Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Park Kuźniczki
Autor Wiadomość
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Sie 04, 2005 11:33 am   

Cytat:
może jednak?

Cytat:
Pokaż chociaż fragmencik

Cytat:
Jacek, nie daj sie prosić, wrzuć malutki fragmencik

Jacek, daj poczytać :LL:
 
jacek-gdansk 
GDAŃSZCZANIN


Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 197
Wysłany: Czw Sie 04, 2005 8:21 pm   

No skoro nalegacie, ale czytając proszę wziąść pod uwagę to co napisałem w poprzednim poście :) to okrojony fragment moich wypocin:

Kamienica na ulicy Wajdeloty 21. Gdy dziadek tu przyjechał to ten dom jako jeden z nielicznych w dolnym Wrzeszczu doznał uszkodzeń wskutek wojny w 1945 roku. Bomba zrzucona przez samolot RAF uderzyła dokładnie w klatkę schodową. Efektem było jej zniszczenie, a także zawalenie się frontowej ściany budynku. Pod gruzami zginęli mieszkańcy posesji którzy schronili się na czas nalotu w piwnicy, po ekshumacji zostali pochowani pod płotem podwórza. Ubolewam nad faktem, że nie wiem kim byli, nie znam nazwisk ani nie wiem nic na ich temat. Ponoć w latach 50 ubiegłego wieku wedle relacji dziadka przyjechali tu ich krewni i modlili się w miejscu ich pochówku. Jak ktoś może mi pomóc w ustaleniu ich personaliów lub krewnych byłbym wdzięczny. Dziadek wziął wspólnika i wspólnie z nim odbudował kamienicę. Włożył w to oszczędności całego życia czyli to co udało mu się przywieźć do Gdańska po złodziejskim zaborze jego majątku przez Rosjan. Ponad 2 kilo złota i 2 miliony złotych na które wziął kredyt wydał na odbudowę kamienicy.
W Wilnie był uznaną personą, był właścicielem najlepszego sklepu z odzieżą rodem w Włoch i Francji. W czasie gdy sowieci wkroczyli udało mu się wynieść ze sklepu z zakopać w ogródku trochę butów i ubrań. Był to jego ukryty kapitał na czarną godzinę. W chwilach gdy głód w oczy zaglądał, wykopywał co nieco i sprzedawał. Resztę co pozostała w sklepie skonfiskowali sowieci lecz zanim to nastąpiło ostatnim klientem był rosyjski oficer. Gdy ujrzał te wszystkie ubrania chwycił się za pierś i z płaczem wyznał: „patrz, ja całe życie miałem tylko tą jedną koszulę”. Kupił 10 koszul i nawet za nie zapłacił.
Wracając do sprawy kamienicy. Sielanka długo nie trwała, po dwóch latach po odbudowie przeszła ustawa o uwłaszczeniu i kolejny dom który mój dziadek wybudował został mu odebrany! W zamian otrzymał działkę budowlaną. To było ponad jego siły. Wcześniej dwukrotnie Ukraińcy spalili mu domy które wybudował niedaleko Wilna. Teraz władza ludowa go okradła! Był to dla niego szok i do końca swych dni z tym nie mógł się pogodzić z tą stratą. Nie chciał nic więcej budować, bo bał się , że cokolwiek „postawi” to mu i tak komuniści mu to zabiorą. Działkę sprzedał. W ten sposób wedle panujących przepisów przypieczętował pakt z „diabłem” i oficjalnie wedle obowiązujących komunistycznych przepisów stracił prawa do kamienicy. Do dziś w kwestii formalnej nie ma przepisów wykonawczych aby dochodzić naszych praw przed sądem.
_________________

 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Sie 04, 2005 8:48 pm   

dawaj więcej :)
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Pią Sie 05, 2005 7:22 am   

seestrasse napisał/a:
dawaj więcej :)

Też proszę. :)
_________________
When a man is tired of Gdańsk he is tired of life /niby Oscar Wilde/
 
lucy 
Lusia


Dołączyła: 09 Mar 2004
Posty: 638
Wysłany: Pią Sie 05, 2005 11:33 am   

:== :== :== też proszę:)
_________________
O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny
I pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny...
 
 
stumar 
lorbas

Dołączył: 01 Kwi 2005
Posty: 299
Wysłany: Pią Sie 05, 2005 2:25 pm   

Cytat:
Wcześniej dwukrotnie Ukraińcy spalili mu domy które wybudował niedaleko Wilna.
:skolowany:
Poza tym ciekawe :)
 
jacek-gdansk 
GDAŃSZCZANIN


Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 197
Wysłany: Sob Sie 06, 2005 10:26 pm   

Proszę nie nalegajcie, bo niemal dwa dni straciłem aby poprawić text który tu umieściłem. Masa wodolejstwa tam była i z 4 stron zrobiłem niecałą jedną aby Was nie zanudzić do głębi :)
To co pisałem nie ma ciągłości. To pojedyńcze wspomnienia, zapis pewnych opowieści i historii które zasłyszałem od dziadka i babci...
Z przyjemnością za parę dni pokażę Wam dalszą część wspomnień. Lecz najpierw skonsultuję to z mamą, chcę aby to było prawdziwe do głębi. Niech najpierw przeczyta to co dla Was napisałem. Wyda osąd po której stronie leży prawda. Szczerość ponad wszystko!

Powiem Wam jedno: fascynują mnie najbardziej losy jednostki, ludzi którzy przyczynili się do odbudowy Naszego Miasta, to co robili, co odbudowali, kim byli?
Takie historie mnie interesują...
_________________

 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Nie Sie 07, 2005 8:51 am   

Rektór ostatnio opisywał w Akademii książkę "MIasto i ludzie" , ja kiedyś mówiłam o "Wiośnie nad Motławą" (ciągle niestety nie przeczytana do końca :II ) - mogłyby być dla ciebie interesujące :)
 
jacek-gdansk 
GDAŃSZCZANIN


Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 197
Wysłany: Nie Sie 07, 2005 11:50 pm   

Dziękuję Parker, czytałem o niej na stronie Akademii i chyba jutro zadzwonię albo podjadę do Wojtka i ją zamówię, ma tą pozycję w swojej księgarni za jedyne 14 złotych. To miała być tak zwana reklama :)
Jeszcze jedną pozycję u niego znalazłem która mnie interesuje
Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta tom II , a czy ktoś może wie gdzie można dostac tom pierwszy?

A "Wiosna nad Motławą", wiesz może gdzie można dostać książkę i kto jest jej autorem ?
_________________

 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Pon Sie 08, 2005 1:26 am   

autorem Włodzimierz Wnuk i kupiłam w antykwariacie (bo to książka z 1952 roku)
 
jacek-gdansk 
GDAŃSZCZANIN


Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 197
Wysłany: Pon Sie 08, 2005 10:10 pm   

To dlatego szukając na Allegro i po necie jej nie znalazłem :)
Dziękuję za odpowiedź :)Pozdrawiam!
_________________

 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pon Sie 08, 2005 10:23 pm   

jacek-gdansk napisał/a:
To dlatego szukając na Allegro i po necie jej nie znalazłem :)

Na allegro pojawia się co jakiś czas. Ostatnio nawet kupił ją któryś z forumowiczów.
_________________
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sro Sie 10, 2005 7:30 am   

Nie trzeba było długo czekać: Wiosna nad Motławą
_________________
 
jacek-gdansk 
GDAŃSZCZANIN


Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 197
Wysłany: Sro Sie 10, 2005 3:43 pm   

Dziękuję Corzano!!! :==
_________________

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk