Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
dlaczego przedproża ?
Autor Wiadomość
Karol 
karol

Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 40
Wysłany: Czw Maj 07, 2015 7:00 pm   dlaczego przedproża ?

Witam , męczy mnie pytanie o genezę powstania przedproży w Gdańsku i nie tylko. Słyszę od przewodników gdańskich różne odpowiedzi. Jeden twierdzi ,że często zalewany Gdańsk wiosną zmusił mieszkańców do budowania czegoś na podobieństwo Wenecji aby można było dopłynąć łódką . Ale ostatnio przewodniczka podczas prezentacji miasta twierdziła ,że zbyt małe piwnice wymusiły "wyciągnięcie" do ulicy a to co powstało po zadaszeniu dało przedproże. Ja sądzę (może się mylę ) ,że to wąskie domy i niezwykle długie powodowały potrzebę szukania światła słonecznego. To tłumaczy dlaczego Gdańszczanie nazywali przedproża letnimi salonami bo z takim określeniem się spotkałem . Wdzięczny będę za Wasze oceny i wnioski .

Pozdrawiam
Karol
 
Ducktruck 

Dołączył: 08 Cze 2015
Posty: 2
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Pon Cze 08, 2015 1:04 pm   

Masz rację to jest ciekawe, z tego co wygooglowałem: http://www.gedanopedia.pl/?title=PRZEDPRO%C5%BBA to budowano je właśnie po to, aby wynieść piwnice ponad lustro wody.
_________________
:(
 
Karol 
karol

Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 40
Wysłany: Wto Cze 16, 2015 9:20 pm   

sprawdziłem , powódź w 1829 (wskaźnik poziomu zalania na Ołowiance) nie sięgnął powyżej Długiego Mostu (Lange Brucke) Długie Pobrzeże . Poziomica laserowa była mi pomocna. Do krawędzi brakowało około 1,5 m . Wyspa Ołowianka leży poniżej wysokości poziomu Głównego Miasta . A więc teoria o "Gdańskiej Wenecji" się nie sprawdziła . Moim zdaniem to wynikało z potrzeby bycia (jeżeli pogoda na to pozwalała) w świetle słonecznym i dlatego przedproża nazywano letnimi salonami .Ciekawym jest waszego zdania n/t temat .
 
Ducktruck 

Dołączył: 08 Cze 2015
Posty: 2
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Wto Cze 23, 2015 1:21 pm   

Tu nie chodzi o to, że groziły powodzie. Wszystko rozchodzi się o to, że takiej tradycyjnej piwnicy na terenach przybrzeżnych nie da się postawić. Znaczy da się, ale nie jest to korzystne. Wilgoć i podobne sprawy.
_________________
:(
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Cze 24, 2015 10:57 pm   

Miałem piwnicę na Świętojańskiej. Wynajmowałem na Długiej w latach osiemdziesiątych XX w. Nad pierwszą mieszkaliśmy, w drugiej pracowaliśmy. Obie straszliwie nisko położone i obie suche. Ściany obu piwnic raczej oryginalne były. Nie wiem jak wygląda dostępność tych miejsc dzisiaj. Ale sądząc po stanie ścian przy powierzchni chodnika, nic się nie zmieniło. Raczej sucho.
_________________
Poldergeist
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk