Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
H. Laubenkolonie (ogródki działkowe, tzw. Kolonijki)
Autor Wiadomość
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Pią Lut 09, 2007 1:35 am   H. Laubenkolonie (ogródki działkowe, tzw. Kolonijki)

Jak w temacie.
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
breslauer 

Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 2
Wysłany: Nie Sie 10, 2008 11:11 am   

Witam z Wrocławia ( BRESLAU) mam prośbę ,, czy mógłbyś zaznaczyc na jakiejś mapce - najlepiej topograficznej laubenkolonie i wzmiankowany budynek ;siłowni: jak wtemacie Barak na ul. Kolonia Żeńcy
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Nie Sie 10, 2008 11:43 am   

Witaj, Breslauer!

Nie wiedziałem, że kogoś z tak daleka może zaintrygować niszczejący budynek w Gdańsku, zagubiony w morzu zapuszczonych ogródków działkowych :hihi:

A na poważnie. Nie muszę go specjalnie już zaznaczać, gdyż zostało to już zrobione dawno temu - odwiedź po prostu stronę naszego Projektu i odpowiedni obiekt w katalogu ( http://www.dolnywrzeszcz....ubenkolonie.htm ) albo przejrzyj stary wątek na Forum - http://www.forum.dawnygda...pic.php?t=1251&

Pozdrawiam!
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
breslauer 

Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 2
Wysłany: Nie Sie 10, 2008 11:53 am   

Ano właśnie , ze może zainteresowac !!! z tych linków nic nie mogę namieżyc , dlatego własnie taka wielka prosba , o bardziej namacalne skalowanie mapy , ( większy teren)
 
Voit 

Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 138
Wysłany: Sro Lis 19, 2008 9:57 pm   

...Mam z Kolonijek wspaniałe wspomnienia.
Moi dziadkowie mieszkali na ul Kolonia Uroda. Na furtce wisiała tabliczka z numerem 27, o ile dobrze pamiętam. Pierwsza działka od strony ulicy. Dziś domu i zabudowań gospodarczych już nie ma, pozostały jedynie podmurówki po domu i pralni.

We wspomnianym baraku na ul Kolonia Żeńcy była kiedyś świetlica, w której odbyło się wesele mojej cioci. Pierwsze wesele, na którym byłem prawie do końca .

Trzydzieści lat temu te uliczki wyglądały zupełnie inaczej. To była wieś w mieście, dla dzieciaka raj na ziemi.
Uliczki wysypane żużlem, którego ślady jeszcze gdzieniegdzie noszę pod skórą (uczyłem się jeździć na dziadkowym komarku :mrgreen: ).
Mieszkańcy Kolonijek chodowali kury, kaczki, świnki i krówki. W ogrodzie rosły kwiaty, krzaki porzeczek i agrestu. Wiosną kwitły jabłonie, grusze i nawspanialsze śliwki węgierki jakie jadłem.
W ogrodzie stał maszt z anteną telewizyjną w kaształcie pająka.
Za domem dziadek miał warsztat i garaż a babcia warzywniak.
Dzień zaczynało pianie koguta. Tak zapamiętałem Kolonijki z dzieciństwa.

Przy następnej wizycie w domu postaram się wyciągnąć od mamy jakieś zdjęcia.
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Pon Lis 24, 2008 5:14 pm   

Tzw. Kolonijki to faktycznie trochę inny świat - mimo zmian, wciąż. Ja zapamiętałem to miejsce jako "dżunglę" - dużo psów, także luzem, kury, kaczki, a bliżej morza - także parę razy kuń :hihi: . Szaber na krzakach agrestu, porzeczek, mirabelki zalegające na małych asfaltowych drogach (to bliżej "cywilizacji", czyli Baczyńskiego, Wrzeszczańskiej czy Klonowicza), a latem zaschnięte grzebienie błota na "tyłach" Kolonijek, czyli bliżej zamkniętej już części stricte ogródków działkowych. No i właśnie - niedostępna dla wszystkich część ogródków, tam, gdzie było najwięcej truskawek, poziomek, altanek, drzewek i wszelkiej maści dobrodziejstw :hihi:

Brzmi jakbym wspominał dzieciństwo sprzed nie wiem, ilu lat, a prawda jest taka, że Kolonijki - choć się zmieniają - to wciąż są swego rodzaju skansenem w środku miasta (przywołany obraz to Kolonijki gdzieś sprzed ponad dekady).
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Voit 

Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 138
Wysłany: Pią Wrz 16, 2011 3:36 pm   

...Podobno świetlica na ul. Kolonia Żeńcy spłonęła.
Wiadomość nie jest potwierdzona i wolałbym się mylić...
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Pią Wrz 16, 2011 6:05 pm   

Zadzwoniłem do mieszkanki kolonijek i mogę sprecyzować - świetlica spłonęła w nocy z 9.09 na 10.09.11r.
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Sob Wrz 17, 2011 7:02 pm   

I co tu pisać... było.
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
TOMB 


Dołączył: 23 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sob Paź 15, 2011 7:08 am   

A czy to nie był kolejny przykład na źle pojętą rewitalizację - najpierw spalić stare żeby postawić nowe, najlepiej ze stali i szkła. :II
_________________
"(...) lecz ta jedyna której strzeże
liczba najbardziej pojedyńcza
jest tutaj gdzie cię wdepczą w grunt
lub szpadlem który hardo dzwoni
tęsknocie zrobią spory dół"
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Czw Cze 26, 2014 1:48 pm   Erntedank Laubenkolonie

Zdjęcie podpisane Laubenkolonie "Erntedank".
Żadnych dodatkowych informacji.

Miro
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Nie Cze 29, 2014 3:00 pm   

8O :==

Skąd to? I czy mogę prosić o lepszy skan?
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Nie Cze 29, 2014 5:23 pm   

Jarek z Wrzeszcza napisał/a:
Skąd to?

Możliwe, że stąd: forum.danzig.de
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
HENRYK0072 
HENRYK0072

Dołączył: 22 Sty 2013
Posty: 126
Wysłany: Pon Sty 16, 2023 9:25 pm   

wiem ,że minęły lata ,ale w niemieckim tekście mamy adres domku ze zdjęcia który zamieścił Miro .

fragment tekstu ,,W Langfuhr była to kolonia „Erntedank”, gdzie mieliśmy mały domek na Dr.-Schreber-Weg. Wiele domów zostało tam przebudowanych, altany zostały przebudowane i dobudowane, tak że nie mogliśmy już odkrywać naszego starego domu (patrz zdjęcie).''
_________________
GRAWEK
 
HENRYK0072 
HENRYK0072

Dołączył: 22 Sty 2013
Posty: 126
Wysłany: Pon Sty 16, 2023 9:26 pm   

Miro dziękuję za zdjęcie
_________________
GRAWEK
Ostatnio zmieniony przez HENRYK0072 Pon Sty 16, 2023 9:33 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk