Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Nieistniejące ulice i ich lokalizacja
Autor Wiadomość
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Nie Gru 27, 2009 10:02 pm   Nieistniejące ulice i ich lokalizacja

Jest kilka takich ulic, rozsianych po całym mieście. Po niektórych dziś nawet nie sposób odnaleźć jakieś ślady.

Niedawno w wątku o Olszynce została wspomniana ul. Paproć (ex-Farnweg, co jest dosłownym tłumaczeniem). Na planie z 1966 jest ona zaznaczona jako boczna ul. Zuchów, odchodząca na odcinku między ul. Ostróżek i Na Szańcach. Jest też ona zaznaczona na pierwszym względnie dokładnym powojennym planie Gdańska z 1988, ale na współczesnym już jej nie ma. Próbowałem bezskutecznie odnaleźć jej przebieg - fot. 1 przedstawia miejsce domniemanego skrzyżowania Zuchów i Paproć. Fot. 2 to jeden z hipotetycznych przebiegów (odcinek między Ostróżek i Na Szańcach, gdzie zaczynała się Paproć, ma jakieś 40 m. długości). Kilka kroków za drucianym płotem widać jakby ślady po fundamentach rozebranego domu.
BTW: w okolicy ciężko się poruszać bez planu miasta. Nigdzie nie ma ani jednej tabliczki z nazwami ulic, co najprawdopodobniej jest "zasługą" licznie tu zamieszkałych złomiarzy.

kiedys.jpg
Plik ściągnięto 14054 raz(y) 76,89 KB

teraz.jpg
Plik ściągnięto 14054 raz(y) 60,56 KB

fot1.JPG
Plik ściągnięto 14054 raz(y) 53,91 KB

fot2.JPG
Plik ściągnięto 14054 raz(y) 64,41 KB

_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2104
Wysłany: Wto Gru 29, 2009 9:14 am   mapa z 1966 r.

Billy Boy czy mógłbyś przesłać mi na email skan mapy Olszynki z 1966r.

Miro
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Nie Mar 07, 2010 10:30 pm   

Przesłałem (BTW: przypominam, że aby nie zaśmiecać Forum takie prośby lepiej będzie wysyłać tylko na priva).

Kolejna ulica, po której dzisiaj nie ma już śladu. Jeszcze raz Olszynka i jeszcze raz ten sam plan z 1966 r. Czy ktoś wie kiedy i czemu zniknęła ul. Folwarczna? Łączyła kiedyś ul. Miedza z Olszyńską. Znajdowała się najprawdopodobniej na terenie wchłoniętym ok. 1970 r. przez ogródki działkowe im. Wyspiańskiego. Próbowałem namierzyć jakieś wspomnienie po niej, ale z miernym skutkiem. Możliwe, że pozostałością po ulicy są te dwa wloty na teren działek, jakie dzisiaj pstryknąłem. Trudno mi ocenić czy łączą się razem gdzieś pośrodku. Niewykluczone, że fragment dzisiejszej ul. Goździkowej to pozostałość po Folwarcznej.
I jeszcze jedno: jaką nazwę (jeśli w ogóle...) nosiła ul. Folwarczna przed 1945 r.?

Folwarczna.jpg
Plik ściągnięto 13736 raz(y) 77,04 KB

od strony Miedza.jpg
Plik ściągnięto 13736 raz(y) 52,33 KB

od strony Olszyńskiej.JPG
Plik ściągnięto 13736 raz(y) 45,67 KB

_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Wto Mar 16, 2010 12:18 pm   Re: Nieistniejące ulice i ich lokalizacja

BillyBoy napisał/a:
Jest kilka takich ulic, rozsianych po całym mieście. Po niektórych dziś nawet nie sposób odnaleźć jakieś ślady.

Jeszcze jedna nieistniejaca ulica to UJEJSKIEGO, Siedlce.
Ona laczyla Kartuska i Malczewskiego, tuz przy podworku VIII. Liceum. Teraz jest tam tylko droga z schodami dla pieszych.
A adres "ul. Ujejskiego 5" to byl adres mojej szkoly SP12 i SP30 w tym pieknym, starym budynku (1902). :dziadek:
 
Jerzy Makieła 
Jurmak

Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 188
Wysłany: Wto Mar 16, 2010 2:25 pm   

Dieter napisał/a:
A adres "ul. Ujejskiego 5" to byl adres mojej szkoly SP12


Mojej też :==
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7693
Wysłany: Wto Mar 16, 2010 3:08 pm   

A tu przykład ulicy, która na planach Gdańska jest zaznaczana, ale w terenie nie sposób ją znaleźć - odkąd pamiętam, pełni wyłącznie rolę parkingu przy biurach Spółdzielni Mieszkaniowej Chełm, i poza godzinami biurowymi wjazd przegradza brama zamknięta na kłódkę.

ulica Fleminga.JPG
Plik ściągnięto 13599 raz(y) 22,55 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Jerzy Makieła 
Jurmak

Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 188
Wysłany: Wto Mar 16, 2010 5:06 pm   

pumeks napisał/a:
poza godzinami biurowymi wjazd przegradza brama zamknięta na kłódkę.


Rzeczywiście jest brama

Obrazek 2.jpg
Plik ściągnięto 13585 raz(y) 70,04 KB

 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Wto Mar 16, 2010 5:35 pm   

pumeks napisał/a:
... brama zamknięta na kłódkę.

...a ja wam klucza nie dam. :huuurra:
 
jacko 


Dołączył: 21 Maj 2006
Posty: 26
Wysłany: Wto Mar 16, 2010 8:54 pm   

Widziałem kiedyś plany, na których ul.Maryli (jedna z ulic na Osiedlu Mickiewicza) łączy się w linii prostej z ul.Łostowicką. Oczywiście jest to ewidentny błąd, ponieważ wjazd na to osiedle od strony Łostowickiej jest możliwy wyłącznie przez ul.Pana Tadeusza i ul.Wojskiego.
_________________
 
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Czw Lis 10, 2011 5:59 pm   

jacko napisał/a:
Widziałem kiedyś plany, na których ul.Maryli (jedna z ulic na Osiedlu Mickiewicza) łączy się w linii prostej z ul.Łostowicką. Oczywiście jest to ewidentny błąd, ponieważ wjazd na to osiedle od strony Łostowickiej jest możliwy wyłącznie przez ul.Pana Tadeusza i ul.Wojskiego.


Troszkę pomyliłeś.Jedyna drogą łączącą osiedle z Łostowicką była Pana Tadeusza-Maryli jest młodziutka,a Wojskiego kończyła się jeszcze po wojnie polem(wtedy jak mie pamieć nie myli nazywała się nomen-omen Polna)na skrzyżowaniu z J. Soplicy.
_________________
Telimeny
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Czw Lis 10, 2011 6:30 pm   

Nie wiem, czy moje pytanie tu pasuje, ale zapytam. Gdzie we Wrzeszczu mieściła się ul. Mariańska, a w Danzigu Nehringer Weg?
 
 
jaca2003 

Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 49
Ostrzeżeń:
 3/4/6
Wysłany: Czw Lis 10, 2011 7:04 pm   

pumeks napisał/a:
A tu przykład ulicy, która na planach Gdańska jest zaznaczana, ale w terenie nie sposób ją znaleźć - odkąd pamiętam, pełni wyłącznie rolę parkingu przy biurach Spółdzielni Mieszkaniowej Chełm, i poza godzinami biurowymi wjazd przegradza brama zamknięta na kłódkę.

Co Ty masz za plan? :huuurra: Fleminga "normalnie w/g planów dochodzi do Cienistej :hihi: a u Ciebie ani Cienista nie dochodzi do rondła , ani Fleminga do Cienistej :hihi: :hihi: :hihi: :hihi:
Pozdrawiam
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Pią Lis 11, 2011 1:53 am   

dandola napisał/a:
Nie wiem, czy moje pytanie tu pasuje, ale zapytam. Gdzie we Wrzeszczu mieściła się ul. Mariańska ?

Obecnie ul. Wajdeloty.
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk