Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Mikołaj
Sro Maj 04, 2011 1:10 pm
Republika Žižkov
Autor Wiadomość
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Kwi 05, 2011 9:01 pm   Republika Žižkov

Dostałem dzisiaj bardzo interesującego maila:

Cytat:
Witam serdecznie i gratuluje do strony ktora jest fantastyczna.

Pozwole sie przedstawic - nazywam sie Pavel Trojan i jestem z Pragi - konkretnie z dzielnicy Zizkov. Pisze po Polsku bo przez przypadek skonczylem polonistyke.

Wiecej informacji o Zizkovie mozna poczytac tu http://www.zizkov.info/kategorie/polski/

Pol roku temu otworzylismy kawiarenke z nazwa REPUBLIKA ŽIŽKOV (www.republikazizkov.cz) w stylu przedwojennym i ze wzgledu na fakt, ze okreslenie WOLNA REPUBLIKA ZIZKOV pochodzi od Jaroslava Haska, autora Dobrego Wojaka Szwejka, ale nikdy takie Panstwo nie istnialo, chcielibysmy u nas zrobic konzulaty dwoch kiedys istniejacych panstw / miasta - Rijeka/Fiume oraz Gdansk/Danzig.

Oczywiscie chodzi troche o zabawe i troche o dokumentacje historii o ktorej sie w Czechach nie duzo mowi.

Chcemy nad wiesciem kawiarenki wstawic flage tych 3 panstw razem z napisami Konzulat a la stare przedwojenne znaki i w srodku kawiarni zrobic jedna czesc sciany na ktorej beda symbole WM Gdansk, pare przedwojennych obrazkow, moze flaga oraz stara mapa. Nie chodzi nam o originaly tylko dobre kopie.

I teraz dla czego pisze do Pana - chce zapytac czy istnieje u Was jakis klub historii WMG czy grupka osob, ktora by byla zainteresowana mi z tymi rzeczmi pomoc i miec w Pradze (w Republice Zizkov) wlasny konzulat? Nie pytam o pieniadze ale radszej o materialy z ktorych mozna zrobic kopie...

Dziekuje i zycze milego dnia,
Mgr. Pavel Trojan


Może ktoś byłby zainteresowany udzieleniem pomocy naszemu sąsiadowi z południa. Jeśli tacy odważni się znajdą proszę o kontakt na priv, przekażę adres mailowy. Tak sobie myślę, że można przy konsulacie WMG w Republice Žižkov otworzyć filię FDG :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Kwi 06, 2011 12:25 am   

Ja jestem za tym żeby zrobić ściepę i coś mu podesłać. Pytanie, czy gość chce wszystko za free, czy gotów jest zapłacić - od tego może zależeć skala pomocy. :hihi:
Przede wszyskim jedną z flag, które robiliśmy - tylko czy ktoś (Piotr?) jeszcze jakowąś nadprogramową posiada?
Co do mapy, to ja mu mogę reprint mapy WMG podesłać (jeden z tych co wybiórcza kiedyś wydała).
Dobrze by było podesłać też reprinty Guldenów (były kiedyś - też jako dodatek do gw - seria "Banknoty polskie"), albo gdańskich paszportów (tego chyba nikt nie wydawał).
Może Roland ma jeszcze jakieś DA'lki - to też by można...
Przydałaby się też np. replika policyjnego czako (tylko już widzę jak ktoś by coś takiego oddał dobrowolnie :hihi: ).
Może ktoś wpadnie na jeszcze inny pomysł...
_________________
da, da, da...
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Sro Kwi 06, 2011 12:50 am   

Piękna inicjatywa. Nie wiem jak im pomóc. Poza szczytem turystycznym mogę przenocować delegację dyplomatyczną (bankiet to już osobna sprawa, do obgadania :wink: ), bo bez wymiany not dyplomatycznych pewnie się nie obejdzie. :hihi: Parę drobiazgów też pewnie znajdę. :wink:
_________________
Poldergeist
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Kwi 06, 2011 11:41 am   

Wiedziałem, że skądś nazwisko Trojan i dzielnicę kojarzę...
Mariusz Szczygieł, Praga - bambini di Žižkov. Miasta marzeń.
Chętnie się dorzucę do paczki. Niektóre mapy z GW mam podwójne, mogę dać jakieś pocztówki, DA-elka też się znajdzie. Poczekajmy jeszcze kilka dni na informacje, kto się dołącza, zbierzemy te dobra wszelakie i wyślemy. Żeby już nie było zastanawiania kto-gdzie-jak, to mogę się tym zająć, okazja do spotkania też będzie.
Można koledze zaproponować, by swoje konsulaty miały też Wolne Terytorium Triestu i Wolne Miasto Kraków :D
 
Szafa Gdańska 

Dołączył: 15 Maj 2008
Posty: 29
Wysłany: Sro Kwi 06, 2011 2:58 pm   

Szafa Gdańska coś zorganizuje :)
Flaga WMG (nawet w oryginalnym opakowaniu), mapę WMG i parę innych gadżetów.
Jeśli ktoś jeszcze zainteresowany to może wspólnie zorganizujemy wysyłkę?
Czekam na kontakt.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Kwi 06, 2011 3:19 pm   

A oto odpowiedź na mój wczorajszy mail z ofertą pomocy (w mailu była tylk omoja oferta pomocy ale widzę, że odzew jest wspaniały):

Cytat:
Witam Panie Wojtku,

bardzo dziekuje za informacje.

Jednak widze, ze ma Pan na stronach wszystko i nawet o duzo wiecej niz mi potrzebne. Jak by Pan mogl mi pomoc to bylbym bardzo wdzieczny, ale oczywiscie rozumiem jakby Pan nie mial czasu...

Nie chce oczywiscie tych rzeczy zadarmo, zaplace wysylki itd...

Chodzilo by mi o:

1) Flage (jaki ma Pan rozmiar?) jezeli to orygynal to musialby byc koniecznie w srodku. Jezeli nie to mozna stawic nad weiscie. Jezeli nie ma, mozemy nad weiscie wyprodukowac flage wedlug starego wzoru (wystarzcy obrazek)
2) Retro okragla emaliowa tabliczka KONZULAT - musze sam wyprodukowac wedlug jakiegos starego obrazku - powinien byc 2-jezyczny po polsku oraz po niemiecku - zgadza sie?
3) Obrazki na sciane - najlepiej stara mapa (kopia) w ramkach i potem pare (6?) powiekszanych pocztowek najbardziej typowych na te czasy. Moze byc jeszcze cos, na razie nie mam pomyslu...

To chyba wszystko na razie.

Milego dnia,
Pavel Trojan
Niewybrany Prezydent RŽ
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sro Kwi 06, 2011 3:29 pm   

Cytat:
Retro okragla emaliowa tabliczka KONZULAT - musze sam wyprodukowac wedlug jakiegos starego obrazku - powinien byc 2-jezyczny po polsku oraz po niemiecku - zgadza sie?

Obawiam się, że "starego wzoru" nie znajdziecie - nie słyszałem, by WMGdańsk przed 1939 r. posiadało jakieś konsulaty.
A skąd ta dwujęzyczność? czy jakiekolwiek urzędy WMG miały dwujęzyczne tabliczki? 8O
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Kwi 06, 2011 3:49 pm   

Pumeksie, tak się Panu Pavlovi wydawało. W tym przypadku będzie musiał zaprojektować zupełnie nową tabliczkę.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Kwi 06, 2011 4:36 pm   

I kolejny mail (po informacji o Waszej inicjatywie):

Cytat:
Witam Wojtek,

to fantastyczne newsy!

Adres jest:

Pavel Trojan
Koněvova 1853/129
130 00 Praha 3 - Žižkov
Czech Republic

Prosze o podanie Nr. konta albo czegos podobnego zeby przeslac koszty.

No i oczywiscie zapraszam na piwo, mamy najlepszy minibrowar zeszlego roku - browar Matuska.

Pozdrawiam! PT
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Žižkovák 

Dołączył: 05 Kwi 2011
Posty: 3
Wysłany: Sro Kwi 06, 2011 4:53 pm   

Juz sie wlaczylem i witam serdecznie wszystkich tam daleko na polnocy :hihi:
 
Žižkovák 

Dołączył: 05 Kwi 2011
Posty: 3
Wysłany: Sro Kwi 06, 2011 4:55 pm   

No i dziekuje za propozycje. Niestety, nie znam sie na starej historii Gdanska - o co chodzi z tymi jezykami??? Dzieki.
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Sro Kwi 06, 2011 4:55 pm   

Bardzo ciekawa inicjatywa :==

Swoją drogą bardzo urocze są błędy językowe naszego Czecha... :hihi: Zawsze jestem pełen podziwu dla obcokrajowców posługujących się naszym językiem, nawet gdy na co dzień mówią podobnym :)

Sorki za oftop.
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Kwi 07, 2011 6:33 pm   

Žižkovák napisał/a:
No i dziekuje za propozycje. Niestety, nie znam sie na starej historii Gdanska - o co chodzi z tymi jezykami??? Dzieki.

Co do języka - urzędowym językiem w WMG był niemiecki. Polski używano tylko pomocniczo przy kontaktach z ludnością polskojęzyczną.
Jedynie w porcie (zarządzanym przez polsko-gdańską Radę Portu i Dróg Wodnych) oraz na kolei (która leżała w gestii Polskich Kolei Państwowych) stosowano oba języki.

Natomiast co do tabliczki... Wolne Miasto Gdańsk nie miało prawa do utrzymywania placówek dyplomatycznych i konsularnych - na zewnątrz (w stosunkach międzynarodowych) reprezentowała je Polska - tak, że sprawy wizowe itp. w imieniu Gdańska załatwiały placówki polskie. Czegoś takiego jak gdański przedwojenny konsulat więc nie było i nie będzie możliwe znalezienie oryginalnej tabliczki na wzór - trzeba wymyślić nową od postaw.
Ja proponuję zrobić tablicę z napisem dwujęzycznym (Konsulat der Freien Stadt Danzig / Konsulat Wolnego Miasta Gdańska) - będzie to ukłon zarówno w stronę historii, jak i obecnego stanu faktycznego i dzisiejszych mieszkańców Gdańska.
Na tabliczce powinien też znaleźć się herb WMG - IMHO najlepiej wg oficjalnego wzoru z gdańskiej flagi z okresu międzywojennego.
_________________
da, da, da...
 
 
Žižkovák 

Dołączył: 05 Kwi 2011
Posty: 3
Wysłany: Czw Kwi 07, 2011 9:04 pm   

Bardzo dziekuje za info, widze ze u nas bedzie pierwszy konzulat WMG na swiecie w takim razie ;)
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Kwi 07, 2011 9:33 pm   

Szafa Gdańska napisał/a:
Jeśli ktoś jeszcze zainteresowany to może wspólnie zorganizujemy wysyłkę?
Czekam na kontakt.

ok, to może skoro Szafa jest stacjonarny i można do niego dotrzeć w ciągu dnia zorganizujmy u niego miejsce zbiórki, powiedzmy do środy 13.04
co Wy na to?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk