Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wrzeszczanie - Langfuhrterzy
Autor Wiadomość
Czesiek 

Dołączył: 01 Cze 2004
Posty: 131
Wysłany: Wto Cze 29, 2004 6:10 pm   

Cytat:
Ale przyznaję od razu: gdzieś juz je widziałem.
tak Marku mogłes je widzieć w ostatnim wydaniu 30 Dni (marzec kwiecień ) tam je zamiesciłem. :hiihihi:
 
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Sro Cze 30, 2004 9:23 pm   

He he ! Tez rozpoznałam...a pamietacie knajpe Pod Kominkiem ??? rzeczywiscie fotka celna....i to miejsce miało jakąs swoja magię....Brawo Czesku ! Wrzeszzcz jest pełen magicznych miejsc....fontanna na pl Wybickiego tez taka była ! A chciałam dodac, ze zachował sie pradawny przystanek tramwajowy - linii do Gdanska...na rogu Mickiewicza i Hallera mozna rozpoznac oryginalne drewniane czesci przystanku, przeksztalcone w budke sprzedazy czegos...;-))
Marku Z- spotkałam dziewczyne, ktora pamieta łabedzie przy Lotnisku..ponoc ma fotki nawet ! Chadzała tamtedy do II LO...ehm.w latach 60-tych..;-)) Pamieta tez , ze wszystkie domki matecznika-szeregowce mialy kolor ecru, lekko zgaszony bialy !
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Czw Lip 01, 2004 10:47 pm   

Cytat:
Marku Z- spotkałam dziewczyne, ktora pamieta łabedzie przy Lotnisku..ponoc ma fotki nawet ! Chadzała tamtedy do II LO...ehm.w latach 60-tych..;-)) Pamieta tez , ze wszystkie domki matecznika-szeregowce mialy kolor ecru, lekko zgaszony bialy !

No proszę, a da się te zdjęcia jakoś zeskanować ?
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Nie Lip 04, 2004 7:09 pm   

Moze ustalmy, ze formalnie sie bedzie fotki pozyczac od ludzi na tydzien, dla Forum DG -i przekazywac Czeskowi ? Do zeskanowania ???Jaasne, ze odpowiadac bede ja-własna skora-za zwrot wlascicielom i uzyskanie od nich zgody pisemnej na publikacje na Forum...takze moze-jakies komentarze do wklepania ....Czeskowi przekazuje sie łatwo, ma urocza pizzerie z fotkami gdanskimi obok siebie na Wajdeloty...moze jest tam szatnia albo co...;-))

I łatwo sie poumawiac sms-em z Czeskiem- podawal przecie numer 503097644...
A- dzieki Czeskowi i sms obejrzalam dzis w TV3 przeuroczy film o historii gdanskich linii tramwajowych- Prod Profilm Gdansk, 1995 r red Tomasz Arabski, nakrecony przed 100 leciem gdanskich tramwajow. Rowniez- zajezdnie, he- nie wiedzialam ze budynek na rogu Grunw i Pomorskiej byl zajezdnia tramwajow konnych ! A teraz ponoc ma tam Rekin-klub pletwonurkow-robic muzeum pojazdow militarnych...Czemuz nie
--->Muzeum rzemiosl i kolekcjonerstwa-expo pasjonatow roznych- w d.browarze...????
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Czesiek 

Dołączył: 01 Cze 2004
Posty: 131
Wysłany: Wto Lip 06, 2004 4:30 pm   

Cytat:
....Czeskowi przekazuje sie łatwo, ma urocza pizzerie z fotkami gdanskimi obok siebie na Wajdeloty...moze jest tam szatnia albo co...;-))
Bassa dzięki za komplementy :==
 
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Sro Lip 07, 2004 12:10 pm   

Heh...umiejetnosci netowo-komputerowe Czeska zwalaja z nóg - cisnienie wrazenia calowicie spłaszczyło basse...No tak- profesjonalisci rzadza ! A marzyciele moga sobie co najwyzej pomarzyc.ja sie tylko upieram- za wszelka cene- przy absolutnej legalnosci wszelkich poczynan-legalne zgody, legalne programy, legalne stow...;-)) Przyzwoitosc sie opłaca,a spoko grupa inicjatywna (kom zalozycielski) MOZE dostawac
formalnie rozne takie...a to 5 egz Marii Kurowskiej ,,Niedokonczona gawęda,, a to ,,Polki w Gdansku,, od autorki, Gabrieli Danielewicz z ul Pileckiego...
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Czw Lip 29, 2004 10:59 pm   

Langfurerzy...jest naprawde magia miejsca, tu sie wraca po swiatowych wędrowkach..
Jest wiele przykładow.. z drugiej strony, bez przerwy odbywa sie wyciaganie stad sensownych kadr - np ostatnio www.boell.pl
Za swietlana przyszlosc i ochrone tutejszych zabytkowych juz zasobow-toast... heh ? nie ma takiego emotikona ???Nadzwyczajnie porzadne Forum...;-)) :OO
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Sie 07, 2004 9:17 pm   

Czy może Langfuhrterzy wiedzą coś o takim dziwie, które znalazłem na zdjęciu. Nazywa się to Rozynski-Tempel im Jäschkentaler Wald. Proszę o wszelkie możliwe informacje.
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Sie 09, 2004 4:11 pm   

Miejsce to jest opisane: "...Idąc drogą w dół na Jäschkentalerwiese, do hotelu Schroedera i Forsthaus, później w górę do Rozynskiplatz...i dalej przez ciemny las mostami Engel i Teufel na wzgórza Heveliusa i Gutenberga." Może taki opis naprowadzi kogoś na ślad, gdzie się ten plac Rozynskiego znajdował.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Sie 10, 2004 10:55 am   

Sabaoth napisał/a:
Miejsce to jest opisane: "...Idąc drogą w dół na Jäschkentalerwiese, do hotelu Schroedera i Forsthaus, później w górę do Rozynskiplatz...i dalej przez ciemny las mostami Engel i Teufel na wzgórza Heveliusa i Gutenberga." Może taki opis naprowadzi kogoś na ślad, gdzie się ten plac Rozynskiego znajdował.


Mam tylko zdjęcia hotelu Schroedera i restauracji Forsthaus. Na "Waldkarte" zaznaczono tylko Forsthaus. Wzgórze Gutenberga to chyba wiemy, gdzie jest, ale wzgórze Heweliusza? a co to za mosty Anielski i Diabelski?
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Sie 10, 2004 3:01 pm   

W oryginale leci to tak: "Zur Jäschkentalerwiese, zum Gasthaus Schroeder und Forsthaus hinunter geht es und wieder bergauf zum Rozynskiplatz, mit kleiner Schutzhütte und zierlichen Treppen, und weiter durch dunkle Foehren über Engels- und Teufelsbrücke zur Hevelius- und Gutenberghoehe." Teufelsbrücke był w którymś z "Był sobie Gdańsk", taki most w lesie. Może komuś pomoże mapka tej okolicy:
 
 
bassa 
matecznik


Dołączyła: 16 Mar 2004
Posty: 1202
Wysłany: Pon Wrz 20, 2004 11:09 pm   

No tak...okazało sie Sabaoth, ze sa gorni wrzeszczanie i Dolni Wrzeszczanie- ci, ktorzy chodzili TAM wyłacznie na sanki...;-)) No i na Ślimak...A tez i nie było nic innego do roboty w pieknych latach 60-tych..zadnych klubow mlodziezowych czy netu czy...
aaa.oczywiscie byl www.rudykot.pl z DKF-em...i czytalo sie Radar i Przekrój a czasem ehm..Sztandar Młodych..;-))
_________________
bassa z matecznika (Wrzeszcz)
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Paź 05, 2004 8:01 pm   

Trochę mnie męczyła ta altana - Rozynski-Tempel. Spytałem się mojej mamy, czy może ją pamięta. Niestety, altana musiała zostać zniszczona w czasie wojny. Ale po pokazaniu zdjęcia, mama przypomniała sobie, że w latach 50-tych, kiedy chodziła do Topolówki i biegała po okolicznych wzgórzach na zajęciach z PO, na wzgórzu, dokładnie za altaną Gutenberga były resztki prostokątnej, kamiennej podmurówki. Tak więc z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że Rozynski-Tempel znajdowała się na wzgórzu zwanym przed wojną Kopernikushoehe.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Wto Paź 05, 2004 8:15 pm   

Zastanawiałam się, czy nie pójść tam dziś i nie przeszukać tych krzaków na górce za Gutenbergiem... ale jakoś strach mi było samej się tam zapuszczać :-(
Wybrałam odrobinę bezpieczniejsze rejony. (tak, do tej wycieczki też szukam jelenia :wink: - ale nie wykluczam, że jutro ciekawość zwycięży :wink: )
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Paź 05, 2004 8:53 pm   

Może inni Rzygacze będą chętni Ci towarzyszyć?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk