Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wrzeszcz - rejon Kościuszki i Legionów
Autor Wiadomość
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sob Paź 16, 2004 4:16 pm   

4 zł
 
 
ISPI 
ISPI

Dołączyła: 25 Lip 2004
Posty: 23
Wysłany: Sob Paź 16, 2004 4:35 pm   

aaaa...to juz dorownamy do 5 zl...sie wyda na pisemka popierajace gdanszczanke-wrzeszczanke ??? publicystke netowa albo lokalna....poprzemy jakas młoda pania w staranich o stypendium w USA ???
http://www.iwmf.org/programs/fellowapp.html
_________________
ISPI Wrzeszczanie
 
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Pon Paź 18, 2010 5:25 pm   

Marek Z napisał/a:
Cytat:
Fontanna, powiadacie? Nie pamietam zupełnie... Z ktorej strony? Od strony sali odpraw? ja tylko pamiętam strach, kiedy się leciało tymi trzęsącymi się samolotami..
Gdzie ta fontanna była, bo mi teraz spokoju nie da.

Przekraczając bramę Portu Lotniczego, w miejscu, gdzie się kończyła ówczesna Dzierżyńskiego, fontannę mieliśmy lekko z prawej strony, na wysokości wejścia do budynku (pamiętam, że na piętrze była kawiarnia - zapach kawy z expresu pamiętam do dzisiaj, choć wtedy byłem brzdącem. Mieli też super lody w pucharkach). Wokół placu była ulica w formie ronda - które można było objechać dookoła. W środku tego ronda, prawie w centralnym punkcie była fontanna w formie prostokąta, z tryskającą do góry wodą i coś mi się wydaje, że właśnie ze wspominanych przez Sabaotha łabędzi (a właściwie z ich pysków) ta woda tryskała. Patrząc na wprost od bramy były niebieskie barierki oddzielające rondo od płyty lotniska, gdzie wysiadali pasażerowie.
Po lewj stronie od barierek był jeszcze parking dla samochodów, a za nim - patrząc w kierunku zachodnim widać było Aeroklub. Stały tam kukuryźniki, awionetki, szybowce, itp., z tym, że pomiedzy nimi a lotniskiem był jeszcze niedostępny teren wojskowy.
Aaaa... W tej kawiarence mieli jeszcze cukier w kostkach !! Co na tamte czasy było nie lada atrakcją. Przynajmniej dla takiego berbecia jak ja. :P



zdjęcie fontanny ze strony Macieja Kosycarza: www.kfp.pl

fontanna na lotnisku we wrzeszczu.jpg
1966 rok
Plik ściągnięto 10481 raz(y) 20,77 KB

_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
Duqq 

Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 101
Wysłany: Pią Maj 26, 2017 12:11 pm   

Czy ktoś się może orientuje w którym konkretnie roku został zbudowany ten rząd kamienic przy Kościuszki widoczny na zdjęciu? Kamienice Kościuszki
A może ktoś dodatkowo wie, jaka jest ich historia? Z tego co wiem, to był kiedyś Polenhof, a teren został zagospodarowany jakoś po I WŚ na byłych terenach należących do wojska. Ale może ktoś coś wie więcej, albo gdzie można poczytać?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Pią Maj 26, 2017 12:44 pm   

Przeglądnij ten wątek: http://forum.dawnygdansk....ciuszki&start=0
 
 
Duqq 

Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 101
Wysłany: Pią Maj 26, 2017 3:54 pm   

Dzięki, wątek ciekawy, jednak niestety pytania bez odpowiedzi ;-) Z tego co można wywnioskować to były budynki typowo socjalne (choć może nie w dzisiejszym tego słowa znaczeniu) po prostu typowe czynszowe kamienice w rozrastającym się mieście, bo z tego co wiem to po I WŚ w gdańsku panował spory deficyt mieszkaniowy, więc budowano dużo. Tereny powojskowe we Wrzeszczu były dobrą lokalizacją, dlatego tyle tam osiedli z tego okresu.

Z tego co wiem to okolice Kościuszki, Chrobrego były w sporym procencie zamieszkiwane przez Polonię gdańską więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że i tam mieszkali lokatorzy polskiej narodowości.

No, ale gdyby ktoś wiedział więcej to czekam.

Swoją drogą na jednym ze zdjęć widać kamienice przy Kościuszki od strony podwórek

Czy ja dobrze widzę, że te miejsca które dziś są zamurowane - inny odcień cegły - i ludzie mają tam dziś w większości łazienki lub spiżarki, kiedyś były takimi małymi balkonami? Czy może te wnęki miały jakąś inną funkcję?
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sob Maj 27, 2017 11:52 pm   

Duqq, ja gratuluje Ci za setny post. :== :zgooda:
A ja mam 444 to jest "Schnapszahl", ale jak Wam tu kielicha postawic? :???:
 
Pavvel 

Dołączył: 31 Maj 2017
Posty: 1
Wysłany: Sro Maj 31, 2017 10:06 pm   

Duqq napisał/a:


Swoją drogą na jednym ze zdjęć widać kamienice przy Kościuszki od strony podwórek
Obrazek
Czy ja dobrze widzę, że te miejsca które dziś są zamurowane - inny odcień cegły - i ludzie mają tam dziś w większości łazienki lub spiżarki, kiedyś były takimi małymi balkonami? Czy może te wnęki miały jakąś inną funkcję?


Zdjęcia przedstawiają część kamienicy przy al. Legionów, a konkretnie numery 62-64-66.
To po prawej pochodzi sprzed dobrych paru lat, jeszcze sprzed prywatyzacji i podziału podwórek w obrębie tego budynku.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk