Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Steblewo
Autor Wiadomość
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Czw Wrz 11, 2008 8:46 am   

I troszkę informacji o steblewskiej "Bożejmęce" z książki "Z wysoczyzny po depresję". :)
Cytat:
Skrzyżowanie dróg, wjazd do wsi uchodziło dawniej za miejsce specjalne. Stanowiło bowiem granicę między światem cywilizowanym, kontrolowanym przez człowieka, a obcym, poddanym mocy diabła, demonów i czarownic. Tam właśnie na rozdrożu, grzebano często ludzi zmarłych śmiercią gwałtowną, bez pociechy religijnej, samo­bójców, poległych żołnierzy, ofiary mordu. Wierzono, że nocą po tych cmentarzach tułały się gromady potępionych duchów. Aby się przed nimi uchronić, najskuteczniejszym sposobem było wystawienie krzyża lub kapliczki. Krzyże i kapliczki przydrożne pojawiły się w Europie w średniowieczu. Były charakterystyczne dla obszaru zamieszkałego przez katolików, wszędzie tam, gdzie Kościół Rzymskokatolicki został wyparty przez reformację znikały z krajobrazu tych krajów i regionów. W niszach najdawniejszych kapliczek przydrożnych znajdowały się figury ukrzyżowanego lub frasobliwego Chrystusa, stąd też - podobnie jak same krzyże nazywano je "Bożymi Mękami". Dopiero w dobie kontrreformacji pojawiły się w nich wize­runki Matki Boskiej i Świętych, zwłaszcza Św. Jana Niepomucena. Jedną z najstarszych na Żuławach była ceglana kapliczka przydrożna w Steblewie, pochodząca z drugiej połowy XlV wieku. Stała na północnym krańcu wsi, w miejscu rozgałęzienia dróg na Osice i Giemlice. Odznaczała się prostą, ciężką bryłą i nie miała niszy na figurę, ołtarzyk lub obraz. Jej ściany opasywał w połowie fryz i dzielił każdą ze stron elewacji na dwie kondygnacje. Poniżej i powyżej niego rozmieszczone były głębokie ostrołukowe wnęki. Murowany dach wieńczyło pięć kwadratowych wieżyczek z fryzami. Kapliczka zdobiła Steblewo do czasu rozbiórki w latach trzydziestych XX wieku.
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Wrz 11, 2008 10:27 am   Re: Steblewo

BillyBoy napisał/a:
Dwa słowa są złączone razem, ale zachowano typowo polskie litery. Czy nazwa "Bożamęka" przetrwała w pamięci mieszkańców jako osobliwa pamiątka z czasów Prus Królewskich? Czy w Steblewie było jakieś większe skupisko polonusów w porównaniu z resztą Żuław?

Nie musiało być skupienia Polonusów, wygląda na to, że określenie "Boża męka", mniej lub bardziej zniekształcone, znane było w Prusach Zachodnich także ludności niepolskojęzycznej. Np. na stronie K.H. Jessnera Plattdütsch, min Moadersproak czytamy Buschamenkas ........Straßenaltäre.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Wrz 12, 2008 11:12 pm   

Może się przyda. Reprodukcja z “Die Bau- und Kunstdenkmalarer der Provinz Westpreussen, Heft II, der Landkreis Danzig” z 1885 roku. :D

Steblewo.JPG
Plik ściągnięto 25300 raz(y) 49,96 KB

_________________
Poldergeist
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Czw Lip 15, 2010 8:40 pm   

W przewodniku Orłowicza (1921 r.) jest taki fragment:
"[...], Stęblewo (Stublau) z kościołem gotyckim z r. 1343 [...], gdzie za wyznaniem ewangelickim przyszła germanizacja, a dziś tylko przekręcone przez Niemców nazwy wskazują, że są to dawne osady polskie. W Stęblewie także Boża Męka zachowała się ze średnich wieków ."

Czyżby ta nieistniejąca kapliczka stała tam aż 500 lat?
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sob Lis 20, 2010 8:03 am   

fudi79 napisał/a:
obrazki

A co te podcienie mają wspólnego z tematem kościołów żuławskich? :głupi_ty:
 
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sob Lis 20, 2010 4:47 pm   

fudi79 napisał/a:
Dyplom pisze na Architekturze na PG, temat to: Rewitalizacja wsi Steblewo na tle historii Żuław Wiślanych. Ja korzystam z materiałów pani Konserwator zabytków na terenie Żuław Gdańskich,a na materiały pani Lubockiej nie natrafiłem. Ogólnie teraz muszę wybrać się do biblioteki PANowskiej by zebrać jak najwięcej map Steblewa z różnych okresów, jeśli byście coś mieli albo wiedzieli gdzie szukać dajcie znać.
mam jeszcze troszkę zdjęć ze Steblewa z przed wojny jak macie chrapkę to mogę podrzucić?

Rewitalizacja wsi Steblewo na tle historii Żuław Wiślanych - a co ma piernik do wiatraka - czemu nie Gdańskich (wcześniej Małych lub Steblewskich? Steblewo raczej, jak dotąd tu się znajduje, chyba że chodzi o szerszy kontekst.
 
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pią Gru 10, 2010 7:42 pm   

Herb Stüblau-Stęblewo.

Miro

stüblau3.JPG
Plik ściągnięto 23334 raz(y) 60,8 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Pią Gru 10, 2010 7:52 pm   

Praca skompromitowanego herbami patrycjatu toruńskiego Mariana Gumowskiego, Pieczęcie i herby miast pomorskich. A przy okazji ostatnio nabyłem kronikę Steblewa autorstwa tamtejszego pastora. Może są zainteresowani.
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Gru 11, 2010 1:02 am   

dandola napisał/a:
Może są zainteresowani.
Pewnie że są. :wink:
_________________
Poldergeist
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sob Gru 11, 2010 8:55 am   

Trochę kosztowało, ale się podzielę. Tylko, jak przesłać? Tylko pocztą w kopercie, bo za duży plik.
 
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pon Gru 13, 2010 7:51 pm   

Nowe gospodarstwa rolne wybudowane w 1938 roku w Stüblau-Steblewo.

Miro

xxxstüblau bauerhof.JPG
Plik ściągnięto 20051 raz(y) 34,12 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Wto Cze 14, 2011 10:52 pm   

W księgarni na Łagiewnikach znalazłem książeczkę "Steblewo, historia wsi żuławskiej". Autorem jest Tomasz Jagielski a publikacja ukazała się w r. 2008.
Na str. 34 znalazłem rewelacyjne informacje. Autor niestety nie wspomina nic skąd wytrzasnął tę widokówkę a szkoda, bo wydaje mi się że już ją gdzieś widziałem. Podobnież te same, niemal toczka w toczkę, dywagacje o "Bożejmęce" też gdzieś kiedyś czytałem. Tylko nijak sobie nie mogę przypomnieć gdzie... :%

strona.jpg
Plik ściągnięto 19770 raz(y) 119,25 KB

_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Cze 15, 2011 8:03 pm   

Faktycznie, i te lipy przed domem pastora też mi coś przypominają :hihi:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Czw Cze 16, 2011 7:54 am   

Parę zdjęć steblewskich ze zbiorów Marburga i własnych. Są i lipy pastora

wieś1.jpg
Plik ściągnięto 19696 raz(y) 88,52 KB

wieś2.jpg
Plik ściągnięto 19697 raz(y) 76 KB

kościół1.jpg
Plik ściągnięto 19698 raz(y) 58,88 KB

stüblau1.jpg
Plik ściągnięto 19699 raz(y) 102,04 KB

kościół2.jpg
Plik ściągnięto 19700 raz(y) 73,38 KB

5.jpg
Plik ściągnięto 19701 raz(y) 74,23 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 19702 raz(y) 74,54 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 19703 raz(y) 97,26 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 19704 raz(y) 72,75 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 19705 raz(y) 85,67 KB

 
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Wto Sie 23, 2011 9:54 am   

Ruiny Gotyckiego Kościoła z XIV w Steblewie.

Miro

kosciol w steblewie z XIV w..JPG
Plik ściągnięto 19490 raz(y) 44,49 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk