Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pudełko po kremie Nivea
Autor Wiadomość
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Nie Cze 10, 2007 1:44 pm   Pudełko po kremie Nivea

Może Koleżanki i Koledzy coś pomogą?

Jakiś czas temu na Olszynkach drążyłem taki jeden mały przedwojenny śmietnik... masa fajnych butelek była, jakiś kałamarz, porcelanowe kapsle itd.. Wykopałem także jakiś szklany pojemnik z napisem "Nivea Creme". Na szkle, nazwa fabryki po niemiecku i dopisek "Posen". Nie bardzo wiedziałem jak to datować, czy okres II Wojny czy może jeszcze I, tak więc napisałem do Nivea Polska. Niestety, oni też nie bardzo wiedzą co to jest. Może wy pomożecie? Jakaś podróbka czy co?

Odpowiedź: "Szanowny Panie! Na wstępie gratuluje cennego znaleziska. Muszę przyznać, że informacja o szklanym pudełku zaskoczyła również mnie. Odszukałem w archiwum udokumentowane zmiany opakowań i nie udało mi się niestety ustalić okresu, z którego może pochodzić Pana pudełeczko. Dla ułatwienia rozwiązania zagadki załączam Paniu zdjęcia znanych mi opakowań. Krzysztof Winnik Marketing NIVEA Creme & Soft, Glicea
NIVEA Polska SA"

Spotkaliście się z takim opakowaniem? Może w przedwojennym Gdańsku koncern niemiecki miał także jakaś fabryczkę albo ktoś inny podrabiał ich wyroby? :OO

nctintimeline_541.jpg
Plik ściągnięto 9371 raz(y) 36,94 KB

SSA41987-1.jpg
Plik ściągnięto 9372 raz(y) 75,9 KB

 
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Nie Lip 22, 2007 2:11 pm   

Hej, żadnych pomysłów? :???:
 
 
Lilith_Weasel 

Dołączył: 27 Lip 2007
Posty: 2
Wysłany: Pią Lip 27, 2007 8:40 pm   

Ponury2,
Hej! w którym miejscu kopałeś? tam gdzie budują piekarnię?
Budowałam kilka lat temu dom na Olszynce, pod 40 cm warstwą ziemi był istny raj jeśli chodzi o stare opakowania i buteleczki sama znalazłam kilka ciekawych rzeczy lecz okazały się mniej tajemnicze niż Twoje pudełko. Serdecznie gratuluję i pozdrawiam
 
syrenka 


Dołączyła: 04 Mar 2006
Posty: 256
Wysłany: Sob Lip 28, 2007 1:46 pm   

Może to była jakaś limitowana seria? Swoją drogą trochę się dziwię, że nie umieli odpowiedzieć. Kilka lat temu z okazji którejśtam rocznicy powstania Nivei prosili o przysyłanie starych reklam albo właśnie opakowań. Może osoba, która zajmowała się tym konkursem mogłaby coś powiedzieć więcej? (nie wiem czy jeszcze pracuje, bo to dawno było)

A swoją drogą uruchomię "prywatne" kanały - mój bliski krewny pracuje od dawna w Beiersdorfie, poproszę go o pomoc.
_________________

 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Nie Lip 29, 2007 1:51 pm   

Lilith_Weasel napisał/a:
Hej! w którym miejscu kopałeś? tam gdzie budują piekarnię?


Nie, w okolicy ulicy Opłotki :)
 
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Pon Lip 30, 2007 3:35 am   

A może było to opakowanie po jakiejś "nieseryjnej" produkcji. Coś tak jak dzisiejsze testery lub darmowe próbki które lubią występować w niespotykanych normalnie kształtach czy wielkościach.... :???:
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pon Lip 30, 2007 6:34 am   Re: Pudełko po kremie Nivea

Ponury2 napisał/a:
... Nie bardzo wiedziałem jak to datować, czy okres II Wojny czy może jeszcze I ...
... nie udało mi się niestety ustalić okresu, z którego może pochodzić Pana pudełeczko...

Moim zdaniem jest to opakowanie z okresu okupacji.
Fabryka w Poznaniu uruchomiona została 31 marca 1931r. pod nazwą: Pebeco - Polskie Wyroby Beiersdorfa Spółka Akcyjna Poznań ul.Chlebowa 6.
W 1941r. występuje nazwa: Beiersdorf AG in Posen.
Po wojnie - wiadomo.
Chciałbym zwrócić uwagę na napisy umieszczone na słoiczku: nr rejestr. wyrobu 368, oraz cenę 0,50 RM (ciekawy dopisek zakazujący obniżki ceny).
Dla porównania wklejam fot. pokrywki opak. kremu z 1943r. (wprawdzie wyprod.w Hamburgu, lecz sztywna cena i pozostałe dane są takie same). Pozdrawiam.

pokrywka słoiczka z 1943r..jpg
Plik ściągnięto 9217 raz(y) 13,29 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk