Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
mój Niedzwiednik w aparacie lata 70 i póżniej
Autor Wiadomość
kamaz 


Dołączyła: 08 Gru 2007
Posty: 53
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 10:07 pm   mój Niedzwiednik w aparacie lata 70 i póżniej

Chciałabym zapoczątkować temat, w którym podzielę się z Wami starszymi fotografiami okolic Niedźwiednika-pokazującymi jak to miejsce wyglądało w latach 70 i nieco później większość fotografii jest autorstwa mojego Taty. Cześć ratowaliśmy ostatnio z blaknących slajdów, wiadomo skanowanie uczyniło też swoje, także ich jakoś bywa różna o historię jednak chodzi więc mam nadzieję, że spojrzycie z wyrozumiałością. To co mogłam podeprę wspołczesnymi fotografiami tych samych miejsc.

niedzwiednik rok ok.1976.jpg
w roku ok. 1976 panorama okolic Niedźwiednika z nad nasypu kolejowego wyglądała tak- dzikie tereny: rozległe przestrzenie łąk, pól i lasów, widoczne jedynie domki przy ul.Potokowej i ul. Niedźwiednik
Plik ściągnięto 38154 raz(y) 79,3 KB

 
wodnik88 
Adamek


Dołączył: 08 Gru 2004
Posty: 269
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 10:20 pm   

Fantastyczne zdjęcie. Niestety zdjęć z lat 70 jest tak mało. A ludzie którzy posiadają takowe ich nie upubliczniają. Wielka szkoda.
 
kamaz 


Dołączyła: 08 Gru 2007
Posty: 53
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 11:15 pm   kolejne foty

inne zdjęcie

Brentau_lata70.jpg
stare zdjęcie znalezione w necie z tych samych okolic
Plik ściągnięto 38130 raz(y) 20,79 KB

 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 11:19 pm   

Ale fajna ta pierwsza fota. Dzięki!!!!!!!

Co tak dużo domków na ul. Potokowej? Czyżby były kiedyś po obydwu stronach ulicy? A Lobekhof? Coś tam widać! Ten biały domek na rogu!

I ten barak w polu w okolicach dzisiejszej ul. Podkarpackiej. Ciekawe co to?

Przebieg lasu w okolicach ul. Góralskiej (pętla) w miarę taki sam jak obecnie. Gdzie te mityczne gospodarstwo Lipnik? :)

Kamaz czy masz jeszcze jakieś zdjęcia? :mrgreen:
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
kamaz 


Dołączyła: 08 Gru 2007
Posty: 53
Wysłany: Nie Gru 09, 2007 11:50 pm   fotografie aktualne

Niedźwiednik dziś

niedzwiednik lata90.jpg
widok na Niedźwiednik z nad nasypu kolejowego, jeszcze przed remontem jezdni; widać kiosk i kompleks sklepików przy przystanku
Plik ściągnięto 38110 raz(y) 54,39 KB

niedzwiednik łukasz Kreft.jpg
fotografia obecna 2007r. autor Łukasz Kreft
Plik ściągnięto 38110 raz(y) 63,16 KB

 
kamaz 


Dołączyła: 08 Gru 2007
Posty: 53
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 12:08 am   wzniesienie przy dawnym poligonie wzdłuż ul. Leśna Góra

wzniesienie, którego dziś praktycznie już nie ma w dawnej postaci, za to jest wieeeelka szkoła

widok na wzniesienie obecnie stoi tam nowa szkoła.jpg
zdjęcie wzniesienia z ok.1985r. Było to miejsce naprawdę urocze, dużo rozmaitej roślinności ,z szczytu wzniesienia rozciągały się widoki na miasto i fragment morza. Na niższych partiach wzniesienia był jeśli dobrze pamiętam mały zagajnik bzowy, a w ścian
Plik ściągnięto 38108 raz(y) 75,02 KB

Ostatnio zmieniony przez kamaz Pon Gru 10, 2007 12:41 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
kamaz 


Dołączyła: 08 Gru 2007
Posty: 53
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 12:35 am   obecnie

w różnych porach roku, obecnie to miejsce wygląda tak:

nowa szkoła.jpg
wielka szkoła,domy, sklepy...
Plik ściągnięto 38105 raz(y) 60,12 KB

nowa szkoła1.jpg
... i znak naszych czasów- dziki na osiedlu
Plik ściągnięto 38105 raz(y) 77,24 KB

 
kamaz 


Dołączyła: 08 Gru 2007
Posty: 53
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 12:48 am   wzniesienie częściowo zruwnane lata około 1990r

gdy połowę wzniesienia zrównano koparkami i stworzyło się w ten sposób ostre nachylenie terenu zimą jeździliśmy tu na sankach i nartach.

nasz stok narciarski.jpg
ale tu się zjeżdżało....zjiuuuuuup
Plik ściągnięto 38101 raz(y) 25,42 KB

 
kamaz 


Dołączyła: 08 Gru 2007
Posty: 53
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 1:30 am   poligon

natknęliśmy się na fotografię w necie dokumentującą jak wyglądał poligon na Niedźwiedniku-lata 80. Być może gdzieś w najbliższym czasie znajdę coś u siebie, bo pamiętam sporo z ciekawostek tego poligonu. Pamiętam go właśnie takim w latach ok. 88, gdy już nie urzędowało tu wojsko było to znakomite miejsce do rozrabiania dla młodych ludzi i nie tylko, ja bywałam tam często z bardziej konstruktywnych powodów-spacerowanie z pieskiem- ambitne tereny spacerowe do góry na dół, do góry na dół... ile tam było ciekawostek stricte wojskowych dla takiego młodego gówniarza. Teraz znajdują się tu domy,sklepy, boisko szkolne, ulica wzdłuż domków szeregowych.

poligon wojskowy na niedzwiedniku w latach 80.jpg
ciekawe tereny poligonu wojskowego
Plik ściągnięto 38093 raz(y) 74,57 KB

 
wodnik88 
Adamek


Dołączył: 08 Gru 2004
Posty: 269
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 9:17 am   

Kamaz! Nawet nie wiesz jak długo czekałem na fotografie przedstawiającą tę strzelnice! Brawa :co_jest:

Czy u dołu zdjęcia znajduje się czołg? 8O
 
kamaz 


Dołączyła: 08 Gru 2007
Posty: 53
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 11:12 am   

wodnik88 napisał/a:
Kamaz! Nawet nie wiesz jak długo czekałem na fotografie przedstawiającą tę strzelnice! Brawa :co_jest:

Czy u dołu zdjęcia znajduje się czołg? 8O




oj, jakże się więc cieszę, że komuś mogłam frajdę zrobić.Tak, tam stał czołg, a to wzniesienie widoczne na fotce i oddzielające jakby strzelnicę/poligon od osiedla to właśnie to moje wcześniej zaprezentowane wzniesienie. Fotografia spłaszcza obraz tym bardziej, że rzut z góry ale widać jak ono- ku stronie prawej się piętrzyło- a ku lewej opadało. Naprawdę to był świetny punkt widokowy.A ja tej nocy przed snem rozmarzyłam się na tyle, że znów schodziłam po zboczu w poligon i normalnie przypominają mi się różne momenty. Pamiętam te konstrukcje drewniane do wspinania, rozmaite, przeszkody, atrakcje wydolnościowe dla zziajanych już i tak pewnie wojaków, pamiętam punkty strzelnicze w formie sylwetek ludzkich chyba blaszane, jakieś kilka bunkrów, jakieś włazy dokądś. Trochę to momentami rozmazane w pamięci ale im więcej intensywnie myślę tym więcej obrazów reanimuję i wydzieram zapomnieniu.

a co do fot, czy mam jeszcze, to mam jeszcze w zanadrzu sporo atrakcji mniejszych lub większych ale mam i będę to wklejać tygodniami chyba. Mam też widok na starą oborę przy przystanku kierunek Wrzeszcz... hahaha ale to za kilka dni bo akurat na obróbkę tych fot czekam. Tata ostro pracuje nad nimi.Brawa dla Niego jeśli to czyta i za tę pracę i za to, że zasiał we mnie pasję do fotografowania i doceniania tego co dziś nie ma wartości ale jutro mieć będzie. Sama też czekam na atrakcje, wklejajcie tu co macie z Niedźwiednika archaicznego. Niech też się ucieszą moje oczy. 8))
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 1:38 pm   

:== I prosimy o następne. :co_jest:
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
wodnik88 
Adamek


Dołączył: 08 Gru 2004
Posty: 269
Wysłany: Pon Gru 10, 2007 3:25 pm   

Proponowałbym zajrzenie do tych tematów:
http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=2988
http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=2703
http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=1707
http://www.forum.dawnygda...der=asc&start=0
http://www.forum.dawnygda...tanek+br%EAtowo

Troche ciekawostek tu jest. :wink:
 
kamaz 


Dołączyła: 08 Gru 2007
Posty: 53
Wysłany: Wto Gru 11, 2007 11:11 am   

Ponury2 napisał/a:
Coś tam widać! Ten biały domek na rogu!

I ten barak w polu w okolicach dzisiejszej ul. Podkarpackiej. Ciekawe co to?
:


Ponury co do zdjęcia Niedźwiednika przed budową osiedli nie wiem czy dobrze myślę ale jeśli chodzi Ci o taki biały budynek za domem państwa Jereczek- czyli przy obecnym kompleksie sklepików przy ul. Niedźwiednik to tata wyjaśniał mi, że tam był kiedyś barak, budynek gospodarczy, może obora coś w tym stylu, rozebrano to niestety. To małe coś w dolnym prawym rogu- muszę rozczarować bo pytałam jak tylko zobaczyłam to zdjęcie bo rzuca się w oczy, to podobno jakiś porzucony spalony pojazd chyba autobus, nie barak.


i dołączam wyszperaną wreszcie fotkę panoramiczną terenu strzelnicy obecnie

strzelnica obecnie.jpg
dawny teren strzelnicy zagospodarowany domami sklepami boiskiem szkolnym
Plik ściągnięto 37891 raz(y) 43,39 KB

Ostatnio zmieniony przez kamaz Wto Gru 11, 2007 11:03 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Wto Gru 11, 2007 3:55 pm   

Do dzisiaj nie mogę zrozumieć dlaczego zdecydowano się na budowę bloków w tak niekorzystnym geograficznie terenie. Przecież byla masa innych, łatwiejszych w zabudowie obszarów - ot chociażby Stogi, gdzie miejsca jest aż nadto czy nawet łagodnie pofalowane Gdańsk Południe (były tam plany budowy, ale dopiero po zakończeniu Chełma.. Chełmu?) ;)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk