Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zdjęcia z Westerplatte
Autor Wiadomość
dariusz08 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 152
Wysłany: Pią Lut 16, 2007 7:02 pm   Zdjęcia z Westerplatte

Postanowiłem dla tych paru zdjeć założyć osobny wątek.Nie bedzie bałaganu. :D
Pierwsze to ruiny budynku chyba stacji kolejowej.Możę sie mylę ,jesli ktos potrafi to rozpoznać to bardzo proszę o korektę.

Tu to samo miejsce w innym ujęciu.
Zdjęcie zapożyczone z gazety.




Na drugim prawdopodobnie jeden z żołnierzy z załogi Westerplatte przy autobusie którym byli wywożeni.Zdjecie zrobione przy przejsciu granicznym w Sopocie Kamiennym Potoku.



I najciekawsze moim zdaniem zdjęcie przedstawiające tą słynną cysternę.
 
PLASER 
Holmbahn

Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 184
Wysłany: Pią Lut 16, 2007 11:36 pm   Re: Zdjęcia z Westerplatte

dariusz08 napisał/a:
Pierwsze to ruiny budynku chyba stacji kolejowej.


Za duże na stację i za blisko muru. Fajne fotki, cysterny powinny być w liczbie mnogiej :)

Masz oryginały tych fotek? Szczególnie interesuje mnie ostatnie aby wyłapać szczegóły.

Pozdrawiam
PLASER
_________________
Podpis padł na wojnie...
 
 
dariusz08 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 152
Wysłany: Sob Lut 17, 2007 2:28 pm   

Tak, oczywiście że mam .
Ostatnie zdjecie jest nieco "wyczyszczone" bo oryginalne ma małe defekty.
A ,rzeczywiście powinienem napisać cysterny :hihi:
 
takibartek 

Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 9
Wysłany: Nie Lut 18, 2007 11:57 pm   

A skąd wiadomo, że to żołnierz z Westerplatte, a nie np. z Gdyni? I co miałby robić na przejściu w Kamiennym Potoku?
 
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pon Lut 19, 2007 1:42 am   

Cytat:
Na drugim prawdopodobnie jeden z żołnierzy z załogi Westerplatte przy autobusie którym byli wywożeni.

A dokąd w Gdyni mieli być wywożeni? Wojska niem. weszły do śródmieścia Gdyni 14 września, a Oksywie zajęli dopiero 19.09. Skąd więc przypuszczenie że to może być żołnierz z Westerplatte?
Bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że to żołnierz z 2MPS. Pułk ten obsadzał do 07.09. stanowiska wzdłuż granicy w Kolibkach na dł.ok. 8km. Od tego miejsca z fot. odległość do nich wynosi nieco ponad kilometr. Pamiętać trzeba również o wypadzie żołnierzy polskich w nocy z 1/2 września aż do Sopotu. Może tu został ujęty? :hmmm:
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Lut 19, 2007 10:37 am   

Ale to może być zdjęcie sprzed wybuchu wojny.
_________________
da, da, da...
 
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pon Lut 19, 2007 12:42 pm   

Też, tak myślałem. Zdjęcie to prezentował wcześniej na forum Horhe(za "Odkrywcą"), ale było ucięte od góry.
Na tym widać flagę III Rzeszy, więc chyba zrobiono je po 1 września 1939 :hmm:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Lut 19, 2007 12:55 pm   

No, hitlerowskich flag to w Gdańsku było pełno i przed wojną - mogli je i przy przejściach granicznych wywieszać, bo ostatecznie czemu nie?
Znak drogowy "kontrola celna" jeszcze nie usunięty - to z kolei wskazywałoby chyba na przedwojennośc zdjęcia (nie wiem jak szybko je usunęli, ale raczej nie czekali z tym do połowy września). :hmmm:
No i kto (i po co) miałby robić pamiątkowe zdjęcie jeńcowi? Przecież on wyraźnie pozuje, a minę ma nawet jakby zadowoloną.
_________________
da, da, da...
 
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pon Lut 19, 2007 1:17 pm   

:hmmm: Zastanawia mnie brak pasa u tego żołnierza...
Na czapce nie widzę również orzełka - chociaż powodem może być kąt robienia zdjęcia.
Cytat:
No i kto (i po co) miałby robić pamiątkowe zdjęcie jeńcowi? Przecież on wyraźnie pozuje, a minę ma nawet jakby zadowoloną.

Przepraszam za zboczenie, ale nie mogłem się powstrzymać... :wink: :D :wink:
"I tutaj wydaje mi się, że panowie po prostu mylnie interpretują. On po prostu śpiewa żartobliwie, ironicznie, ze stosunkiem jakimś takim żartobliwym do tematu i do samego siebie, że on w ten sposób śpiewa. I w związku z tym twierdzę, że nie jest to piosenka smutna, pesymistyczna, że jak pan mówi, że chwyta, ale że taki jest łzawy, to nie jest łzawa piosenka tylko ja twierdzę, że jest to piosenka optymistyczna, żartobliwa, wesoła z akcentami humorystycznymi. W sumie uważam, że potrzeba nam jest zdrowych, wesołych, optymistycznych piosenek właśnie takich... Nawet czasami żartobliwie-ironicznych. No i ja bym się z nią raczej... I w ten sposób bym ją interpretował panowie. Raczej."
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Woland 


Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 25
Wysłany: Pon Lut 19, 2007 1:20 pm   

danziger napisał/a:

No i kto (i po co) miałby robić pamiątkowe zdjęcie jeńcowi? Przecież on wyraźnie pozuje, a minę ma nawet jakby zadowoloną.

Polski żołnierz to do pozowania chyba by się bardziej wyrychtował :)

Na 99% jest to po 1 września. Nie ma szlabanu (a być powinien), Na maszcie wisi flaga Rzeszy (mogły sobie swastyki powiewać w Gdańsku, ale na przejściu granicznym? Wszak to urząd...), Znaki drogowe co prawda nieusunięte, ale wątpię aby je od razu usunięto. No i ta mała flaga na błotniku autobusu (żołnierz WP by był przewożony tak oznaczonym autobusem? A może to jakaś akcja dywersyjna :D )
_________________
E. Ludendorff Strasse, Breslau
 
pawel.45 
z komódeczki

Dołączył: 26 Sie 2006
Posty: 781
Wysłany: Pon Lut 19, 2007 3:36 pm   

Cytat:
Nie ma szlabanu (a być powinien), Na maszcie wisi flaga Rzeszy (mogły sobie swastyki powiewać w Gdańsku, ale na przejściu granicznym? Wszak to urząd...), Znaki drogowe co prawda nieusunięte, ale wątpię aby je od razu usunięto.

Moim zdaniem fot.została wykonana po 07.09. czyli po wycofaniu pododdziałów 2MPS ze stanowisk w Kolibkach, Orłowie i Małym Kacku. Chyba nawet po 14.09. to jest po zajęciu śródmieścia przez wojska niem. Świadczyć o tym może obecność dzieci i cywilów na fot.
Szlaban zamocowany był po lewej stronie jezdni zasłoniętej przez autobus.
Znak "kontrola celna" nie został usunięty, jedynie przestawiony za blok betonowy,a w jego miejsce wstawiono inną tablicę informac.
Usunięte zostały zapory na drodze wykonane jeszcze w sierpniu. Ten blok betonowy jest pozostałością zapory stałej składającej się z trzech takich "klocków" połączonych zalanymi w nich szynami kolejowymi. Na tle bloku bet.widoczne są słupki z szyn stanowiące podstawę zapory prowizorycznej ustawionej przed wyk. tej betonowej. Szlaban stał ok.1,5 m przed zaporą stałą.
 
dariusz08 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 152
Wysłany: Wto Lut 20, 2007 9:33 pm   

Napisałem " prawdopodobnie" bo zasugerowałem się tym,że zdjęcia robiła jedna osoba i możliwe,że kontynuowała dalej temat Westerplatte na samym przejściu granicznym.
Zdjęcie jest opisane na odwrocie ale ze względu na charakter pisma autora nie podejmę się tego przetłumaczyć.
Może spróbujecie ?
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Lut 20, 2007 9:36 pm   

Cytat:
Zdjęcie jest opisane na odwrocie ale ze względu na charakter pisma autora nie podejmę się tego przetłumaczyć.
Może spróbujecie ?
:hmmm: ....... :peace:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
dariusz08 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 152
Wysłany: Wto Lut 20, 2007 9:38 pm   

A co do zapory,tu jest widoczny betonowy blok ,juz bez szyn.
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Wto Lut 20, 2007 9:42 pm   

Fantastyczna fotka. :==
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk