Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Stolzenberg
Autor Wiadomość
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pon Lis 12, 2007 5:45 pm   

seestrasse napisał/a:
zauważyłam dziś na placu jakieś roboty budowlane. o ile się nie mylę, Górski ma tam stawiać apartamenty...
PB Górski napisał/a:
Urokliwe miejsce w Sercu Gdańska u podnóża Biskupiej Górki

ciekawe, czy klienci wiedzą o historii tego urokliwego miejsca :roll:


Jak będą ciekawi to dowiedzą się z naszego forum, albo od .....egzorcysty :wink:
Moim zdaniem, nie jest to złe miejsce na budynki mieszkalne.
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Lis 12, 2007 5:47 pm   

no dobra, urokliwe miejsce dla chłodnych emocjonalnie :wink:
i tak będzie im przeszkadzać szum Alei AK - no i tramwaje! :hurra: :wink:
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pon Lis 12, 2007 5:49 pm   

Coś za coś. Ale piechotą wszędzie blisko :)
Ale wyobrażam sobie minę przyszłych mieszkańców gdybyśmy się pojawili z tymi zdjęciami co są w tym temacie i historią na ustach :^^
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Lis 12, 2007 6:31 pm   

im ogólnie powinno zrobić się słabo od ceny za metr :wink:
tak to jest, natura (i deweloper) nie znoszą próżni :wink:
 
xpszemekx 

Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 17
Wysłany: Sob Gru 08, 2007 2:31 am   

Co do ostatniej bodajze egzekucji wykonanej na Stolzenberg, to wiaze sie z nia jeszcze jedna makabryczna opowiesc, a mianowicie, podczas jednej z egzekucji skazany przez 25 minut wisial na szubienicy nie mogac wyzianac ducha, zdegustowany tlum upraszal sie by mowiac kolokwialnie "dobic go", gdyz takie meki wydaly sie zbyt niehumanitarne, nie uczyniono tego..jak wykazala sekcja sadowo-lekarska, nieszczesnik mial bardzo rozwiniety nowotwor krtani, na ktorym to oparla sie lina, w wyniku czego nie nastapilo przerwanie rdzenia kregowego...makabryczne, ale potwierdza niejako historie o tlumach, ktore przybywaly by ogladac egzekucje..
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sob Gru 08, 2007 3:25 pm   

xpszemekx napisał/a:
Co do ostatniej bodajze egzekucji wykonanej na Stolzenberg

to było ich kilka?
 
xpszemekx 

Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 17
Wysłany: Sob Gru 08, 2007 7:08 pm   

No wlasnie nie chce wprowadzic w blad i bzdur gadac, dlatego staram sie to sprawdzic, ale zastepca dyrektora aresztu na Kurkowej powiedzial, ze byly tam wykonywane egzekucje, podkreslajac ze bylo ich kilka...mam nadzieje, ze jakos uda mi sie to zweryfikowac
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Sob Gru 08, 2007 7:31 pm   

Może mówiąc kilka miał na myśli egzekucję każdego skazanego osobno. :hmmm:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Lip 15, 2009 2:24 pm   

200 tys. gapiów oglądało egzekucję zbrodniarzy ze Stutthofu
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sro Lip 15, 2009 7:41 pm   

Ja tez tam bylem. Mialem 10 lat.
Wszystko sie zgadza co napisano, tylko nie 200.000 ludzi, a polowa tego... :roll:
 
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Czw Sie 20, 2009 10:48 pm   

Przeczytałem wątek od deski do deski i pozwolę sobie potwierdzić słowa Dietera o przebiegu egzekucji. Tak się złozyło, iż moja mama, znalazła się wśród gapiów w trakcie egzekucji (w owym czasie pracowała jako pracownik administracyjny w obecnym szpitalu wojewódzkim). Ponieważ kiedyś wspominała mi, że była świadkiem egzekucji, po przeczytaniu wypowiedzi Dietera zapytałem się jej o przebieg tego zdarzenia. Niespecjalnie chciała wracać do tego, ale potwierziła m.in ten fragment o okrzyku "Heil Hitler" wydanym przez jedną z funkcyjnych ze Stutthofu. Dla wyjaśnienia dodam, iż w ramach procesu załogo KL Stutthof osądzono i skazano na karę smierci nie tylko personel SS, ale także funkcyjnych więźniów a osobach Józefa Reitera, Wacława Kozłowskiego, Franciszek Szopińskiego, Tadeusza Kopczyńskiego i Jana Breita.
I jeszcze jedno, mama wspomniala, że świadkami egzekucji był tłum, ale jego liczebność ocenila na kilkanaście tysięcy, zatem nie sądzę by w dniu egzekucji - 4 lipca 1946r o godzinie 17.00 można było zgromadzić 200 tyś. ludzi....
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Pią Sie 21, 2009 11:12 am   

Zdzislaw napisał/a:
skazano na karę smierci nie tylko personel SS, ale także funkcyjnych więźniów a osobach Józefa Reitera, Wacława Kozłowskiego,


Postać Wacława Kozłowskiego występuje w powieści Balysa Sruogi "Las Bogów" (Dievų miškas). Autor przeżył Stutthof i opisał co widział. Niedawno Litiwni zrobili film pod takim samym tytułem, gdzie kanalię (jednak też obdarzoną ludzkimi uczuciami) zagrał znany aktor LIUBOMIRAS LAUCIAVICIUS. W filmie irytuje nadmierna ilość polskich wulgaryzmów.
Jednak to Litwini zrobili film o Stutthofie, nie my.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
voytaz1 

Dołączył: 12 Cze 2010
Posty: 16
Wysłany: Wto Cze 29, 2010 1:07 pm   Stolzenberg

Znalazłem w starych zdjęciach po nieżyjącej już babci dwa zdjęcia,które jak jeszcze żyjąc opowiadała,były z tego miejsca straceń.

Egzekucja#22.JPG
Plik ściągnięto 27100 raz(y) 30,81 KB

Egzekucja#11.JPG
Plik ściągnięto 27100 raz(y) 29,38 KB

 
uKrawczyka 

Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 51
Wysłany: Wto Lip 27, 2010 9:30 pm   

W tym dniu, ludziom zrobiono wolne w pracy a w innych zakładach, zwalniano ludzi prędzej, ponadto - powyższe nie dotyczyło tylko Gdańska , ale i województwa, dodajmy, że organizowano specjalny transport dla mieszkańców okolic Gdańska np. z Tczewa.

Szacunki mówiły o 250.000 widzów.

Natomiast, jeśli chodzi o Stolzenberg - miasto wybudowane po to, by konkurowało z Gdańskiem a dokładniej, by było nożem w plecy Gdańska. Nie przewidziano, że Stolzenberg będzie błagał Gdańsk o przesmyk / przejście do miasta, na wysokości dzisiejszej ul. Na Stoku / zbieg z Pohulanką.

Stolzeberg został w wyniku wojen starty z ziemi, dzisiaj są po nim pewne pozostałości murowane i marne wspomnienia , w każdym bądź razie: nie dobił Gdańska a wręcz przeciwnie - stał się jego częścią , po latach, zadanie jego wykonała... Gdynia.

Gdańsk stał się, bez mała, niewielkim, prowincjonalnym miastem Europy...
_________________
Allelujah!
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Sro Lip 28, 2010 1:49 am   

uKrawczyka napisał/a:

Gdańsk stał się, bez mała, niewielkim, prowincjonalnym miastem Europy...
Jak jest z Europą, nie wiem. Nie bywam. Faktem jest, że Gdańsk zlokalizowano na peryferiach Wielkich Żuław. :tralalala: Czy Ty aby nie przeginasz? :wink: Znajdź sobie wątek o wyższości miejsca nad miejscem.
_________________
Poldergeist
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk