Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Koszary - Last Minute
Autor Wiadomość
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pią Wrz 21, 2007 6:33 am   

Monter napisał/a:

Zaspa z kolei to ciekawe rozplanowanie bloków, dużo przestrzeni, jest czysto i zielono. A wiatr to już bez przesady, nie jest on wcale silny.

Na ślepą miłość nie ma rady :^^
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Pią Paź 05, 2007 5:30 pm   

W artykule Gotowy jest projekt przebudowy ul. Słowackiego w Gdańsku. Skomplikowana inwestycja zaniepokoiło mnie jedno zdanie cyt.:"...zostanie ona jednak poszerzona do dwóch pasów. Stanie się to kosztem budynków na terenie dawnych koszarów wojskowych...".Słyszałem, że budynki pokoszarowe wzdłuż ul.Słowackiego miały pozostać nie naruszone a z artykułu wynika,że zostaną zburzone. :II
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
Chris 

Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 323
Wysłany: Sro Paź 10, 2007 11:37 pm   

Jeden narozny, z tego co pamietam. Zaraz przy skrzyzowania z Grunwaldzka.
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Czw Paź 11, 2007 6:40 pm   

Chris napisał/a:
Jeden narozny, z tego co pamietam. Zaraz przy skrzyzowania z Grunwaldzka.

Z planu zamieszczonego w artykule wskazanym przez jayms'a wynika coś innego - druga jezdnia sięga aż za ul.Obywatelską, więc pozostałyby chyba tylko 2-3 ostatnie budynki koszarowe. Znikną również budynki na wprost wylotu ul.Chrzanowskiego. :evil:
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Paź 11, 2007 6:43 pm   

Myślę, że Furya by coś wiedziała. Z tego co wiem to droga ma biec za budynkami na wprost Chrzanowskiego. Przecież odbywają się tam wyburzenia :hmmm:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 907
Wysłany: Czw Paź 11, 2007 7:03 pm   

No w miejscu wylotu Chrzanowskiego to jak pamiętam miało być jakieś spore rondko, ale te koszarowe budynki to miały zostać (coś kręcą :P :evil: )

no i zapewne znikną budynki z brukowanego końca ulicy Partyzantów :II
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Czw Paź 11, 2007 7:23 pm   

No to znikną. Trudno. Nie widzę w chwili obecnej innej możliwości zmniejszenia korków w tym rejonie :???:
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Pon Lut 11, 2008 11:00 pm   

Z tego co ja wiem Nowa Słowackiego ma biec po starej Partyzantów aż do wysokości, mniej więcej, Prinzess Viktoria. Wcześniej ulica będzie miała połączenie z Chrzanowskiego przez tzw. "duże podwórko" czyli plac między budynkami 30 i 32 na rondo (zdjęcie niezbudowanego, acz istniejącego ronda pokazała w tym wątku AnnaB) - dlatego willa pod numerem 32A jest do wyburzenia. Budynki w miejscu połączenia Nowej i starej Słowackiego, czyli piekarnia ojca rodu Szydłowskich i okoliczne budynki (nie wiem co z Prinzess), zostały już opuszczone przez mieszkańców. Wieść gminna niesie, że pojawili się tam nowi lokatorzy...
W każdym razie my zostajemy. Co prawda na wysepce, z obciętym ogrodem, ale zawsze. Nie umiem mieszkać szczęśliwie gdzie indziej...
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Nie Maj 25, 2008 10:47 am   

Furya napisał/a:
Wieść gminna niesie, że pojawili się tam nowi lokatorzy...


To znaczy kto? Bezdomni? :???:
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Nie Maj 25, 2008 11:28 am   

Nie. Jakies interwencyjne, czasowe zamieszkanie.
 
Panieleszku 

Dołączył: 20 Sty 2010
Posty: 5
Wysłany: Sro Sty 20, 2010 3:33 pm   

Witam, czy ktoś wie, kiedy te tereny zajęli husarzy? Bo wiadomo - budynki istniejące są z lat 1893-96, ciekawi mnie co było wcześniej.

PS
Co do drastycznych historii koszar -rozumiem, że gdzieś na jego obszarze było jeziorko, do którego wrzucano zwłoki ofiar tyfusu po wojnie?
Ostatnio zmieniony przez Panieleszku Czw Sty 21, 2010 2:35 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Czw Sty 21, 2010 10:37 am   

Panieleszku napisał/a:
Co do drastycznych historii koszar -rozumiem, że gdzieś na jego obszarze było jeziorko, do którego wrzucano zwłoki ofiar tyfusu po wojnie

Zwłoki ofiar tyfusu wrzucano do stawu przy zbiegu ulic Chrzanowskiego i Słowackiego, tam, gdzie dzisiaj stoją wieżowce i piekarnia Szydłowskiego-syna. (według relacji mojej babci, do dzisiaj nie może zapomnieć widoku napuchniętych ciał)
 
Panieleszku 

Dołączył: 20 Sty 2010
Posty: 5
Wysłany: Pią Sty 22, 2010 10:14 am   

Furya napisał/a:
Zwłoki ofiar tyfusu wrzucano do stawu przy zbiegu ulic Chrzanowskiego i Słowackiego, tam, gdzie dzisiaj stoją wieżowce i piekarnia Szydłowskiego-syna. (według relacji mojej babci, do dzisiaj nie może zapomnieć widoku napuchniętych ciał)


Dzięki. A czy wiadomo coś o losach koszar w czasie II wojny światowej? Znalazłem dużo informacji o losach za czasów WMG aż do wcielenia Policji Bezpieczeństwa do Policji Rzeszy; ale potem o koszarach cisza. W Nowm Porcie był obóz, a tu?
Ostatnio zmieniony przez danziger Pią Sty 22, 2010 6:41 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Pią Sty 22, 2010 10:57 pm   

Furya napisał/a:
(według relacji mojej babci, do dzisiaj nie może zapomnieć widoku napuchniętych ciał)


Ale tam szczurów musiało być 8O Matka mojego wujka wrzuciła do tego stawu po wojnie znaleziony niemiecki pistolecik "Parabellum".
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Pon Sty 25, 2010 12:42 am   

Panieleszku napisał/a:
Witam, czy ktoś wie, kiedy te tereny zajęli husarzy? Bo wiadomo - budynki istniejące są z lat 1893-96, ciekawi mnie co było wcześniej.



Nie husarzy, a huzarzy. We Wrzeszczu sporadycznie pojawiali się już w I poł. XIX w. (okres wojen napoleońskich, następnie w latach 20. manewry - przypomnę, że sztab oraz 1. szwadron pułku stacjonował w Gdańsku po epoce napoleońskiej). Na stałe huzarzy zadomowili się we Wrzeszczu w 1859 r. W literaturze można spotkać określenie, że byli skoszarowanie w Massenquartier, lecz nie udało mi się jednoznacznie określić, gdzie to dokładnie było. Wątpię, aby był to teren obecnych koszar - prawie na pewno nie.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk