, natomiast nadwozie zamawiało się w wyspecjalizowanych zakładach. Zazwyczaj byli to dawni wytwórcy powozów.
 
rychu40 


Dołączył: 19 Lis 2007
Posty: 279
Wysłany: Czw Sty 03, 2008 9:03 pm   

Tiegenhof napisał/a:
Jakie marki i typy samochodów osobowych w latach 30-tych występowały na ulicach Wolnego Miasta Gdańska?

Zeskanowałem kilka fragmentów ulic ze stojącymi samochodami. Jest tak niewiele samochodów na ważnych ulicach że chyba fotograf bał się zdjęć poruszonych i fotografował tylko stojące. Stoją na tle rozmaitych fragmentów Gdańska i właściwie można by je wpuścić w zagadki. Gdzie to jest? Ale tu chodzi o typy samochodów. :D

Image6s.jpg
Plik ściągnięto 38645 raz(y) 76,4 KB

Image5s.jpg
Plik ściągnięto 38665 raz(y) 73,8 KB

Image4s.jpg
Plik ściągnięto 38665 raz(y) 69,47 KB

Image2s.jpg
Plik ściągnięto 38665 raz(y) 74,4 KB

Image3s.jpg
Plik ściągnięto 38665 raz(y) 71,04 KB

Image1s.jpg
Plik ściągnięto 38665 raz(y) 73,51 KB

 
Łukasz 


Dołączył: 13 Mar 2007
Posty: 280
Wysłany: Czw Sty 03, 2008 9:49 pm   

Tiegenhof napisał/a:
Łukaszu, niestety nie posiadam takowej księgi adresowej, ale jeśli taką księgą dysponujesz, mógłbyś conieco tu na forum przedstawić? Dziękuję..


Siur. Mam te dwie dostępne w necie, ale w tej z 1937/88 jest tylko część I i II (albo coś przeoczyłem). Część według branż czyli IV jest w książce z 1942, którą możesz zassać sobie stąd: http://www.ptg.gda.pl/ind...owa-gdansk-1942 . Ale rzeczywiście ciekawiej będzie wstawić tu obrazek, bo nie każdemu chce się ściągać te kilkaset mega. To jest wprawdzie 1942, czyli już nie WMG, ale sprzedawane auta chyba były podobne... :hmmm: Na następnej stronie jest jeszcze namiar na warsztat Mercedesa, ale poza tym nie ma tam chyba już nic ciekawego, więc skupmy się na tej stronie. Widać marki:
- Adler
- Kloeckner-Deutz
- Vomag
- O.D.
- Kassboehrer
- Büssing-Nag
- BMW
- Opel
- Krupp
- Henschel
- Mercedes-Benz
- Ford
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Sty 03, 2008 9:52 pm   

Cytat:
Danziger Karosseriefabrik.
Choć sama nazwa wskazuje, że produkowali tam karoserię do aut, a nie same auta

Tak jak pisze Działek Leśny, w tamtych czasach projektowanie lub produkowanie samych karoserii było czymś rozpowszechnionym, o lie się nei mylę samo słowo ma włoskie pochodzenie - Carrozzeria Zagato, Carrozzeria Pininfarina, Carrozzeria Allemano, Carrozzeria Abarth... długo by wymieniać - polecam hasło w wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Coachbuilder
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk